Powrót do przyszłości 2 przewidywania przyszłość
LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze filmy science-fiction o podróżach w czasie – TOP10 produkcji, które warto znać

15 minut czytania
Komentarze

Filmy science-fiction często skupiają na motywach podróży w czasie. W końcu chyba każdy z nas z chęcią skorzystałby z możliwości przeniesienia się do przyszłości lub przeszłości. Niemniej, jak mogłyby skończyć się takie odwiedziny? Cóż, tutaj w grę wchodzą dziesiątki różnych scenariuszy, a dziś postaram się przedstawić te najciekawsze.

Najlepsze filmy science-fiction o podróżach w czasie

Najlepsze filmy science-fiction o podróżach w czasie

Możliwość przeniesienia się w czasie jest tak ekscytująca, że towarzyszy nam niemalże od zarania dziejów. Pierwsze teksty obracające się wokół tej tematyki zaczęły pojawiać się jeszcze na długo przed wynalezieniem kinematografu przez braci Lumière. Niemniej to właśnie rozwój sztuki filmowej sprawił, że wizja odwiedzania przyszłości lub przeszłości stała się tak ważna dla całego gatunku, jakim jest science-fiction.

Aktualnie z łatwością wymienimy dziesiątki produkcji, które pozwolą nam przeżyć podróż w czasie. W związku z tym dzisiaj przyjrzymy się najbardziej elitarnym tytułom, wybierając przy okazji dokładnie dziesięć najlepszych filmów o odwiedzaniu przyszłości lub przeszłości. Pierwszym z nich jest…

Na skraju jutra

Tom Cruise latał myśliwcami, wykonywał niemożliwe misje, walczył z mumią, spijał krew jako wampir oraz wywijał kataną niczym samuraj. Co ciekawe w tak bogatej karierze aktorskiej znalazło się również miejsce na podróżowanie w czasie. Dokładniej mówiąc, chodzi tu o film Na skraju jutra, w którym amerykański gwiazdor kina akcji wciela się żołnierza walczącego z obcymi o przyszłość naszej planety.

Sęk w tym, że postać odgrywana przez Toma Cruise’a wpada do pętli czasu, przez co codziennie przeżywa ten sam dzień na nowo. Wszystko to opakowane w zjawiskowe efekty specjalne, nietuzinkowy scenariusz oraz klasyczne dla kina akcji klisze i schematy. Jeśli jesteście fanami totalnej demolki, która nie jest jedynie bezmyślnym „atakowaniem” widza wybuchami i strzelaninami — Na skraju jutra na pewno powinno was zainteresować.

Na skraju jutra obejrzysz na Amazon Prime Video

Rasa obcych, zwanych Mimikami, przypuściła na Ziemię bezlitosny atak i rozprzestrzeniła się niczym pszczeli rój, obracając w ruinę całe miasta i zostawiając za sobą miliony ludzkich ofiar. Podpułkownik Bill Cage zostaje rzucony w sam środek misji samobójczej. Cage ginie podczas akcji, zabijając jednego z obcych. Budzi się jednak rankiem w dniu swojej śmierci i jest zmuszony walczyć i umierać… bez końca. Kontakt z kosmitą spowodował, że Cage znalazł się w pętli czasu i został skazany na przeżywanie wciąż tej samej brutalnej walki.

Opis filmu

Tenet

Najprawdopodobniej każdy reżyser ma na koncie chociaż jeden film, który mógł mu wyjść lepiej. W przypadku Christophera Nolana za taki tytuł można przyjąć Tenet. Jednakże o klasie tego twórcy niech świadczy fakt, że nawet jego „słabsza” produkcja koniec końców okazuje się całkiem dobrym filmem. Cóż, to właśnie za ten sznyt największe studia świata płacą wybitnym reżyserom ogromne stawki.

Tenet to film, który na pewno nie trafi do wszystkich, jednak najbardziej hardkorowi fani Nolana upatrują w nim dzieła wybitnego oraz wykraczającego poza swoje czasy. Cóż, bez dwóch zdań tej produkcji nie można zarzucić braku widowiskowości, ale osobiście wciąż uważam, że brakuje w niej kropki nad „i”. Niemniej zdecydowanie Tenet jest filmem, z którym warto się zapoznać.

Tenet obejrzysz na Amazon Prime Video

Agent CIA zwany Protagonistą, pewnego dnia zostaje zwerbowany do tajemniczej organizacji Tenet. Jego głównym zadaniem staje się wytropienie niebezpiecznych ludzi powiązanych z technologią służącą do manipulacji czasem. Nietypowa podróż bohatera przez mroczny świat międzynarodowego szpiegostwa ma pozwolić uratować ludzkość przed zbliżającą się kolejną wojną. Czy Protagonista opanuje sztukę inwersji czasu na czas i zapobiegnie najgorszemu scenariuszowi?

Opis filmu

Powrót do przyszłości

Czas na film, którego nie mogło zabraknąć w dzisiejszym zestawieniu. W zasadzie powinienem tu wyróżnić całą trylogię, jednak aby nie wprowadzać zbędnego zamieszania, skupmy się na pierwszym Powrocie do przyszłości. Przygodowy film science-fiction z całkiem sporą dawką humoru to coś, co tygryski uwielbiają najbardziej – szczególnie w leniwe niedzielne popołudnia, kiedy to leżąc na kanapie, chciałoby się włączyć, jakiś niezobowiązujący seans.

Tym właśnie jest cała trylogia Powrotu do przyszłościniewymagającym, aczkolwiek bardzo dobrym i przede wszystkim zabawnym dziełem, które zdążyło już przejść do kanonu popkultury. W końcu chyba każdy fan kina zna DeLoreana, samowiążące się buty od Nike czy też latające deski. Do tego wszystkiego dodajmy Roberta Zemeckisa, Michaela J. Foxa oraz Christophera Lloyda, a w rezultacie otrzymamy serię ponadczasową (dosłownie i w przenośni).

Powrót do przyszłości obejrzysz na Amazon Prime Vidoe

Dr Emmett Brown w 1985 roku konstruuje maszynę do podróży w czasie, ale to jego młody przyjaciel Marty McFly, dość niespodziewanie, cofa się w czasie do roku 1955. Tam spotyka, między innymi, swoich przyszłych rodziców. Następstwo tej podróży może mieć katastrofalne skutki dla przyszłości. Doktor Brown z 1955 roku musi znaleźć sposób, by Marty powrócił do swoich czasów.

Opis filmu

Terminator

Teraz zgrabnie przejdźmy do mroczniejszych i dużo krwawszych klimatów. Każdy z nas zna Terminatora, jednak już nie wszyscy momentalnie łączymy ten tytuł z tematyką podróży w czasie. Niemniej, jeśli tylko dobrze przypomnicie sobie fabułę tego akcyjniaka, na pewno odpowiednio połączycie fakty. Dokładnie – T-800 to elektroniczny morderca wysłany do przeszłości w celu zlikwidowania Sary Connor.

Możliwość podróżowania w czasie jest, więc podstawą całej franczyzy, która ekscytuje nas już od roku 1984. Co więcej, od premiery „jedynki” minęło już całkiem sporo czasu, a Terminator rozrósł się do ogromnej serii, która liczy sobie kilka pełnometrażowych filmów, mnóstwo komiksów, parę gier wideo oraz sporo krótszych form. Pomyśleć, że wszystko zaczęło się od kultowego „Come with me if you want to live”…

Terminatora obejrzysz na Amazon Prime Video

Los Angeles, rok 2029. Świat został zniszczony przez straszliwą katastrofę atomową. Trwa właśnie ostateczna rozgrywka między maszynami a ludźmi. Przywódcą buntu przeciwko krwawym rządom robotów jest John Connor. Bezwzględny cyborg-zabójca zostaje wysłany w przeszłość, do 1984 roku. Musi odszukać i zabić Sarę Connor. Jeśli tego nie zrobi, Sarah zostanie matką Johna. Tropem elektronicznego mordercy wyrusza zaś Kyle Reese – chce zniszczyć okrutnego cyborga i uratować kobietę przed grożącym jej niebezpieczeństwem.

Opis filmu

Dzień świstaka

W tym miejscu pozwolę sobie na małe nadużycie. Dzień świstaka nie jest bowiem klasycznym filmem science-fiction, a komedią. Niemniej pomimo tego umieściłem go w dzisiejszym rankingu — wszystko ze względu na wypromowanie motywu, który w późniejszych latach stał się istnym klasykiem. Mowa tu o utknięciu w pętli czasu i przeżywaniu tego samego dnia na nowo przez dziesiątki, a nawet setki razy. Ten schemat wykorzystano, chociażby we wspomnianym wyżej Na skraju jutra.

Oprócz scenariusza bardzo mocną stroną Dnia świstaka jest obsada aktorska. W głównego bohatera wciela się Bill Murray, który do dziś niektórym fanom kina kojarzy się właśnie z postacią prezentera telewizyjnego — Phila. Jest to o tyle ważne, ponieważ 72-latek ma na swoim koncie masę innych kultowych ról z doktorem Peterem Venkmanem z Pogromców duchów na czele.

Dzień świstaka obejrzysz na Netfliksie i Amazon Prime Video

Zgorzkniały prezenter telewizyjnej prognozy pogody, Phil wyjeżdża do miasteczka Punxsutawney, żeby relacjonować coroczne Święto Świstaka — przepowiadające (lub nie) nadejście wiosny. Wieczorem dochodzi do wniosku, że to najgorszy dzień w jego życiu. Kiedy budzi się następnego ranka, z przerażeniem stwierdza, że znów jest 2 lutego. Dla Phila czas stanął w miejscu i musi przeżywać wciąż to samo.

Opis filmu

Looper – Pętla czasu

Skoro już przy Pętlach czasu jesteśmy nie sposób nie wspomnieć o Looperze. Tym razem kwestia dotyczy konsekwencji podróżowania w czasie oraz likwidowania swoich przeciwników, zanim ci zdążą się nimi stać. Co, jednak jeśli wynajęty zabójca otrzyma zlecenia zabicia… młodszej wersji siebie? Cóż, wówczas możemy spotkać się z absurdalnie niecodzienną walką na śmierć i życie. Tym bardziej, gdy naprzeciwko siebie stają Bruce Willis oraz Joseph Gordon-Levitt.

Jeśli jesteście fanami serii Na noże, która nie tak dawno podbiła serca milionów widzów, bardzo możliwe, że polubicie Looper – Pętla czasu. Oba te tytuły łączy bowiem postać reżysera i scenarzysty, czyli Riana Johnsona. Oznacza to, że omawiana właśnie produkcja z miejsca otrzymuje stempel jakości 49-latka. Bez dwóch zdań są to wystarczające argumenty, aby bliżej zapoznać się z Looperem.

Looper – Pętla czasu obejrzysz na CDA Premium

W roku 2072 podróże w czasie są już rzeczywistością. Organizacje przestępcze wykorzystują je do eliminacji niewygodnych ludzi. Wysyłają ich w przeszłość, gdzie są oni zabijani przez płatnych zabójców zwanych Loopers. W roku 2042 najlepszy z Looperów otrzymuje zadanie: zlikwidować przysłanego z przyszłości mężczyznę o imieniu Joe. Problem w tym, że rozpoznaje w nim samego siebie z przyszłości. Chwila wahania kosztuje go bardzo wiele – cel ucieka, a zleceniodawcy z przyszłości nie tolerują najmniejszej wpadki…

Opis filmu

Efekt motyla

Możliwe, że najbardziej wzruszającym oraz łapiącym za serce filmem w dzisiejszej stawce jest Efekt motyla. Dramat, thriller czy science-fiction – jakkolwiek byśmy go nie sklasyfikowali, uwierzcie, że zdecydowanie warto nadrobić tę zaległość. Tymbardziej jeśli lubicie niestandardowe i pogmatwane scenariusze, które na pierwszy rzut oka wydają się „nie do ogarnięcia”, jednak wraz z postępem fabuły wszystkie nitki schodzą się w zgrabną całość.

Oczywiście Efekt motyla długimi momentami bywa również bardzo mroczny oraz przytłaczający. Duża w tym zasługa Ashtona Kutchera, który najprawdopodobniej do dziś nie zdołał przebić roli Evana Treborna. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ w trakcie kręcenia omawianego właśnie filmu aktor nie miał nawet skończonych 26 lat. Cóż, jak widać na przykładzie Kutchera, czasami „aktorski prime” przychodzi w bardzo młodym wieku.

Efekt motyla obejrzysz na Amazon Prime Video oraz CDA Premium

Efekt motyla jak wyjaśnia Amy Smart, to teoria zakładająca, że machnięcie motylego skrzydełka w Nowym Jorku może spowodować huragan w Japonii. Film jest ilustracją tej teorii. Drobne zmiany, jakie Evan Treborn wprowadza w swojej przeszłości, mają potężny wpływ na jego teraźniejszość. Modyfikując swoje dzieciństwo, wywołuje zmiany, często na lepsze, ale równie często na gorsze. Kiedy Evan odkrywa, że może zmieniając wspomnienia odwrócić bieg swojego niezbyt udanego życia, przypadkowo zmienia też losy swoich najbliższych i to z jak najgorszym skutkiem. Jego nowe życie niebezpiecznie wymyka się spod kontroli.

Opis filmu

Interstellar

Pomimo tego, że od premiery Interstellar nie minęło jeszcze nawet dziesięć lat, śmiało możemy nazwać produkcję Christophera Nolana klasykiem kina science-fiction. Spory wpływ na taki stan rzeczy ma ogromna dbałość o szczegóły, potężny budżet oraz świetny scenariusz, który niejednokrotnie podejmuje tematykę tuneli czasoprzestrzennych, a co za tym idzie — podróżowania w czasie.

Oczywiście jak na filmową historię przystało, w grę wchodzi również patetyczne ratowanie ludzkości przez grupę naukowców. Być może nie wszystkie wątki w Interstellarze przypadną wam do gustu, jednak zdecydowanie warto zaznajomić się z tą produkcją. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że Nolan przygotował bardzo obszerne widowisko. Film z 2014 roku trwa bowiem blisko 3 godziny.

