najlepsze anime cowboy bebop

Najlepsze filmy i seriale anime dostępne w Polsce w serwisach streamingowych

7 minut czytania
Komentarze

Anime już dawno nie jest niszą, tylko jednym z najpopularniejszych gatunków nie tylko animacji, ale ogólnie rzecz biorąc sztuk wizualnych. Poniżej znajdziecie najlepsze filmy i seriale anime, które można oglądać w Polsce.

Filmy i seriale anime – które produkcje można oglądać w Polsce?

najlepsze anime ksiezniczka mononoke

Po latach na uboczu popkultury anime w końcu znalazło sobie miejsce pośród najpopularniejszych gatunków popkultury. Także i w Polsce nie jest już rzadkością natrafienie na niemałą liczbę japońskich animacji. Poniżej znajdziecie wybór tych najlepszych dostępnych w serwisach streamingowych w naszym kraju. Przy okazji polecamy też nasz ranking najlepszych filmów science-fiction wszech czasów.

Final Fantasy VII: Advent Children

Kontynuacja losów bohaterów kultowej gry „Final Fantasy VII”. Nie jest to może wybitny film pod względem fabuły, ale jakość animacji, w której został wykonany, cały czas robi potężne wrażenie. Do tego dochodzi świetny soundtrack. Można ten film oglądać jako po prostu długi wideoklip pokazujący możliwości CGI, gdyż niestety bez znajomości kontekstów z gry niewiele zrozumiecie.

Film „Final Fantasy VII: Advent Children” dostępny jest w serwisie iTunes.

Mirai

Wspaniały film dla całej rodziny, bo też opowiadający o rodzinie. Twórcy zapraszają nas do świata niezwykłej dziecięcej wyobraźni i pozwalają tymi oczami spojrzeć na otoczenie, dorosłych i siebie samych. Całość jest chwilami mądra, zabawna, wzruszająca. Kreska jest po prostu cudowna, a kreatywność autorów wydaje się nie mieć granic.

Film „Mirai” dostępny jest w serwisie Chili.

Ghost in the Shell

Klasyka i jeden z najważniejszych przedstawicieli anime w historii. Dzieło Mamoru Oshiiego rozsławiło ten gatunek (oraz nurt cyberpunk) w świecie cementując go jako niekoniecznie tylko „chińskie bajki” dla dzieci, ale też ambitne dzieła stawiające ważne pytania egzystencjalne. Wszystko to oczywiście w połączeniu z ciekawą wizją świata przyszłości, wspaniałą animacją i interesującymi bohaterami. „Ghost in the Shell” to też jedna z koronnych inspiracji dla filmu „Matrix”.

Film „Ghost in the Shell” dostępny jest w serwisie iTunes.

Black Lagoon

Jeśli szukacie dobrego serialu akcji, z wciągającą fabułą i interesującymi, niebanalnymi postaciami to „Black Lagoon” powinien was w pełni usatysfakcjonować. Według niektórych tak wyglądałby serial anime reżyserowany i napisany przez Quentina Tarantino. Jeśli to nadal was nie zachęca to nie wiem co jest w stanie. A, i jeśli chodzi o samą jakość animacji, to „Black Lagoon” jest istnym majstersztykiem.

Seria „Black Lagoon” dostępna jest w serwisie Netflix.

Neon Genesis Evangelion

To serial, który stał się legendą, ale też produkcją, która potrafi dzielić widzów na obozy wielkich fanów i tych, którzy raczej nie przepadają za NGE. Tym niemniej chyba nikt nie dyskutuje z faktem, że „Neon Genesis Evangelion” to jedna z najważniejszych pozycji w historii japońskiej animacji. Łącząca w sobie elementy dramatu psychologicznego, widowiska science-fiction z wielkimi robotami i komedii, a wszystko to w sosie religijno-filozoficzno-metafizycznym.

Seria „Neon Genesis Evangelion” dostępna jest w serwisie Netflix.

Spirited Away – w krainie bogów

„Spirited Away” to coś więcej niż tylko wybitne anime. To film, który wielu uznaje za arcydzieło – jeden z najlepszych filmów w historii kina bez względu na gatunek. I ja jestem w tym samym obozie. Ten film to jeden wielki festiwal nieskrępowanej niczym wyobraźni twórców, która została zwizualizowana na naszych oczach czerpiąc garściami z japońskiego folkloru. Do dziś jest to jeden z największych kasowych przebojów w historii japońskiej animacji. A także posiadacz Oscara dla najlepszego filmu animowanego.

