LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze filmy science-fiction o potworach – tych tytułów strach się bać

17 minut czytania
Komentarze

Filmy science-fiction mogą kojarzyć się z wieloma różnymi motywami. Część widzów w pierwszej kolejności pomyśli o wojażach w kosmosie, podczas gdy jeszcze inni zaczną szukać w pamięci produkcji związanych z podróżami w czasie. Co jednak z… potworami? Cóż, różnego rodzaju monstra i mroczni antagoniści często stanowią podstawę dobrych filmów fantastycznonaukowych.

Potwory i science-fiction to połączenie idealne!

Potwory i science-fiction to połączenie idealne!

W naszych zestawieniach filmów science-fiction często poruszamy różnego rodzaju motywy przewodnie takie jak kosmos, technologie przyszłości czy też inwazje obcych. Niemniej nie zdarzyło się nam jeszcze bliżej przyjrzeć „okropnym” antagonistom, którzy z różnych względów zostali zapamiętani w sposób pozytywny lub negatywny. Naturalnie większośc z czytelników czytając taki opis pomyśli o Ksenomorfie z serii o Obcym, jednak uwierzcie mi, że ta lista jest znacznie dłuższa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że część z filmów zawartych w poniższym zestawienie nie będzie produkcjami stricte science-fiction, ale śmiało można sklasyfikować je w ramach rankingu o potwornych antagonistach. Być może jest to drobne naciągnięcie, jednak mam nadzieję, że skrajni fani fantastykinaukowej nie poczują się obrażeni. Cóż, wszystko wydaje się jasne, więc można przejść do pierwszego tytułum którym jest…

Park Jurajski

Kiedy mówimy o filmach, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki postrzegamy „potwory” i możliwości technologiczne kina, niemożliwe jest nie wspomnieć o Parku Jurajskim z 1993 roku. Reżyserowany przez Stevena Spielberga film nie tylko wprowadził nową jakość w dziedzinie efektów komputerowych, ale również zmusił nas do zastanowienia się nad etycznymi i moralnymi aspektami manipulowania naturą.

Pierwsza odsłona kultowego cyklu zdobyła aż trzy Oscary: za najlepsze efekty dźwiękowe, najlepsze efekty specjalne i najlepszą muzykę. Taki wynik jedynie podkreśla wpływ tej produkcji na cały przemysł filmowy oraz przedstawianie „sylwetek” potworów. Jakby tego było mało, Park Jurajski zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie, a następnie zainspirował całą serię sequeli, spin-offów, a nawet rzeczywistych parków rozrywki. Jednakże spokojnie – tam nie wpadniecie na żadnego prawdziwego dinozaura.

Park Jurajski obejrzysz na Canal+, SkyShowtime, Netflix, Amazon Prime Video oraz Viaplay

John Hammond, ekscentryczny milioner, stworzył na wyspie Nublar, dwieście kilometrów na zachód od Kostaryki, niezwykły rezerwat. Jego atrakcją są przywołane do życia po stu milionach lat dinozaury. Ale aby Park Jurajski mógł przyjąć turystów, grupa fachowców musi potwierdzić, że jest miejscem całkowicie bezpiecznym. Niestety, brak pokory wobec natury musi zostać ukarany. Wyprawa naukowców do rezerwatu przeradza się w krwawy koszmar… Jurassic Park to przede wszystkim wykreowane techniką animacji komputerowej dinozaury, które przerażają jak żaden inny potwór znany z ekranu. To one zdecydowały o sukcesie kapitalnego thrillera Stevena Spielberga, filmowego przeboju wszech czasów.

Opis filmu

Coś

Najprawdopodobniej nie ma nic bardziej niepokojącego niż odległe, zimowe pustkowie Antarktydy, gdzie jedynym towarzystwem są ludzie, z którymi jesteś zmuszony dzielić małą i mroźną przestrzeń. A co, jeśli nawet oni nie są tym, za kogo się podają? Reżyser John Carpenter w swoim filmie Coś z 1982 roku, zręcznie manipuluje tymi lękami, tworząc atmosferę pełną napięcia i niepewności. Co ciekawe ta ponad 40-letnia produkcja jest adaptacją opowiadania Who Goes There? autorstwa Johna W. Campbella i od wielu lat jest postrzegana jako jedno z najbardziej ikonicznych dzieł w historii kina science-fiction.

Jednakże to, co naprawdę wyróżnia Coś, to potwór – nieuchwytna istota, która potrafi naśladować każdą formę życia, z którą się zetknie. Kosmiczne monstrum nie tylko zagraża życiu bohaterów, ale także podważa ich zaufanie do siebie nawzajem, prowadząc do paranoi i podejrzeń. Carpenter z niebywałą precyzją ukazuje, jak strach i niepewność mogą zniszczyć relacje i doprowadzić do ich zniszczenia. W całej tej układance najlepsze jest jednak to, że oprócz potwora – życiu bohaterów zagraża również… otoczenie. W końcu to Antarktyda, gdzie raczej trudno szukać ratunku.

Coś obejrzysz na SkyShowtime

Akcja toczy się zimą 1982 r. w odciętej od świata bazie naukowej na Antarktydzie. Śmierć sieje tam Obcy – przybysz z nieznanej planety, którego pojazd rozbił się niegdyś na Ziemi i który właśnie teraz został zbudzony z lodowego snu. Ma on umiejętność nieograniczonej zmiany kształtów. Ponieważ egzystuje wyłącznie we wnętrzu żywego organizmu, próbuje upodobnić się do swego nosiciela. Zaczyna od psa, kończy na człowieku.

Opis filmu

Mumia

Piaski egipskiej pustyni, poszukiwacze skarbów i prażące słońce. Dla niektórych takie połącznie może wydawać się idealne, jednak nie w przyadku Mumii z 1999 roku w reżyserii Stephena Sommersa. Co ciekawe ten film to majstersztyk, który łączy w sobie elementy horroru, science-fiction, przygody i romansu. Do takiej mieszanki otrzymujemy również świetną obsadę aktorską z Brendanem Fraser, Rachel Weisz oraz Johnem Hannahem na czele. Jednakże główną „gwiazdą” tej produkcji jest Imhotep – kapłan skazany na wieczne życie jako tytułowa mumia.

Ten potwór w ludzkiej skórze, jest istotą tak przerażającą, że nawet starożytni Egipcjanie zdecydowali się go ukryć, zamiast zniszczyć. Co ważne, jego obecność w filmie nie jest nachalna, a za każdym razem gdy uda nam się zobaczyć go na ekranie – sceny stają się pełne napięcia i grozy. Mumia to bez dwóch zdań film, w którym potwór nie jest jedynie postacią drugoplanową, ale kluczowym elementem fabuły, który prowadzi nas przez różne emocje – od strachu i odrazy, aż po fascynację i podziw.

Mumię obejrzysz na Amazon Prime Video

Starożytny Egipt. Imhotep, strażnik zmarłych, zakochuje się wbrew zakazowi w córce faraona. Za karę Seti Pierwszy poleca go zabalsamować żywcem, przysypać jego ciało skarabeuszami i umieścić w sarkofagu na terenie Hamunaptry, Mieście Zmarłych. Rok 1925. Amerykanin Rick O’ Connell służy w legionie cudzoziemskich najemników w Egipcie. Podczas zbrojnej potyczki na pustyni natyka się na ruiny Hamunaptry. Złapany przez wroga skazany zostaje na śmierć przez powieszenie. Strażnik więzienny, Warden Gad Hassan, zgadza się uratować O’ Connella od stryczka w zamian za część skarbu z miasta Hamunaptra.

Opis filmu

Terminator

Główną gwiazdą swojego filmu jest również T-800 z Terminatora. Postać, w którą wciela się Arnold Schwarzenegger śmiało móżna nazwać fantastycznonaukowym monstrum – szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że pochodzi on z przyszłości. Co najlepsze, morderczy android nie jest tylko zwykłym złoczyńcą – to maszyna, która stała się potworem, nie przez swoją wolę, ale przez programowanie i cele narzucone przez swoich twórców. Bezduszność i determinacja w dążeniu do celu sprawiały, że T-800 stał się jednym z najbardziej ikonicznych „potworów” w historii kina.

Terminator to nie tylko historia o maszynie-zabójcy. To również opowieść o tym, jak blisko ludzkość jest do stworzenia własnego potwora w postaci zaawansowanej technologii, która może się obrócić przeciwko nam. Taki obraz jest wyjątkowo niepokojący szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to sztuczna inteligencja rozwija się z niespotykaną wcześniej prędkością. Cóż, miejmy nadzieję, że naukowcy nie zdecydują się stworzyć androida na wzór T-800. W końcu Arnold Schwarzenegger dobitnie pokazał, że nie jest to dobry pomysł.

Terminatora obejrzysz na Amazon Prime Video

Los Angeles, rok 2029. Świat został zniszczony przez straszliwą katastrofę atomową. Trwa właśnie ostateczna rozgrywka między maszynami a ludźmi. Przywódcą buntu przeciwko krwawym rządom robotów jest John Connor. Bezwzględny cyborg-zabójca zostaje wysłany w przeszłość, do 1984 roku. Musi odszukać i zabić Sarę Connor. Jeśli tego nie zrobi, Sarah zostanie matką Johna. Tropem elektronicznego mordercy wyrusza zaś Kyle Reese – chce zniszczyć okrutnego cyborga i uratować kobietę przed grożącym jej niebezpieczeństwem.

Opis filmu

Obcy – 8. pasażer „Nostromo”

Nie oszukujmy się – czytając tytuł tego zestawienia większość z was na pewno pomyślała o Ksenomorfie z serii o Obcym. Pierwszy film z tego cyklu, który zadebiutował w 1979 roku w reżyserii Ridleya Scotta to nie tylko kultowy obraz, ale i klasa sama w sobie. Z jednej strony mamy tu zaawansowaną technologię i odległą przestrzeń kosmiczną, a z drugiej – mroczną atmosferę i klaustrofobiczne wnętrza statku Nostromo. W kosmicznej odyseji nie brakuje elementów zaskoczenia jednak to, co naprawdę wyróżnia ten film, to obecność „potwora” – kosmicznego pasożyta, który zagraża załodze i jak się później okaże – całym planetom.

Ksenomorf na przestrzeni ostatnich kilku dekad stał się postacią tak kultową, że dziś niemalże każdy widząc jego posture momentalnie rzuci hasłem „Obcy”. Na taki stan rzeczy ogromny wpływ miały także liczne sequele, które reżyserowali wybitni twórcy. W końcu za drugą część serii odpowiadał James Cameron, trzecią David Fincher, a czwartą Jean-Pierre Jeunet. Co najlepsze, w każdym z tych filmów główną rolę odgrywała Sigourney Weaver, jednak to Ksenomorfa można określić mianem największej gwiazdy cyklu.

Obcego obejrzysz na Canal+ i Disney+

Załoga statku kosmicznego Nostromo (kapitan Dallas, Ash, Kane, Brett, Parker, Lambert, Ripley) zostaje obudzona ze stanu hibernacji przez tajemniczy sygnał S.O.S. z pobliskiej planety. Podczas akcji ratunkowej natrafiają na obcą formę życia. Jeden z członków załogi, Kane, zostaje przez nią zaatakowany. Lambert i Dallas wnoszą go na pokład statku, nie wiedząc, jak ogromny popełnili błąd.

Opis filmu

Godzilla

W 2014 roku reżyser Gareth Edwards podjął się odświeżenia legendy o Godzilli, czyli kultowym potworze, który od lat 50. ubiegłego wieku terroryzuje ekrany kinowe. Nowym film o starym monstrum to wyjątkowo efektowna produkcja, która oferuje nam ciekawą historię dotyczącą chęci zapanowania nad siłami natury. W tym przypadku natura ma na imię – Godzilla. Co ciekawe destrukcyjna siła potwora doczekała się tak ogromnej rzeszy fanów, że część z nich najzwyczajniej w świecie kibicuje jego ekranowym poczynaniom.

Potężne zniszczenia, śmierć oraz przerażenie – taki zestaw przygotowuje widzom film z 2014 roku. Jednakże coś dla siebie znajdą także fani starego dobrego kina. W obsadzie omawianej właśnie produkcji znajdziemy bowiem takie nazwiska jak Bryan Cranston, Ken Watanabe, Aaron Taylor-Johnson oraz Elizabeth Olsen. Do tego dodajmy ogromnego potwora Kaijū, a w rezultacie otrzymamy totalną demolkę z całkiem dobrą otoczką artystyczą.

Godzille obejrzysz na Canal+, HBO Max oraz Playerze

Porucznik Ford Brody powraca do domu z zagranicznej misji. Spędzanie czasu z bliskimi przerywa mu telefon z japońskiego konsulatu. Okazuje się, że jego ojciec Joe został zatrzymany podczas próby wejścia na objęty obecnie kwarantanną teren elektrowni atomowej. Ford leci do Japonii. Na miejscu dowiaduje się, że ojciec prowadzi obsesyjne śledztwo w sprawie wypadku, w którym piętnaście lat wcześniej zginęła jego żona. Joe jest przekonany, że fatalna awaria reaktora nie była skutkiem anomalii sejsmicznych, jak utrzymują władze. Ford wkrótce przekonuje się, że z pozoru szalone teorie jego ojca są prawdziwe. Okazuje się bowiem, że na terenie dawnego kompleksu zespół naukowców pod wodzą doktora Serizawy prowadzi badania nad tajemniczym potworem. Ten niebawem uwalnia się spod kontroli, siejąc zniszczenie i śmierć. Na spotkanie z nim wyrusza gigantyczny pierwotny drapieżnik, którego ludzie nazywają Godzillą.

Opis filmu

Pacific Rim

Kolejną pozycją w zestawienu jest Pacific Rim z 2013 roku, w reżyserii Guillerma del Toro. Tym razem mamy do czynienia z wojną, jednak nie jest to klasyczna batalia, w której ludzie walczą z ludźmi. Na pierwszy plan wychodzą, bowiem kolosalne potwory z głębin oceanu. Te bestie nie tylko zagrażają ludzkości, ale również zmuszają ją do zjednoczenia i stworzenia równie imponujących maszyn bojowych – Jaegerów. W tym miejscu niezbędna staje się wzajemna pomoc oraz zrozumienie obcych sobie ludzi.

Fabułę filmu można interpretować jako test naszej gotowości do współpracy i poświęcenia dla wspólnego dobra. Jednakże, jeśli nie chcecie zagłębiać się w metafory oraz symbolikę – w Pacific Rim znajdziecie również mnóstwo klasycznej demolki, którą kochają widzowie w każdym wieku. Do tego w grę wchodzi obsada z Charliem Hunnamem, Idrisem Elbą, Ronem Perlmanem oraz Charliem Dayem. Nie zapominajmy również o Guillermo del Toro, który udowodnił, że żaden gatunek filmowy nie jest mu obcy.

Pacific Rim obejrzysz na Amazon Prime Video

Ocean Spokojny kryje w sobie wiele tajemnic, lecz nikt się nie spodziewał, że na jego dnie znajduje się zagadkowy, prowadzący do innego wymiaru portal. Pod koniec 2012 roku wyłaniają się z niego ogromnych rozmiarów potwory, które niszczą przybrzeżne miasta i rozpoczynają niszczycielską wędrówkę w głąb lądu, pozostawiając po sobie jedynie zgliszcza. W celu pokonania niebezpieczeństwa wojsko rozpoczyna pracę nad programem „Jaeger”, mającym na celu stworzenie gigantycznych mechów bojowych, które operowane przez pary pilotów będą w stanie pokonać bestie.

Opis filmu

King Kong

W świecie kina, gdzie potwory często są jedynie tłem dla ludzkich dramatów, King Kong w reżyserii Petera Jacksona z 2005 roku staje się wyjątkiem, który potwierdza regułę. Film, będący remakiem klasycznego obrazu z 1933 roku, przenosi nas na tajemniczą Wyspę Czaszki, gdzie grupa filmowców pod wodzą Carla Denhama próbuje nakręcić swój najnowszy projekt. Nie zdają sobie jednak sprawy, że wyspa kryje w sobie coś znacznie bardziej przerażającego niż mogliby sobie wyobrazić. W centrum tego mrocznego raju stoi King Kong, gigantyczny goryl oraz ikona podgatunku „monster movies”.

Monstrum, podobnie jak w klasycznym filmie, zostaje schwytane i przewieziony do Nowego Jorku jako atrakcja dla mas. Jednakże jego rola w fabule nie ogranicza się do bycia jedynie pustą atrakcją. King Kong staje się metaforą ludzkiej pychy i chciwości, symbolizującą, co może się stać, gdy człowiek próbuje podporządkować sobie naturę. Tragiczna miłość goryla do pięknej aktorki, Anny Darrow w końcu prowadzi do jego upadku. W tym sensie, Kong jest nie tylko potworem, ale również ofiarą – ofiarą ludzkiego egoizmu i niewiedzy.

King Kong obejrzysz na SkyShowtime, Viaplay oraz Amazon Prime Video

Czas Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Aktorka Ann Darrow nie ma pracy i pieniędzy nawet na jedzenie. Z pomocą przychodzi jej filmowiec Carl Denham. Carl jest sfrustrowany, bo producenci chcą obciąć budżet jego nowego, jeszcze niedokończonego filmu. Reżyser wykrada więc jedyną istniejącą kopię swojego filmu i kompletuje ekipę tak, by zdążyć na statek „S.S. Venture”, odchodzący wieczorem z portu. Denham chce udać się na owianą legendą Wyspę Czaszek, położoną na Pacyfiku. Tam chce znaleźć atrakcyjne plenery do filmu. Wraz z nim na statek wsiadają m.in. Ann, która dostała główną rolę i scenarzysta Jack Driscoll. Kiedy w końcu udaje się im dotrzeć na wyspę, okazuje się, że nie bez powodu jest ona owiana mgłą tajemnicy.

Opis filmu

Pirania 3D

Czas na kącik wodny, który zaczniemy od filmu Pirania 3D z 2010 roku, który wprowadza powiew świeżości, ale także… krwi i przemocy. Reżyser Alexandre Aja, znany z umiejętności wywoływania dreszczy, postanowił podjąć się zadania stworzenia horroru science-fiction o rybach, które w rzeczywistości są znane jako stosunkowo nieszkodliwe. Jednakże na ekranie zamieniają się w krwiożercze bestie, które zatruwają życie mieszkańcom i turystom nad jeziorem Victoria podczas wakacyjnego weekendu.

Co ciekawe w filmie sprzed ponad dekady piranie nie są zwykłymi rybami. Są to swego rodzaju prehistoryczne monstra, uwolnione przypadkowo przez trzęsienie ziemi. Fabuła została naszpikona scenami gore, jednak wszystko jest podane w sposób, który sprawia, że nie możemy oderwać od niego wzroku. Nie da się ukryć, że reżyser przygotował dla widzów mieszankę horroru i komedii, gdzie śmiech często przerywa krzyk, a absurd goni absurd.

Piranie 3D obejrzysz na CDA Premium

Jezioro Wiktoria to raj dla tysięcy młodych ludzi spragnionych słońca, wody i niesamowitych imprez do rana. Jednak spokojne zazwyczaj wody jeziora tego lata staną się żerowiskiem wyjątkowo krwiożerczych istot. Na skutek podwodnego trzęsienia ziemi, uwięzione w głęboko położonym zbiorniku wodnym prehistoryczne piranie przedostaną się do jeziora i rozpoczną krwawe polowanie na ludzi. Julie – piękna policjantka – staje na czele grupy nieznajomych, którzy wspólnie starają się uciec przed potężnymi szczękami krwiożerczych potworów.

Opis filmu

Szczęki

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o filmie Szczęki – kultowym dziele Stevena Spielberga z 1975 roku, które na zawsze zmieniło postrzeganie plażowania i pływania w otwartym morzu. Film, oparty na motywach powieści Petera Benchleya, przedstawia nam dosyć nietypowego „potwora”. Jest nim bowiem gigantyczny żarłacz biały, czyli rekin, którego w teorii możemy spotkać w życiu codziennym. To właśnie morskie monstur staje się centrum fabuły i sprawia, że każda scena na otwartym morzu nabiera napięcia godnego najlepszego thrillera.

Jednakże co sprawia, że Szczęki są tak wyjątkowe? To przede wszystkim sposób, w jaki Spielberg przedstawia swojego „potwora”. Nie jest to tylko zwykły rekin, ale również ciągły lęk, który drzemie w bohaterach. Co więcej, przerażający żarłacz biały może przerwać beztroskie życie i wprowadzić do niego wyjątkowo krwawy chaos. Cóż, nie bez powodu Szczęki stały się jednym z najbardziej wpływowych filmów w historii kina, inspirując całe pokolenia twórców i zmieniając sposób, w jaki postrzegamy filmy o „potworach”.

Szczęki obejrzysz na Canal+, SkyShowtime, Netflix oraz Amazon Prime Video

Amity Island dotąd było spokojnym kurortem, zapełnianym po brzegi przez turystów w sezonie letnim. Jednak pewnego razu u wybrzeży Amity zostają odnalezione zwłoki młodej dziewczyny. Szef policji, Martin Brody, odkrywa, że za wszystko odpowiedzialny jest olbrzymi rekin ludojad. Władze miasta, na czele z burmistrzem Vaughnem, w obawie przed stratą zysków nie zgadzają się na zamknięcie kąpieliska. Na konsekwencje tej decyzji nie trzeba czekać długo – rekin zabija kolejnych plażowiczów. Vaughn, pod naciskiem Brody’ego, ostatecznie zezwala na wynajęcie zawodowego łowcy rekinów, Quinta. Wraz z nim na polowanie wyrusza Brody oraz oceanolog Matt Hooper.

Opis filmu

Filmy science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym rankingu przybliżyłem wam aż dziesięć bardzo dobrych filmów o potworach i różnego rodzaju monstrach. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt lub najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne ciekawe tytuły fantastycznonaukowe, na które warto rzucić okiem, odsyłam was do naszych pozostałych tekstów o produkcjach science-fiction. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych zestawień.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Zdjęcie otwierające: Warner Bros.

Motyw