cemetery man horror

Najlepsze horrory, których prawdopodobnie nie znacie

6 minut czytania
Komentarze

Horrory to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Pomimo tego nie brakuje straszaków, które nie są znane szerszej publiczności. Poniżej znajdziecie więc listę horrorów, których możecie nie znać, a z pewnością warto je poznać.

Na wstępie warto nadmienić, że większość z poniżej wymienionych filmów nie jest dostępna w polskich serwisach streamingowych. Także każdy widz ceniący horrory i chcący je obejrzeć powinien szukać ich raczej w wersjach DVD/Blu-ray w polskiej i zagranicznej dystrybucji.

Jesteśmy tym, co jemy

Jeden z bardziej klimatycznych filmów grozy ostatnich lat. Przez sporą część przypomina bardziej niepokojący dramat psychologiczny, natomiast przez cały czas unosi się nad nim mgła niepokoju, która trzyma w napięciu i nie puszcza. Tym bardziej, że po drodze potrafi szokować. Tytuł chyba zdradza wystarczająco dużo, jeśli chodzi o to o czym opowiada ten film.

Opętanie

Szalony, fascynujący, przerażający, wybitnie zagrany, czasem celowo przeszarżowany. „Opętanie” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego robi wrażenie do dziś, tym bardziej, że jest to film nasycony symboliką i otwierający drzwi do wszelkiej maści interpretacji. Oczywiście horror, jest tylko szufladką, do której ten film wydaje się pasować, natomiast „Opętanie” to przede wszystkim znakomity dramat psychologiczny o rozpadzie małżeństwa. A i to jest dość płytką interpretacją.

O miłości i śmierci

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to próba powtórzenia sukcesu „Martwego zła” Sama Raimiego, ale „O miłości i śmierci” to coś zdecydowanie więcej. Ten film to postmodernizm w stanie czystym. Wyjątkowa mieszanka surrealizmu, czarnej komedii i horroru, która po drodze zahacza także o wątki zombie oraz… romantyczne. Subtelna erotyka miesza się tu z… nekrofilią. A najlepsze w tym wszystkim jest fakt, że to wszystko składa się na spójną i bardzo udaną całość.

Dom

Japoński „Dom” potrafi straszyć, ale przede wszystkim jest on dziełem fascynującym od strony formalnej. To niezwykłe połączenie gatunków, motywów i styli filmowych. Mamy tu klasyczny horror, nawiedzony dom, duchy, ale i elementy baśni, komedii, groteski. Są też wstawki animowane. Może nie jest to najbardziej przerażający horror w historii, ale z pewnością można go uznać za filmowe dzieło sztuki.

Bone Tomahawk

Ten film wydaje się dość niepozorny, gdyż na dobrą sprawę nie jest (i nie był) on promowany jako horror. W obsadzie m.in. Kurt Russell, a otoczka utrzymana jest w klimacie westernu. I w sumie przez sporą część seansu „Bone Tomahawk” jest westernem. Gatunkowy twist następuje dopiero po jakimś czasie. A gdy już następuje, to jest tyleż samo nieoczekiwany, co przerażający i szokujący. Film dostępny w serwisie Cineman.

Psychoza II

Ten film stał się ofiarą kultowego pierwowzoru. To nigdy nie jest łatwa pozycja, gdy poprzednik przeszedł do historii kina i uznawany jest za arcydzieło. Sam pamiętam, że niechętnie podchodziłem do oglądania „Psychozy II”, gdyż nie wyobrażałem sobie, by mógł to być udany film. Tym bardziej, że powstał 20 lat później. A jednak! Nie jest to oczywiście arcydzieło na miarę filmu Hitchcocka, ale nie zmienia to faktu, że sequel „Psychozy” to naprawdę znakomity horror. Nie tylko trzyma w napięciu i wzbudza grozę, ale i wciąga widza w interesującą fabułę oraz zagadkę „kto zabija”. A nie jest ona wcale taka oczywista, nawet jeśli pierwszą „Psychozę” znacie na pamięć. Film dostępny w serwisie Chili.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy dostępne w Canal+ Online

Funny Games

Ten film umieściłem na liście, gdyż pewnie nawet ci, którzy go oglądali nie uznają go za horror. Tymczasem „Funny Games” to film naprawdę przerażający. Może nawet najbardziej ze wszystkich jakie znam. W dużej mierze dlatego, że oprawcami nie są tu żadne demony, potwory, diabły, klątwy itd. Grozę i strach sieją tu po prostu ludzie, którzy są sadystycznymi psychopatami. Co więcej, twórca „Funny Games”, Michael Haneke, uczynił nas, widownię, poniekąd uczestnikami wydarzeń przedstawionych w filmie. Konfrontując nas z naszą własną pozycją biernych obserwatorów przemocy. Co z kolei może doprowadzić nas do lekkiego przerażenia nami samymi.

Martyrs

To jeden z względnie bardziej znanych nieznanych horrorów, ale wydaje mi się, że nadal większość fanów tego gatunku nie miała okazji go obejrzeć. Nie polecam go z czystym sercem, bo jest to film porażający brutalnością, ale też zwyczajnie depresyjny i dołujący. A to nieczęsta mieszanka w horrorach. We mnie „Martyts” zostawił ślad na długi czas po seansie. To naprawdę ostra jazda dla najbardziej odpornych. Film dostępny w serwisie Canal+ online.

Vampire Girl vs. Frankenstein Girl

https://www.youtube.com/watch?v=oXHIfCo4U74

Ten film zalicza się jako horror, gdyż opowiada m.in. o wampirach i posiada dużo scen gore. „Vampire Girl vs. Frankenstein Girl” to jednak przede wszystkim absurdalna satyra na m.in. japońską kulturę. To jeden z najdziwniejszych, najbardziej szalonych, idiotycznych, groteskowych i przy tym chwilami zabawnych (oczywiście zależnie od waszego poczucia humoru) filmów jakie prawdopodobnie kiedykolwiek obejrzycie. Absolutnie nie jest to film dla każdego, i nie każdy powinien go obejrzeć.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy dostępne w HBO Max

Najście

Niewiele znam równie klaustrofobicznych (i chwilami obrzydliwych) horrorów. Choć „Najście” nie powala nadzwyczaj oryginalną fabułą czy pomysłem, rekompensuje to ciekawymi pomysłami, także formalnymi oraz umiejętnym szokowaniem widowni. Choć jeśli nie jesteście fanami gore, to niekoniecznie jest to film dla was. Tym niemniej, jest to rzecz nad wyraz przerażająca i taka, po której nie będziecie spać spokojnie.

Nieznajomi

Po części jest to powtórka z „Funny Games”. Siłą rzeczy nie tak udana. Ale „Nieznajomi” spełniają swoją obietnicę – to film, którzy wbija w fotel, przeraża, utrzymuje widza w poczuciu bezsinlności i beznadziei. Tym bardziej, że jest on oparty na faktach.

Motyw