Film „Spirited Away – w krainie bogów” dostępny jest w serwisie Netflix.

Spriggan

„Spriggan” to tylko i aż kolejne anime akcji. Ale z ciekawą fabułą zahaczającą o wątki science-fiction, starożytne cywilizacje czy ingerencję w ludzkie ciała za pomocą technologii. Scenariuszowo niekoniecznie ta produkcja was powali, ale też nie takie jest jej zadanie – nowa wersja tej serii, podobnie jak poprzednia, prezentuje świetną animację oraz kapitalne sekwencje akcji. Jeśli więc szukacie czegoś w tych klimatach, to „Spriggan” jest topową półką.

Seria „Spriggan” dostępna jest w serwisie Netflix.

Blue Period

Raz na jakiś czas pośród produkcji anime pojawia się film bądź serial, który porusza temat, po który nikt inny nie sięga. I tak też jest w przypadku „Blue Period”, które opowiada o młodym chłopaku znajdującym w sobie żyłkę artysty i odkrywającego niezwykły świat malarstwa. To seria o sztuce, ale też po prostu o robieniu tego, co kochamy i co nas fascynuje, jak i o zwalczaniu strachu przed porażkami. Wizualnie „Blue Period” to uczta dla oczu.

Seria „Blue Period” dostępna jest w serwisie Netflix.

Nausicaa z doliny wiatru

Jeden z pierwszych filmów mistrza Hayao Miyazakiego. Z początku zdaje się być baśnią sci-fi dla młodzieży czerpiącą inspiracje z serii „Diuna”, ale szybko przeradza się w poruszającą post-apokaliptyczną opowieść z pro-ekologicznym i pacyfistycznym przesłaniem. Nie jest to najlepszy film od studia Ghibli, ale z pewnością jeden z ważniejszych i tych, które przyczyniły się do rozwoju anime w świecie.

Film „Nausicaa z doliny wiatru” dostępny jest w serwisie Netflix.

Cowboy Bebop

Kolejny serial anime obrosły legendą. W dużej mierze dlatego, że „Cowboy Bebop” otworzył kategorię anime na szerszą publiczność dzięki temu, że nie podążał utartymi szlakami dla tego gatunku. To na dobrą sprawę neo-western (powstały na Wschodzie), zatopiony w jazzowym soundtracku i ze znakomitym tłem science-fiction, który nadaje całości dodatkowego wymiaru. Tylko nie pomylcie wersji animowanej z wersją aktorską, którą wyprodukował Netflix. Ta druga raczej nie jest warta waszego czasu.

Seria „Cowboy Bebop” dostępna jest w serwisie Netflix.

Demon Slayer

W tej chwili to najgorętsza produkcja anime na świecie. Bazuje na dość utartych schematach, ale pokazuje je z trochę innej perspektywy i co jakiś czas zręcznie od nich ucieka. To seria napakowana niesamowitą dramaturgią, chwilami wręcz tragedią, z elementami sztuk walki i horroru. Jedyne co nie gra, to wstawki humorystyczne, które ewidentnie nie pasują do tej, dość poważnej i smutnej w gruncie rzeczy opowieści. A warstwa wizualna, szczególnie mając na uwadze fenomenalnie animowane sekwencje walk zawierające elementy kreski przywodzące na myśl malarskie dzieła sztuki, to w tej chwili poziom najwyższy z możliwych.

Seria „Demon Slayer” dostępna jest w serwisie Netflix.

Księżniczka Mononoke

Na przełomie XX i XXI wieku studio Ghibi i Hayao Miyazaki święcili swoje największe triumfy. Pierwszym wybitnym dziełem z tego okresu była „Księżniczka Mononoke”. Genialna opowieść łącząca w sobie elementy kina przygodowego i brutalnej baśni z wątkami dotykającymi ekologii. Tyleż samo mądra co poruszająca. Animacja sama w sobie jest wspaniała. No i ta muzyka autorstwa Joe Hisaishiego!

Film „Księżniczka Mononoke” dostępny jest w serwisie Netflix.

Motyw