Grupa postaci w futurystycznych strojach stojących na pustynnym krajobrazie z wschodzącym słońcem w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max — ranking TOP10

13 minut czytania
Komentarze

Jakie są najlepsze filmy science-fiction na HBO Max? W gronie takich tytułów na pewno należałoby wyróżnić kilka klasyków, jednak dla zbilansowania stawki warto skierować swój wzrok również w stronę nowszych i często niedocenianych produkcji. Poniżej znajdziecie nasz autorski ranking.

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max – co obejrzeć?

Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max – co obejrzeć?

Chyba każdy z nas raz na jakiś czas lubi oderwać się od szarej rzeczywistości i niezobowiązująco odlecieć w stronę kosmosu, dalekiej przyszłości lub ewentualnie nowych technologii. Taką możliwość dają nam oczywiście filmy science-fiction, czyli przedstawiciele gatunku poświęconego właśnie fantastyce naukowej. Dziś przyjrzymy się dziesięciu najlepszym tytułom z tej kategorii dostępnych w ramach biblioteki serwisu streamingowego HBO Max.

Oczywiście wyraźnym nieporozumieniem byłoby niewymienienie takich klasycznych filmów jak Matrix, jednak w ramach tego rankingu zdecydowałem się na wyróżnienie także nowych i stosunkowo świeżych tytułów. Cóż, nie ma co przedłużać, tak więc oto – najlepsze filmy science-fiction na HBO Max.

Zobacz też: Co oglądać na HBO Max, czyli zbiór nowości, które warto obejrzeć

Diuna

Zestawienie rozpoczynamy od jednego z największych hitów science-fiction ostatnich lat. Diuna, która zdobyła aż sześć Oscarów to najnowsza adaptacja klasycznej powieści autorstwa Franka Herberta o tym samym tytule. Co ciekawe omawiany właśnie tytuł zgarnął najważniejsze w branży filmowej statuetki w kategoriach, które poniekąd charakteryzują fantastykę naukową — efekty specjalne, scenografia, zdjęcia, dźwięk, montaż oraz muzyka oryginalna.

Jeśli taka lista sukcesów Diuny jeszcze nie zachęciła Was do seansu, warto wspomnieć, że już teraz powstaje jej kontynuacja, która na wielkim ekranie powinna zadebiutować jeszcze w tym roku (3 listopada 2023). W związku z tym warto nadrobić zaległości, ponieważ fabularnie oba filmy będą się bardzo mocno łączyć. Co więcej, pierwsza Diuna trwa aż 155 minut, więc należałoby zarezerwować sobie troszkę więcej czasu.

Planeta przyszłości – Arrakis (Diuna). To tutaj znaleźć można złoża substancji przedłużającej życie, rozszerzającej świadomość i pozwalającej na swobodne przemieszczanie się po bezkresach galaktyk. Nic więc dziwnego, że nad planetą chce zdobyć władzę niejeden kosmiczny ród. Młody książę przybywa na Arrakis. Wkrótce ucieka w głąb pustyni, by uchronić się przed śmiercią z rąk zamachowców.

Opis filmu

Matrix

Ranking zatytułowany „najlepsze filmy science-fiction na HBO Max” nie mógłby istnieć, bez wspomnianego na wstępie Matrixa. Pomimo tego, że pierwsza część kultowej serii liczy sobie już 24 lata, wciąż jest to dzieło ponadczasowe, które nawet w dobie nowoczesnych efektów specjalnych oraz rozwiniętego CGI może powodować klasyczny „opad szczęki”.

Dodatkowo do atutów Matrixa należy dorzucić niepowtarzalnego i kochanego Keanu Reevesa, który właśnie za sprawą tego cyklu zdobył jeszcze większą popularność. Cóż, omawiana właśnie produkcja to bez dwóch zdań jeden z najważniejszych i najlepszych filmów łączących science-fiction z akcją.

Kiedy piękna nieznajoma prowadzi hakera Neo do zakazanego podziemia, odkrywa on szokującą prawdę: Znane nam życie jest jedynie iluzją stworzoną przez wrogą cyberinteligencję. Neo dołącza do legendarnego i niebezpiecznego buntownika Morfeusza w walce o wolność ludzkości. Teraz każdy ruch, każda sekunda, każda myśl jest walką o przetrwanie i ucieczkę z Matrixa.

Opis filmu

Star Trek

Teraz czas na trochę klasyki w nowoczesnym wydaniu. Franczyza Star Trek sięga bowiem roku 1966, tymczasem dzieło, które bierzemy na tapet, trafiło do kin 43 lata później. Fabularnie Star Trek opowiada o początkach załogi USS Enterprise, a z technicznego punktu widzenia jest to reboot całej serii. Oznacza to, że na ekranie zobaczymy wiele klasycznych dla cyklu postaci takich jak James Kirk, Spock, Bones, Scotty czy Kapitan Nero.

Jak na serię Star Trek przystało – historia zabierze nas do kosmosu, gdzie członkowie Gwiezdnej Floty muszą mierzyć się z różnego rodzaju problemami oraz przede wszystkim – śmiertelnymi wrogami. Nie trzeba chyba wspominać, że na widzów czeka kino science-fiction pełną gębą!

Dziarski i buntowniczy James Kirk i równie zuchwały pół-Vulcan, pół-człowiek Spock to członkowie załogi gwiezdnej floty, wyruszającej w pierwszy rejs na pokładzie nowoczesnego statku kosmicznego U.S.S. Enterprise. Podczas swojej fascynującej wyprawy spotykają złego i okrutnego Nero, który zaślepiony chęcią zemsty, stwarza zagrożenie dla całej ludzkości.

Opis filmu

Ad Astra

Pozostajemy w mocno pozaziemskich klimatach. Ad Astra to stosunkowo świeży twór, ponieważ debiutował w 2019 roku. Co prawda sam film nigdy nie podbił sceny fantastyki naukowej, jednak posiada wiele zalet, które na pewno zachęcą widzów do spędzenia przed telewizorem dwóch godzin. W pierwszej kolejności należy tu wyróżnić obsadę aktorską, na którą składają się między innymi Brad Pitt, Tommy Lee Jones czy Donald Sutherland.

Co prawda fabuła orbitująca wokół poszukiwań zaginionego przed laty ojca w odmętach kosmosu może wydawać się nieco trywialna, jednak w ostatecznym rozrachunku Ad Astra jest całkiem dobrym filmem science-fiction. Naturalnie największa w tym zasługa Brada Pitta oraz zapierającej dech w piersiach scenerii.

Astronauta Roy McBride wyrusza na wyprawę na granice Układu Słonecznego, aby odnaleźć swego zaginionego ojca i odkryć tajemnicę, która zagraża przetrwaniu naszej planety. W czasie swej podróży odkryje sekrety, które postawią pod znakiem zapytania sens ludzkiej egzystencji i nasze miejsce we wszechświecie.

Opis filmu

RoboCop

RoboCop to franczyza, która podbiła serca fanów fantastyki naukowej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Jak pewnie doskonale wiecie, Hollywood raz na jakiś czas uwielbia odgrzać zasłużone tytuły, tworząc ich niespodziewane kontynuacje lub remaki. Nie inaczej jest z omawianą właśnie serią, która po ponad trzydziestu latach posuchy otrzymała swoją nową wersję.

Tym razem w zmechanizowanego policjanta wcielił się Joel Kinnaman, a za kamerą stanął José Padilha. W odświeżonej wersji RoboCopa występują również tacy aktorzy i aktorki jak Gary Oldman, Michael Keaton, Samuel L. Jackson oraz Abbie Cornish. Produkcja z 2014 roku to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów oryginalnej trylogii oraz zapaleńców służb mundurowych.

W 2028 roku międzynarodowa korporacja OmniCorp jest wiodącym producentem w branży robotyki. Wytwarzane przez nią Drony już od lat wspierają zagraniczne siły militarne, przynosząc wytwórcom milionowe zyski. Teraz nadarzyła się okazja, by wypróbować kontrowersyjne technologie na rodzimym rynku. Alex Murphy, kochający mąż, wzorowy ojciec i doskonały policjant, daje z siebie wszystko, aby powstrzymać falę przestępstw w Detroit. Gdy zostaje ciężko ranny na służbie, OmniCorp dostrzega szansę by urzeczywistnić plany stworzenia hybrydy maszyny i człowieka – policyjnego cyborga. Korporacja planuje wprowadzić RoboCopów w każdym mieście. Potentaci nie wiedzą jednak, że w maszynie bezgranicznie oddanej służbie sprawiedliwości może wciąż kryć się prawdziwy człowiek.

Opis filmu

Godzilla vs. Kong

Pora przejść do fantastyki naukowej większego kalibru. Mówimy tu bowiem o klasycznym monster movie w bardzo nowoczesnym wydaniu. Godzilla vs. Kong z 2021 roku to typowy film, który ma na celu zapewnienie widzowi dobrej rozrywki, więc fabuła schodzi w nim na drugi plan. W sumie jak inaczej traktować produkcje, która skupia się na walce gigantycznego goryla z równie wielkim potworem jaszczurką.

W ramach tytułowego starcia czeka na nas mnóstwo zjawiskowych efektów specjalnych oraz zabiegów CGI. Szukając słowa, które mogłoby najkrócej opisać film sprzed dwóch, lat najlepiej pasuje tu hasło „rozróba”. Wszystko to zwieńczone o dwa klasyczne potwory — cóż, akcyjniak science-fiction w najlepszym wydaniu.

Kong i jego obrońcy podejmują niebezpieczną wyprawę w celu odnalezienia prawdziwego domu kolosa. Towarzyszy im Jia, młoda sierota, którą z Kongiem łączy wyjątkowa i silna zażyłość. Niespodziewanie na drodze ekspedycji staje wściekła Godzilla, siejąc zniszczenie po całym globie. Monumentalne starcie tych dwóch tytanów, zaaranżowane przez pozostające w ukryciu siły, jest zaledwie początkiem tajemnicy, której rozwiązanie leży głęboko w jądrze Ziemi.

Opis filmu

Blade Runner 2049

Czy można stworzyć udaną kontynuację 35-letniego filmu? Oczywiście, że tak i udowodnił to nie tylko Top Gun: Maverick, ale również Blade Runner 2049, czyli produkcja ukazująca dalszy ciąg wydarzeń z Łowcy androidów. Podobnie jak w tytule z lat 80. ubiegłego wieku twórcy znaleźli w obsadzie miejsce dla Harrisona Forda oraz Edwarda Jamesa Olmosa. Jednakże tym razem za kamerą nie stanął już Ridley Scott, a Denis Villeneuve, który kilka lat później wyreżyserował także Diune.

Fabularnie Blade Runner 2049 przeplata się z klasycznym Łowcą Androidów, a główną oś fabularną filmu stanowi futurystyczna wizja społeczeństwa oraz nowego fachu, jakim miałoby zostać tropienie i likwidowanie starych modeli replikantów. Poza tym opisem do seansu niech zachęcą Was persony takie jak Ryan Gosling, Ana de Armas czy Jared Leto. Mało? Do stawki dorzucam dwa zdobyte Oscary — za najlepsze efekty specjalne i zdjęcia.

Trzy dekady temu zadaniem Ricka Deckarda było tropienie i eliminowanie androidów w Los Angeles. Teraz sam musi się ukrywać, a nowy Blade Runner – oficer K – wkracza do gry. Niespodziewanie odkrywa on spisek, który może zniszczyć pozostałości starego porządku. Aby uchronić świat przed zagładą, mężczyzna musi prosić Deckarda o pomoc. Odnalezienie renegata nie jest jednak łatwym zadaniem.

Opis filmu

Mad Max: Na drodze gniewu

Jak sami widzicie, dzisiejsze zestawienie bardzo mocno wyróżnia klasyczne franczyzy w odświeżonym lub całkowicie nowym wydaniu. Kolejnym tego przykładem jest Mad Max: Na drodze gniewu, czyli czwarta odsłona serii, która funkcjonowała w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Pierwsze trzy filmy z cyklu debiutowały bowiem kolejno w 1979, 1981 i 1985 roku. Trzydzieści lat przerwy i proszę bardzo — twórcy fundują nam nową wersję kultowej franczyzy.

Niemniej Na drodze gniewu należy bardzo daleko trzymać od „odgrzewanych kotletów”. Sam film to świetnie skonstruowane dzieło, które nie bez powodu zdobyło sześć Oscarów (najlepsza charakteryzacja, scenografia, kostiumy, dźwięk, montaż i montaż dźwięku). W tym przypadku przed ekrany zapraszam przede wszystkim fanów fantastyki naukowej w wydaniu postapokaliptycznym. Ponadto przy nowym Mad Maxie dobrze będą bawić się także fani Toma Hardy’ego oraz Charlize Theron.

Reżyser George Miller, twórca postapokaliptycznej, legendarnej serii MAD MAX, powraca do świata Wojownika Szos z nowym filmem. Prześladowany przez demony przeszłości Max Rockatansky uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów, kierowanej przez Imperatorkę Furiosę.

Opis filmu

Lobster

Filmy science-fiction wcale nie muszą być krzykliwe oraz odległe od naszej rzeczywistości. W powyższą tezę świetnie wpisuje się Lobster. Bardzo głębokie i poruszające dzieło w pierwszej kolejności należy kategoryzować jako dramat, jednak bez cienia wątpliwości można wrzucić je do dzisiejszego zestawienia skupiającego się na fantastyce naukowej. W końcu fabuła skupia się na dystopijnej wizji przyszłości, gdzie głównym przeciwnikiem społeczeństwa okazuje się samotność.

Ujmująca, ale również ciężka i nieco drastyczna fabuła w połączeniu ze smaczkami science-fiction sprawiają, że Lobster staje się najbardziej poruszającym filmem w dzisiejszym zestawieniu. Dodatkowo na jego odbiór wpływa genialna obsada aktorska z Colinem Farrellem, Léa Seydoux, Rachel Weisz oraz Benem Whishawem na czele. Nie zapominajmy również o bardzo charakterystycznym greckim reżyserze — Yórgosie Lánthimosie.

W świecie niedalekiej przyszłości nikomu nie wolno być samemu. Samotność rodzi niepotrzebny zgiełk. Zgodnie z zaleceniem władz miasta (The City), samotni trafiają do Hotelu. Miejsca, w którym spotkają innych samotnych. To tu w ciągu 45 dni powinni znaleźć partnera. Jeśli nie uda im się odszukać miłości, pod postacią zwierząt trafią do Lasu. Tam sami będą musieli walczyć o przetrwanie.

Opis filmu

A.I. Sztuczna inteligencja

Na sam koniec produkcja poświęcona tematowi, który dziś jest niezwykle gorący. A.I. Sztuczna inteligencja trafiło do kin w 2001 roku, kiedy narzędzia takie jak ChatGPT czy Midjourney wydawały się melodią bardzo dalekiej przyszłości. Sam film skupia się na kwestii mieszania robotyki z rasą ludzką. W wyniku tego typu działań powstają androidy, czyli humanoidalne roboty, a jeden z nich ma zastąpić młodej rodzinie syna, który zapadł w śpiączkę.

W tej roli zobaczymy znanego z Szóstego zmysłu – 12-letniego Haley’a Joela Osmenta. Nastolatkowi na ekranie towarzyszy między innymi Jude Law, William Hurt czy Brendan Gleeson. Za scenariusz i reżyserię odpowiada natomiast Steven Spielberg. Co ciekawe cały projekt powstał jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy Stanley Kubrick przeczytał opowiadania autorstwa Aldissa Supertoys — Last All Summer Long. Ostatecznie zmarły w 1999 roku reżyser nie doprowadził do powstania filmu, jednak brzemię przejął na siebie właśnie Spielberg, który zadedykował A.I. Sztuczna inteligencja swojemu zmarłemu koledze.

Jest wiek XXI. Zasoby naturalne wyczerpują się w zastraszającym tempie, a Ziemi grozi zagłada. Znaczną część jej mieszkańców stanowią roboty, które w wyglądzie zewnętrznym niczym nie różnią się od ludzi. Powstają coraz to nowe formy robotów – sztucznych inteligencji. Jednym z nich jest mały chłopiec android, który wyrusza w emocjonalną podróż. Chce się dowiedzieć, czy może być czymś więcej niż maszyną. On kocha i chce być kochanym.

Opis filmu

Co jeszcze obejrzeć na HBO Max?

Laptop i smartfon z logo HBO Max
Fot Depositphotos Autor Daniel Constante

Po zapoznaniu się z produkcjami science-fiction na HBO Max, warto poszerzyć swoje horyzonty i rzucić okiem również na inne gatunki filmowe. W tym miejscu odsyłam Was do naszych pozostałych autorskich rankingów i zestawień. Poniżej znajdziecie odpowiednie odnośniki.

Motyw