Najlepsze filmy akcji na Disney+ – wybraliśmy TOP 10 akcyjniaków, które trzeba znać

9 minut czytania
Komentarze

Jakie są najlepsze filmy akcji na Disney+, które można teraz obejrzeć? Wybór jest naprawdę duży, a najbardziej zadowoleni powinni być fani szeroko rozumianej klasyki. Nasz wybór TOP 10 będzie właśnie składał się z filmów akcji, które na stałe zapisały się w historii tego gatunku lub też w jakimś stopniu na niego wpłynęły. Obecnie bowiem wiele filmów można zaliczyć do kategorii akcja, ale my chcieliśmy pokazać tutaj gatunek w bardziej klasycznym tego słowa znaczeniu. Spójrzmy więc na nasz wybór, czyli jakie są najlepsze filmy akcji na Disney+?

 1. Najlepsze filmy akcji na Disney+ – czym jest ten gatunek filmowy?
 2. 60 sekund
 3. Air Force One
 4. Bez twarzy
 5. Con-Air
 6. Gliniarz z metropolii
 7. Komando
 8. Szklana pułapka
 9. Tajna broń
 10. The Transporter
 11. Twierdza
 12. Najlepsze filmy akcji na Disney+ – co jeszcze warto obejrzeć?

Najlepsze filmy akcji na Disney+ – czym jest ten gatunek filmowy?

Disney+ najlepsze filmy akcji kadr z filmu Bez twarzy

Zanim przejdziemy do naszej listy TOP 10 najlepszych filmów akcji dostępnych na Disney+, warto doprecyzować, co rozumiemy przez sam „film akcji”. To gatunek bardzo, ale to bardzo obszerny i mogą w nim znaleźć się produkcje z gatunku science-fiction, horroru czy nawet komedii. Sama definicja filmu akcji pozwala bowiem na sporą dowolność w kategoryzowaniu tytułów. Film akcji powinien bowiem zawierać bijatyki, strzelaniny, pościgi samochodowe, dużo wyczynów kaskaderskich, a przede wszystkim dostarczać dużo emocji samemu widzowi. Najwięcej filmów akcji w tym właśnie rozumieniu gatunku, pojawiało się w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.

Później gatunek często był „mieszany” z fantastyką naukową, czego doskonałym przykładem jest Terminator i Terminator 2: Dzień sądu. Tych tytułów na Disney+ próżno szukać (jest tylko Terminator: Mroczne przeznaczenie), ale na szczęście w bibliotece znajdziemy dużo interesujących treści. My wybraliśmy TOP 10 najlepszych filmów akcji na Disney+ z założeniem, żeby był jak najbardziej zbliżone do podstaw gatunku. Kolejność produkcji w naszym rankingu jest przypadkowa, a tytuły ułożyliśmy w porządku alfabetycznym. Sprawdźmy więc, jakie są te najlepsze filmy akcji na Disney+, które możemy teraz tam obejrzeć.

60 sekund (Gone in Sixty Seconds)

Czy to najlepszy film akcji dostępny na Disney+? Na to pytanie nie odpowiemy, ale za to 60 sekund to film, gdzie znajdziemy najwięcej samochodów, na które aż chce się patrzeć. Sama fabuła produkcji z 2000 roku nie należy może do najmądrzejszych, ale jest dość angażująca. Otóż pewien były już złodziej samochodów musi ukraść aż 50 luksusowych aut, by pomóc swojemu bratu. Ma na to niewiele czasu, ponieważ tylko 72 godziny. 60 sekund to kino, które dość wolno się rozkręca, ale im bliżej finału, tym więcej akcji na ekranie. Całkiem niezła obsada (Nicolas Cage, Angelina Jolie czy Vinnie Jones), rewelacyjne sceny pościgów i w końcu przepiękny Shelby GT 500. To wszystko składa się na naprawdę interesujący film akcji, który warto sobie przypomnieć.

Air Force One

Air Force One to klasyczny przedstawiciel filmów akcji, które toczą się według określonego schematu. Mamy zamkniętą przestrzeń, grupę złowrogich terrorystów i naszego bohatera, który musi sobie z nimi poradzić w pojedynkę. Takich filmów akcji było dużo i cały czas powstają, a i na tej liście najlepszych produkcji też takie znajdziemy. Air Force One wyróżnia się przede wszystkim umiejscowieniem akcji, gdyż ta dzieje się na pokładzie samolotu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dodajmy do tego jeszcze naprawdę bardzo dobrą obsadę, czyli Harrisona Forda w roli prezydenta i Gary’ego Oldmana jako jego przeciwnika Iwana Korszunowa. Fabuła Air Force One jest dość przewidywalna, ale całość ogląda się naprawdę przyjemnie.

Bez twarzy (Face/Off)

Lista najlepszych filmów akcji na Disney+ będzie zdominowana przez produkcje, gdzie gra Nicolas Cage. Tak się bowiem złożyło, że aktor upodobał sobie ten konkretny gatunek i radził sobie w nim naprawdę nieźle. Na Disney+ znajdziemy znacznie więcej filmów z udziałem aktora (chociażby obie części Skarbu narodów), ale kino akcji przeważna. I Bez twarzy to jeden z klasyków, który aż kipi od wybuchów, strzelanin i bijatyk. Fabuła jest absurdalna, bo otóż agent FBI, Sean Archer (w tej roli John Travolta), chce złapać groźnego przestępcę, Castora Troya (Nicolas Cage). Mężczyzna jest odpowiedzialny za śmierć jego dziecka, więc trudno o poważniejszą motywację do działania. Castor zostaje poważnie ranny, ale okazuje się, że w Los Angeles podłożył bombę i Archer musi ją znaleźć. Dlatego też przechodzi operację plastyczną i zamienia się „twarzą” z Castorem. Oczywiście akcja się komplikuje i Castor także przywdziewa twarz Atchera. Za reżyserię Bez twarzy odpowiada John Woo, który słynie z tego, że pojedynki w jego filmach to prawdziwe dzieło sztuki. Nie inaczej jest i tym razem, a dziś Bez twarzy to prawdziwa klasyka kina akcji lat dziewięćdziesiątych.

Con-Air Lot skazańców (Con Air)

Co się stanie, kiedy w jednym samolocie zamkniemy grupę skazańców i to takich, którzy są wyjątkowo niebezpieczni? Jeżeli to film akcji, to możemy podejrzewać, co się stanie. Con-Air to kolejny film z gatunku tych, gdzie nasz bohater musi sobie poradzić z całą zgrają przeciwników, którzy czyhają na jego życie. Jednak Con-Air wyróżnia się na tle innych, podobnych produkcji świetnymi zdjęciami i prawdziwą plejadą gwiazd (Nicolas Cage, John Malkovich, John Cusack, Danny Trejo czy Steve Buscemi). Film ogląda się z dużą przyjemnością i ten praktycznie się nie zestarzał, choć nakręcono go w 1997 roku. Klasyka.

Gliniarz z metropolii (Metro)

Ten film dość często mylony jest z komedią, a to głównie przez fakt, że główną rolę gra tutaj Eddie Murphy. Jednak Gliniarz z metropolii to mimo wszystko dość poważne kino akcji, które ma kilka naprawdę zapierających dech w piersi momentów. Fabuła skupia się wokół policyjnego negocjatora, który musi zmierzyć się ze swoimi demonami przeszłości, a jednocześnie wyszkolić nowego rekruta. Owszem, znajdziemy tutaj też wstawki humorystyczne, ale te występują w praktycznie każdym filmie z tamtego okresu (końcówka lat 90.). Jeżeli jeszcze nie widzieliście Gliniarza z metropolii, to warto go nadrobić.

Komando (Commando)

Absolutna klasyka z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej i film, gdzie trup ściele się gęsto. Podobnie jak w przypadku innych filmów akcji, fabuła nie należy do zbytnio skomplikowanych. Mamy tutaj byłego żołnierza Johna Matrixa, którego córka zostaje porwana przez byłego dyktatora Val Verde. John nie ma zamiaru spełniać żądań dyktatora, a sam planuje odbić swoją córę z jego rąk. Poleje się przy tym wiele krwi, a dziś Komando uchodzi obok Rambo II za jeden z najlepszych filmów akcji z lat 80. I to całkowicie zasłużenie.

Szklana pułapka (Die Hard)

O Szklanej pułapce powiedziano i napisano już chyba wszystko. To film, który zmienił historię kina i sprawił, że bohater kina akcji wcale nie musiał być mięśniakiem i nie zawsze wszystko musiało mu wychodzić. Szklana pułapka to bezapelacyjnie jeden z najlepszych filmów akcji na Disney+, ale też filmów akcji w historii. To też rola Bruce’a Willisa, która zmieniła jego karierę i zrobiła z aktora mega gwiazdę Hollywood. Na Disney+ znajdziemy także inne filmy z serii, ale z wyłączeniem czwartej odsłony. To raczej niewielka strata, ponieważ to pierwsze trzy części Szklanej pułapki są tymi najlepszymi, a piątą lepiej w ogóle pominąć.

Tajna broń (Broken Arrow)

Kolejny film akcji, gdzie jedną z głównych ról gra John Travolta i kolejny, który reżyserował John Woo. W tym przypadku akcja skupia się wokół głowic nuklearnych i ich kradzieży z pokładu testowanego samolotu. Próba powstrzymania przed tragedią spada na barki jednego z pilotów, który musi zrobić wszystko, by dopaść swojego dawnego przyjaciela. Ten film to prawdziwy festiwal absurdalnych sytuacji, ale też taki miał być. John Woo po prostu wie, jak kręcić filmy akcji, które zapadają w pamięć. I Tajna broń jest właśnie taka, choć logiki tutaj niewiele.

Transporter (The Transporter)

Na liście najlepszych filmów akcji dostępnych na Disney+ nie mogło zabraknąć Transportera. To film, który pokazał, że Jason Statham jak nikt inny nadaje się do roli milczącego twardziela, który i nakarmi ci kota pod twoją nieobecność w domu i rozwali przy tym dwudziestu terrorystów. Wiele tutaj absurdalnych scen i nielogiczności, ale Transporter to też kino akcji pełną gębą. Pościgi, strzelaniny i wybuchy od praktycznie samego początku do końca. Co ciekawe, za scenariusz odpowiadał Luc Besson, który dał nam takie arcydzieła jak Leon Zawodowiec czy Nikita. Tutaj jednak scenariusz do najlepszych nie należał, ale już sam film wyszedł naprawdę nieźle.

Twierdza (The Rock)

Nicolas Cage po raz kolejny, ale tutaj ma jako partnera ma Sean’a Connery. Twierdza to też jeden z tych filmów Michaela Baya, gdzie jeszcze nie wszystko wybucha, ale jest tutaj naprawdę efektownie. Jeżeli chodzi o fabułę, to byłe już więzienie na wyspie Alcatraz zostaje przejęte przez terrorystów i byłych żołnierzy, którym przewodzi generał Hummel (Ed Harris). Ten wycelował w San Francisco rakiety, które mogą doprowadzić do śmierci milionów osób, a jedyną osobą, która wie jak dostać się za mury więzienia jest były skazaniec John Mason (Sean Connery). Dużo tutaj akcji i co ważne, nie jest ona zbytnio przesadzona, co w przypadku produkcji Baya jest rzadkością. Jeden z lepszych filmów akcji lat dziewięćdziesiątych.

Najlepsze filmy akcji na Disney+ – co jeszcze warto obejrzeć?

Oczywiście powyższa lista najlepszych filmów akcji na Disney+ jest czysto subiektywna. Podobnie, jak przygotowana przez nas ostatnio lista najlepszych filmów science-fiction na Disney+ lub najlepszych komedii. Na platformie znajdziemy też więcej filmów akcji, które można polecić, choć często będzie to już mieszkanka gatunkowa. Warto jednak zwrócić uwagę na:

 • Armageddon
 • Deja Vu
 • Kingsman
 • Praktycznie wszystkie filmy Marvela
 • Wyprawa do dżungli

Przypominamy, że możecie sprawdzić, co jest na Disney+ bez zakładania konta. Warto również zapoznać się z naszym materiałem o tym, jak założyć konto na Disney+ czy wspieranych przez platformę urządzeniach.

Motyw