Najlepsze filmy science-fiction na Disney+ 2022

Najlepsze filmy science-fiction na Disney+ – wybieramy TOP 10, które warto obejrzeć

9 minut czytania
Komentarze

Pora spojrzeć na najlepsze filmy science-fiction na Disney+, czyli nowej platformie streamingowej w Polsce. Na Disney+ znajdziemy dużo produkcji science-fiction – począwszy od klasyki, a skończywszy na najnowszych produkcjach z tego gatunku. Oczywiście wybór najlepszego filmu science-fiction na Disney+ to zadanie niełatwe, ale mamy nadzieję, że nasz ranking przypadnie Wam do gustu. I pamiętajmy też, że to wybór czysto subiektywny, jak to jest przy okazji każdego zestawienia czy rankingu filmów. Sprawdźmy więc, co tam ciekawego oferuje Disney+?

 1. Najlepsze filmy science-fiction, czyli czym jest gatunek?
 2. Dlaczego nie ma filmów Marvela i Star Wars w rankingu?
 3. Tron
 4. Obcy
 5. Planeta Małp
 6. Latający profesor
 7. Druga Ziemia
 8. W stronę Słońca
 9. WALL-E
 10. Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki
 11. Człowiek rakieta
 12. 20 000 mil podmorskiej żeglugi
 13. Filmy scienc-fiction na Disney+ warte uwagi

Najlepsze filmy science-fiction na Disney+ – czym jest gatunek S-F

Zanim przejdziemy do opisywania tego, jakie według nas są najlepsze filmy science-fiction na Disney+, warto zatrzymać się chwilę na samej definicji tego gatunku. Sama fantastyka naukowa, czyli właśnie science-fiction to gatunek, który można dość prosto zdefiniować, ale też bez problemu podciągniemy pod niego wiele filmów niekoniecznie do niego pasujących. Science-fiction to bowiem historie, które zajmują się wpływem i oddziaływaniem nauki czy techniki na życie. Z jednej więc strony można powiedzieć nawet, że film Social Network, który opowiada o początkach Facebooka, jest z gatunku S-F. W końcu to historia o tym, jak technika zmieniła nasze życie. Zazwyczaj jednak przyjmuje się, że filmy science-fiction to historie dziejące się w rzeczywistości, która obecnie nie istnieje, ale jest prawdopodobna i oparta w jakimś stopniu na nauce. Tak więc Social Network to nie kino science-fiction, ale Matrix już tak.

Najlepsze filmy science-fiction na Disney+ – gdzie Marvel i Star Wars?

W poniższym zestawieniu najlepszych filmów s-f dostępnych na Disney+ nie znajdziecie produkcji z uniwersum Marvela czy Star Wars. Oczywiście filmy z obu tych uniwersów spokojnie można „podciągnąć” pod science-fiction, ale na potrzeby tego zestawienia postanowiliśmy je ominąć, by dać wybrzmieć innym tytułom. Jeżeli dodalibyśmy tutaj najlepsze filmy od Marvela czy Star Wars, zestawienie mogłoby zostać po prostu zdominowane przez te filmy, a tego chcieliśmy uniknąć. Skoro to już mamy wyjaśnione, spójrzmy na nasz wybór najlepszych filmów science-fiction na Disney+.

Tron

Tron to film już absolutnie kultowy, choć odrobinę zapomniany. Warto więc obejrzeć go po raz kolejny, by odkryć teraz, jak wiele z pokazanych tam rzeczy faktycznie się sprawdziło. Film swoją premierę miał w 1982 roku i opowiada o programiście, który przenosi się do wnętrza programu komputerowego. Ten film wyprzedzał swoją epokę i nawet nie chodzi tutaj o efekty specjalne, ale o sam przekaz. W końcu mało kto wyobrażał sobie wtedy, że rozmowa z komputerem będzie czymś normalnym, a dziś pytamy Asystenta Google czy Siri o nawet drobne rzeczy. Tron nie jest może najlepszym filmem science-fiction w historii kina, ale powinien zostać zapamiętany na długo. Wyśmienita rola Jeffa Bridgesa, wyjątkowe efekty specjalne i jeszcze te złowieszcze korporacje w tle. Na Disney+ dostępna jest także kontynuacja filmu, czyli Tron: Dziedzictwo.

Obcy (Alien)

Nie ma chyba bardziej kultowego i jednocześnie przerażającego filmu science-fiction niż Obcy. Pierwsza część tego cudownego cyklu to klasa sama w sobie. Mamy tutaj odseparowanych od świata kosmonautów, którzy natykają się na obcą formę życia. Tytułowy obcy na ekranie pojawia się jedynie na kilka minut, ale napięcie czuć praktycznie przez cały czas trwania seansu. Dodajmy do tego świetną reżyserię (Ridley Scott) oraz grę aktorską (Sigourney Weaver), a mamy jeden z najlepszych filmów science-fiction w historii. Co zresztą też zauważyliśmy przy okazji naszego zestawienia prezentującego najlepsze S-F wszech czasów. Obcy to zdecydowanie film, który warto znać. Na Disney+ znajdziemy także inne filmy z serii, ale też te, którą są z nią powiązane, jak np. Prometeusz czy Obcy kontra Predator.

Planeta Małp (Planet of the Apes)

Trudno o bardziej przejmujące i dołujące zakończenie, niż to z Planety Małp. Seria zapoczątkowana w 1968 roku doczekała się kilku kontynuacji, ale też i wznowień, ale to pierwsza z odsłon powinna znaleźć się w takim rankingu najlepszych produkcji science-fiction. To historia o załodze statku kosmicznego, która ląduje na tajemniczej planecie, która opanowana jest przez człekokształtne małpy. Planeta Małp to nie tylko świetna fabuła, ale także i niesamowita charakteryzacja. Biorąc pod uwagę to, że film ma już ponad pięćdziesiąt lat i dalej robi to wrażenie, trudno obok takiego arcydzieła przejść obojętnie. I mamy tutaj też jedną z ciekawszych ról Charltona Hestona, więc koniecznie sprawdźcie Planetę Małp, jeżeli jeszcze jej nie widzieliście. Na Disney+ znajdziemy także pozostałe filmy z serii oraz jej nowe wersje.

Latający profesor (The Absent Minded Professor)

Kolejny dość „wiekowy” film, ponieważ z 1961 roku, ale wart obejrzenia. Latający profesor to historia, która w późniejszym czasie posłużyła do stworzenia filmu Flubber z Robinem Williamsem. Zresztą obie te produkcje dostępne są na Disney+ i opowiadają mniej więcej o tym samym. Mamy więc genialnego, ale mocno roztrzepanego profesora, który tworzy nową substancję. Ta mogłaby zmienić na naszej planecie bardzo wiele, ale niewiele osób jest nią zainteresowanych. Tutaj także mamy chciwych przedsiębiorców, a do tego dochodzi jeszcze trochę humoru. Latający profesor to nietypowe, ale dalej science-fiction. Warto.

Druga Ziemia (Another Earth)

Historia, która potrafi autentycznie wywołać ciarki na plecach, choć nie ma tutaj nawet odrobiny horroru. Druga Ziemia sprowadza się do prostego, ale wyjątkowo przerażającego wydarzenia. Otóż w naszym Układzie Słonecznym pojawia się kolejna planeta, która wydaje się być dokładną kopią naszej. Nie jest to jednak klasyczne science-fiction, ponieważ tutaj mamy bardzo duży nacisk na warstwę psychologiczną, a i sama historia skupia się też na sprawach bardziej przyziemnych. Akcja toczy się dość powoli i wiele dzieje się tutaj w obrazie, a nie w dialogu. Nie jest to też kino dla każdego, ale Druga Ziemia zmusza niejako widza do tego, by ten spojrzał na swoje życie trochę inaczej, niż dotychczas.

W stronę Słońca (Sunshine)

Co stałoby się z Ziemią, gdyby ogrzewająca nas gwiazda nagle zgasła. Na to pytanie stara się odpowiedzieć W stronę Słońca, czyli jeden z ciekawszych filmów, który wyreżyserował Danny Boyle (Trainspoting, 28 dni później). Mamy tutaj grupę kosmonautów, którzy wyruszają z próbą uratowania całej planety przed nieuchronną zagładą. Kiedy na ich drodze pojawia się statek, który wyruszył na wyprawę przed nimi, staną przed bardzo trudną decyzją. W stronę Słońca pokazuje, co dzieje się z człowiekiem, kiedy na jego barki zrzuci się zbyt duży ciężar odpowiedzialności i zamknie się go w miejscu, z którego nie ma ucieczki. Film ma także bardzo dobrą ścieżkę dźwiękową, a na ekranie zobaczymy rewelacyjnych aktorów (Cillian Murphy, Chris Evans, Michelle Yeoh czy Mark Strong).

WALL-E

Czy animacja Pixara zasługuje na to, by znaleźć się obok takich tytułów, jak Obcy czy Planeta Małp? Zdecydowanie tak, ponieważ WALL-E w doskonały sposób pokazuje, jak szybko zdobycze technologii są w stanie zniszczyć życie na ziemi. I może nie jest to klasyczne science-fiction to doskonale sprawdza się jako lekcja pokory i być może przewodnik, czego nie robić, dla młodszego pokolenia. WALL-E to też jeden z najlepszych filmów Pixara, który nadaje się dla każdego i to niezależnie od wieku. Historia robota sprzątającego Ziemię i jego próba odnalezienia miłości to wzruszające i pouczające kino dla każdego. Sprawdźcie też nasze zestawienie najlepszych filmów od Pixara, które znajdziecie na Disney+.

Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki (Honey, I shrunk the kids)

Kolejny z filmów, który niekoniecznie zdaje się pasować do kategorii science-fiction, ale mimo wszystko idealnie się w nią wpasowuje, co tylko pokazuje, jak pojemny jest to gatunek. Familijna opowieść o naukowcu, który stworzył maszynę do zmniejszania to zabawne i miejscami wzruszające kino. To też film z gatunku tych, do których można wracać wielokrotnie i nigdy się nie nudzą. Tego typu produkcji nie znajdziemy zbyt często w streamingu dlatego dobrze sobie go przypomnieć, jeżeli mamy dostęp do Disney+. Na platformie znajdziemy także kontynuację, czyli Kochanie, zmniejszyliśmy siebie.

Człowiek rakieta (The Rocketeer)

W zestawieniu najlepszych filmów science-fiction na Disney+ miało nie być nic Marvela, a tymczasem Człowiek rakieta to produkcja o pilocie, który wchodzi w posiadanie zaawansowanego urządzenia pozwalającym mu latać. Staje się przy tym bożyszczem tłumów, ale na jego „strój” łaszą się już wojsko i szpiedzy. Brzmi trochę jak Iron Man, ale Człowiek rakieta to jednak trochę inne kino. To jeden z tych filmów, który spokojnie nadaje się do oglądania w leniwe, niedzielne popołudnie i daje przy tym sporo dobrej zabawy. W filmie występują Timothy Dalton, Jennifer Connelly czy Billy Campbell, a całość utrzymana jest w lekkim tonie.

20 000 mil podmorskiej żeglugi (20,000 Leagues Under the Sea)

I na zakończenie kolejny klasyk, czyli adaptacja powieści Juliusza Verne’a pod tym samym tytułem. Można powiedzieć, że dziś już się takich filmów nie robi. Nagrodzony Oscarem za najlepsze efekty specjalne oraz scenografię i z zapadającą w pamięć rolą Kirka Douglasa film to prawdziwa perełka na Disney+. To jednocześnie szalona podróż w głąb oceanu, ale też i ludzkiej psychiki, która nawet po kilkudziesięciu latach dalej ogląda się doskonale.

Kolejne filmy science-fiction warte obejrzenia na Disney+

Oczywiście na Disney+ znajdziemy znacznie więcej filmów z gatunku science-fiction, które warte są polecenia. Wśród nich można wymienić jeszcze m.in.:

 • Alita Battle Angel
 • Avatar
 • Dzień niepodległości
 • Idiokracja
 • Komputer w tenisówkach
 • Pojutrze
 • Żołnierze kosmosu (więcej o tym filmie pisaliśmy w tekście o ukrytych perełkach na Disney+)

Jeżeli chcecie sprawdzić, co znajduje się na Disney+, a nie macie tam konta, to sprawdźcie nasz tekst na ten temat. Warto przeczytać także, jak oglądać Disney+ w Polsce, czyli materiał o wspieranych urządzeniach i tym, jak założyć konto na platformie. Przygotowaliśmy dla Was także zestawienie najlepszych filmów akcji na Disney+ oraz najlepszych komedii, które również polecamy sprawdzić.

Motyw