LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze seriale science-fiction na Disney+ – TOP10 produkcji, które trzeba obejrzeć

15 minut czytania
Komentarze

Jakie są najlepsze seriale science-fiction na Disney+? W przypadku tego serwisu streamingowego widzowie mogą zapoznać się z ogromną liczbą produkcji obracających się w tematyce superbohaterów, kosmosu oraz podróży do przyszłości. Niemniej w całym tym bogactwie, warto wskazać kilka najważniejszych tytułów.

Najlepsze seriale science-fiction na Disney+ – co obejrzeć?

Najlepsze seriale science-fiction na Disney+ – co obejrzeć?

Każdy serwis streamingowy posiada swego rodzaju wizytówki, na które składają się najciekawsze franczyzy dostępne tylko i wyłącznie na tej platformie. W przypadku Disney+ ciężko nie zwrócić uwagi na bardzo bogatą bibliotekę filmów i seriali poświęconych gatunkowi science-fiction. W końcu to właśnie tutaj obejrzymy produkcje ze świata Gwiezdnych Wojen czy Marvela.

Taki stan rzeczy powoduje, że ranking dziesięciu najlepszych seriali fantastyczno naukowych na Disney+ śmiało moglibyśmy zawęzić tylko i wyłącznie do tytułów z obu tych franczyz. Niemniej, aby nieco urozmaicić poniższe zestawienie, przyjąłem sobie, że mogą się w nim znaleźć maksymalnie po dwa seriale sygnowane logo Marvela oraz Gwiezdnych Wojen. Cóż, chyba wszystko jasne, więc można już przejść do pierwszej wyróżnionej produkcji.

Z Archiwum X

https://www.youtube.com/watch?v=Vpqffgak7To

Z Archiwum X najprawdopodobniej byłoby bardzo mocnym kandydatem w zestawieniu wszystkich najlepszych seriali science-fiction w historii, więc do dopiero jeśli listę zawęzimy do produkcji dostępnych tylko i wyłącznie w bibliotece Disney+. Głównym motorem napędowym tej serii jest oczywiście niepowtarzalny klimat połączony z tajemniczą fabułą i kreacjami aktorskimi Davida Duchovny’ego oraz Gillian Anderson.

Jako swego rodzaju ciekawostkę warto wspomnieć, że Z Archiwum X ma na swoim koncie aż dwanaście nominacji do Złotych Globów. Jakby tego było mało, kultowy serial pięciokrotnie opuszczał gale wręczenia tych prestiżowych nagród ze statuetkami. Cóż, pomimo że omawiana właśnie produkcja największą furorę robiła w latach 90. ubiegłego wieku, ciężko nie odnieść wrażenia, że jej ikoniczny status utrzymuje się do dziś.

Młoda instruktorka z Akademii FBI w Quantico, agentka Dana Scully, zostaje przydzielona do Archiwum X, specjalnego wydziału FBI, zajmującego się dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób zjawiskami. Jej partner, Fox Mulder, który do tej pory był jedynym pracującym tam agentem, głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich. Jego głównym celem jest wyjaśnienie zaginięcia siostry, która – jak twierdzi – została uprowadzona przez kosmitów. Scully, początkowo sceptycznie nastawiona do wszelkich teorii Muldera, niebawem sama staje się świadkiem niewytłumaczalnych zjawisk…

Opis serialu

Futurama

W świecie seriali science-fiction mamy również całkiem sporo miejsca na różnego rodzaju animacje. W przypadku Disney+ warto wyróżnić Futuramę, za którą odpowiedzialny jest twórca kultowych Simpsonów Matt Groening. Taki stan rzeczy sam w sobie powoduje, że widzowie powinni nastawić się na skrajnie „amerykański humor” oraz kultową już kreskę.

Co ciekawe Futurama, która przez ostatnie dziesięć lat nie wydała na światło dzienne, żadnego odcinka już wkrótce zadebiutuje z nowym sezonem. Wszystko wskazuje na to, że będzie on dostępny w bibliotece Disney+, więc jest to świetna okazja, aby nadrobić wszelkie zaległości. W tym przypadku jest to aż 140 odcinków, podzielonych na 7. serii emitowanych w latach 1999-2003, a następnie 2008-2013.

Philip J Fry, niezbyt inteligentny chłopak, który przenosi się przypadkiem 1000 lat w przyszłość, musi przystosować się do nowej rzeczywistości. Nie jest to jednak takie łatwe zważywszy na to, że osoby z którymi współpracuje, nieco odbiegają od normalności. Jego nowy przyjaciel – Bender – jest robotem, który posiada same negatywne cechy charakteru i jest uzależniony od wszelakich używek. Jego daleki krewny – profesor Farnsworth – jest genialnym wynalazcą, ale z powodu podeszłego wieku, jego zachowania nie da się przewidzieć. John Zoidberg jest krabem, który przybył na Ziemię w poszukiwaniu sławy. Tu został zatrudniony jako lekarz, jednak jego wiedza lekarska jest wątpliwa, a zachowanie bardzo dalekie od powszechnie przyjętego. Jest jeszcze Leela – piękna kobieta, tyle że… ma jedno oko pośrodku głowy. Fry’owi to nie przeszkadza i zakochuje się w niej, ale niestety bez wzajemności. Postaci jest dużo, dużo więcej – są ludzie, roboty, kosmici i mutanci, a każda z tych postaci jest inna, charakterystyczna i niezwykle barwna.

Opis serialu

Zobacz też: Niegrzeczne, krwawe i straszne. Najlepsze horrory dostępne w Disney+

Zagubieni

Aby serial zaliczyć do grona produkcji science-fiction, wcale nie musimy zajmować się odlatywaniem w kosmos czy też podróżami w czasie. Świetnym przykładem tego są Zagubieni, czyli kultowa saga, która podbiła serca widzów już w 2004 roku. Co więcej, fabuła tej serii jest tak zakręcona (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), że każdy fan fantastyki naukowej momentalnie się w niej zakocha.

Szczerze mówiąc, jest w stanie zaryzykować stwierdzenie, że Zagubieni są jednym z najlepszych seriali w historii telewizji — bez podziału na gatunki. Skala tajemnicy, która kryje się pod fabułą tej produkcji, połączona z niepokojącym klimatem i motywami science-fiction naprawdę przyprawia o ciarki na plecach. W końcu nie każdy serial może pochwalić się siedmioma nominacjami do Złotych Globów (jeden wygrany).

Serial opowiadający tragiczną historię 48 pasażerów pechowego lotu 815 z Sydney do Los Angeles, których samolot rozbija się na tajemniczej wyspie. W tym całym zamieszaniu jedynie jednej osobie udaje się zachować zimną krew. Jest to chirurg Jack, który pomaga komu tylko się da. Z czasem panika przeradza się w lęk i strach. Wszyscy muszą nauczyć się żyć w nowych warunkach. Nie zrobią jednak tego bez uporania się z własnymi życiowymi problemami. W każdym odcinku poznajemy historię i problemy „zagubionych” oraz tajemnice wyspy, która wyraźnie chce ich zatrzymać na zawsze. Lekarz, kaleka, narkoman, policjant, morderca, pechowiec, cwaniaczek, dziewczyna w ciąży i wielu innych współczesnych robinsonów będzie musiało nauczyć się współpracy. Inaczej stracą całkowicie szansę na przeżycie.

Opis serialu

The Mandalorian

Okej, tak jak wspominałem we wstępie, w dzisiejszym zestawieniu znajdą się łącznie cztery miejsca dla produkcji związanych z uniwersami Gwiezdnych Wojen i Marvela. Czas odsłonić pierwszą kartę, czyli świetnie ocenianego The Mandalorian, który liczy sobie zaledwie trzy sezony, jednak już teraz śmiało można określić go mianem jednego z najlepszych seriali ze świata Star Wars.

Oczywiście na taki stan rzeczy w dużej mierze wpływa Pedro Pascal, który wciela się w tytułowego łowcę nagród. Sam aktor w ostatnim czasie cieszy się ogromną sławą i popularnością, więc dosyć logiczne, że większość produkcji z jego udziałem momentalnie otrzyma pozytywne oceny. Niemniej w przypadku The Mandalorian fundamenty dobrego odzewu są znacznie szersze i mocniejsze. Ten serial jest po prostu świetny, wciągający i klimatyczny!

Akcja serialu rozgrywa się kilka lat po Powrocie Jedi w miejscu znanym jako Zewnętrzne Rubieże. Mieszkańców niespecjalnie obchodzi, że Imperium upadło, a na jego gruzach powstała Nowa Republika. Organizacja Najwyższy Porządek jeszcze się nie narodziła. Fabuła skupia się na perypetiach samotnego rewolwerowca, jednego z Mandalorian, słynnych najemników i łowców nagród, rozpoznawalnych przez charakterystyczną zbroję

Opis serialu

Zobacz też: Jakie horrory w 2023 obejrzeć? Te filmy przerażą cię do szpiku kości

Legion

Teraz czas na pierwszy serial powiązany ze światem Marvela. Legion, bo właśnie tę produkcję postanowiłem wyróżnić, charakteryzuje się bardzo poważnym podejściem do tematu superbohaterów. W pewnych momentach fabuły przypomina ona bardziej dramaty, aniżeli pustawego akcyjniaka o motywach science-fiction. W związku z tym Legion wydaje się po prostu „inny”.

W tytułowego bohatera wciela się Dan Stevens, którego duża część publiczności może kojarzyć z Downton Abbey czy Pięknej i Bestii. Niemniej to właśnie w produkcji sygnowanej logo Netflixa brytyjski aktor wchodzi na szczyt swoich umiejętności, prezentując nam naprawdę złożonego i dobrze odegranego chłopaka z zaburzeniami psychicznymi oraz supermocami. Brzmi intrygująco? Nie bez powodu…

Od wczesnego dzieciństwa David przechodził spod opieki jednej placówki psychiatrycznej do drugiej. Jego życie odmieniło się, kiedy w wieku trzydziestu lat spotkał w szpitalu piękną Syd. Kobieta poznała go z terapeutką Melanie Bird i jej zespołem, który pomógł mu rozpoznać ukryte zdolności. Mężczyzna odkrył, że całe życie nawiedzał go złośliwy potwór o niewyobrażalnej mocy. Znana jako Król Cienia starożytna istota o imieniu Amahl Farouk, pojawiła się w ciele jego przyjaciółki Lenny. Chociaż Davidowi udaje się wygrać potyczkę, potwór nie daje jednak za wygraną. Przejmuje ciało męża Melanie – Olivera Birda i ucieka. Co więcej, tajemnicza siła zabiera Davida w nieznane miejsce. Zdesperowany zespół zawiera sojusz z byłym wrogiem Clarkem i prowadzoną przez niego organizacją Division III.

Opis serialu

X-Men

Zanim zaczniemy — doskonale zdaje sobie sprawę, że kultowa animacja o X-Menach z 1992 roku również jest tworem Marvela, jednak w mojej głowie nie potrafię sklasyfikować go inaczej niż serial, który z zapartym tchem śledziło się na antenie stacji Jetix (wcześniej Fox Kids). W związku z tym mam nadzieję, że wybaczycie mi to drobne naciągnięcie, ponieważ docelowa druga produkcja spod szyldu Marvela pojawi się nieco później.

Teraz skupmy się już na animacji, która sprawiła, że miliony widzów na całym świecie zakochały się w X-Menach, a później Marvelu. Archaiczna, aczkolwiek śliczna kreska, uniwersum wypełnione mutantami, walki w prawie każdym odcinku oraz lekka i przyjemna fabuła — to zaledwie kilka z atutów tej legendarnej serii. W moim przypadku do tej wyliczanki dorzuciłbym jeszcze Wolverine’a, czyli mojego ulubionego członka tytułowego ugrupowania.

W świecie pełnym strachu przed wrogimi mutantami rodzi się grupa ludzi o nadzwyczajnych, nieprawdopodobnych umiejętnościach. By mogli oni trenować i doskonalić swoje moce bez obaw o własne życie, Profesor Xavier tworzy dla nich na terenie własnej posiadłości Szkołę Młodych Talentów. Od tej pory jako grupa X-Men muszą walczyć o swoje prawa z nadzieją, że uda im się uczynić świat bezpieczniejszym, a ludzie i mutanci wreszcie będą mogli żyć razem w zgodzie i harmonii. Jednak podczas gdy X-Men pod wodzą swojego mentora walczą o pokój, są też tacy, którzy starają się wyeliminować ludzką rasę, aby zrobić miejsce dla istot wyższych – mutantów. Od tej pory zacięta walka toczy się już nie tylko między dwoma gatunkami, ale i pośród nich.

Opis serialu

Strefa skażenia

Twórcy serialu Strefa skażenia wykazali się bardzo dobrym wyczuciem czasu, ponieważ stworzyli produkcję skupiającą się na śmiercionośnym wirusie, przez który zmienił się cały świat już w 2019 roku… Cóż, nie zdziwiłbym się jeśli w tej kwestii powstałyby już jakieś teorie spiskowe, jednak ja nie o tym. Strefa skażenia jest bowiem co najmniej bardzo dobrym serialem science-fiction z elementami thrillera.

Aktualnie w przestrzeni funkcjonują dwa sezony tej serii antologii. Cóż, jeśli z jakichkolwiek powodów tęsknicie za czasami globalnej pandemii COVID-19, z czystym sumieniem mogę odesłać was do Strefy skażenia, która skutecznie przypomni te zwariowane czasy. Ponadto w obsadzie serialu znalazło się miejsce dla takich aktorów i aktorek jak Noah Emmerich, Julianna Margulies, Daniel Dae Kim czy Dylan Baker.

W 1989 roku śmiercionośny wirus ebola został po raz pierwszy wykryty na terenie USA. Epidemia zabójczego filowirusa, który powodował wówczas śmiertelność sięgającą 90 procent zakażonych, została zdławiona w zarodku dzięki szybkiej interwencji grupy odważnych naukowców i żołnierzy dowodzonych przez podpułkownik Nancy Jaax.

Opis serialu

Daredevil

Wspomnianym nieco wcześniej drugim serialem ze świata Marvela jest oczywiście Daredevil. Produkcja opowiadająca o jednym z najbardziej złożonych superbohaterów w uniwersum debiutowała w 2015 roku na Netflix, jednak w dosyć naturalny sposób z czasem wyemigrowała do biblioteki Disney+. Dziś możemy zapoznać się z trzema sezonami tej świetnej serii, która liczy sobie 39 odcinków.

W tytułowego superbohatera wciela się nie kto inny jak Charlie Cox. Ponadto na ekranie dane nam będzie zobaczyć takie znane persony jak Kingpin (Vincent D’Onofrio), Karen Page (Deborah Ann Woll) czy Frank Castle znany szerzej jako Punisher (Jon Bernthal). Cóż, Daredevil to kawał dobrego akcyjniaka, który ze znajomych względów klasyfikuje się do grona najlepszych seriali science-ficiton na Disney+.

Głównym bohaterem Daredevila jest Matt Murdock, prawnik za dnia i samozwańczy stróż prawa w nocy. Straciwszy wzrok w dzieciństwie w wyniku wypadku, Murdock używa swych pozostałych wyostrzonych zmysłów, by walczyć z przestępczością na ulicach Nowego Jorku, gdy zapadnie zmrok. Jego działalność nie podoba się Wilsonowi Fiskowi, znanemu jako Kingpin, oraz wszystkim tym, których interesy mogą ucierpieć. Mimo że za dnia Murdock wierzy w system sprawiedliwości, jego nocne alter ego sugeruje co innego, biorąc sprawiedliwość we własne ręce, by chronić swą okolicę.

Opis serialu

Obi-Wan Kenobi

Pora zakończyć wyliczankę z popularnych uniwersów, drugim tytułem ze świata Gwiezdnych Wojen. Po The Mandalorian przyszła pora na serial Obi-Wan Kenobi, który być może nie wykorzystał swojego pełnego potencjału, jednak warto o nim wspomnieć. Jak łatwo się domyślić fabuła serii skupia się na kulowym mistrzu Jedi, w którego po siedemnastu latach przerwy ponownie wciela się Ewan McGregor.

Tak jak przed chwilą wspomniałem Obi-Wan Kenobi nie wykorzystuje swojego potencjału, jednak w przypadku hardkorowych fanów serii jest to tytuł, którego nie można sobie odpuścić. Poza McGregorem na ekranie pojawiają się bowiem takie postaci jak Hayden Christensen, Rupert Friend czy Sung Kang. Cóż, pomimo kilku „ale”, to pozycja obowiązkowa dla każdego sympatyka tego kultowego uniwersum.

Galaktyką rządzi Imperium. Obi-Wan Kenobi wyrusza na ważną misję. Były mistrz Jedi musi ocalić młodą Leię po tym, jak ta została porwana. Kenobi przez cały czas jest ścigany przez imperialnych inkwizytorów i jego byłego padawana, znanego obecnie jako Darth Vader.

Opis serialu

Mars

Na sam koniec science-ficiton pełną gębą, czyli Mars! Jak sam tytuł wskazuje, omawiana właśnie produkcja zabiera nas na Czerwoną Planetę, która w niedalekiej przyszłości zaczyna być kolonizowana przez ludzi. Już teraz wydaje mi się, że znam jednego ogromnego fana tego serialu. Mam tu na myśli takiego jednego ekscentrycznego multimiliardera, który jest głównie kojarzony z pewną platformą społecznościową oraz firmą motoryzacyjną. Domysły zostawiam wam…

Wróćmy jednak na Ziemię… to znaczy na Marsa! Z czysto technicznego punktu widzenia serial składa się z dwunastu odcinków, za których produkcję odpowiedzialne jest National Geographic. Co więcej, w skład serii wchodzi prequelowy epizod, który udostępniono na platformie YouTube miesiąc przed premierą pierwszego sezonu. Chyba nikogo nie zadziwi hasło, że wszyscy fani klasycznego science-fiction po prostu muszą obejrzeć Marsa!

Jest rok 2033 i pierwsza załogowa wyprawa na Marsa staje się rzeczywistością. Podczas gdy zegar odlicza ostatnie 90 sekund do lądowania, astronauci przeżywają emocjonujące chwile przed postawieniem pierwszego kroku na Czerwonej Planecie. Pomimo profesjonalnego treningu i dostępnej wiedzy, załoga Daedalusa musi otrzeć się o skraj ludzkich możliwości, by stawić czoła wyzwaniom pierwszej kolonii na Marsie. Osadzona zarówno w teraźniejszości jak i przyszłości, globalna miniseria MARS, łączy elementy filmu fabularnego oraz dokumentu przedstawionego poprzez serię wywiadów ze współczesnymi znawcami nauki, techniki i kosmosu, dzięki którym aktualna misja na Marsa będzie miała szansę powodzenia.

Opis serialu

Seriale science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

Powyżej przybliżyłem wam aż dziesięć dużych tytułów ze świata seriali science-fiction dostępnych w ramach subskrypcji usługi Disney+. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt, albo najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne dobre produkcje, warto rzucić okiem na nasze pozostałe teksty o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych zestawień.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw