Renegat serial

Kultowe seriale lat 90. – najlepsze produkcje, które dziś strach już trochę oglądać

12 minut czytania
Komentarze

Kultowe seriale lat 90. to prawdziwy temat rzeka. Trudno wybrać najlepsze seriale lat 90., ponieważ tych jest naprawdę bardzo dużo, a ze względu na nostalgię, wiele z nich będzie tymi najlepszymi. Dlatego też ten tekst jest czymś innym, niż typowym rankingiem. Jest to raczej subiektywny wybór kultowych seriali lat 90., które przed laty były na topie, ale dziś niekoniecznie warto do nich wracać.

 1. Kultowe seriale lat 90. – produkcje, które kochaliśmy i ciągle je kochamy
 2. Ally McBeal
 3. Cobra
 4. Herkules
 5. JAG Wojskowe Biuro Śledcze
 6. Kroniki Młodego Indiany Jonesa
 7. Millennium
 8. Nash Bridges
 9. Nikita
 10. Ostry Dyżur
 11. Pełna chata
 12. Przystanek Alaska
 13. Renegat
 14. SeaQuest
 15. Sliders (Piąty wymiar)
 16. Strażnik Teksasu
 17. Trzecia planeta od Słońca
 18. Viper
 19. Xena: Wojownicza Księżniczka
 20. Z Archiwum X
 21. Zagubiony w czasie
 22. Zdarzyło się jutro
 23. Żar tropików
 24. Kultowe seriale – podsumowanie

Kultowe seriale lat 90. – produkcje, które kochaliśmy i ciągle je kochamy

Obecnie mamy naprawdę dużo wyśmienitych seriali, a co chwila pojawiają się kolejne. Jednak to produkcje nakręcone pod koniec lat 80. i później mają specjalne miejsce w sercu wielu osób. Trudno wybrać kultowe seriale lat 90., bo przecież każdy będzie miał tutaj inne preferencje, co powinno znaleźć się na szczycie listy. Dla jednych będzie to serial Przyjaciele (Friends), a dla innych Słoneczny Patrol (Baywatch). Obu tych produkcji nie znajdziecie na naszej liście najlepszych seriali lat 90., ponieważ o nich napisano już chyba wszystko, co tylko można. Staraliśmy się wybrać kultowe seriale lat 90. tak, by pokazać szeroki przekrój tego, co wtedy rządziło w telewizji. Począwszy od komedii, a skończywszy na rasowym science-fiction. Poniższe zestawienie jest w kolejności alfabetycznej, ponieważ kochamy praktycznie każdy z tych seriali, więc trudno faworyzować tutaj jakikolwiek z nich. Oto więc kultowe seriale lat 90.!

Ally McBeal (1997-2002)

I choć Ally McBeal nie był pierwszym serialem prawniczym, to z całą pewnością jednym z tych, które przyczyniły się do rozwoju tego podgatunku. Emitowany w telewizji Polsat z miejsca stał się hitem, o którym mówili wszyscy. Opowieść o kobiecie, która rozpoczyna pracę w poważnej kancelarii prawniczej, gdzie natrafia na swoją pierwszą miłość. Serial doskonale mieszał wątki komediowe z obyczajowymi, a w serialu przewinęło się też sporo sław (m.in. Sting czy Bruce Willis). W roli głównej wystąpiła Calista Flockhart, która za rolę Ally dostała nawet Złoty Glob.

Cobra (1993-1994)

Cobra to jeden z typowych przedstawicieli seriali sensacyjnych, których wtedy w telewizji było naprawdę sporo. Sam serial nie wyróżniał się niczym specjalnym, jeżeli chodzi o samą fabułę. Mieliśmy bowiem żołnierza (Scandal Jackson grany przez Michaela Dudikofa), który po tym, jak sfingowana zostaje jego śmierć, przechodzi operację plastyczną i zaczyna pomagać w walce z zorganizowaną przestępczością. Wszystko w tym serialu było „na słowo honoru”, a najbardziej wyróżniał się tutaj samochód głównego bohatera – przepiękna AC Cobra. Ciekawostką jest tutaj to, że w serialu spoglądaliśmy na jej replikę, a nie faktyczny pojazd, ale ten i tak prezentował się znakomicie.

Herkules (1995-1999)

Znawcy mitologii musieli bardzo cierpieć, kiedy przyszło im oglądać serial Herkules. Wprawdzie tutaj wzorowano się na faktycznych bohaterach z greckiej mitologii, ale im dłużej serial był kręcony, tym na większe ustępstwa sobie pozwalano. Nie zmienia to jednak tego, że ta mieszanka kina akcji i fantasy była wyjątkowo przyjemna w oglądaniu. Kevin Sorbo, czyli aktor wcielający się w Herkulesa, stał się bożyszczem fanów na całym świecie, ale wielkiej kariery później nie zrobił. Warto też dodać, że serial Herkules przyczynił się także do powstania kolejnego serialu, który można uznać za kultowy, czyli Xena: Wojownicza Księżniczka.

JAG Wojskowe Biuro Śledcze (1995-2005)

Kolejny przykład kina prawniczego, ale w trochę innym ujęciu, ponieważ tutaj twórcy skupili się na wojsku. Bardzo ciekawe rozwiązanie, które zaowocowało sporą popularnością, a sam serial doczekał się aż 10 sezonów. Opowieść o wojskowych prawnikach przyciągała do ekranu i serial oglądało się z przyjemnością, choć po jakimś czasie sama formuła trochę się wyczerpała.

Kroniki Młodego Indiany Jonesa (1992-1996)

Kto nie chciałby poznać historii jednego z najbardziej awanturniczych archeologów na świecie? Tutaj mogliśmy oglądać zarówno bardzo młodego Indianę Jonesa, ale także już takiego, który pojawił się na froncie I Wojny Światowej. Bardzo ciekawe, a na dodatek utrzymane w filmowym klimacie opowieści. Serial doczekał się także wydania na kasetach VHS, gdzie przemontowano poszczególne odcinki i zaprezentowano w formie „filmowej”. W rolę młodego Jonesa wcielił się m.in. Sean Patrick Flanery, który później wystąpił w równie kultowym filmie Święci z Bostonu.

Millennium (1996-1999)

Millennium doczekało jedynie trzech sezonów, ale dla fanów Z Archiwum X to serial, który po prostu warto znać. Frank Black (Lance Henriksen) współpracuje z tajemniczą organizacją i zajmuje się rozwiązywaniem spraw, których nikt inny nawet by się nie tknął. Dużo tutaj mroku i jeszcze więcej tajemnic, a do tego liczne wątki nadprzyrodzone. Pierwszy sezon był tutaj zdecydowanie najlepszym, ale pozostałe dwa także są warte obejrzenia.

Nash Bridges (1996-2001)

Wielki powrót do telewizji Dona Johnsona, czyli jednego z Policjantów z Miami. Nash Bridges to też kolejny przykład serialu typowo sensacyjnego, gdzie każdy odcinek opowiadał o innej sprawie. Tutaj widać już było, że twórcy nie oszczędzali na budżecie. Warto tutaj też dodać, że po latach powstał film pełnometrażowy z bohaterami serialu, ale przeszedł zupełnie bez echa.

Nikita (1997-2001)

Jeden z większych telewizyjnych hitów, który oparty został na pomyśle Luca Bessona i jego filmie pod tym samym tytułem. Kobieta, która przegrała swoje życie, zostaje wcielona do tajnej organizacji, gdzie po odpowiednim przeszkoleniu staje się maszyną do zabijania. W tej wersji Nikita była mocno ugrzeczniona, ale sam serial oglądało się całkiem przyjemnie, a dla wielu Peta Wilson już zawsze będzie tą jedyną i prawdziwą Nikitą.

Ostry Dyżur (1994-2009)

Szpitalny tasiemiec i jeden z seriali, który zapoczątkował modę na opowieści o lekarzach. To tutaj też swoją karierę zaczynał George Clooney, a pomysłodawcą serialu był sam Michael Crichton. Tak, ten sam, który napisał wiele popularnych książek, a w tym i Park Jurajski. Nie dziwi więc to, że fabuła serialu o lekarzach była tak wciągająca i tak wiele osób wyczekiwało na nowe odcinki. Dziś to już klasyka telewizji.

Pełna chata (1987-1995)

Wprawdzie emisja serialu Pełna chata wystartowała jeszcze w latach 80., to do Polski ten trafił dopiero na początku lat 90. Opowieść o rodzinie, która musi sobie radzić bez pomocy kobiet była odważnym posunięciem w tamtych czasach. Samotny ojciec przy pomocy dwóch wujków musi opiekować się swoimi trzema córkami. Wzruszające i całkiem zabawne podejście do tacierzyństwa.

Przystanek Alaska (1990-1995)

Lekarz Joel Fleischman (Rob Morrow) ląduje w miasteczku na Alasce i powoli zaczyna lubić miejsce, które z początku wydawało mu się chłodne i nieprzyjemne. Sam Fleischman znalazł się w miasteczku niejako „za karę”, więc jego początkowy stosunek do wszystkich wokół był niezbyt przyjazny. Przystanek Alaska był historią obyczajową z niewielką dawką humoru, ale bardzo dobrze opowiedzianą. Serial potrafił wciągnąć i doskonale pokazywał, jak mogą funkcjonować małe społeczności.

Renegat (1992-1997)

Fałszywie oskarżony i ścigany przez skorumpowanych policjantów Reno (Lorenzo Lamas) musi walczyć o swoje dobre imię. Jednocześnie jest łowcą nagród, więc akcji w serialu było całkiem sporo. Miejscami Renegat przypominał filmy, gdzie występował Steven Seagal, ale takie chyba było założenie twórców. I chyba nie było wówczas dziecka, które nie chciało wsiąść na motor i odjechać w stronę zachodzącego słońca.

SeaQuest (1993-1996)

W przyszłości ludzkość nie zatrzymywała się w podboju kolejnych miejsc, więc przyszła także pora na morza i oceany. W SeaQuest obserwujemy załogę nowoczesnej łodzi podwodnej, gdzie przeniosło się praktycznie całe życie, a załoga musi chronić porządku. W pewnym momencie twórcy bardzo mocno już poszaleli z fabułą, gdzie pojawili się nawet… bogowie. Niemniej to jeden z tych seriali, na których wiele osób się wychowało. Szkoda, że zakończył się jedynie na trzech sezonach.

Sliders (Piąty wymiar)

Wiele światów równoległych i grupa bohaterów, którzy próbowali wrócić do tego własnego. Miejscami zabawne, a miejscami bardzo poważne science-fiction, które poruszało wiele interesujących tematów i pozwalało sobie na wiele. Początkowe sezony były rewelacyjne, ale im dalej, tym gorzej. Seria zakończyła się na pięciu sezonach, choć fani i dziś chętnie zobaczyliby kontynuację.

Strażnik Teksasu (1993-2001)

Chuck Norris i właściwie nie trzeba nic więcej dodawać. Strażnik Teksasu był serialem, który szturmem zdobył serca widzów na całym globie. Zresztą po dziś dzień popularność tej wersji jest wyjątkowa, a nowa odsłona, choć dalej kręcona, nie jest już tym samym, co kiedyś. Zresztą Cordell Walker był tylko jeden.

Trzecia planeta od Słońca (1996-2001)

Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć komedię o kosmitach. Serial ALF to tylko jeden z przykładów, ale Trzecia planeta od Słońca była o tyle wyjątkowa, że tutaj kosmici bardzo usilnie próbowali wtopić się w społeczeństwo. I oczywiście przy tych próbach było wiele bardzo śmiesznych sytuacji. Trzecia planeta od Słońca to sitcom, który do dziś ogląda się z wielką przyjemnością.

Viper (1994-1999)

https://youtu.be/F9U_Kd6MyOM

Kolejny serial, gdzie tak naprawdę główną rolę grał samochód, a nie bohaterowie. W odróżnieniu od Cobry, tutaj samochód był wyjątkowo nowoczesny i wyposażony w gadżety, których mógł zazdrościć sam James Bond. Mieszanka kina akcji i science-fiction, która może i była fabularnie bardzo naciągana, ale wtedy oglądało się to z przyjemnością.

Xena: Wojownicza Księżniczka (1995-2001)

Wracamy do Herkulesa, a raczej Xeny (Lucy Lawless), która razem ze swoją pomocnicą Gabriellą (Renée O’Connor) walczyła z niesprawiedliwością w świecie greckiej mitologii. Xena, która chciała zerwać z mroczną przeszłością i stanąć po stronie dobra, ponownie musi sięgnąć po swój oręż, ale tym razem będzie bronić słabych. Sześć sezonów i miliony fanów, a Xena po dziś dzień jest postacią, którą bez trudu rozpozna większość fanów seriali.

Z Archiwum X

Absolutna klasyka – mieszanka kryminału, obyczaju i science-fiction, ale także horroru i thrillera. Nie zabrakło także humoru. Można powiedzieć, że Z Archiwum X miało absolutnie wszystko, czego mogli wymagać widzowie, a do tego całość była wyjątkowo wciągająca. Dwójka agentów FBI, oczywiście zupełnie różnych, zepchnięta na margines i rozwiązująca sprawy, którymi nikt nie chciał się zajmować lub nie rozumiał skali ich problemu. Obcy, facet z papierosem i wiele innych rzeczy, które po dziś dzień śnią się ludziom na całym świecie.

Zagubiony w czasie (1989-1993)

Jeden z tych seriali, którego zakończenia nie można wybaczyć twórcom. Sam Beckett (Scott Bakula) to naukowiec, któremu udaje się podróżować w czasie, ale za każdym razem ląduje w czyimś ciele. Dopiero kiedy uda mu się rozwiązać jakiś problem, przeskakuje dalej i ciągle ma nadzieję, że uda mu się wrócić do domu.

Zdarzyło się jutro (1996-2000)

Co byście zrobili, gdyby pod waszymi drzwiami pojawiła się dziś jutrzejsza gazeta? Przed takim dylematem staje Gary Hobson (Kyle Chandler), który postanawia być dobrym samarytaninem i zapobiegać wydarzeniom, które zmieniają ludzkie życie.

Żar tropików (1991-1993)

Kolejny serial sensacyjny ze znanym schematem niepasujących do siebie głównych bohaterów. Nick Slaughter (Rob Stewart) oraz Sylvie (Carolyn Dunn) rozwiązują wiele zagadek, a między nimi oczywiście stale iskrzy. Trochę humoru, sporo akcji i bardzo ładne widoki na amerykańską Florydę. W Polsce Żar tropików stał się naprawdę popularnym serialem, który dziś zapewne zniknąłby z natłoku innych produkcji. Jednak teraz spokojnie można go zaliczyć do grona kultowych seriali lat 90.

Kultowe seriale lat 90. – podsumowanie

Czynnik PSI serial lat 90.

Oczywiście powyższe seriale to nie wszystkie, które pojawiły się latach 90. ubiegłego wieku. To jednak produkcje, które mocno zapadły w pamięć wielu osobom. Dobrych seriali było oczywiście więcej, w wśród nich warto wymienić jeszcze Czynnik PSI czy Miasteczko Twin Peaks. Ciekawe, czy za kilkanaście lat będziemy spoglądać na dzisiejsze seriale i wspominać je z podobnym rozrzewnieniem. Poniżej możecie jeszcze zapoznać się z listą naszych innych rankingów.

Motyw