twin peaks najlepsze seriale
LINKI AFILIACYJNE

Najbardziej pokręcone seriale science-fiction w historii – TOP10 tytułów, których nie zrozumiesz

14 minut czytania
Komentarze

Cechą charakterystyczną fantastyki naukowej, jako gatunku filmowego, jest wprowadzanie widza w stan zszokowania, a często nawet niezrozumienia. W związku z tym warto zadać sobie pytanie – jakie są najbardziej pokręcone seriale science-fiction w historii i co obejrzeć, by nie żałować?

Najbardziej pokręcone seriale science-fiction w historii – co obejrzeć?

Najbardziej pokręcone seriale science-fiction w historii – co obejrzeć?

Oczywiście żadną sztuką nie jest stworzenie scenariusza, który nie trzyma się kupy i w ogóle nie przypomina filmu czy serialu. W przypadku science-fiction twórcy muszą wykazać się sporą kreatywnością i nieszablonowością, tak aby fabuła była jednocześnie wciągająca, wielowarstwowa oraz dająca do myślenia. Co więcej, taki pakiet często chodzi w parze z szeroko pojętą symboliką.

Poszukując najbardziej pokręconych, dziwnych i niezrozumiałych seriali science-fiction w historii w ręce wpadło mi sporo klasycznych tytułów, jednak na poniższej liście znalazło się również miejsce dla paru nowszych produkcji. Cóż, założenia rankingu są chyba dosyć jasne, więc bez najmniejszych problemów można przejść do pierwszej pozycji, którą musiało być…

Z Archiwum X

https://www.youtube.com/watch?v=Vpqffgak7To

Oczywiście, że pierwszym tytułem uwzględnionym w rankingu zatytułowanym „najbardziej pokręcone seriale science-fiction w historii” musi być Z archiwum X. Niemniej w tym konkretnym przypadku powinniśmy skupić się raczej na konsekwencji twórców, którzy na przestrzeni 25 lat uraczyli widzów jedenastoma sezonami regularnej serii oraz dwoma pełnometrażowymi filmami.

Tak ogromna przestrzeń fabularna niejednokrotnie powoduje efekt opadniętej szczęki spowodowany niewytłumaczalnymi scenami z kosmitami, siłami nadprzyrodzonymi i potworami w roli głównej. A skoro już przy rolach głównych jesteśmy – przez praktycznie całe Z archiwum X możemy podziwiać Davida Duchovny’ego oraz Gillian Anderson, którzy wcielają się w kultowych agentów FBI – Foxa Muldera i Danę Scully.

Z Archiwum X obejrzysz na Disney+, a tutaj sprawdzisz, ile kosztuje Disney+.

Młoda instruktorka z Akademii FBI w Quantico, agentka Dana Scully, zostaje przydzielona do Archiwum X, specjalnego wydziału FBI, zajmującego się dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób zjawiskami. Jej partner, Fox Mulder, który do tej pory był jedynym pracującym tam agentem, głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich. Jego głównym celem jest wyjaśnienie zaginięcia siostry, która – jak twierdzi – została uprowadzona przez kosmitów. Scully, początkowo sceptycznie nastawiona do wszelkich teorii Muldera, niebawem sama staje się świadkiem niewytłumaczalnych zjawisk…

Opis serialu

Czarne lustro

Seriale antologie dają twórcom mnóstwo możliwości na rozwijanie projektu. Świetnym tego przykładem jest Czarne lustro, czyli seria, która lada moment otrzyma swój szósty sezon. W związku z tym, że każdy odcinek produkcji Netflixa opowiada o innych wydarzeniach rozgrywających się w niedalekiej przyszłości, możemy mówić o niemałym pogmatwaniu i szaleństwie tego serialu.

Czasami fikuśna fabuła danego epizodu jest związana z nowymi technologiami, a czasami z po prostu bardzo dziwnymi wydarzeniami. Cóż, najlepiej zobrazuje to chyba pierwszy odcinek pierwszego sezonu Czarnego lustra, gdzie twórcy wpletli do historii… zresztą najlepiej jak zobaczycie to sami. Wówczas powinniście zgodzić się z tezą, że omawiany właśnie serial śmiało można sklasyfikować w tym zestawieniu.

Czarne lustro obejrzysz na Netflix

Czarne lustro to antologia nawiązująca do zbiorowego niepokoju, jaki odczuwamy względem współczesnego świata. Każdy odcinek opowiada inną, wyrazistą i trzymającą w napięciu historię, poruszającą temat współczesnej technoparanoi. Mimochodem technologia zmieniła wszystkie aspekty naszego życia. W każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć ekran plazmowy, monitor lub smartfon – czarne lustro odbijające codzienność XXI wieku.

Opis serialu

Zagubieni

Zagubieni to bardzo wdzięczna produkcja, ponieważ z łatwością możemy ją umieść w każdym rankingu – od najlepszych seriali science-fiction, aż po te najbardziej pogmatwane. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej jest spowodowany fabułą (oraz jej realizacją), która w żadnym momencie nie schodzi poniżej pewnego poziomu. W związku z tym Zagubieni kilkanaście lat po wyemitowaniu swojego ostatniego odcinka wciąż są wspominani jako absolutny telewizyjny klasyk.

Co więcej, atrakcyjności tej produkcji nadaje pomieszanie gatunków. W końcu bez większych oporów Zagubionych można nazwać science-fiction, serialem przygodowym oraz thrillerem. Wszechstronność, mrok i pogmatwanie to zdecydowanie cechy, które najlepiej opisują blisko dwudziestoletni tytuł. Nie zapominajmy również o twórcach serialu w składzie J.J. Abrams oraz Jeffrey Lieber – to właśnie ci panowie wykonali kawał dobrej roboty.

Zagubionych obejrzysz na Disney+

Serial opowiadający tragiczną historię 48 pasażerów pechowego lotu 815 z Sydney do Los Angeles, których samolot rozbija się na tajemniczej wyspie. W tym całym zamieszaniu jedynie jednej osobie udaje się zachować zimną krew. Jest to chirurg Jack, który pomaga komu tylko się da. Z czasem panika przeradza się w lęk i strach. Wszyscy muszą nauczyć się żyć w nowych warunkach. Nie zrobią jednak tego bez uporania się z własnymi życiowymi problemami. W każdym odcinku poznajemy historię i problemy „zagubionych” oraz tajemnice wyspy, która wyraźnie chce ich zatrzymać na zawsze. Lekarz, kaleka, narkoman, policjant, morderca, pechowiec, cwaniaczek, dziewczyna w ciąży i wielu innych współczesnych robinsonów będzie musiało nauczyć się współpracy. Inaczej stracą całkowicie szansę na przeżycie.

Opis serialu

Rick i Morty

https://www.youtube.com/watch?v=N20H2AYw1GI

Po dosyć ciężkich klimatach, które niosą za sobą trzy przytoczone wyżej seriale, czas na mały przerywnik, który jest kolorowy, zabawny oraz przykuwający uwagę. Niemniej wcale nie oznacza to, że Rick i Morty wpadli do tego zestawienia przypadkiem. Każdy, kto oglądał, chociażby jeden odcinek tej produkcji doskonale wie, że jest ona absolutnie „odjechana”, co idealnie wpisuje się w zamysł rankingu.

Tym razem nie mówimy jednak o dziwnych kierunkach, w których podążyli twórcy, ale raczej abstrakcyjnym humorze i niecodziennym podejściu do kreowania historii. W dodatku cała fabuła opiera się o fantastykę naukową, więc Rick i Morty bez żadnych problemów mogą wnieść do dzisiejszego zestawienia nieco polotu, uśmiechu i radości płynącej z absurdu. Cóż, jest to również jedna z najlepiej ocenianych animacji w historii wielu cenionych platform zajmujących się filamami i serialami.

Ricka i Morty’ego obejrzysz na HBO Max

Serial opowiada o przygodach ekscentrycznego, uzależnionego od alkoholu naukowca Ricka Sancheza, któremu towarzyszy jego wnuk Morty. Bohaterowie podróżują po odległych galaktykach oraz alternatywnych rzeczywistościach. W późniejszych odcinkach, sporadycznie towarzyszą im również rodzice Morty’ego: Beth i Jerry oraz jego siostra Summer. Mieszanka niestabilnego już życia rodzinnego w połączeniu z coraz to nowymi pomysłami szalonego ojca Beth dają produkcję przepełnioną nietuzinkowym, czarnym humorem.

Opis serialu

Zobacz też: Jakie horrory w 2023 obejrzeć? Te filmy przerażą cię do szpiku kości

Miasteczko Twin Peaks

Serialem, który zrobił mi największą „sieczkę” z mózgu bez wątpienia jest Miasteczko Twin Peaks. Absolutny klasyk, za którym stoi David Lynch, idealnie oddaje styl tego reżysera. Niemniej, tym co urzekło mnie najbardziej, jest dziwna aura panująca wokół tej produkcji. Oglądając kolejne odcinki, po prostu czuje się, że „coś jest nie tak”, jednak ciężko ustalić, co za tym stoi. Cóż, chyba właśnie to nazywamy potem kunsztem twórców.

Miasteczko Twin Peaks jako serial liczy sobie dwa sezony, jednak w 1992 roku światło dzienne ujrzał równie pogmatwany film stanowiący uzupełnienie historii – Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną. Z kolei w 2017 roku doszło do premiery osiemnastoodcinkowej serii Twin Peaks, która w założeniu miała zwieńczyć zawiłą opowieść. Niemniej najprawdopodobniej jedyną osobą, która jest w stanie wyjaśnić wszystkie jej wątki, jest sam David Lynch. Chociaż i to stoi pod znakiem zapytania…

Miasteczko Twin Peaks obejrzysz na HBO Max

Nad jeziorem zostaje znalezione ciało Laury Palmer, lubianej przez wszystkich nastolatki. Mieszkańcy miasteczka są wstrząśnięci tym zdarzeniem. Do Twin Peaks przybywa agent FBI, Dale Cooper, jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych śledczych, jakich posiada Biuro. Organizuje zespół składający się z miejscowego szeryfa, Harry’ego Trumana, z którym się zaprzyjaźnia, oraz jego zastępców: wrażliwego Andy’ego Brennana oraz Indianina Tommy’ego „Hawka” Hilla. Wkrótce okazuje się, że z pozoru spokojne miasteczko i jego mieszkańcy kryją wiele tajemnic.

Opis serialu

Mr. Robot

Aby nieco pogmatwać fabułę serialu, twórcy często stosują manewr, jakim jest wprowadzenie do niej elementów dotyczących zdrowia psychicznego lub ewentualnych zaburzeń. Doskonałym przykładem takiego podejścia do historii jest Mr. Robot, który łączy w sobie cechy serialu science-fiction z pełnoprawnym dramatem psychologicznym. Osobiście do tej mieszaniny dorzuciłbym jeszcze thriller.

Oczywiście, na ostateczny odbiór serialu wpływa świetna obsada aktorska na czele z Ramim Malekiem, który po swoim występie w Mr. Robot zaangażował się między innymi w Oscarowe Bohemian Rhapsody czy 25. część serii o Jamesie Bondzie – Nie czas umierać. Aktualnie wszyscy z zapartym tchem wyczekujemy na najnowszy film Malekiem w obsadzie, czyli Oppenheimera.

Mr. Robot obejrzysz na Viaplay

Elliot Alderson jest młodym programistą, który pracuje w firmie komputerowej zajmującej się bezpieczeństwem. Chłopak cierpi na fobię społeczną, a hakowanie w sieci traktuje jako jedyny sposób na nawiązywanie kontaktów społecznych. Życie rozczarowanego współczesnością Elliota zmienia jednak za sprawą Mr. Robota, mężczyzny kierującego tajemniczą grupą hakerską, która przeciwstawia się najbogatszym i dąży do zainicjowania światowej rewolucji.

Opis serialu

Fringe: Na granicy światów

Obejrzeliście już Z Archiwum X i poszukujecie podobnych tytułów? Cóż, w takim przypadku nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić waszą uwagę na serial Fringe: Na granicy światów. W przypadku tej produkcji również czeka na was ciężka i mroczna tematyka rozwiązywania tajemnic i zagadek o zjawiskach paranormalnych. Wszystko to spuentowane dużym zespołem agentów specjalnych tropiących rzeczy, które nie śniły się nawet fizjologom.

Co ciekawe jednym z producentów omawianego właśnie serialu jest J.J Abrams, który pracował między innymi przy wspomnianych już Zagubionych, Armageddonie, Gwiezdnych Wojnach oraz Mission: Impossible. Tymczasem w obsadzie Fringe znajdziemy takie nazwiska jak Anna Torv, John Noble, Joshua Jackson oraz Lance Reddick.

Fringe: Na granicy światów obejrzysz na HBO Max

Serial telewizyjny opowiadający o agentce FBI Olivii Dunham, która zostaje zmuszona do połączenia sił ze zinstytucjonalizowanym naukowcem, drem Walterem Bishopem i jego synem, niepokornym geniuszem Peterem Bishopem. Tylko wspólnie mogą rozwiązać tajemnicę serii zdarzeń związanych ze zjawiskami paranormalnymi.

Opis serialu

Doktor Who

https://www.youtube.com/watch?v=aXBmQz2r2M8

Absolutnym klasykiem w zestawieniu najbardziej pogmatwanych seriali science-fiction jest legendarny Doktor Who. Szczerze mówiąc, uniwersum stworzone ponad 60 lat temu przez BBC śmiało może kandydować do najbardziej zawiłego i niewytłumaczalnego w historii telewizji. Podróże w czasie, teleportacje między wymiarami czy naginanie praw fizyki i logiki – wszystko to znajdziemy w tym brytyjskim tasiemcu.

Próba objaśnienia fabuły Doktora Who może okazać się zbyt ambitnym zadaniem, więc pozwolę sobie przytoczyć liczby, które wygenerował ten serial na przestrzeni kilku dekad. Łącznie BBC wypuściło 26 sezonów tej produkcji oraz jeden pełnometrażowy film (w 1996 roku). W związku z tym, jeśli chcielibyście zapoznać się z brytyjską myślą science-fiction, radzę wam uzbroić się w cierpliwość i baaaaaaardzo duży popcorn.

Doktor Who obejrzysz w Canal+

Agenci wywiadu na całym świecie są atakowani przez kosmitów. MI6 zwraca się do jedynych osób, które mogą pomóc: Doktor i jej towarzyszy. Gdy nasi bohaterowie podróżują po świecie, szukając odpowiedzi, niespodziewane ataki nadchodzą z każdej strony. Bezpieczeństwo Ziemi spoczywa na barkach zespołu. Dokąd zaprowadzi ich ten zagrażający planecie spisek?

Opis serialu

Legion

Już sam fakt, że w takim zestawieniu znalazło się miejsce dla serialu od Marvela może nas dziwić. Co, jednak gdy okaże się, że jest to jedna z najlepszych produkcji w rankingu! Legion w bardzo poważny i odpowiedzialny sposób podchodzi do tematyki superbohaterów, łącząc ją ze znanymi nam, chociażby z Mr. Robot motywami zdrowia psychicznego.

Rola tytułowego bohatera Legionu przypadała Danowi Stevensowi, którego duża część czytelników może kojarzyć z popularnego Downton Abbey czy Pięknej i Bestii. Niemniej to właśnie w produkcji sygnowanej logo Marvela brytyjski aktor wdrapuje się na szczyt swoich umiejętności, prezentując nam naprawdę złożonego i wielowarstwowego chłopaka z zaburzeniami psychicznymi oraz supermocami. Cóż, na pewno brzmi to intrygująco…

Legion obejrzysz na Disney+

Od wczesnego dzieciństwa David przechodził spod opieki jednej placówki psychiatrycznej do drugiej. Jego życie odmieniło się, kiedy w wieku trzydziestu lat spotkał w szpitalu piękną Syd. Kobieta poznała go z terapeutką Melanie Bird i jej zespołem, który pomógł mu rozpoznać ukryte zdolności. Mężczyzna odkrył, że całe życie nawiedzał go złośliwy potwór o niewyobrażalnej mocy. Znana jako Król Cienia starożytna istota o imieniu Amahl Farouk, pojawiła się w ciele jego przyjaciółki Lenny. Chociaż Davidowi udaje się wygrać potyczkę, potwór nie daje jednak za wygraną. Przejmuje ciało męża Melanie – Olivera Birda i ucieka. Co więcej, tajemnicza siła zabiera Davida w nieznane miejsce. Zdesperowany zespół zawiera sojusz z byłym wrogiem Clarkem i prowadzoną przez niego organizacją Division III.

Opis serialu

Pod kopułą

Na sam koniec adaptacja powieści Stephana Kinga. Oznacza to jedno – czeka na nas naprawdę pogmatwany i niecodzienny seans! Pod kopułą rozkłada książkową historię na trzy sezony po trzynaście odcinków każdy. Oznacza to, że przy dobrych wiatrach cały serial da się pochłonąć w nieco ponad tydzień. Jest to możliwe, tym bardziej że amerykańska produkcja jest najzwyczajniej w świecie ultrawciągająca.

W obsadzie tego mrocznego i nieoczywistego serialu znalazło się miejsce dla Deana Norrisa znanego nam z Breaking Bad, Mike’a Vogela, Rachelle Lefevre, Britt Robertson, Eddiego Cahila czy Alexandera Kocha. Niemniej osobiście uważam, że największym motorem napędowym Pod kopułą pozostaje historia stworzona lata temu przez Stephana Kinga. Emocje i opadnięta szczęka, gwarantowane!

Pod kopułą obejrzysz jedynie w telewizji

Pewnego jesiennego i słonecznego dnia amerykańskie miasteczko Chester’s Mill zostaje niespodziewanie odcięte od reszty świata przez niewidzialne pole siłowe. Spadające z nieba płonące samoloty, eksplodujące samochody powodują chaos i panikę wśród ludzi, którzy próbują zrozumieć czym jest, skąd pochodzi i jak można zniszczyć tajemniczą barierę – tytułową kopułę. Na ratunek zdezorientowanym mieszkańcom spieszy były żołnierz Dale Barbara wraz z grupką nieustraszonych obywateli. Kiedy próbują oni utrzymać spokój i porządek w mieście, na ich drodze pojawia się lokalny polityk, który nie cofnie się przed niczym, by zachować władzę…

Opis serialu

Seriale science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym zestawieniu przybliżyłem wam aż dziesięć pokręconych produkcji ze świata seriali science-fiction. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt, albo najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne dobre tytuły, warto rzucić okiem na nasze pozostałe teksty o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych rankingów.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw