Filmy science-fiction często kojarzą się z podróżami w kosmos oraz odkrywaniem najdalszych zakątków wszechświata. Niemniej istnieje całkiem spora grupa filmów poświęconych atakowaniu naszej planety przez pozaziemskie formy życia. Które z tych produkcji można uznać za najlepsze?
Najlepsze filmy science-fiction o inwazji na Ziemię
Najlepsze filmy science-fiction o starciach z obcymi
Na wielkim ekranie starcia kosmitów z ludźmi kończą się na różne sposoby – nieraz są to happy-endy, jednak zdarzają się produkcje, w których nasz gatunek najzwyczajniej w świecie przestaje istnieć. Dziś pod lupę weźmiemy dziesięć filmów poświęconych właśnie tematyce inwazji obcych na Ziemię. Na pierwszy ogień idzie klasyka w postaci…
Wojna światów
Scenariusz na podstawie książki autorstwa Herberta G. Wellsa, reżyseria Stevena Spielberga oraz obsada aktorska z Tomem Cruisem, Timem Robbinsem i Mirandą Otto. Czy można wyobrazić sobie jeszcze bardziej atrakcyjne połączenie w świecie filmów science-fiction? Cóż, Wojna światów to absolutna klasyka, która być może nie wbiła się przebojem do kanonu popkultury, jednak warto o niej pamiętać. Tym bardziej że jest to dosłownie książkowy przykład ataku obcych na Ziemię.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że produkcja z 2005 roku otrzymała trzy nominacje do Oscarów. Każdą z nich w kategoriach bezpośrednio powiązanych z fantastyką naukową. Mowa tu o efektach specjalnych, dźwięku i montażu dźwięku. Ostatecznie twórcy Wojny Światów musieli uznać wyższość King Konga, który zdominował wszystkie trzy wspomniane przed chwilą kategorie i opuszczał Dolby Theatre z klasycznym „hat-trickiem”.
Ray Ferrier, rozwiedziony pracownik portowy, jest świadkiem przerażających wydarzeń – wpierw nad jego miastem przechodzi gwałtowna i dość dziwna burza. Zaraz po niej z głębi ziemi wydostaje się gigantyczna machina wojenna, niszcząca wszystko, co napotka na swojej drodze. Tak rozpoczyna się krwawa inwazja kosmitów na Ziemię. Ray, który dotąd nie był zbyt dobrym ojcem, musi teraz ocalić dwójkę swoich dzieci. Wraz z nimi wyrusza w ryzykowną podróż przez spustoszony kraj, aby znaleźć miejsce, w którym można jeszcze żyć…
Opis filmu
Dzień Niepodległości
Kolejną świetną pozycją w dzisiejszym zestawieniu jest Dzień Niepodległości z 1996 roku. W końcu film Rolanda Emmericha do dziś jest uważany za jeden z najlepszych tytułów poświęconych inwazji obcych na Ziemię. Duża w tym zasługa świetnego scenariusza, jednak w moim przekonaniu wisienkę na torcie stanowi obsada aktorska na czele z Willem Smithem. Ponadto na ekranie zobaczmy jeszcze Jeffa Goldbluma, Randy’ego Quaida, Judda Hirscha oraz Billa Pullmana.
Idąc podobnym tropem, co w przypadku Wojny Światów warto wspomnieć, że Dzień Niepodległości również był nominowany do Oscarów w kategoriach najlepsze efekty specjalne oraz najlepszy dźwięk. Ostatecznie filmowi Rolanda Emmericha udało się zgarnąć pierwszą z nagród, podczas gdy w drugim „wyścigu” lepszy okazał się Angielski pacjent w reżyserii Anthony’ego Minghelli.
Dzień Niepodległości obejrzysz na Disney+
Cały rodzaj ludzki jest zagrożony zagładą, gdy monstrualne statki kosmiczne Obcych dosłownie zmiatają z powierzchni Ziemi największe, najgęściej zaludnione miasta na całym globie. Panika sięga zenitu. Przyszłość naszej planety zależy jedynie od brawurowej odwagi i poświęcenia dwójki gotowych na wszystko desperatów. W konfrontacji z ostatecznym zagrożeniem nikną światowe podziały i wrogość poszczególnych narodów. Wszystkie siły ducha i umysłu muszą być zmobilizowane i stanowić jedność w walce z kosmicznym najeźdźcą.
Opis filmu
Marsjanie atakują!
Czy science-fiction oraz ataki obcych cywilizacji można łączyć z komedią? Oczywiście, że tak i świetnym tego przykładem jest film Marsjanie atakują! Być może nie każdy wie, ale ta bez wątpienia „oryginalna” produkcja została wyreżyserowana przez Tima Burtona. Gdy do tego dorzucimy jeszcze Jacka Nicholsona, Danny’ego DeVito, Pierce’a Brosnana, Sare Jessice Parker oraz Michaela J. Foxa — szybko okaże się, że mówimy o bardzo dużym tytule.
Świadczy o tym także budżet, którym operowali twórcy komedii. Jak na standardy 1996 roku możliwość wydania aż 70 milionów dolarów na pewno robi niemałe wrażenie. Niestety koniec końców Marsjanie atakują! zarobili „jedynie” 101 milionów dolarów, wychodząc nieznacznie na plus. Pomimo tego zdecydowanie warto zaznajomić się z tym tytułem, chociażby ze względu na genialne efekty specjalne, które nawet dziś potrafią rozbudzić wyobraźnię widzów… no prawie.
Marsjanie atakują! obejrzysz na Amazon Prime Video
Na niebie pojawiają się pojazdy najeźdźców z kosmosu. Ziemian ogarnia panika. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie wie, jaki garnitur założyć na spotkanie z Marsjanami. Natomiast Marsha, pierwsza dama, kategorycznie sprzeciwia się, aby „to coś” kręciło się po jej domu. Gdzieś na bezdrożach Ameryki młody narkoman Richie Norris i jego nie całkiem normalna babcia organizują grupę patrolową, która ma powstrzymać marsjańską inwazję.
Opis filmu
Znaki
Znaki to film, który bardzo dzieli fanów kina. Jedni uwielbiają klimat produkcji M. Nighta Shyamalana, podczas gdy drudzy uważają ją za kiczowatą podróbkę klasycznych thrillerów. Osobiście wolałbym nie opowiadać się za żadną z tych stron, więc pozwolę sobie przytoczyć kilka faktów dotyczących tego 21-letniego tytułu. Przede wszystkim na wyróżnienie zasługują tutaj Mel Gibson oraz Joaquin Phoenix. Obaj aktorzy, jak przystało na największe gwiazdy Hollywood — najzwyczajniej w świecie „dowieźli” swoje role.
Nieźle spisała się także obsada dziecięca. Dokładniej mówiąc chodzi tu o Rory’ego Culkina oraz Abigail Breslin. Co ważne, w przypadku aktorki, podczas kręcenia scen na planie Znaków miała ona zaledwie pięć lat! Co królewskie trzeba oddać również twórcom filmu, którzy świetnie zbudowali przedpremierowy szum wokół thrillera. Ostatecznie zarobił on bowiem ponad 400 milionów dolarów w kinach na całym świecie.
Pastor Graham Hess po śmierci żony stracił wiarę w boską opatrzność. Teraz, wraz z młodszym bratem opiekuje się dwójką dzieci. Pewnego dnia ludzkość staje oko w oko z przybyszami o niewiadomych zamiarach. Farmer całą sytuację widzi jako pechowy dla ludzi zbieg okoliczności, który być może zaprowadzi ich do nędznego końca. Są jednak wokół niego osoby wierzące, że wszystko, co się dzieje, jest częścią planu i że rodzaj ludzki nie jest pozostawiony na pastwę losu.
Opis filmu
Dystrykt 9
Możliwe, że czytając tytuł dzisiejszego zestawienia w pierwszej kolejności pomyślieliście właśnie o Dystrykcie 9. Naturalnie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ produkcja Neilla Blomkampa śmiało może kandydować do miana najbardziej rzeczywistego filmu o inwazji obcych na Ziemię. Co ważne, jest to również tytuł, w którym bliżej możemy zapoznać się z pozaziemską cywilizacją, a wcale nie jest to takie oczywiste nawet w przypadku filmów poświęconych tej tematyce.
Wracając do tropu Oscarowego sprzed kilku chwil, grzechem byłoby nie wspomnieć, że Dystrykt 9 ma na swoim koncie nominacje do czterech nagród Akademii. Tytuł z 2009 roku otarł się o statuetkę dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza adaptowanego, najlepszych efektów specjalnych oraz najlepszego montażu. Koniec końców twórcy Dystryktu 9 opuścili prestiżową galę z pustymi rękoma, ustępując The Hurt Locker. W pułapce wojny, Hej skarbie oraz Avatarowi.
Dystrykt 9 aktualnie nie jest dostępny w streamingu
W 1990 roku, w uszkodzonym statku kosmicznym, przybyli na Ziemię przedstawiciele obcej cywilizacji. Postanowiono odizolować ich w zamkniętej dzielnicy Johannesburga – Dystrykcie 9. Do jej nadzoru powołana została firma Multi-National United, która ma także zapewnić przybyszom godziwe warunki pobytu. Jednak jej prawdziwym celem są badania nad tajemniczą bronią. Kiedy Wikus van der Merwe, jeden z pracowników MNU, przypadkowo zaraża się nieznanym wirusem i zmienia swój kod genetyczny, rozpoczyna się na niego polowanie, gdyż jego DNA stało się kluczem do rozwiązania tajemnicy użycia broni, którą posługują się obcy.
Opis filmu
Oni żyją
Najstarszym tytułem w dzisiejszym zestawieniu jest film Oni żyją z 1998 roku. Bardzo możliwe, że części z was ta produkcja kojarzy się z paskudnymi „czaszkami” kosmitów, które co rusz pojawiają się na ekranie za sprawą specjalnych okularów należących do głównego bohatera. W tej roli zobaczymy nieco zapomnianego już Roddy’ego Pipera. Przypomnijmy, że blondwłosy wolny strzelec w rzeczywistości nie był aktorem, ale zawodnikiem wrestlingu.
Co więcej, Piper na swoim koncie zdążył zaliczyć debiuty w największych organizacjach wrestlingowych na świecie. Mowa tu o WWE, WWF oraz WCW. Wracając jednak do filmu — omawiany właśnie tytuł to uosobienie kina akcji lat 80. ubiegłego wieku. W trakcie zaledwie półtoragodzinnego seansu zobaczycie tam wszystko, co charakteryzuje dobre produkcje sensacyjne z domieszką science-ficition.
Oni żyją obejrzysz na Apple TV+
Los Angeles przeżywa inwazję tajemniczych istot, które siłą umysłu sprawują władzę nad ludźmi. Pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach i atakują bez uprzedzenia. Ludzie w większości zdają się akceptować ich żądania bezwzględnego posłuszeństwa. Jedynie nieliczna garstka mieszkańców dostrzega grożące niebezpieczeństwo.
Opis filmu
Na skraju jutra
W naszym zestawieniu wracamy do postaci Toma Cruise’a, który w 2014 roku wystąpił w bardzo dobrze ocenianym Na skraju jutra. Tym razem mówimy jednak o połączeniu klasycznego akcyjniaka science-fiction o walkach na linii ludzkość-obca cywilizacja z jeszcze bardziej klasycznym „dniem świstaka”. Dokładnie – postać odgrywana przez Toma Cruise’a wpada w pętle czasu i codziennie przeżywa te same sytuacje. Wszystko to opakowane w nowoczesne efekty specjalne, wybuchy oraz kosmiczną jatkę.
Za reżyserię Na skraju jutra odpowiada Doug Liman, który wcześniej pracował między innymi przy Tożsamości Bourne’a, Mr. & Mrs. Smith oraz Jumperze. Tymczasem w obsadzie aktorskiej poza wspomnianym już Cruisem zobaczycie takie nazwiska jak Emily Blunt, Brendan Gleeson czy Bill Paxton. Bardzo duża pompa, wysoki budżet oraz głośna obsada – Na skraju jutra mogło skończyć dwojako, jednak na szczęście wszystko sfinalizowało się dosyć pozytywnie.
Na skraju jutra obejrzysz na Amazon Prime Video
Rasa obcych, zwanych Mimikami, przypuściła na Ziemię bezlitosny atak i rozprzestrzeniła się niczym pszczeli rój, obracając w ruinę całe miasta i zostawiając za sobą miliony ludzkich ofiar. Podpułkownik Bill Cage zostaje rzucony w sam środek misji samobójczej. Cage ginie podczas akcji, zabijając jednego z obcych. Budzi się jednak rankiem w dniu swojej śmierci i jest zmuszony walczyć i umierać… bez końca. Kontakt z kosmitą spowodował, że Cage znalazł się w pętli czasu i został skazany na przeżywanie wciąż tej samej brutalnej walki.
Opis filmu
Atak na dzielnicę
Jeśli jesteście fanami brytyjskiego humoru, na pewno do gustu przypadnie wam Atak na dzielnicę. Film z 2011 roku to typowa wyspiarska komedia, która łączy elementy klasyczne dla tego gatunku z science-fiction w wydaniu z agresywnymi kosmitami w roli głównej. Omawiany właśnie tytuł najłatwiej będzie porównać do nieco starszego, ale również popularniejszego Wysypu żywych trupów.
Co ciekawe wcale nie będzie to taki ślepy trop, ponieważ w obu tych filmach zobaczymy charakterystycznego Nicka Frosta. Cóż, brytyjski aktor bez dwóch zdań ma szczęście do komedii poświęconych apokalipsom oraz końcom świata. Dodatkowo za scenariusz i reżyserię Ataku na dzielnię odpowiada Joe Cornish, którego możecie znać z takich tytułów jak Ant-Man, Przygody Tintina czy też Dzieciak, który został królem.
Atak na dzielnicę obejrzysz na Apple TV+
Atak na dzielnicę to najnowszy film producentów Wysypu żywych trupów, który zabiera widza na pełną szybkiej, zabawnej i przerażającej akcji przygodę. Młodzieżowy, uliczny gang walczy z inwazją dzikich obcych nie z tego świata. Zamienia to londyńskie osiedle mieszkaniowe w pole bitwy sci-fi, a niepozorną kamienicę w oblężoną fortecę. Jednak przede wszystkim przekształca niezwykłą zbieraninę trudnej młodzieży w prawdziwych, walecznych bohaterów. Ta bitwa to dzielnica kontra kosmos i uwierzcie, będzie wybuchowo!
Opis filmu
Transformers
Z technicznego punktu widzenia Autoboty i Decepticony to również kosmici. Biorąc pod uwagę fakt, że obie te rasy za miejsce swoich starć obrały Ziemię, możemy mówić o serii filmów poświęconych walce ludzi (ale nie tylko) z obcymi formami życia. Niemniej w ramach dzisiejszego zestawienia pozwolę sobie wspomnieć tylko i wyłącznie o pierwszej odsłonie cyklu Transformers.
W końcu to właśnie od tej części rozpoczęła się cała historia, która później rozrosła się do ogromnej franczyzy filmów pełnometrażowych. Co więcej, do dziś istnieje przeświadczenie, że klasyczne Transformers z 2007 roku to najlepszy film z omawianej właśnie serii. Być może duży wpływa na to ma świeża ręka Michaela Baya, który pracując przy omawianym właśnie tytule, był na ogromnej fali wznoszącej (Armageddon, Pearl Harbor, Bad Boys II oraz Wyspa).
Transformers obejrzysz na Netflix, Amazon Prime Video oraz SkyShowtime
Autoboty i Deceptikony to dwie rasy kosmicznych robotów, którzy toczą wojnę o władzę. Władzę nad ich rodzimą planetą Cybertron da Allspark, tajemniczy sześcian, który wylatuje w przestrzeń kosmiczną. Rządny władzy lider Deceptikonów – Megatron – wyrusza za nim. Sześcian spada na Ziemię. Podążający za nim Megatron, w wyniku braku sił spada do oceanu Arktycznego, w którym zamarza. Po kilku latach robota przypadkowo odkrywa kapitan Witwicky. Włączając jego system nawigacyjny, Megatron resztkami sił zawiadamia swoich podwładnych o swoim położeniu. Deceptikony wyruszają do niego, a w ślad za nimi wyruszają Autoboty z Optimusem Primem na czele. To właśnie na Ziemi rozstrzygnie się ostatnia walka o Allsparka, a nieświadomy niczego, potomek kapitana Witwicky – nastolatek Sam, będzie musiał pomóc Autobotom.
Opis filmu
To już jest koniec
Aby spuentować dzisiejsze zestawienie w nieco humorystyczny sposób, pozwolę sobie wyróżnić To już jest koniec. Skrajnie „luźna” komedia Evana Goldberga oraz Setha Rogena opowiada o grupce gwiazd Hollywood, które ukrywają się w jednej z willi przed kataklizmem, który spotkał Ziemię ze strony mocy nadprzyrodzonych czy też obcych. Co ważne, każdy z aktorów odgrywa siebie samego w bardzo prześmiewczy i często przerysowany sposób.
Wśród bohaterów na ekranie zobaczycie Setha Rogena, Jamesa Franco, Jonah Hilla, Craiga Robinsona, Michaela Cere, Christophera Mintza-Plasse’a, Jaya Baruchela czy też Emme Watson. Jeśli lubicie komedie, które w niektórych momentach niemalże przełamują czwartą ścianę – To już jest koniec to tytuł idealnie skrojony pod was. Dodatkowo w grę wchodzi typowy dla przywołanych wyżej aktorów humor oraz prześmiewcze spojrzenie na branże filmową.
To już jest koniec obejrzysz na Viaplay oraz Amazon Prime Video
Dla Gary’ego Kinga i Andy’ego Knightley to miało być niezapomniane spotkanie po latach – jedna noc, pięciu przyjaciół, dwanaście barów – mocno zakrapiana wyprawa do pubu „Koniec świata”, w którym przetrwają tylko najmocniejsi. Podczas tej wariackiej imprezy przyjaciele czuli, że mogą zapanować nad światem. Tymczasem, tego wieczoru musieli ocalić go od zagłady.
Opis filmu
Filmy science-fiction – co jeszcze obejrzeć?
W powyższym rankingu przybliżyłem wam aż dziesięć filmów o inwazji obcych na Ziemię. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt lub najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne ciekawe tytuły sciece-fiction, na które warto rzucić okiem, odsyłam was do naszych pozostałych tekstów o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych zestawień.
- Polskie filmy science-fiction
- Najwierniejsze faktom filmy science-fiction
- Najlepsze sceny z filmów science-fiction
- Najbardziej klasyczne filmy science-fiction
- Największe klapy science-fiction
- Najstraszniejsze filmy science-fiction
- Najlepsze akcyjniaki science-fiction
- Seriale science-fiction, które zmieniły historię
- Najlepsze seriale science-fiction na Netflix
- Najlepsze seriale science-fiction na HBO Max
- Najlepsze filmy science-fiction na Netflix
- Najlepsze filmy science-fiction na HBO Max
- Najlepsze filmy science-fiction na Amazon Prime Video
- Najlepsze nieznane filmy science-fiction
- Najlepsze seriale science-fiction w historii
- Najlepsze seriale science-fiction na Disney+
- Najbardziej pokręcone seriale science-fiction
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.
Ilustracja otwierająca: IMDB