freaks and geeks filmy i seriale o szkole

Nauka nie musi być nudna. Najlepsze filmy i seriale o szkole

8 minut czytania
Komentarze

Powrót do szkoły nie każdemu się pewnie kojarzy pozytywnie, ale od czego są filmy i seriale, które mogą nam pomóc przetrwać trudny (albo nudy) nauki. Poniżej znajdziecie najciekawsze przykłady produkcji rozgrywających się w szkole albo/i skupionych wokół nauki.

Spis treści:

Młodzi gniewni

Miejmy to za sobą i zacznijmy od oczywistej klasyki filmów o szkole. Umieszczam go tu głównie z sentymentu, gdyż lata temu często był puszczany w telewizji, gdy ją jeszcze oglądałem i hasło „filmy o szkole” sprawia, że to właśnie „Młodzi gniewni” jako pierwszy pojawia się w mojej głowie. Drugi powód to Michelle Pfeiffer, w której kocham się dziś niemal tak samo, jak to miało miejsce gdy byłem w gimnazjum. A sam film to dość przewidywalna, ale angażująca (i oparta na faktach) historia kobiety – byłej oficerki marines, przed którą pojawiło się niezwykle wymagające i trudne zadanie – okiełznać niesforną młodzież w jednej ze szkół w Los Angeles.

Stowarzyszenie umarłych poetów

„Stowarzyszenie umarłych poetów” to kolejny film, który błyskawicznie pojawia się w naszej głowie na hasło „filmy o szkole”. Po tragicznej śmierci Robina Williamsa dzieło to tylko zyskało drugie dno. Dla tych, którzy nie widzieli jeszcze tego klasyka, Williams wciela się w nim w nauczyciela, który nie tylko inspiruje swoich uczniów do czytania poezji z innej perspektywy, ale zachęca ich do uczenia się, kim są naprawdę, a następnie do bycia tą osobą. Jest to więc piękny film o nauce szukania swojego „ja”, który w dodatku pokazuje, że szkoła, jeśli posiada właściwe osoby na właściwym miejscu, może być miejscem wielkich inspiracji.

Freaks and Geeks

Ten serial należy do mojego topu wszech czasów. Niestety nie zrobił furory w momencie gdy był oryginalnie emitowany w telewizji, przez co doczekał się tylko jednego sezonu. Z jednej strony to minus, bo „Freaks and Geeks” to czysta perfekcja i chciałoby się obejrzeć tego więcej, ale z drugiej może to i dobrze, bo w tym jednym sezonie twórcom udało się idealnie zawrzeć niczym w pigułce doświadczenie dorastania, przyjaźni, rozczarowań oraz ogólnie rzecz biorąc pobytu w szkole. Nie znam lepszego filmu i serialu o tej tematyce. „Freaks and Geeks” zyskał status serii kultowej długo po jego zakończeniu i zapoczątkował kariery Judda Apatowa, Setha Rogena, Jasona Segela czy Jamesa Franco.

Szkoła Rocka

A teraz o szkole w trochę luźniejszym wydaniu. I zdecydowanie bardziej cool. Tytuł mówi wszystko. Jack Black wciela się muzyka, który zostaje zastępcą nauczyciela w niezwykle surowej prywatnej szkole. Zamiast historii uczy ich jednak historii… rocka. Przy okazji też ucząc grać na instrumentach i formując ze swoich uczniów młodociany zespół.

Seria Harry Potter

Większość widzów spogląda na serię „Harry Potter” jak na filmy o czarodziejach, magii, pojedynku dobra ze złem osadzonym w świecie bliskim fantasy, ale zapominamy o tym, że na dobrą sprawę trzonem praktycznie każdej odsłony serii jest… edukacja. Potter i jego przyjaciele (oraz rywale) z odcinka na odcinek uczą się magii w chyba najpopularniejszej szkole na świecie, czyli Hogwarcie. Przy okazji obserwujemy ich jak dorastają, nawiązują i rozwijają przyjaźnie oraz wykorzystują w praktyce to, czego się nauczyli.

Assassination Clasroom

W tym momencie wchodzimy już w historie o szkole, które wymykają się logice i wchodzą w sferę fantazji oraz absurdu. W „Assassination Classroom” poznajemy Koro-sensei, który jest potężnym, podobnym do ośmiornicy (sic!) stworzeniem, które niszczy Księżyc i grozi zrobieniem tego samego na Ziemi, chyba że ktoś z klasy 3-E w gimnazjum Kunugigaoka zabije go wcześniej. Sprawy stają się jeszcze bardziej dziwaczne i skomplikowane w momencie, gdy Koro-sensei zostaje nauczycielem tej klasy. Co więcej, zaczyna on uczyć dzieci, jak dokonać właściwego zabójstwa, jednocześnie ucząc je, jak dostosować się do szkoły i społeczeństwa. Wedle zachodnich standardów nie jest to normalna seria, ale gdy uda nam się przedrzeć przez jej tyleż samo szalenie zabawną jak i „specyficzną” warstwę zewnętrzną, to dokopiemy się naprawdę niegłupiej opowieści.

Sława

Jeden z moich ulubionych musicali, choćby dlatego, że sekwencje taneczne/muzyczne wynikają w nim z tego, że akcja dzieje się nowojorskiej szkole muzycznej. Obserwujemy tu przygotowania, treningi oraz egzaminy na różne etapy i poziomy placówki. Przyglądamy się celom, marzeniom oraz niekiedy porażkom uczniów, którzy oceniani są nie tyle za swoją wiedzę, co za obiektywne umiejętności/sprawności.

Wybory

Wracamy na moment na normalne tory. Poniekąd. „Wybory” to chwilami czarna komedia i dramat o nauczycielu (Matthew Broderick), który próbuje sabotować kampanię tyleż samo ambitnej co wyrachowanej i manipulującej kandydatki do samorządu szkolnego (pierwsza znakomita rola w karierze Reese Witherspoon). Film ten z jednej strony koncentruje się na pokazaniu kulis polityki, która jak widać czasem kiełkuje już na poziomie liceum, ale również obrazuje niewłaściwe relacjach seksualne między nauczycielami a uczniami. Film bierze też na rusz tematykę reputacji zarówno wydziału, jak i samych uczniów, a także ambicji nastolatków, czy to seksualnych czy właśnie politycznych, jeszcze na względnie niskim szczeblu.

Great Teacher Onizuka

Klasyczny serial anime opowiada o Onizuce Eikichi, byłym gangsterze, który postanawia zostać nauczycielem ze szlachetnym zamiarem… obcowania z seksownymi licealistkami. Ale że jest człowiekiem z ambicjami to postanawia zostać też najlepszym nauczycielem na świecie. Kiedy w końcu zaczyna uczyć w szczycącej się złą sławą szkole, zdaje sobie sprawę, jak trudno jest okiełznać grupę dzikich i okrutnych uczniów. Ale to nie powstrzymuje Onizuki przed wyzwaniem. Serial ten to ciekawa mikstura komedii i dramatu, i jak to bywa w anime niektóre jego tematy dla zachodniego widza mogą być kłopotliwe (nie da się ukryć, że humor w tym serialu bywa seksistowski i nie najwyższych lotów). Tym niemniej „GTO” potrafi też całkiem uważnie przyglądać się systemowi edukacji w Japonii oraz tamtejszej młodzieży wysuwając serię interesujących wniosków.

All of Us Are Dead

Jeśli czujecie się czasem, że szkoła to dla was poligon przetrwania, to może serial „All of Us Are Dead” przyniesie chwilę ukojenia. W tym sensie, że pokaże wam iż może być gorzej. W tym serialu nauczyciel biologii, który okazuje się wybitnym znawcą swojego obszaru nauczania, rozpoczyna pracę nad wirusem, który ma pomóc ludzkości. Oczywiście prace wykonuje w szkolnym laboratorium. Sprawa wymyka się spod kontroli, a jakże, kiedy jedna z uczennic sprzątająca laboratorium zostaje ugryziona przez szczura będącego nosicielem owego wirusa. Dziewczyna przemienia się w krwiożercze zombie pragnące ludzkiego mięsa. A że wszystko rozgrywa się w ciasnych i zamkniętych szkolnych korytarzach, epidemia zombie szybko roznosi się na całą placówkę. A to dopiero początek. Gdzieś pomiędzy tym całym szaleństwem, dramaturgią oraz horrorem serii kryją się dość głębokie przemyślenia twórców dotyczące nastoletnich bohaterów filmu – ich strachów, pragnień, marzeń, które w kontraście z abstrakcyjnym horrorem zyskują na wyrazistości.

Filmowe rankingi, które warto przeczytać

Na naszym portalu znajdziecie także wiele innych rankingów oraz zestawień, które warte są przeczytania. Poniżej prezentujemy ich listę i zachęcamy do czytania.

Motyw