Amazon Prime Video Z Archiwum X
LINKI AFILIACYJNE

Seriale science-fiction, które zmieniły historię – znasz je wszystkie?

9 minut czytania
Komentarze

Seriale science-fiction cieszą się coraz większą popularność na każdej platformie streamingowej. Oczywiście ten trend towarzyszyły nam jeszcze w momencie, gdy to telewizja dyktowała widzom nowe mody oraz serwowała narzuconą z góry ramówkę. Niemniej zarówno te starsze jak i nowsze twory łączy wspólna kwestia — razem zmieniają i kreują historię.

Najlepsze seriale science-fiction w historii telewizji i streamingu

Najlepsze seriale science-fiction w historii telewizji i streamingu

Science-fiction towarzyszy naszej kulturze od bardzo długiego czasu. Motywy podróżowania w czasie, podbijania kosmosu czy wykorzystywania nowych technologii w niestandardowych celach pojawiały się jeszcze przed skonstruowaniem pierwszych kamer filmowych. Niemniej to właśnie wraz z rozwojem kinematografii fantastyka naukowa otrzymała nowe życie.

Dziś poszukując wrażeń w klimacie science-fiction, towarzyszy nam mnóstwo utartych schematów oraz przyjętych konwencji. Jednakże czy zastanawialiście się kiedyś, które produkcje sprawiły, że fantastyka naukowa wygląda tak, a nie inaczej? Jeśli tak, zapraszam do lektury, ponieważ w ramach tego tekstu przyjrzymy się dziesięciu serialom science-fiction, które zapisały się historii tego gatunku.

Stranger Things

Pomimo tego, że Stranger Things debiutowało „zaledwie” w 2016 roku i wciąż jest aktywnym serialem, który czeka na swój nowy sezon, z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że wprowadził on nową jakość do świata science-fiction. Zawdzięczamy to przede wszystkim genialnemu scenariuszowi oraz jeszcze lepszej oprawie produkcji, za którą odpowiada Netflix. Tak mocne fundamenty sprawiają, że Stranger Things jeszcze „za życia” wybudowało sobie pomnik w świecie fantastyki naukowej.

Najprawdopodobniej jedną z najmocniejszych stron serialu od Netflixa jest zaangażowanie do obsady bardzo młodych aktorów i aktorek, którzy wraz z kolejnymi sezonami dojrzewają i zmieniają się na oczach widza — zarówno fizycznie jak i mentalnie. Naturalnie nie wolno zapominać także o klimacie lat 80. i niepowtarzalnej otoczce, która towarzyszy całemu Stranger Things.

Stranger Things obejrzysz na Netflix

Gwiezdne wrota

Na osi czasu cofamy się o dobre kilkadziesiąt lat, ponieważ kolejnym serialem, który zmienił historię science-fiction są Gwiezdne wrota. W tym przypadku mówimy o naprawdę ogromnej franczyzie, na którą składa się nie tylko jedna seria telewizyjna, ale również filmy pełnometrażowe oraz różnego rodzaju spin-offy. W związku z tym, jeśli w najbliższym czasie chcielibyście oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości, na rzecz przygody w kosmosie nic nie stoi na przeszkodzie, aby bliżej zapoznać się z uniwersum Stargate.

Jak sam tytuł wskazuje omawiana właśnie franczyza łączy w sobie najważniejsze elementy science-fiction, czyli podróżowanie pomiędzy odległymi galaktykami oraz różnego rodzaju konflikty, które przewijają się przez całą fabułę. Serial Gwiezdne wrota debiutował w 1997 roku, więc nie wymagajcie od niego za dużo w kwestii efektów specjalnych, a ewentualne braki nadrabiajcie wyobraźnią oraz przede wszystkim wielowątkową fabułą.

Gwiezdne wrota (film) obejrzysz na Apple TV+

Z Archiwum X

https://www.youtube.com/watch?v=Vpqffgak7To

Bardzo możliwe, że jednym z najlepszych efektów, które może wywołać na nas serial lub film jest połączenie przerażenia z niesamowitą ciekawością. Właśnie na takiej fuzji działa Z Archiwum X, czyli jeden z najbardziej kultowych seriali science-fiction w historii telewizji. Tutaj pierwsze przejawy niepokoju i ekscytacji w jednym pojawiają się już przy czołówce, która stała się nawet „pozytywnym memem”.

O sile Z Archiwum X nie przesądza jednak tylko ten element. Zagadki, teorie spiskowe, kosmici, niewyjaśnione okoliczności — wszystko to sprawia, że serial Chrisa Cartera w bardzo krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych dzieł w historii telewizji. Co więcej, swoje daje również obsada Davidem Duchovnym i Gillian Anderson na czele. Ekranowy duet idealny?

Z Archiwum X obejrzysz na Disney+, a tutaj sprawdzisz, ile kosztuje Disney+.

Doktor Who

https://www.youtube.com/watch?v=aXBmQz2r2M8

Mało które uniwersum jest tak pogmatwane jak te stworzone przez BBC 60 lat temu. Mowa tu oczywiście o Doktorze Who, który wykorzystywał motywy podróży w czasie i między wymiarami, zanim było to modne. Aktualnie na fanów serii czeka piętnasty angaż aktora do tytułowej roli. W ramach najnowszego sezonu w Doktora wcieli się Ncuti Gatwa znany z występu w serialu Netflixa — Sex Education.

Jeśli lubicie produkcje, które naginają wszystkie znane nam prawa fizyki i logiki Doktor Who zdecydowanie jest tytułem dla was. Co więcej, jeśli zdecydujecie się na dokładne prześledzenie każdego sezonu serialu, łącznie uzbiera się ich… 26! Cóż, na pewno jest to tasiemiec, z którym warto się zapoznać, jednak wątpię, że uda się to zrobić w jeden czy dwa weekendy.

Doktor Who obejrzysz w Canal+

Star Trek

Wracamy do kosmosu, gdzie czeka na nas bezapelacyjnie najbardziej popularna seria telewizyjna science-fiction opierająca się właśnie o pozaziemskie przygody. Star Trek, bo o nim mowa debiutował jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, ale jego fabuła przenosi nas do wieku XXIII, gdzie bliżej poznajemy załogę statku kosmicznego USS Enterprise. W pierwszej wersji serialu w rolach głównych zobaczymy Williama Shatnera, Leonarda Nimoya oraz DeForesta Kelley’ego.

Tymczasem jeśli wolelibyście przyjrzeć się Star Trekowi w nieco nowszym wydaniu do wyboru macie całą masę spin-offów, filmów pełnometrażowych, prequeli oraz sequeli głównej fabuły. Lekko licząc, w omawiane właśnie uniwersum wchodzi ponad 20 różnego rodzaju dzieł, a wszystkie z nich przenoszą akcję do kosmosu oraz odległych galaktyk i planet.

Star Trek obejrzysz na Netflix

Zagubieni

Po kosmicznych wojażach pora wrócić na ziemię, gdzie przywitają nas Zagubieni. Saga, która przyciągała przed telewizory widzów w latach 2004-2010 z dzisiejszej perspektywy może być określana jako serial przygodowy, jednak bez dwóch zdań nie brakuje w nim elementów science-fiction. Niestety, aby nie psuć wam zabawy, nie mogę wspomnieć o szczegółach „fantastycznych” wstawek w Zagubionych.

W związku z tym od razu przejdźmy do ciekawostek. Przede wszystkim omawiany właśnie serial ma na swoim koncie jeden wygrany Złoty Glob oraz aż sześć nominacji do tej prestiżowej nagrody. Ponadto twórcami Zagubionych J.J. Abrams i Jeffrey Lieber, którzy mają w swoim CV mnóstwo innych świetnych produkcji. W przypadku pierwszego z wymienionych producentów znajdziemy nawet filmy z serii Gwiezdne Wojny.

Zagubionych obejrzysz na Disney+

Czarne lustro

Seriale science-fiction dały nam również Czarne lustro. Ponownie jest to wciąż aktywna produkcja, za której produkcję odpowiada Netflix. Szczerze mówiąc, jest to dosyć ciężki tytuł do scharakteryzowania. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że każdy odcinek Czarnego lustra skupia się na innej historii, innej grupy ludzi. Niemniej wszystkie opowieści łączy jedna cecha — technologia.

Aktualnie serial składa się z pięciu sezonów, a już za rok do biblioteki Netflixa trafi jego szósta odsłona. W związku z tym jest to bardzo dobry czas, aby zacząć nadrabiać zaległości, aby podejść do najnowszego sezonu w stu procentach przygotowanych. Od siebie dorzucę, że warto czekać na odcinki: s02e04, s04e04 oraz s04e06.

Czarne lustro obejrzysz na Netflix

Strefa mroku

https://www.youtube.com/watch?v=Xcu7Q7SklHw

Czas na zdecydowanie najstarszy serial z dzisiejszej stawki. Strefa mroku sięga bowiem roku 1959. Możliwe, że niektórych dzisiejszych widzów może odtrącać czarno-biały obraz oraz trzęsącą się kamerą, jednak uwierzcie mi – gdyby nie ta produkcja świat science-fiction mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Świadczy o tym między innymi liczba produkcji, które miały naśladować Strefę mroku, jednak pamiętajmy, że to właśnie ten tytuł jest prekursorem swojego podgatunku.

Po ogromnym sukcesie serialu, jego fani wręcz żądali tworzenia nowych dzieł opartych o ich ukochane uniwersum. W taki sposób na rynku pojawiły się filmy pełnometrażowe, sztuki teatralne, słuchowiska radiowe czy też komiksy. Co ciekawe pierwsza z wymienionych produkcji ujrzała światło dzienne w 1983 roku, a jednym z jej reżyserów jest nie kto inny jak Steven Spielberg.

Strefę mroku (film) obejrzysz na Apple TV+

Opowieść podręcznej

Zestawienie o najbardziej zasłużonych serialach science-fiction byłoby wybrakowane, gdyby nie uwzględnić w nim Opowieści podręcznej. Oczywiście duża w tym zasługa świetnej sławy produkcji od HBO. Omawiany właśnie tytuł, zdobył dwa Złote Globy. Do tego dorzucam jeszcze szesnaście nagród Emmy, a w rezultacie trafi do nas bardzo dobrą zachętę do rozpoczęcia seansu. Okazuje się, że będzie to bardzo długa przygoda, ponieważ aktualnie Opowieści podręcznej liczą sobie pięć sezonów i 56 odcinków.

Dodatkowo o zasługach tego serialu niech świadczy jego obsada. Elisabeth Moss, Yvonne Strahovski Joseph Fiennes oraz Max Minghella – to zaledwie kilka nazwisk aktorów i aktorek, które znajdziemy w obsadzie Opowieści podręcznej. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że cały serial jest oparty o powieść autorstwa Margaret Atwood.

Opowieść podręcznej obejrzysz na HBO Max

Futurama

Simpsonowie w kosmosie – w taki sposób najłatwiej opisać Futuramę. Dzieje się tak nie tylko ze względu na postać autora obu produkcji – Matta Groeninga, ale również amerykański humor oraz skalę absurdu, która momentami wybija poza orbitę. Oczywiście wszystko to zwieńczone o świetną kreskę oraz motywy science-fiction z obcymi, laserami i statkami kosmicznymi w tle.

Futurama to także świetny serial do „podkradania” szablonów memów. W końcu chyba każdy z nas kojarzy obrazki z podpisami „shut up and take my money” czy „i don’t want to live on this planet anymore”. Łącznie animacja składa się z siedmiu sezonów, jednak wkrótce ma nastąpić jej wskrzeszenie, które poskutkuje debiutem serii numer osiem.

Futurame obejrzysz na Disney+

Seriale science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

Powyżej przybliżyłem wam aż dziesięć dużych tytułów ze świata seriali science-fiction. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt, albo najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne dobre tytuły, warto rzucić okiem na nasze pozostałe teksty o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do filmowych oraz serialowych zestawień.

Motyw