Interstellar obejrzysz na Amazon Prime Video

Na skutek błędów popełnionych przez ludzkość w XX w. Ziemia staje na krawędzi zagłady. Nastąpił upadek państw, a ich rządy straciły władzę. Szczątkowo funkcjonująca gospodarka nie jest w stanie zapewnić ludziom nawet żywności. Gdy jednak odkryta zostaje możliwość podróżowania w czasoprzestrzeni, naukowcy wywodzący się z resztek organizacji NASA podejmują się jej zbadania, tym samym stając się ostatnią deską ratunku dla ludzi i ich planety.

Opis filmu

The Time Travelers

Czy w zestawieniu dotyczącym filmów o podróżowaniu w czasie mogłoby zabraknąć produkcji zatytułowanej The Time Travelers? Zdecydowanie byłoby to sporym niedociągnięciem, więc warto napisać kilka słów o tym klasyku science-ficiton. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że debiutował on na wielkim ekranie w 1964 roku. Zanim, jednak zniechęci was zaawansowany pesel filmu, warto dać mu szansę, ponieważ całość trwa zaledwie 82 minuty.

Jak sam tytuł wskazuje w ramach seansu możemy liczyć na klasyczne klisze dla gatunku science-fiction. Oczywiście z dzisiejszej perspektywy niektóre efekty specjalne oraz charakteryzacje mogą pozostawiać wiele do życzenia, jednak pamiętajmy, że mowa tu o filmie, który wkrótce skończy 60 lat! W związku z tym należy docenić kreatywność twórców oraz widoczne na ekranie poświęcenie aktorów.

The Time Travelers aktualnie nie obejrzysz w streamingu

Grupa naukowców, eksperymentujących nad podróżami w czasie, tworzy portal, za którego pośrednictwem udaje im się przenieść się do roku 2071. Portal znika, a naukowcy zostają uwięzieni w przyszłości. Odkrywają, że Ziemia została zdewastowana przez wojnę atomową. Na jałowej powierzchni żyją mutanty, a w podziemiach grupa ocalałych ludzi buduje statek kosmiczny, zdolny dotrzeć na nadającą się do zamieszkania planetę w innym układzie słonecznym.

Opis filmu

12 małp

Na sam koniec powróćmy jeszcze do Bruce’a Willisa, ponieważ poza Looperem ma on na swoim koncie jeszcze inną podróż w czasie. Mowa tu oczywiście o klasycznym dramacie science-fiction – 12 małp. Tym razem charakterystyczny aktor wciela się w bohatera, który przenosi się do przyszłości, aby zapobiec wybuchowi globalnej epidemii. Cóż, po wydarzeniach z ostatnich lat taki opis fabuły może brzmieć wyjątkowo zachęcająco.

Poza Willisem na ekranie zobaczymy jeszcze Brada Pitta, Madeleine Stowe, Christophera Plummera oraz Davida Morse’a. Z kolei za reżyserię 12 małp odpowiadał Terry Gilliam, którego możecie znać między innymi z Las Vegas Parano czy też z uczestnictwa w grupie Monty Pythona. Bez dwóch zdań jest to wyjątkowo uzdolniony i wszechstronny twórca, więc jeśli jeszcze nie oglądaliście 12 małp, zdecydowanie należy nadrobić zaległości.

12 małp obejrzysz na Amazon Prime Video oraz SkyShowtime

W roku 2035 zwierzęta znów rządzą światem. Stało się tak, gdyż wirus nieznanego pochodzenia zabija większość ludzi na ziemi i przeżył tylko 1% populacji. Wierzy się, że wirusa rozprzestrzeniła w 1996 roku organizacja znana jako „Dwanaście małp”. Ludzie są zmuszeni do zejścia pod powierzchnię ziemi. Naukowcy postanawiają wysłać w przeszłość więźnia, Jamesa Cole’a, aby zbadał pochodzenie tajemniczej epidemii w celu opracowania antidotum. Bohater przez pomyłkę trafia do 1990 roku, a nie 1996. Wówczas nikt jeszcze nie słyszał o „Dwunastu Małpach”. Cole zostaje uznany za wariata i zamknięty w zakładzie dla obłąkanych, gdzie poznaje dr Kathryn Reilly. Później kilkakrotnie przenosi się w czasie i trafia w końcu do 1996 roku. Porywa dr Reilly, która pomaga mu w rozwiązaniu zagadki „Dwunastu Małp”.

Opis filmu

Filmy science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym rankingu przybliżyłem wam aż dziesięć filmów o podróżach w czasie. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt lub najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne ciekawe tytuły fantastycznonaukowe, na które warto rzucić okiem, odsyłam was do naszych pozostałych tekstów o produkcjach science-fiction. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych zestawień.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw