Szklana powierzchnia z pęknięciami tworzącymi kształt uśmiechniętej twarzy na tle rozmytego nieba.
LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze seriale science-fiction na Netflix — wybieramy TOP10

13 minut czytania
Komentarze

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie są najlepsze seriale science-fiction na Netflix i co obejrzeć, by nie stracić czasu? Osobiście mam kilku swoich faworytów, jednak dla zachowania obiektywizmu w dzisiejszym rankingu pozwoliłem sobie wyróżnić aż dziesięć takich produkcji. W zestawieniu znalazło się miejsce dla kilku klasyków oraz nieco świeższych tytułów.

Najlepsze seriale science-fiction na Netflix – co obejrzeć?

Najlepsze seriale science-fiction na Netflix – co obejrzeć?
Fot. Depositphotos autor [email protected]

Science-fiction to gatunek, który wyjątkowo często jest powiązany z bardzo dobrymi produkcjami serialowymi (taki rozdźwięk prezentują też horrory w 2023 roku, ale to temat na osoby wpis). W końcu umieszczenie fabuły w kosmosie lub dalekiej przyszłości daje twórcom praktycznie niewyczerpalne możliwości rozwijania historii oraz postaci. W związku z tym warto przyjrzeć się temu, jakie są najlepsze seriale science-fiction na Netflix.

Oczywiście ze względu na obszerność tematu zostałem zmuszony do ograniczenia się do dziesięciu takich tytułów. W grę wchodzą tutaj także produkcje ocierające się o fantastykę naukową, które z w zależności od perspektywy moglibyśmy sklasyfikować w różny sposób. Cóż, chyba nie ma co przedłużać i pora przejść do pierwszego serialu!

Zobacz też: Co oglądać na Netflix, czyli zestawienie nowości, które warto obejrzeć

Dark

Na sam początek jeden z flagowych okrętów Netflixa w kategorii science-fiction, czyli Dark. Niemiecka produkcja to pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które uwielbiają mroczne sekrety, niedopowiedziane historie oraz przeplatające się gdzieś w tle motywy nadprzyrodzonych mocy. Dodatkowo mocną stroną tego serialu jest wielowątkowość.

Zobacz też: Kody Netflix – poznaj tajną wyszukiwarkę.

Dark składa się z trzech sezonów i 26 odcinków. Jak przystało na seriale, widzowie jednogłośnie stwierdzili, że najlepsza jest pierwsza odsłona, jednak wcale nie oznacza to, że sezony numer dwa i trzy znacząco odstają od początku historii. Cóż, przynajmniej w tym przypadku twórcy wiedzieli, kiedy zejść ze sceny, a nie w nieskończoność odcinać kupony od genialnej renomy sprzed lat.

Dark to niezwykła saga rozgrywająca się we współczesnych Niemczech. Zaginięcie dwojga małych dzieci wydobywa na światło dzienne skrywane sekrety czterech rodzin i zaburzone relacje pomiędzy ich członkami. Wypadki przedstawione w dziesięciu godzinnych odcinkach przybierają nadprzyrodzony obrót niepozostający bez związku z wydarzeniami, które miały miejsce w miasteczku w 1986 r.

Opis serialu

The 100

Kilka lat przed premierą Dark triumfy na Netfliksie święciło The 100, czyli futurystyczna opowieść o kolonizacji Ziemi, która została zniszczona przez wojnę nuklearną. W tym przypadku motywy science-fiction łączą się z akcją oraz czymś na wzór dramatu. Cóż, z mojej perspektywy The 100 zawsze kojarzyło mi się również z serialem dla nastolatków, jednak możliwe, że jest to tylko subiektywne odczucie.

Wracając do faktów – omawiana właśnie produkcja składa się z siedmiu sezonów i równo stu odcinków. Na tak ogromnej przestrzeni twórcy zamieścili mnóstwo zwrotów akcji, intryg oraz zdrad. Chyba nie muszę wspominać, że taki zabieg sprawia, iż przy The 100 ciężko się zanudzić? Co więcej, w obsadzie znajdziemy Elize Taylor, Paige Turco czy Christophera Larkina.

Nuklearna wojna niszczy cywilizację. Jedynymi ocalałymi ludźmi są mieszkańcy dwunastu stacji kosmicznych na orbicie Ziemi, które po połączeniu tworzą Arkę. Panują tam surowe zasady: za każde przestępstwo, bez względu na jego rodzaj, jest kara śmierci, chyba że sprawca jest poniżej 18 roku życia. Po wielu latach zaczyna brakować zasobów na Arce, więc zdesperowani mieszkańcy decydują się wysłać na Ziemię grupę nieletnich przestępców w celu kolonizacji. Nastolatkowie muszą połączyć siły, aby przetrwać na planecie, która skrywa przerażające sekrety.

Opis serialu

Snowpiercer

Czy wyobrażacie sobie przyszłość, gdzie cała Ziemia jest skuta lodem oraz opatulona śniegiem? Taka wizja raczej nikomu nie przypadnie do gustu. W związku z tym, aby podtrzymać ludzkość przy życiu, należy… zbudować nowoczesną Arkę Noego, która w dzisiejszych standardach staje się pociągiem. W taki sposób powstał właśnie Snowpiercer.

Futurystyczny serial liczy sobie już trzy sezony, jednak jeszcze w tym roku ma dojść do premiery czwartego. Oczywiście całość jest oparta o kultowy komiks autorstwa Benjamina Legranda. Ten twór łączy w sobie nie tylko motywy science-fiction, ale również akcji oraz thrillera. Tymczasem głównymi gwiazdami serialowego Snowpiercer zostali Daveed Diggs oraz Jennifer Connelly.

Siedem lat po tym, jak świat zamienił się w skute lodem pustkowie, ostatni pozostali przy życiu ludzie próbują przetrwać na pokładzie gigantycznego pociągu o nazwie Snowpiercer. Okrążając nieustannie świat, Snowpiercer ciągnie 1001 wagonów podzielonych na klasy: bogaci jadą z przodu, a ubodzy w ogonie. Oto opowieść o tym, co się dzieje, kiedy ciemiężeni przez całe życie ludzie postanawiają stawić opór i podnieść bunt.

Opis serialu

Cyberpunk: Edgerunners

Nie oszukujmy się – Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED nie zanotował najlepszego debiutu. Na całe szczęście nie możemy powiedzieć tego samego o anime Cyberpunk: Edgerunners, które jest powiązane z polską grą wideo. W tym przypadku koneksji z fantastyką naukową nie trzeba nakreślać – fabuła animacji jest bowiem osadzona w futurystycznym i dystopijnym mieście Night City.

10-odcinkowa seria wzbudziła ogromne emocje, gdy debiutowała na Netflix i zgodnie z potężnymi oczekiwaniami twórcom udało się oddać na ręce widzów bardzo dobrą animację. Oczywiście w związku z „polskimi korzeniami” serialu na platformie znajdziecie w pełni dubbingowaną wersję Edgerunners (m.in. Maciej Dybowski, Julia Łukowiak, Szymon Kuśmider i Przemysław Sadowski).

Ten serial jest 10-odcinkową opowieścią o dzieciaku z ulicy próbującym przetrwać w mieście przyszłości ogarniętym obsesją na punkcie technologii i modyfikacji ciała. Aby przeżyć, stawia wszystko na jedną kartę i postanawia zostać edgerunnerem, czyli jednym z nielegalnie działających najemników zwanych cyberpunkami.

Opis serialu

Stranger Things

Czas na najprawdopodobniej jeden z największych hitów całego Netflixa. Mowa tu oczywiście o Stranger Things, które zaciera różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami filmowymi (i serialowymi), jednak z czystym sumieniem możemy uznać je również za science-fiction. Cóż, ciężko napisać coś nowego o tym tytule, ponieważ na przestrzeni już siedmiu lat powiedziano o nim chyba wszystko.

Bardzo możliwe, że jest to jedna z najlepszych zachęt do odtworzenia pierwszego odcinka pierwszego sezonu Stranger Things. Zaznaczam jednak, że jest to niesłychanie wciągający serial, przy którym czas leci nieproporcjonalnie szybko. Co więcej, na przestrzeni kilku sezonów bardzo miło ogląda się dojrzewanie i rozwój poszczególnych bohaterów oraz ich relacji. W obsadzie znajdziecie natomiast Winone Ryder, Millie Bobby Brown czy Gatena Matarazzo.

W małym mieście znika chłopiec, Will. Jego zaginięcie zapoczątkowuje serię tajemniczych zdarzeń, związanych z działaniem nadprzyrodzonych sił. W ich centrum znajduje się dziewczynka – Eleven, która zbliża się do przyjaciół Willa, Mike’a, Dustina i Lucasa. Razem próbują rozwikłać zagadkę jego zniknięcia.

Opis serialu

Czarne lustro

Przyszłość wyjątkowo łatwo można przedstawić w mrocznych barwach. Wystarczy, że zdemonizujemy technologie oraz unowocześnimy rozwój cywilizacji. Dokładnie takie zabiegi wykorzystali twórcy serialu Czarne lustro, który w każdym odcinku skupia się na innej historii, a niektóre z nich zdążyły przejść do kanonu popkultury.

W związku z różnorodnością serialu, ciężko mówić o konkretnych twórcach oraz aktorach, jednak w skali całego Czarnego lustra najpopularniejsze odcinki to s02e04, s04e04 oraz s04e06. Oczywiście nie możemy zapominać o kultowym s01e01 oraz wyjątkowo kontrowersyjnej scenie z… świnią. Cóż, lepiej zobaczcie to sami.

Czarne lustro to antologia nawiązująca do zbiorowego niepokoju, jaki odczuwamy względem współczesnego świata. Każdy odcinek opowiada inną, wyrazistą i trzymającą w napięciu historię, poruszającą temat współczesnej technoparanoi. Mimochodem technologia zmieniła wszystkie aspekty naszego życia. W każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć ekran plazmowy, monitor lub smartfon – czarne lustro odbijające codzienność XXI wieku.

Opis serialu

Altered Carbon

Altered Carbon to ten rodzaj science-fiction, który nie pozostawia nic przypadkowi. Umiejscowienie fabuły w odległej przyszłości, gdzie powszechnym zabiegiem jest przenoszenie świadomości pomiędzy ciałami oraz integracja społeczeństwa z nowymi technologiami, było strzałem w dziesiątkę. Jeśli lubicie klimaty sztucznej inteligencji oraz tego, jak nauka może wpłynąć na jednostki – Altered Carbon zdecydowanie jest czymś dla Was.

Co więcej, omawiany właśnie tytuł jest również bardzo dobrze ograny pod kątem technicznym. Niektóre ujęcia futurystycznych metropolii są tak świetne, że śmiało mogłyby kandydować do odpowiednich nagród w tej kategorii. Dodatkowo twórcy nie zapomnieli o doborze odpowiedniej obsady – w drugim sezonie dołączył do niej Anthony Mackie.

Altered Carbon, na podstawie klasycznej powieści cyberpunkowej autorstwa Richarda K. Morgana, to intrygująca opowieść o miłości, seksie, morderstwie i zdradzie, rozgrywająca się w przyszłości, którą od naszych czasów dzieli ponad 300 lat. Nowe technologie przekształciły społeczeństwo: świadomość można zapisać i przechowywać w postaci cyfrowej, ludzkie ciała są wymienne, a śmierć nie jest już końcem istnienia. Takeshi Kovacs jest jedynym ocalałym żołnierzem elitarnej międzygalaktycznej jednostki, rozbitej w trakcie powstania przeciwko nowemu porządkowi. Jego umysł został uwięziony w lodzie na długie stulecia – do momentu gdy niewyobrażalnie bogaty i długowieczny Laurens Bancroft zaoferował mu szansę na powtórne życie. W zamian Takeshi musi podjąć się śledztwa w sprawie morderstwa… samego Bancrofta.

Opis serialu

Kierunek: Noc

Czy w takim zestawieniu może znaleźć się polski akcent? Oczywiście, że tak! Za przykład niech posłuży nam Kierunek: Noc, czyli serial Netfliksa, który powstał na podstawie powieść Jacka Dukaja pod tytułem Starość aksolotla. W największym skrócie omawiana właśnie produkcja opowiada o grupce osób, które samolotem uciekają przed… słońcem. Brzmi ciekawie? I tak właśnie jest.

Aby polskich akcentów było mało w serialu wystąpili – Ksawery Szlenkier oraz Borys Szyc. Aktualnie Kierunek: Noc składa się z dwóch sezonów po sześć odcinków każdy. Cóż, chyba nie ma na co czekać i już teraz warto zabrać się za nadrabianie zaległości przed premierą trzeciej odsłony serialu. Bardzo możliwe, że tam pojawią się kolejne „mrugnięcia okiem” do widzów znad Wisły.

Serial rozpoczyna katastrofalne w skutkach zjawisko słoneczne, które sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Akcja toczy się wokół pasażerów i członków załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają obrać kurs na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami. Wszystkich ich łączy jedna rzecz: wola przetrwania końca świata – za wszelką cenę.

Opis serialu

Alice in Borderland

Alicja w Krainie Czarów wersja japońskie science-fiction. Tak, to istnieje i nazywa się Alice in Borderland, a dwa pierwsze sezony serialu znajdziecie właśnie na Netflix. Łącznie jest to szesnaście odcinków mrocznej historii, która przeplata się z motywami podróży między wszechświatami oraz sadystycznej gry dla wybranych osób. Całość oparto o mangę autorstwa Haro Aso.

Cóż, osobiście sklasyfikowałbym Alice in Borderland, jako produkcję, przy której nie można mrugać, aby nie stracić wątku. Niestety, jeśli będziecie śledzić fabułę w każdym calu bardzo możliwe, że znajdziecie w niej kilka niedociągnięć i sprzeczności. Takie głosy pojawiły się przede wszystkim przy okazji premiery pierwszego sezonu serialu. Niemniej wciąż jest to tytuł, na który warto rzucić okiem.

Ryohei Arisu, zobojętniały, bezrobotny i zwariowany na punkcie gier wideo nastolatek widzi dziwne światło i nagle przenosi się razem ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi do opustoszałego Tokio. Szybko odkrywają, że aby przetrwać w tym świecie, muszą brać udział w jednej niebezpiecznej grze za drugą. Ten thriller science-fiction to historia dramatycznej walki o przetrwanie i brutalnej gry na emocjach.

Opis serialu

Miłość, śmierć i roboty

Dobijamy do końca listy, gdzie ponownie przyjrzymy się animacji. Tym razem będzie to Miłość, śmierć i roboty, czyli produkcja, która w trzy lata zdobyła… 13 nagród Emmy. Już taki wyczyn powinien zachęcić niezdecydowanych widzów do zapoznania się z serialem. Aktualnie tytuł składa się z 35 odcinków podzielonych na 3 sezony.

Co ciekawe Miłość, śmierć i roboty nie jest serialem przeznaczonym dla dzieci. W pierwszej kolejności jest to produkcja dla dorosłych, którzy lubią ciężkie klimaty oraz wszechobecny chaos na ekranie. Niemniej 13 nagród Emmy nie wzięło się znikąd – świetne wykonanie, poruszające historie oraz jeszcze lepsza oprawa muzyczna. Wszystko to złożyło się na końcowy sukces tej produkcji.

Miłość, śmierć i roboty to seria krótkich animowanych opowieści należących do różnych gatunków – science fiction, fantasy, horroru i komedii. Opowiedziane w śmiały sposób historie ogląda się przyjemnie, a losy ich bohaterów przez długi czas pozostają w pamięci. Historie tworzą pierwszą antologię animowanych opowieści, która dostarczy widzom niezapomnianych i poruszających do głębi wrażeń.

Opis serialu

Co jeszcze obejrzeć na Netflix?

Co jeszcze obejrzeć na Netflixie?
Fot. Depositphotos autor aa-w

Możliwe, że po wyczerpującej przygodzie z serialami, będziecie chcieli zapoznać się z nieco krótszymi formami. Tutaj z pomocą przychodzą nasze autorskie rankingi najlepszych filmów na Netflix w danych gatunkach. Poniżej znajdziecie odpowiednie linki.

Motyw