LINKI AFILIACYJNE

Najstraszniejsze filmy science-fiction – TOP10 tytułów, którym wyszło mieszanie gatunków

14 minut czytania
Komentarze

Przeplatanie się różnych gatunków to zabieg, który znajdziemy nie tylko w malarstwie, ale również w literaturze oraz kinie. Dziś pod lupę weźmiemy ostatnią z wymienionych dziedzin, a dokładniej mówiąc, science-fiction oraz horrory. Wszystko bowiem wskazuje na to, że jest to związek wręcz idealny!

Najstraszniejsze filmy science-fiction – strach i trochę fantastyki naukowej

Najstraszniejsze filmy science-fiction – strach i trochę fantastyki naukowej

Dla niektórych osób sama myśl o podróżowaniu w bezkres przestrzeni kosmicznej jest już bardzo przytłaczająca. To samo dotyczy przenoszenia się w czasie czy ultranowoczesnych technologii. Co, jednak jeśli do standardowych historii science-fiction dorzucimy nieco (a czasem bardzo dużo) treści związanych z horrorami?

Wówczas taka mieszanka da nam fantastyczno naukowe filmy grozy, które nie raz i nie dwa okazały się być dużo atrakcyjniejsze od klasycznych produkcji utrzymanych w klimacie tylko i wyłącznie science-fiction lub horroru. Tak się składa, że dziś przyjrzymy się dziesięciu najlepszym filmom, które mieszają dwa wspomniane wyżej gatunki! Bez obaw, horrory w 2023 także się dla was znajdą, ale najpierw sprawdźmy wyjątkową mieszankę dwóch gatunków.

Jestem legendą

Pierwszym z filmów, które należy wziąć pod lupę, jest klasyczek z 2007 roku. Mowa tu o Jestem legendą – ekranizacja powieści autorstwa Richard Matheson świetnie żongluje motywami fantastyki naukowej, postapo oraz przerażających krwiożerczych potworów. Aby tego było mało, reżyserowi – Francisowi Lawrence’owi w całej tej historii udało się jeszcze przemycić trochę z dramatu.

Śledząc losy głównego bohatera, w którego wciela się Will Smith, na zmianę odczuwamy strach, ekscytację oraz podziw. Jestem legendą stało się już tak – nomen omen – legendarne, że w zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że Michael B. Jordan wraz z Akivą Goldsmanem oraz samym Willem Smithem wezmą się za stworzenie kontynuacji świetnie przyjętego horroru science-fiction z 2007 roku.

Jestem legendą obejrzysz na Amazon Prime Video

Nowy Jork. Miasto opanował dziwny wirus, który spowodował zmianę ludzi w pełne agresji i szaleństwa potwory. Osoby, które były odporne na działanie wirusa, zostały zabite przez ukrywające się w mroku kreatury. Przeżył tylko jeden człowiek, Robert Nevill, który wraz ze swoim psem prowadzi monotonne życie: w dzień stara się zdobyć pożywienie a w nocy ukrywa się i walczy o swoje życie. Nevill postanawia odkryć szczepionkę, by odwrócić obecną sytuację. W piwnicy ma laboratorium, gdzie przeprowadza eksperymenty. Pewnego dnia traci wszelką nadzieję i rusza do bezpośredniej walki z przerażającymi potworami.

Opis filmu

Mechaniczna pomarańcza

Zawsze uważałem, że Mechaniczna pomarańcza jest filmem z pogranicza wielu różnych gatunków. Być może nie jest to stricte horror, jednak w tytule tego rankingu zostało zawarte słowo „najstraszniejsze”, a produkcji z 1971 roku zdecydowanie nie można tego odebrać. W tym przypadku strach wzbudzają odrażające i zdemoralizowane sceny, które co rusz pojawiają się na ekranie.

Z kolei o motywach związanych z fantastyką naukową nie trzeba zbytnio się rozwodzić, ponieważ są one wyjątkowo oczywiste. Cóż, Mechaniczna pomarańcza to wyjątkowo „niesmaczny” film, który strach wzbudza na szereg różnych sposobów. W moim przypadku jest to właśnie odraza oraz chęć jak najszybszego wyłączenia telewizora, aby już nie oglądać kolejnych kontrowersyjnych i brutalnych scen autorstwa Stanleya Kubricka.

Mechaniczną pomarańczę obejrzysz na Disney+

Niedaleka przyszłość. Historia grupy młodych chuliganów, którym przewodzi okrutny, zdemoralizowany i pozbawiony skrupułów miłośnik Beethovena, Alex. Skazany za brutalne zabójstwo, trafia na 14 lat do więzienia. Tam otrzymuje propozycję – poddanie się nowatorskiej terapii psychologicznej w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po takim praniu mózgu Alex zmienia się w porządnego obywatela.

Opis filmu

Obcy – 8. pasażer „Nostromo”

Na pewno większość osób, która zdecydowała się zapoznać z tym rankingiem, wyczekiwała na Obcego. Najprawdopodobniej najlepszy w historii horror science-fiction za rok skończy 45 lat, jednak wcale nie oznacza to, że rozwój kinematografii zrobił z niego co najwyżej przeciętniaka. Kultowa produkcja Ridleya Scotta wciąż wciąga i straszy, a postać ksenomorfa przeszła już do kanonu popkultury.

Co więcej, Obcy rozrósł się do całego uniwersum, które dziś dostarcza nam nie tylko pełnometrażowe filmy z pogranicza horroru i science-fiction, ale również gry wideo, seriale czy komiksy. Cóż, bez dwóch zdań jest to dzieło ponadczasowe, które wręcz należy raz na jakiś czas sobie odświeżyć.

Obcego obejrzysz na Disney+

Załoga statku kosmicznego Nostromo (kapitan Dallas, Ash, Kane, Brett, Parker, Lambert, Ripley) zostaje obudzona ze stanu hibernacji przez tajemniczy sygnał S.O.S. z pobliskiej planety. Podczas akcji ratunkowej natrafiają na obcą formę życia. Jeden z członków załogi, Kane, zostaje przez nią zaatakowany. Lambert i Dallas wnoszą go na pokład statku nie wiedząc, jak ogromny popełnili błąd.

Opis filmu

Prometeusz

Kilkadziesiąt lat po sukcesie Obcego Ridley Scott zabrał się za Prometeusza, czyli film, który początkowo miał być prequelem hitu z 1979 roku, jednak ostatecznie jedynie „wszedł” do uniwersum zapoczątkowanego w latach 70. ubiegłego wieku. Tym razem wszelkie nowinki technologiczne pozwoliły jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła reżyserowi, który w świecie science-fiction czuje się jak ryba w wodzie.

Wynik? Ridley Scott dostarczył nam pełnokrwisty horror ze spektakularnymi elementami fantastyki naukowej. W przypadku tego tytułu poza reżyserem należy również wspomnieć o obsadzie aktorskiej, w skład której wchodzą między innymi: Idris Elba, Charlize Theron, Michael Fassbender, Noomi Rapace, Guy Pearce czy Sean Harris.

Prometeusza obejrzysz na Disney+

Mamy rok 2089, zespół archeologów pod kierownictwem Elizabeth Shaw odkrywa tajemnicze piktogramy, które są według nich dziełem starożytnej cywilizacji. By dowiedzieć się więcej o autorach znaków, wyruszają supernowoczesnym statkiem kosmicznym o nazwie „Prometeusz” do odległego zakątka naszego wszechświata. Otóż całą wyprawę finansuje korporacja Weyland Industries, którą na statku reprezentuje bezwzględna Meredith Vickers. Naukowcy wierzą, że uda im się nawiązać pokojowe kontakty z Obcymi, ale okazuję się, że twórcy znaków są bardzo niebezpieczni. Shaw i jej towarzysze będą musieli stoczyć walkę o własne życie i przyszłość całej ludzkiej rasy.

Opis filmu

Cube

Nie wiedzieć czemu bardzo często produkcjami, które budzą w widzu najwięcej strachu, są psychologiczne horrory. W związku z tym, jeśli do takiej mieszanki dodamy jeszcze science-fiction możemy otrzymać absolutny hit, albo spektakularną klapę, która bardziej przypomina komedię, aniżeli film grozy. Na szczęście Cube łatwiej sklasyfikować w tej pierwszej kategorii.

Brutalny, straszny, nieoczywisty i dziwny – najprawdopodobniej te cztery słowa najlepiej scharakteryzują film z 1997 roku. Niestety po niemałym sukcesie „jedynki” twórcy wpadli na pomysł stworzenie dwóch kolejnych części serii, jednak jak to często bywa — plany spaliły na panewce, a kolejni reżyserzy dowieźli do mety co najwyżej przeciętne thrillery pozbawione kropki nad i.

Cube obejrzysz na Amazon Prime Video

Fabuła na pozór jest dość banalna: grupka osób, budząca się w tajemniczym sześcianie, olbrzymiej machinie pełnej morderczych zasadzek, dwoi się i troi, aby wyjść z pułapki cało. Z czasem jednak okazuje się, że zabójcze sidła to doskonały twór tysięcy pomieszczeń, wielki labirynt o nieprawdopodobnej ilości ciasnych korytarzy. Labirynt, który się porusza… A kiedy wiara w powodzenie i zmęczenie uwięzionych ludzi dadzą o sobie znać, kiedy mroczna strona ludzkiej psychiki obudzi się w rozterce i rozpaczliwej próbie walki o życie, bohaterowie staną przed znacznie trudniejszym wyzwaniem niż rozgryzienie zagadki sześcianu. Zmierzą się z własnym człowieczeństwem…

Opis filmu

Znaki

Jestem ciekaw, ilu widzów obejrzało najpierw Straszny film 3, a dopiero potem Znaki. Nieświadomy wybór seansów w takiej kolejności może sprawić, że oglądając drugi z wymienionych filmów, będziemy odczuwać nieco mniejszą presję związaną z wydarzeniami na ekranie. Niemniej produkcja z 2002 roku to przede wszystkim świetna historia, którą poparto jeszcze lepszą obsadą aktorską. Mel Gibson i Joaquin Phoenix w jednym filmie? Biorę!

Skupiając się na elementach science-fiction w Znakach ciężko nie docenić pomysłu, który być może wydaje się dosyć oczywisty, jednak wcześniej nikt nie wyeksponował go na taką skalę. Słynne kręgi w zbożu tym razem nabierają całkowicie nowego znaczenia, a atmosfera niepokoju i wiszącego nad bohaterami fatum jest nie do opowiedzenia. No, chyba że weźmie się za to M. Night Shyamalan.

Znaki obejrzysz na Disney+

Mel Gibson wciela się w postać byłego pastora, ojca dwójki dzieci, który po tragicznej śmierci żony zrywa z Kościołem i porzuca stan duchowny. Wspólnie z córką, synem i młodszym bratem mieszka na farmie w Pensylwanii, gdzie pędzi spokojny żywot. Do czasu… Pewnego dnia odkrywa na swoim polu kukurydzy tajemniczy symbol, który nie mógł być pozostawiony przez człowieka. Niebawem informacje o podobnych znakach pojawiają się na całym świecie…

Opis filmu

Coś

Absolutnym klasykiem w świecie horrorów science-fiction jest Coś z 1982 roku. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że przy aktualnych możliwościach technologicznych — efekty specjalne użyte w omawianej właśnie produkcji mogą wydawać się śmieszne, jednak nie w tym rzecz. Coś to przede wszystkim świetny dreszczowiec, dla którego pojawiające się na ekranie kreatury to jedynie dodatek do głównego dania.

O wielkości dzieła Johna Carpentera niech świadczy fakt, że w 2011 roku spróbowano stworzyć remake klasycznego filmu, jednak w ostateczności twórcy dostarczyli nam horror klasy C. W tym miejscu warto również wspomnieć o obsadzie filmu Coś. Główną gwiazdą jest tu bowiem Kurt Russell, którego możecie znać z Nienawistnej ósemki, Tango i Cash czy Grindhouse: Death Proof.

Coś obejrzysz na SkyShowtime

Akcja toczy się zimą 1982 r. w odciętej od świata bazie naukowej na Antarktydzie. Śmierć sieje tam Obcy – przybysz z nieznanej planety, którego pojazd rozbił się niegdyś na Ziemi i który właśnie teraz został zbudzony z lodowego snu. Ma on umiejętność nieograniczonej zmiany kształtów. Ponieważ egzystuje wyłącznie we wnętrzu żywego organizmu, próbuje upodobnić się do swego nosiciela. Zaczyna od psa, kończy na człowieku.

Opis filmu

Pandorum

Wracamy do kosmosu, ponieważ kolejnym tytułem na liście jest Pandorum. Wyjątkowo niedoceniany film łączy w sobie elementy nie tylko horroru i science-fiction, ale również dynamicznego akcyjniaka. Cóż, taka mieszanka może, albo przyprawić widza o niestrawność, albo wyraźnie go zachwycić. Na szczęście w przypadku omawianego właśnie tytułu bliżej nam do drugiej opcji.

Mroczna produkcja przypomina nieco Obcego i Prometeusza, jednak dużo więcej w niej akcji oraz dynamiki. Niemniej w Pandorum znajdziemy również sporo z horroru — o to nie musicie się martwić. Powodem do negatywnych myśli nie jest również obsada aktorska, ponieważ znajdziemy w niej Bena Fostera, Normana Reedusa, Dennisa Quaida oraz Antje Traue.

Pandorum aktualnie nie obejrzysz w streamingu

Bohaterami filmu jest dwójka astronautów, którzy budzą się na statku kosmicznym. Efektem zbyt długiego przebywania w kapsułach we śnie jest to, iż mężczyźni nie pamiętają niczego, co byłoby przydatne. Nie wiedzą, jak się znaleźli na statku, kim są i jaki jest ich cel. Próbując zorientować się, na czym polega ich misja, szybko odkrywają mroczne tajemnice kosmosu i fakt, że przetrwanie gatunku ludzkiego leży w ich rękach.

Opis filmu

Nie otwieraj oczu

Czas na jeden z flagowych okrętów Netflixa z 2018 roku. Nie otwieraj oczu zdecydowanie zalicza się do grona „udanych” projektów serwisu streamingowego, który nie zawsze dostarcza nam świetne tytuły. W związku z tym, że za produkcje tego horroru science-fiction odpowiadała właśnie globalna platforma VOD, nie mamy powodów do zmartwień w kontekście efektów specjalnych oraz naturalnie obsady aktorskiej.

Poza Sandrą Bullock na ekranie zobaczymy jeszcze Johna Malkovicha oraz Trevanta Rhodesa. Sama fabuła w Nie otwieraj oczu jest mocno wciągająca i przede wszystkim mroczna. Takie klimaty z miejsca przypominają nam o Obcym czy Szczękach, czyli filmach gdzie niebezpieczeństwo wciąż czai się niedaleko rozgrywanej akcji oraz głównych bohaterów historii.

Nie otwieraj oczu obejrzysz na Netflix

Tajemnicza siła dziesiątkuje światową populację i pewna jest tylko jedna rzecz — gdy to zobaczysz, odbierzesz sobie życie. W tej sytuacji Malorie mierzy się z nieznanym, próbując przy tym ocalić w sobie miłość i nadzieję. Wkrótce musi uciekać z dwójką dzieci w dół zdradliwej rzeki do jedynego miejsca mogącego zapewnić im schronienie. Jednak aby mieć szansę na przeżycie, uciekinierzy muszą odbyć całą dwudniową podróż z zasłoniętymi oczami. W roli głównej występuje nagrodzona Oscarem Sandra Bullock. Towarzyszą jej inne gwiazdy, w tym Trevante Rhodes, Sarah Paulson i John Malkovich. Reżyserką trzymającego w napięciu thrillera „Nie otwieraj oczu” jest laureatka Oscara Susanne Bier.

Opis filmu

Ukryty wymiar

Często mówi się, że ostatni będą pierwszymi, więc jeśli poszukujecie horroru science-fiction, który umili wam jeden z najbliższych wieczorów — zdecydowanie warto zakręcić się przy Ukrytym wymiarze z 1997 roku. Jest to bowiem kolejny klasyczny tytuł, który świetnie żongluje motywami fantastyki naukowej oraz grozy. Dodatkowo swoje trzy grosze wtrąca tu sposób przedstawiania historii przez reżysera.

Na planie filmowym za kamerą stał bowiem Paul W.S. Anderson, który w swoim bogatym portfolio posiada również takie tytuły jak Resident Evil, Obcy kontra Predator czy Trzej muszkieterowie. Mroczną historię i świetnego reżysera uzupełniają jeszcze znane nazwiska z obsady aktorskiej. Laurence Fishburne i Sam Neill to zaledwie dwie postacie, na które warto zwrócić uwagę przy seansie Ukrytego wymiaru.

Ukryty wymiar obejrzysz na oaz Amazon Prime Video

W roku 2047 grupa ludzi leci w okolicę Neptuna, by zbadać co stało się z załogą statku „Event Horizon”, który zaginął w tamtych okolicach kilka lat wcześniej i niespodziewanie pojawił się z powrotem. Okazuje się, iż statek ten posiada urządzenie pozwalające na podróże między wymiarami. Kiedy nasi bohaterowie zbliżają się do „Event Horizon” ich własny statek odmawia im posłuszeństwa. Na czas naprawy załoga musi przenieść się na tajemniczy pojazd, przy okazji badając, co stało się z nim w innym świecie. Jednak to, co spotykają na pokładzie, przerasta najgorszy koszmar. Stara załoga została zamordowana, a badacze zaczynają bać się, że z nimi stanie się to samo. Chcą za wszelką cenę uciec z „Event Horizon” i nie mają zamiaru dowiadywać się, co kryje się po tamtej stronie wrót międzywymiarowych.

Opis filmu

Filmy science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym zestawieniu przybliżyłem wam aż dziesięć przerażających tytułów w świecie filmów science-fiction. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt lub najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne dobre produkcje, warto rzucić okiem na nasze pozostałe teksty o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych rankingów.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw