Marsjanin film
LINKI AFILIACYJNE

Najwierniejsze faktom filmy science-fiction – TOP10 tytułów, którym przyklasną naukowcy

15 minut czytania
Komentarze

Filmy science-fiction wywołują w widzach skrajne emocje. Część z nich uważa, że są to jedynie „bajeczki” lub całkowicie oderwane od rzeczywistości akcyjniaki. Niemniej w świecie fantastyki naukowej istnieje bardzo dużo produkcji, które mogą zachwycić nawet najbardziej konserwatywnych naukowców zajmujących się kosmosem czy nowymi technologiami.

Najbardziej rzetelne filmy science-fiction w historii – research poszedł w dobrą stronę

Najbardziej rzetelne filmy science-fiction w historii – research poszedł w dobrą stronę
Fot. IMDB

Często zdarza nam się przyglądać najlepszym, najgorszym oraz najdziwniejszym filmom science-fiction, jednakże czy zastanawialiście się kiedyś, która produkcja poświęcona fantastyce naukowej jest najbardziej rzetelna? Mam tu na myśli najbliższe powiązanie ekranowych wydarzeń z faktami naukowymi o kosmosie, fizyce, a nawet technologiach przyszłości.

Tak się składa, że tego typu filmów science-fiction jest całkiem sporo. Niestety ze względu na charakter poniższego rankingu już teraz pragnę poinformować was o tym, że znajdą się w nim SPOILERY dotyczące fabuły niektórych tytułów. W związku z tym, jeśli nie chcecie psuć sobie zabawy z oglądania wybranych produkcji, warto najpierw je nadrobić, a następnie wrócić do tego zestawienia. Cóż, wszystko jasne, więc można już zaczynać!

Marsjanin

Dzisiejszą wyliczankę rozpoczynamy od Marsjanina, czyli najprawdopodobniej jednego z ulubionych filmów Elona Muska… tak przynajmniej przypuszczam. Ekscentrycznemu multimiliarderowi może bowiem spodobać się nie tylko główne miejsce akcji, ale również dbałość o szczegóły, która charakteryzuje Ridleya Scotta, czyli reżysera tej produkcji. Co ciekawe pewne sceny wzbudziły nawet ciekawość naukowców z NASA.

Mowa tu o fragmencie filmu, w którym bohater odgrywana przez Matta Damona używa ludzkich odchodów jako nawozu dla marsjańskiej gleby. Fachowcy z amerykańskiej agencji rządowej powtórzyli taki specyficzny eksperyment na przestrzeni odtwarzającej warunki występujące na Czerwonej Planecie. Wynik? Marsjanin się nie mylił! Ponadto film bardzo wiarygodnie oddał sposób poruszania się łazików czy budowania schronu na Marsie.

Marsjanina obejrzysz na Disney+

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair…

Opis filmu

Interstellar

W tego typu rankingu nie mogło zabraknąć miejsca dla filmu Interstellar z 2014 roku. Jedno z największych dzieł Christophera Nolana (tak przynajmniej uważam) często jest kategoryzowane jako „idealny film science-fiction”. Niemniej tak śmiałe tezy nie dotyczą tylko i wyłącznie warstwy artystycznej klasycznej już produkcji, ale również rzetelnego podejścia do tematu fizyki.

O zaangażowaniu twórców niech świadczy fakt, że zatrudnili do roli konsultanta laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki — Kipa Thorne’a. To oraz fakt, że Interstellar trwa blisko trzy godziny, sprawia, iż bardzo ciężko wyróżnić poszczególne sceny jako „wiarygodne”. W tym przypadku należy raczej mówić o całości, która jest istną gratką zarówno dla naukowców jak i „zwykłych widzów”. Dzieło ocierające się o ideał!

Interstellar obejrzysz na Amazon Prime Video

Na skutek błędów popełnionych przez ludzkość w XX w. Ziemia staje na krawędzi zagłady. Nastąpił upadek państw, a ich rządy straciły władzę. Szczątkowo funkcjonująca gospodarka nie jest w stanie zapewnić ludziom nawet żywności. Gdy jednak odkryta zostaje możliwość podróżowania w czasoprzestrzeni, naukowcy wywodzący się z resztek organizacji NASA podejmują się jej zbadania, tym samym stając się ostatnią deską ratunku dla ludzi i ich planety.

Opis filmu

Apollo 13

Przed tym jak Tom Hanks utknął na łajbie z piratami oraz spędził kilka lat na bezludnej wyspie, zdarzyło mu się również zaliczyć pechowy lot w kosmos. Wszystko to sprawka Apollo 13, czyli dramatu science-fiction, który opowiada o nieszczęsnej misji lądowania na księżycu — jak pewnie dobrze wiecie, zakończyła się ona niepowodzeniem. Dlaczego ten film jest tak dobrze skonstruowany i wierny naukowym faktom?

Najprawdopodobniej dlatego, że skupia się na prawdziwych wydarzeniach, które zostały bardzo dobrze opisane i zrelacjonowane przez pracowników NASA w kwietnia 1970 roku. W związku z takim stanem rzeczy twórcy Apollo 13 mieli stosunkowo łatwe zadanie do wykonania, jednak nie odbierajmy im zasług — sam Chris Hadfield, czyli kanadyjski kosmonauta, który spędził w przestrzeni kosmicznej ponad 165 dni, stwierdził, że omawiany właśnie tytuł to „najbardziej realistyczny film o kosmosie w dziejach”. Lepszej rekomendacji chyba nie znajdziemy!

Apollo 13 obejrzysz na Amazon Prime Video i SkyShowtime

Oparta na faktach historia misji statku kosmicznego Apollo 13. Astronauci Lovell, Haise i Swigert mieli lecieć statkiem Apollo 14, ale zostali przesunięci do załogi Apollo 13. Jest rok 1970, Amerykanie zaliczyli już lądowanie na Księżycu i społeczeństwo nie jest zainteresowane tym rutynowym lotem – do czasu aż na statku następuje wybuch…

Opis filmu

Grawitacja

Kolejna produkcja, która zabierze nas w kosmos to Grawitacja od Alfonso Cuaróna. Film, który swego czasu podbił galę wręczenia Oscarów, zgarniając w jedną noc aż siedem statuetek, w genialny sposób operuje tytułowym zjawiskiem. Być może fabuła pozostawia trochę do życzenia, jednak przypominam, że dziś skupiamy się w głównej mierze na aspekcie naukowej wiarygodności wydarzeń przedstawionych na ekranie.

Co więcej, Grawitację „ratuje” obsada aktorska, w której skład wchodzą między innymi Sandra Bullock, George Clooney oraz Ed Harris. W tym miejscu warto również wspomnieć, że w przypadku tego konkretnego tytułu bardzo dużą rolę w jego odbiorze odgrywa sprzęt, na którym go oglądamy. Grawitacja to jeden z tych filmów, które wręcz trzeba zobaczyć na kinowym ekranie. Kto wie, być może kiedyś nadarzy się jeszcze taka okazja.

Grawitację obejrzysz na Amazon Prime Video

Dr Ryan Stone jest wybitną specjalistką od inżynierii medycznej. Zatrudniona przez NASA trafia do zespołu pracującego przy naprawie teleskopu Hubble’a. Dowódcą misji jest Matt Kowalsky, który po powrocie na Ziemię ma zakończyć karierę astronauty. Kiedy w prom kosmiczny, którym fachowcy przylecieli na orbitę, uderzają szczątki starego rosyjskiego satelity, ginie większość członków misji. Przy życiu pozostają tylko dr Stone i Kowalsky. Od tej chwili są zdani tylko na siebie. Muszą dotrzeć do innego promu, ale zapas powietrza w uszkodzonych zbiornikach nieubłaganie się wyczerpuje…

Opis filmu

Zobacz też: Jakie horrory w 2023 obejrzeć? Te filmy przerażą cię do szpiku kości

Metropolis

Na osi czasu cofamy się niemalże o sto lat, ponieważ Metropolis debiutowało w 1927 roku. Co ciekawe w tym samym roku Mazurek Dąbrowskiego oficjalnie stał się hymnem Polski, a w Tokio otwierano pierwszą linię metra. Cóż, jak łatwo zauważyć, od tamtej pory minęło już trochę czasu, więc tym bardziej powinien zachwycać nas fakt, jak bardzo twórcy tego niemego filmu „przewidzieli przyszłość”.

W dystopijnej wizji futurystycznego miasta i społeczeństwa zawarto między innymi komputery, roboty, połączenia wideo, klonowanie czy urządzenia do produkowania alternatywnej energii. Oczywiście w 1927 roku o tego typu technologiach jeszcze nie słyszano. Cóż, zdaję sobie sprawę, że z dzisiejszej perspektywy obejrzenie Metropolis może wydawać się katorgą, jednak jeśli ktoś lubi naprawdę oldschoolowe kino — może popaść w nieodwracalny zachwyt.

Metropolis obejrzysz na Flix Classic

Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył…

Opis filmu

2001: Odyseja kosmiczna

Pozostajemy przy klasyce, jednak w nieco nowszym wydaniu. 2001: Odyseja kosmiczna to prawdziwe dzieło sztuki, które wyszło spod rąk Stanleya Kubricka. Do genialnej fabuły, gry aktorskiej, pracy kamery i całej reszty technicznych zagadnień dochodzi również akuratność wydarzeń przedstawionych w filmie. Duża w tym zasługa reżysera, który zasłynął z dbałości o szczegóły oraz Arthura C. Clarke’a, czyli autora powieści oraz scenariusza Odysei kosmicznej.

Wśród najbardziej rzetelnych momentów filmu znajdziemy między innymi odwzorowanie stanu nieważkości, brak dźwięku w przestrzeni kosmicznej czy projekt statku Discovery One. Co więcej, pewnego smaczku Odysei kosmicznej dodaje fakt, iż debiutował on rok przed tym, jak Neil Armstrong postawił swoją stopę na księżycu. W tym przypadku research poszedł w najlepszą z możliwych stron.

Odyseję kosmiczną obejrzysz na Canal+ Online

Na początku XXI wieku badacze dokonują ważnego odkrycia na powierzchni Księżyca. Odnajdują tajemniczy monolit, który emituje sygnał skierowany w stronę Jowisza. Pragnienie zgłębiania tajemnic wszechświata popycha ludzkość do zrobienia kolejnego kroku. Na Jowisz zostaje wysłany statek o nazwie Discovery. Jego załoga składa się z wybitnych badaczy i astronautów, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt i zamierzają przysłużyć się nauce. Podczas lotu jednakże dochodzi do poważnej awarii. Okazuje się, że dotąd niezawodny komputer pokładowy HAL 9000 ma inne plany niż członkowie załogi. David Bowman i Frank Poole zmuszeni są walczyć o przetrwanie swoje i pogrążonych w hibernacji kolegów.

Opis filmu

Nowy początek

Zanim Denis Villeneuve wyreżyserował Blade Runnera 2049 oraz Diunę zdążył wypuścić na światło dzienne jeden z najciekawszych filmów science-fiction ostatnich lat. Mowa tu o Arrival, który do polskiej dystrybucji trafił pod tytułem Nowy początek. W tym przypadku fabuła dotyczy lądowań obcych na Ziemi, co jak doskonale wiemy nie na zbyt dużo wspólnego z prawdą (przynajmniej oficjalnie). Niemniej niektóre z motywów pojawiających się na ekranie są wyjątkowo ciekawe.

Podczas seansu zachwyceni mogą być przede wszystkim językoznawcy oraz spece od komunikacji. Twórcy Nowego początku regularnie konsultowali się z lingwistami oraz autorytetami w dziedzinie dekonstrukcji języka, aby rzetelnie oddać sposób, w jaki ludzie mogliby komunikować się z przybyszami z kosmosu. W końcu czemu mieliby oni rozmawiać po angielsku — takie rzeczy mają sens jedynie w Strasznym filmie 3

Nowy początek obejrzysz na Amazon Prime Video i Viaplay

Wybitna lingwistka Louise Banks zostaje wezwana przez siły obronne kraju, by spróbować porozumieć się z wysłannikami innej cywilizacji po tym, jak gigantyczny obiekt zawisł nieruchomo tuż nad Ziemią. Nikt tak naprawdę nie wie, czy obcy przybyli na Ziemię w celach pokojowych czy może są zwiastunem inwazji. W zespole badawczym wspomagają ją pułkownik Weber i wybitny fizyk Ian Donnelly. Pełna napięcia metaforyczna opowieść o płynności czasu, tajemnicy, zdarzeniach, których ludzki umysł nie potrafi objąć intelektualnie.

Opis filmu

Ona

Po wojażach w kosmosie oraz przyszłości pora przyjrzeć się kilku filmom, które skupiają się na niezwykle popularnej ostatnimi czasy tematyce sztucznej inteligencji. Pierwszym z takich tytułów jest Ona z 2013 roku. Produkcja Spike’a Jonze’a jest chwalona nie tylko przez profesjonalnych krytyków filmowych, ale również informatyków, którzy zauważają bardzo wierne oddanie przemian w dziedzinie AI.

Film wysoko ocenił między innymi amerykański naukowiec Ray Kurzweil, który stwierdził, że Ona w przekonujący sposób przedstawia ideę ewolucji sztucznej inteligencji w bardziej „ludzką” i „wrażliwą” formę. Cóż, w „erze ChatGPT wizja zawarta w filmie z 2013 roku wydaje się być jeszcze bardziej łapiąca za serce. No i w tym wszystkim nie zapominajmy o Joaquinie Phoenixie w głównej roli!

Film Ona obejrzysz na HBO Max

Niezwykła historia miłosna, samotny pisarz – Theodore kupuje nowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Między nim, a jego systemem operacyjnym rozwija się romans… Ta nieprawdopodobna opowieść pokazuje, jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.

Opis filmu

Ex Machina

W ostatnich miesiącach możemy spotkać się z coraz większym gronem komentarzy dotyczących wykorzystywania sztucznej inteligencji w „niecnych celach”. W związku z tym wiele osób demonizuje AI, a ich nastroje mogą podkręcać filmy takie jak chociażby Ex Machina. Mroczna i przyprawiająca widza o dreszcze historia przedstawia, w którym kierunku może powędrować świat, jeśli sztuczna inteligencja „wymknie się spod kontroli”.

Oczywiście sceny przedstawione w filmie to fikcja oraz wizja scenarzysty i reżysera (Alex Garland), jednak niektóre kwestie dotyczące AI w dzisiejszej rzeczywistości nabierają jeszcze dramatyczniejszego wydźwięku. Cóż, Ex Machina musiała poczekać do roku 2023, aby nieco bardziej zyskać na atrakcyjności. W końcu to właśnie dziś tematyka sztucznej inteligencji stała się popularna jak nigdy wcześniej.

Ex Machina obejrzysz na Amazon Prime Video i SkyShowtime

Caleb Smith jest 26-letnim programistą, który pracuje w największej firmie internetowej na świecie. Pewnego dnia chłopak wygrywa konkurs. Nagrodą jest spędzenie tygodnia w prywatnej, górskiej posiadłości samotnego prezesa firmy, Nathana Batemana. Kiedy Caleb przyjeżdża do odległej lokalizacji, odkrywa, że będzie musiał wziąć udział w dziwnym i zarazem fascynującym eksperymencie, polegającym na wejściu w interakcję z pierwszą na świecie prawdziwą sztuczną inteligencją, umieszczoną w ciele pięknej dziewczyny-robota o imieniu Avy.

Opis filmu

Gattaca Szok przyszłości

Na sam koniec klasyczny film science-fiction, który prezentuje publiczności konsekwencje zabaw naukowców w Boga. W największym uproszczeniu fabuła Gattaci obraca się wokół tematyki majstrowania przy DNA, wykrywania wad genetycznych oraz sztucznego zapładniania kobiet. Okazuje się, że część z tych procesów została przedstawiona nadwyraz rzetelnie przez Andrew Niccola, czyli reżysera i scenarzystę filmu.

Być może nie każdy wie, ale w dzisiejszych czasach funkcjonuje coś takiego jak diagnostyka preimplantacyjna (PDA), która jest stosowana do analizy komórek jajowych przed lub po zapłodnieniu. Na całe szczęście ta technika nie jest wykorzystywana przez naukowców w tak mroczny sposób, jak zostało to przedstawione w filmie z 1997 roku. Podtytuł Szok przyszłości nie wziął się znikąd!

Gattaca Szok przyszłości obejrzysz na Amazon Prime Video

Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości. Rozwój genetyki sprawił, że stała się ona kryterium przynależności społecznej i podstawą selekcji ludzi na gorszych i lepszych, a w ślad za tym z góry przesądza o możliwościach ich kariery i perspektywach rozwoju. W takiej rzeczywistości osoby spłodzone naturalną drogą, jak główny bohater, a nie na zamówienie i z eliminacją wszelkich możliwych wad, wydają się nie mieć żadnych szans na przeżycie. Jak się okazuje, z genów nie sposób wyczytać całej przyszłości. Ludzka siła woli i spryt umożliwiają przezwyciężenie swych wad i realizację marzeń. Gattaca to nade wszystko dobrze zrealizowana i wciągająca opowieść o człowieku, który udowodnił, że nie jest z „zasady DNA” gorszy, chociaż w tym celu zmuszony był dokonać pewnego oszustwa.

Opis filmu

Filmy science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym zestawieniu przybliżyłem wam aż dziesięć akuratnych tytułów w świecie filmów science-fiction. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt lub najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne dobre produkcje, warto rzucić okiem na nasze pozostałe teksty o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych rankingów.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw