LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze postapokaliptyczne filmy science-fiction – TOP10 tytułów ze świetnym klimatem

15 minut czytania
Komentarze

Filmy science-fiction posiadają swój genialny podgatunek, którym jest fantastyka postapokaliptyczna. W gronie najlepszych tytułów obracających się wokół tej tematyki znajdziemy kilka absolutnych klasyków, ale również parę całkowicie świeżych produkcji, które aż proszą się o bliższe zapoznanie.

Science-fiction kocha postapo – najlepsze filmy

Science-fiction kocha postapo – najlepsze filmy

Fantastyka postapokaliptyczna to swego rodzaju podgatunek science-fiction, który skupia się na przedstawieniu naszej (lub innej) planety po katastroficznych wydarzeniach. Często popularne „postapo” jest związane ze skażeniem biologicznym, które daje życie całkowicie nowym i niebezpiecznym stworzeniom. Niemniej w gronie tworów wykorzystujących ten motyw znajdziemy również dużo bardziej przyziemne historie związane, chociażby z samotnością, wędrówką i walką o przetrwanie.

Lista filmów science-ficition z postapo w tle wydłuża się z roku na rok, jednak warto wyróżnić kilka perełek, które już teraz przeszły do klasyki gatunku. W ramach poniższego rankingu pozwolę sobie przytoczyć wam aż dziesięć wartych uwagi postapokaliptycznych tytułów. Dla urozmaicenia stawki znajdzie się w niej trochę klasyki, ale również kilka świeżych obrazów.

Mad Max: Na drodze gniewu

Umówmy się, że oryginalny Mad Max z 1979 roku to bardzo dobry film, jednak jego późna kontynuacja sprzed zaledwie ośmiu lat to całkowicie inny poziom przedstawiania historii, tworzenia klimatu oraz wykorzystania efektów specjalnych, charakteryzacji i kostiumów. W końcu nie bez powodu otrzymuje się aż dziesięć nominacji do Oscarów, zgarniając przy tym sześć statuetek.

Na drodze gniewu to naprawdę genialny akcyjniak sceince-fiction, którego fabuła przenosi widzów na postapokaliptyczne pustkowia. Co więcej, dystopijny obraz świata przedstawionego uzupełniają ważne dla całej franczyzy samochody oraz inne zmodyfikowane pojazdy. Na sam koniec warto jeszcze wyróżnić obsadę aktorską, w której znajdziemy Toma Hardy’ego, Charlize Theron, Nicholasa Houlta czy Hugh Keays-Byrne;a.

Mad Max: Na drodze gniewu obejrzysz na HBO Max oraz Amazon Prime Video

Prześladowany przez demony przeszłości Max Rockatansky wierzy, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Pewnego dnia jednak mężczyzna zostaje wciągnięty do grupy uciekinierek z Cytadeli, które ściga mściwy tyran Wieczny Joe. Kobiety prowadzi piękna i pełna charyzmy imperatorka Furiosa. Rozwścieczony władca zrobi wszystko, żeby dopaść buntowników i wymierzyć im karę.

Opis filmu

Planeta małp

Być może nie każdy wie, ale początków franczyzy Planeta małp należy szukać w literaturze. W 1963 roku francuski pisarz — Pierre Boulle wydał powieść zatytułowaną właśnie w taki sposób. Pięć lat później powstał pierwszy film stanowiący luźną adaptację historii, a w ciągu kolejnych dekad kina zostały zalane przez różnego rodzaju sequele, rebooty oraz remaki. Niemniej w tym punkcie skupimy się właśnie na tej pierwszej i zarazem historycznej Planecie małp w reżyserii Franklina J. Schaffnera.

Dlaczego jednak wyróżniamy ten tytuł w zestawieniu filmów postapo? Cóż, aby uzmysłowić sobie, prawdziwe korzenie kultowej historii, warto szczegółowo prześledzić film z 1968 roku. Dokładniej mówiąc, mam tu na myśli zakończenie, które zdążyło już przejść do klasyki gatunku. Okej, ani słowa więcej, ponieważ zaraz zostanę oskarżony o nadmierne spoilerowanie tej kilkudziesięcioletniej już fabuły! W związku z tym, jeśli jeszcze nie oglądaliście „oryginalnej” Planety małp — szybko nadróbcie zaległości!

Planetę małp obejrzysz na Disney+

Załoga astronautów pod dowództwem George’a Taylora wraca do domu po półrocznej ekspedycji. Biorąc jednak pod uwagę, że poruszają się statkiem zdolnym do podróży z szybkością bliskiej prędkości światła, muszą się liczyć z tym, że Ziemia przez okres ich nieobecności postarzała się o siedemset lat. Kapitan wraz z resztą załogi poddaje się procesowi hibernacji, ale w międzyczasie coś idzie nie tak i są zmuszeni do awaryjnego lądowania na planecie oddalonej od Ziemi o ponad trzysta lat świetlnych, a zegary na statku wskazują 3978 rok. Astronauci szybko odnajdują ślady życia, ale krótko potem zostają schwytani przez inteligentne małpy, które traktują zdziczałych i niemych ludzi jak gatunek podrzędny.

Opis filmu

28 dni później

Postapo często wiąże się również z horrorami. Zarówno w literaturze, grach wideo jak i filmach takie połączenie najczęściej wynika z „jakiegoś kataklizmu”, który zamienia ludzi w potwory, wampiry czy zombie. W przypadku 28 dni później mamy do czynienia z tym ostatnim sortem kreatur. Niebywałego klimatu omawianemu właśnie tytułowi nadaje jednak sceneria, w której rozgrywa się większość fabuły. Opustoszała metropolia jest tak przytłaczająca, smutna i niepokojąca, że na ekranie nie muszą pojawiać się nieumarli, aby widz cały czas odczuwał strach czy też napięcie.

Kultowość 28 dni później wynika również z niskiego budżetu filmu, który pomimo wielu przeciwności losu wbił się do kanonu popkultury. Co ciekawe w produkcji z 2002 roku zobaczymy młodego Cilliana Murphy’ego, który znajdując się na planie tego horroru, raczej nie mógł podejrzewać, że w przyszłości podbije serca milionów widzów wcielając się w Thomasa Shelby’ego w Peaky Blinders czy też Roberta Oppenheimera w Oppenheimerze.

28 dni później nie obejrzysz w streamingu

Groźny wirus wydostał się z brytyjskiego laboratorium. Aby się zarazić wystarczy jedna kropla krwi, zainfekowana osoba w ciągu 12 sekund traci władzę nad umysłem i ciałem i staje się agresywną istotą żądną krwi. W ciągu 28 dni cały kraj zostaje ogarnięty zarazą, a zdrowych pozostaje zaledwie garstka ludzi. Starają się przetrwać, ale życie pokaże im, że to nie wirusa powinni bać się najbardziej, ale samych ludzi…

Opis filmu

Jestem legendą

Na bardzo podobnej zasadzie co 28 dni później bazuje Jestem legendą. W tym przypadku mówimy jednak o dużo większej produkcji, która jest adaptacją klasycznej powieści autorstwa Richarda Mathesona. Tym razem opustoszały Londyn zamieniamy na Nowy Jork. Największe miasto Stanów Zjednoczonych zostało całkowicie odcięte od świata, a jego jedynym mieszkańcem jest naukowiec, który za dnia szuka leku dla ludzi dotkniętych brutalnym wirusem, zaś w nocy ukrywa się przed krwiożerczymi bestiami.

Jedna z najbardziej kultowych ról Willa Smitha przyniosła mu jeszcze większą sławę, a już wkrótce Warner Bros. weźmie się za stworzenie sequelu. W związku z tym warto szybko nadrobić zaległości, ponieważ Jestem legendą powinno znaleźć się w rozpisce każdej osoby, która uważa się za sympatyka fantastyki postapokaliptycznej oraz science-fiction.

Jestem legendą obejrzysz na Amazon Prime Video

2009 rok. Wirus zabija 90 proc. ludzkości, a tych, którzy przeżyli, zmienia w potwory. Robert Neville jest ostatnim człowiekiem w mieście zwanym niegdyś Nowym Jorkiem. Poza nim miasto zamieszkują krwiożercze mutanty, które chcą go zgładzić. Neville to genialny naukowiec, obsesyjnie poszukuje szczepionki na odwrócenie działania wirusa.

Opis filmu

Snowpiercer: Arka przyszłości

Franczyza Snowpiercer zaczęła przebijać się do świata filmów i seriali dopiero w ostatnich latach, jednak jest to naprawdę stara koncepcja, której historia sięga francuskich komiksów z lat 80. ubiegłego wieku. Aktualnie największym filmem opartym o cały zamysł „Arki przyszłości na kołach” jest Snowpiercer z 2013 roku. W tym miejscu warto przytoczyć, że fabuła franczyzy opiera się o postapokaliptyczny świat, który można przemierzać tylko i wyłącznie pociągiem.

We wnętrzu tytułowej lokomotywy znajdują się różne klasy społeczne, a najniższe z nich w myśl klasycznej zasady – rozpoczynają bunt. W związku z tym Snowpiercer to nie tylko świetne kino science-fiction, ale również ciekawa historia ukazująca zmiany w społeczeństwie oraz schematy, od których nie uciekniemy nawet po „końcu świata”. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze świetną obsadę z Chrisem Evansem i Tildą Swinton na czele. Jakbyście kiedyś zastanawiali się, co obejrzeć na Netflix, to informujemy, że jest tam serial Snowpiercer liczący sobie trzy sezony. Biorąc pod uwagę, że cena Netflix mała nie jest, to możliwość rozszerzenia tematu zdaje się to usprawiedliwiać.

Snowpiercer: Arka przyszłości obejrzysz na TVP VOD

Rok 2031. Świat przegrał walkę z globalnym ociepleniem. Na Ziemi zapanowała wieczna zima, a życie uległo zagładzie. Jedynymi, którzy przetrwali, są pasażerowie Snowpiercera – pędzącego przez śnieżną zamieć pociągu-miasta poruszającego się dookoła globu dzięki rewolucyjnemu silnikowi potrafiącemu generować napędzającą go energię. Wewnątrz pociągu panuje system klasowy. Bogaci pasażerowie luksusowych wagonów żyją na koszt biednej większości. Wystarczy iskra, by doszło do rewolucji.

Opis filmu

Wodny świat

Ciekawą wizję końca świata zobaczymy również w Wodnym świecie. Tam naszą planetę dopadło globalne ocieplenie, które roztopiło lodowce. Co za tym idzie – woda zalała wszystkie kontynenty, a przy życiu pozostała jedynie garstka ludzkości, zmuszona do tworzenia prowizorycznych osad. Właśnie w takim postapokaliptycznym świecie funkcjonuje bohater odgrywany przez Kevina Costnera, którego życiową misją staje się odnalezienie stałego lądu.

Cóż, z samego opisu wynika, że jest to raczej klasyczny film przygodowy, jakich Hollywood wyprodukowało na pęczki w latach 90. ubiegłego wieku. Niemniej w ostatecznym rozrachunku jest to bardzo dobra pozycja dla wszystkich osób, które postapokalizm chciałyby zobaczyć w nieco bardziej brawurowej i przaśnej odsłonie. Dodatkowo to właśnie w połowie lat 90. swój aktorski „prime” odnotował Kevin Costner.

Wodny świat obejrzysz na Amazon Prime Video oraz SkyShowtime

Film przedstawia wizję Ziemi po roztopieniu się lodowych czap na biegunach. Na świecie, na którym nie ma już stałego lądu, przetrwali jednak ludzie. Część z nich, tak jak główny bohater Mariner, prowadzi samotne życie żeglarzy. Inni osiedlają się w sztucznych portach zwanych atolami. Wszystkim „spokojnym” mieszkańcom wodnego świata przeszkadzają Palacze (Smokers), którzy jako jedyni opanowali sztukę poruszania się po wodzie na motorowych statkach. Akcja filmu opiera się głównie na spotkaniu Marinera z małą dziewczynką Enolą, która posiada na plecach tajemniczą mapę. Mówi się, iż na tej mapie zaznaczona jest droga do stałego lądu…

Opis filmu

Ludzkie dzieci

Nominacji do Oscara dla najlepszego scenariusz adaptowanego nie dostaje się za nic. Co prawda Ludzkie dzieci podczas ceremonii w 2007 roku musiały obejść się smakiem, ponieważ statuetkę zgarnęła Infiltracja, jednak wciąż jest to ogromne wyróżnienie. Adaptacja powieści autorstwa P.D. James to niezwykle mroczny, przytłaczający i smutny obraz postapokaliptycznego świata, w którym ludzkość zbliża się do swojego końca.

Chaos, brak nadziei oraz zatracenie to coś, co najlepiej opisze klimat dystopijnego świata przedstawionego. Niemniej oprócz świetnego scenariusza w Ludzkich dzieciach należy również wspomnieć o obsadzie aktorskiej. Michael Caine, Julianne Moore oraz Clive Owen wprowadzają bowiem historię na bardzo wysoki poziom, sprawiając, iż omawiany właśnie tytuł szybko przeszedł do klasyki postapokalizmu.

Ludzkie dzieci obejrzysz na SkyShowtime oraz Amazon Prime Video

W niedalekiej przyszłości, gdzie rodzaj ludzki zatracił zdolność prokreacji, świat zostaje wstrząśnięty wiadomością o śmierci najmłodszego człowieka na ziemi, osiemnastolatka. Gdy na ziemi powstaje chaos, były konserwatysta zostaje przydzielony do ochrony najważniejszej, a jednocześnie najbardziej poszukiwanej osoby na ziemi — jedynej ciężarnej kobiety.

Opis filmu

Pojutrze

Oprócz filmów, w których świat poznajemy już po katastrofie — w gatunku science-fiction znajduje się również miejsce dla produkcji, przedstawiających cały proces „końca świata”. W tym zestawieniu chciałbym wyróżnić Pojutrze z 2004 roku. Robię to z kilku względów. Po pierwsze apokalipsa jest tu ukazana w bardzo dosadny, a być może i przerysowany sposób. Po drugie Jake Gyllenhaal! A po trzecie jest to bardzo duży film, który globalnie zarobił ponad pół miliarda dolarów.

Co ważne, nie jest to również tylko i wyłącznie produkcja katastroficzna, ponieważ jej fabułę można podzielić na trzy części. Świat przed kataklizmem, proces „końca świata” oraz życie w postapokaliptycznych warunkach. W trakcie tej ramy widz śledzi również losy zdeterminowanego ojca, który zrobi wszystko, aby ocalić syna. Cóż, trochę science-fiction, trochę przygody, a na koniec ociupinka dramatu.

Pojutrze obejrzysz na Disney+

Od Antarktydy oderwał się wielki kawał pokrywy lodowej. Globem wstrząsa seria gigantycznych kataklizmów. Temperatura się obniża, Manhattan zostaje zalany wodą, na Tokio spada grad wielkości pomarańczy. Hawaje pustoszy huragan, a Los Angeles zostaje zniszczone przez gigantyczne tornado. Ziemia jest o krok od epoki lodowcowej. Klimatolog, który przewidział kataklizm, musi wyruszyć na ratunek syna.

Opis filmu

Droga

Skoro już przy relacji ojciec-syn jesteśmy, grzechem byłoby nie wspomnieć o Drodze. Niebywale klimatyczna produkcja stanowiąca adaptację powieści autorstwa Cormaca McCarthy’ego zabiera nas do postapokaliptycznego świata, w którym nie ma żadnych zasad, a ocalałymi rządzi głód oraz brak skrupułów i moralności. Tak ciężki klimat został spotęgowany warstwą audiowizualną, która również jest niezwykle przytłaczająca, szara oraz depresyjna.

Na duet głównych bohaterów historii składa się Viggo Mortensen oraz zaledwie 13-letni Kodi Smit-McPhee. Niemniej w trakcie seansu na ekranie zobaczymy również Roberta Duvalla, Charlize Theron oraz Guya Pearce’a. Osobiście klimat walki o przetrwanie w skrajnie nieprzyjaznych warunkach w Drodze porównałbym do Zjawy z Leonardo DiCaprio. W związku z tym, jeśli jesteście fanami produkcji z 2015 roku, na pewno do gustu przypadnie wam także sześć lat starszy tytuł.

Drogę obejrzysz na CDA Premium

Cywilizacja uległa zagładzie. Tym, którzy ocaleli, pozostaje bezwzględna walka o przetrwanie i ewentualnie, jak w przypadku bohaterów filmu, zachowanie człowieczeństwa. Ojciec i syn wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu nadziei. Towarzyszy im głód, zimno i smutne krajobrazy. Po drodze spotyka ich wiele przygód inicjowanych najczęściej przez głodnych kanibali. Jest naprawdę ciężko.

Opis filmu

Ciche miejsce

Na sam koniec pierwsza część serii Ciche miejsce. Cechą, która wyróżnia omawiany właśnie tytuł spośród reszty dzisiejszej stawki, jest na pewno data premiery. Produkcja Johna Krasinskiego zadebiutowała bowiem zaledwie pięć lat temu, a niedawno doczekała się swojej kontynuacji. W związku z tym można uznać ją za dosyć świeży tytuł, z którym duża część czytelników mogła jeszcze się nie zapoznać.

Co do postapokalizmu – głównym motywem przewodnim Cichego miejsca jest wizja świata, w którym ludzkość znajduje się na wyginięciu ze względu na krwiożercze potwory, które potrafi zwabić nawet najmniejszy hałas. W związku z tym warto trzymać język za zębami oraz patrzeć pod nogi w drodze do bezpieczniejszej przystani. W trakcie seansu widzom towarzyszy ogromne napięcie, które niestety (lub stety) nie zostanie rozładowane aż do wyświetlenia końcowych napisów…

Ciche miejsce obejrzysz na Netflix, SkyShowtime, Viaplay oraz Amazon Prime Video

Świat pogrąża się w chaosie, kiedy opanowują go tajemnicze, żądne krwi istoty, które są niezwykle wyczulone na dźwięk. Evelyn oraz Lee Abbott starają się przetrwać w nowych okolicznościach. Za wszelką cenę pragną uchronić swoją rodzinę przed śmiercią. Żyją w ciągłym napięciu, koncentrując się na tym, by nie wydawać i nie generować żadnych dźwięków, które mogłyby być dla nich dramatyczne w skutkach.

Opis filmu

Filmy science-fiction – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym rankingu przybliżyłem wam aż dziesięć postapokaliptycznych tytułów ze świata filmów science-fiction. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt lub najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne ciekawe produkcje, na które warto rzucić okiem, odsyłam was do naszych pozostałych tekstów o fantastyce naukowej. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich filmowych oraz serialowych zestawień.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw