LINKI AFILIACYJNE

Najlepsze horrory na Disney+ – TOP10 filmów, które trzeba obejrzeć

14 minut czytania
Komentarze

Najlepsze horrory na Disney+ charakteryzują się nie tylko dobrymi ocenami, ale również skutecznym straszeniem widza. Pomimo tego, że serwis streamingowy Myszki Miki wcale nie kojarzy się z filmami grozy – znajdziemy ich tutaj całe mnóstwo. Co obejrzeć i które z filmów są warte największej uwagi?

Najlepsze horrory na Disney+ – co obejrzeć?

Najlepsze horrory na Disney+ – co obejrzeć?

Horror to dosyć specyficzny gatunek, który najczęściej budzi skrajne emocje. Jedni widzowie kochają się bać, podczas gdy inni oddaliby wszystkie pieniądze świata, aby tylko nie oglądać kolejnego filmu grozy przez zasłonięte palce. Być może to właśnie przez tak radykalne podejście do tematu horrory wyrobiły sobie bardzo silną pozycję na rynku filmowym.

Oczywiście w dzisiejszych czasach dotyczy to również świata streamingu. Być może najmniej kojarzącą się z filmami grozy platformą VOD jest Disney+, jednak gdy już zaznajomimy się z biblioteką serwisu sygnowanego logo Myszki Miki, okazuje się, że znajdziemy w niej cały arsenał świetnych horrorów. Dziś przyjrzymy się dziesięciu najlepszym tytułom z tego grona.

Obcy – 8. pasażer „Nostromo”

Zestawienie rozpoczynamy od absolutnego klasyka, który już w 1979 roku zainicjował powstanie ogromnego uniwersum. Dziś Obcy to nie tylko filmy, ale również gry wideo, seriale i komiksy. Niemniej wszystko rozpoczęło się dokładnie 43 lata temu, kiedy to do kin trafił ósmy pasażer Nostromo. W przypadku tej produkcji śmiało możemy mówić odkrywaniu nowych ścieżek, odświeżeniu konwencji oraz przełamywaniu różnego rodzaju barier.

Co ważne Obcy straszy nawet dziś – w czasach gdy widzowie są przyzwyczajeni do zabiegów CGI, spektakularnej charakteryzacji czy sprytnych działań montażystów. Wszystko to sprawka Ridleya Scotta – reżysera, który podszedł do horrorów ze świeżym spojrzeniem i w bardzo krótkim czasie stworzył dzieło ponadczasowe. Emocje, strach i przerażenie gwarantowane!

Załoga statku kosmicznego Nostromo (kapitan Dallas, Ash, Kane, Brett, Parker, Lambert, Ripley) zostaje obudzona ze stanu hibernacji przez tajemniczy sygnał S.O.S. z pobliskiej planety. Podczas akcji ratunkowej natrafiają na obcą formę życia. Jeden z członków załogi, Kane, zostaje przez nią zaatakowany. Lambert i Dallas wnoszą go na pokład statku, nie wiedząc, jak ogromny popełnili błąd.

Opis filmu

Omen

Rzadko kiedy zdarza się, aby horror mógł zabłysnąć na gali wręczenia Oscarów. Najczęściej ten prestiżowy wieczór należy do dramatów, thrillerów czy dreszczowców. W związku z tym jeszcze bardziej powinniśmy wyeksponować przedstawicieli filmów grozy, którzy opuszczali słynne wydarzenie ze złotą statuetką. Jednym z takich przypadków jest Omen z 1976 roku.

Co prawda, omawiany właśnie tytuł nie wygrał w najbardziej prestiżowej kategorii, ponieważ mowa tu o najlepszej muzyce oryginalnej (kompozycji Jerry’ego Goldsmitha), jednak koniec końców wciąż jest to ogromny sukces. Oczywiście Omen nie sprowadza się tylko i wyłącznie do bardzo dobrej ścieżki dźwiękowej, ponieważ jeśli miałbym go opisywać, najprawdopodobniej użyłbym tych samych sformułowań, co w przypadku Obcegoodkrywanie nowych schematów, odświeżanie konwencji oraz przełamywanie barier.

Przyszedł na świat o szóstej rano, szóstego dnia szóstego miesiąca. Nadejście Armageddonu, ostatecznej i rozstrzygającej konfrontacji pomiędzy siłami dobra i zła, nastąpi, zgodnie z przepowiednią Apokalipsy, wraz z narodzinami syna Szatana – w ludzkiej postaci.
Niezdolny do przekazania swojej żonie Katherine tragicznych wieści o ich dziecku, które urodziło się martwe, amerykański dyplomata Robert Thorn uznaje za swego syna sierotę, którego matka zmarła podczas porodu. Szczegóły narodzin chłopca pozostają tajemnicą, jednak, kiedy Damien podrasta, staje się oczywiste, że nie jest on zwyczajnym dzieckiem. Kiedy następują tajemnicze zgony i dziwne ostrzeżenia, Robert Thorn powoli staje się świadom odrażającego zła, czającego się za niewinną twarzyczką dziecka i znaczenia znamienia w kształcie liczb 666.

Opis filmu

Zobacz też: Najlepsze filmy science-fiction na Disney+ – wybieramy TOP 10, które warto obejrzeć

Mucha

Na naszej osi czasu opuszczamy już lata 70. ubiegłego wieku, jednak nie przenosimy się zbyt daleko, bowiem do roku 1986. To właśnie wtedy swoją premierę zaliczyła Mucha. Cóż, zdaję sobie sprawę, że w przypadku horroru nie jest to zbyt pociągający tytuł, jednak na całe szczęście nie samym tytułem człowiek żyje. Film sprzed 37 lat to ojciec wszystkich późniejszych produkcji, które nieskutecznie próbowały przestraszyć widzów obrzydliwymi metamorfozami ludzi w zwierzęta albo potwory.

Oczywiście w przypadku Muchy proces przemiany głównego bohatera filmu w tytułowego owada jest bardzo skuteczny i co najważniejsze – przerażający. Pomimo upływu lat ten zasłużony horror nie pozwala o sobie zapomnieć i potrafi wciągnąć w swoje sidła nawet widza przyzwyczajonego do standardów roku 2023. To chyba najlepsza możliwa wizytówka, prawda?

Odtwórcą głównej roli, w tym przerażającym, aczkolwiek niezwykle wzruszającym i romantycznym horrorze, jest Jeff Goldblum. Wciela się on w postać cierpiącego na przerost ambicji naukowca, który przypadkowo zostaje połączony z muchą domową, w czasie przeprowadzania dziwacznego eksperymentu teleportacji. Dziennikarka, która zakochuje się w naukowcu, nagle odkrywa, że ma do czynienia z przerażającą istotą, w której cechy owada stopniowo zyskują przewagę.

Opis filmu

Wilkołak nocą

Czas na spory przeskok, ponieważ nie tylko oddalamy się od ubiegłego wieku, ale również wchodzimy w okres ostatnich kilku miesięcy. Wilkołak nocą od Marvela zadebiutował bowiem w październiku zeszłego roku. Oczywiście, jak łatwo się domyślić w związku z kategorią uniwersum, omawiany właśnie tytuł ma w sobie coś z akcyjniaka, jednak wciąż bardzo mrocznego i momentami przerażającego.

Wilkołak nocą to tak naprawdę swego rodzaju eksperyment Marvela, który spróbował swoich sił w świecie horroru. Co ciekawe, większość widzów, uważa, że był to całkiem udany romans i czeka na następne produkcje MCU opierające się o konwencję filmu grozy. Cóż, na pewno jest klimatycznie i „inaczej”, jednakże o tym czy są to odpowiednie kierunki, musicie przekonać się sami.

Pewnej czarnej, głuchej nocy członkowie tajnego bractwa łowców potworów wychodzą z ukrycia, aby pożegnać swojego zmarłego przywódcę. Podczas osobliwej ceremonii pogrzebowej zebrani dowiadują się, że wezmą udział w śmiertelnej walce o potężny artefakt – w łowach, podczas których staną oko w oko z niebezpieczną bestią. Inspirowany horrorami z lat 30. i 40. XX wieku, mrożący krew w żyłach materiał odkrywa przed widzami nowy zakątek Filmowego Uniwersum Marvela, dostarczając im przy tym solidnej dawki strachu, suspensu i makabry.

Opis filmu

Zabawa w pochowanego

Polscy tłumacze tytułów zagranicznych filmów i seriali już nie raz dali upust swoim fantazjom. Dobrym przykładem niecodziennej werwy naszych rodaków jest Zabawa w pochowanego, czyli Ready or Not. Niestety w tym przypadku taki zabieg nieco odejmuje temu świetnemu horrorowi, ponieważ nie oszukujmy się – Zabawa w pochowanego brzmi jak jakiś tani film grozy nagrywany pod Opocznem.

Tymczasem produkcja z 2019 roku to pełnokrwisty i przerażający horror, który poza bardzo ciekawą fabułą oferuje również całkiem dobrą jak na ten gatunek obsadę aktorską. W trakcie seansu na ekranie zobaczymy bowiem Samare Weaving, Adama Brody’ego, Andie MacDowell czy Nicky Guadagni. Kawał dobrego kina popartego wieloma pozytywnymi aspektami.

Która kobieta nie marzy o pięknym ślubie, głośnym weselu i upojnej poślubnej nocy. Piękna Grace nie stanowi wyjątku i gdy w końcu nadchodzi ten dzień, jej szczęściu mało co mogłoby dorównać. Wybranek zdaje się być ucieleśnieniem ideału – przystojny, dobry, pochodzący z szanowanej i wyjątkowo dobrze usytuowanej rodziny. Aby jednak stać się jej pełnoprawnym członkiem, Grace musi wziąć udział w pewnej grze. Świeżo upieczona żona, nawet w swych najmroczniejszych snach, nie mogła przewidzieć, że niewinna zabawa w chowanego w rzeczywistości okaże się prawdziwą próbą przetrwania. W takiej grze nagroda jest wszak jedna – życie

Opis filmu

Victor Frankenstein

Czy wiedzieliście, że Mary Shelley zaczęła pisać Frankenstein, gdy miała zaledwie 19 lat? Praca nad hitową książką zakończyła się dwa lata później, jednak ostatecznie to rozwój kinematografii dał poetce nieśmiertelność. Na przestrzeni ponad stu lat powstało kilkadziesiąt filmów stanowiących mniej lub bardziej wierne adaptacje kultowej powieści, a wśród nich znajdziemy Victora Frankensteina z 2015 roku.

W tytułowego „szalonego” naukowca wciela się James McAvoy, podczas gdy rola asystenta Igora przypadała Danielowi Radcliffe’owi. Tymczasem w kreacji potwora zobaczymy Charlesa Dance’a. Zapewne zarys historii jest wam znany, więc pozwolę sobie wspomnieć o reżyserze tego horroru – Paulu McGuiganie, który w przeszłości pracował między innymi przy Sherlocku czy Zabójczym numerze.

Radykalny naukowiec Victor Frankenstein i jego zaufany asystent Igor dzielą szlachetną wizję pomocy ludzkości prowadząc przełomowe badania nad nieśmiertelnością. Lecz gdy Victor posuwa się coraz dalej w swoich kontrowersyjnych eksperymentach, jego obsesja ma przerażające konsekwencje. Tylko Igor może zawrócić swego przyjaciela ze skraju szaleństwa… i powstrzymać go przed stworzeniem potwora!

Opis filmu

Postrach nocy

W dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć wampirów. Krwiopijców w świecie horrorów dostępnych na Disney+ reprezentuje Postrach nocy z 2011 roku. W tym przypadku już na samym wstępie warto wspomnieć o obsadzie horroru, ponieważ znajdziemy tu kilka bardzo dużych nazwisk. Colin Farrell, Dave Franco, David Tennant, Anton Yelchin czy Christopher Mintz-Plasse – to zaledwie kilka z nazwisk, które zaangażowano do obsady filmu.

Jeśli chodzi o fabułę, raczej nie ma co nastawiać się na potężne fajerwerki. Postrach nocy to horror z kategorii „bałem się przez 100 minut, teraz mogę wracać do swoich obowiązków”. Oczywiście nie ma w tym nic złego – takich filmów grozy również potrzebujemy! Omawiany właśnie tytuł to świetna pozycja na wieczór, podczas którego chcemy się przestraszyć, ale jednocześnie niezbyt wysilać mózg.

Życie nastoletniego Charliego Brewstera w końcu układa się tak jak trzeba: jest popularny i umawia się z najfajniejszą dziewczyną w szkole. Problemy pojawiają się z chwilą gdy do domu obok wprowadza się Jerry – z pozoru świetny facet, ale jest w nim coś niepokojącego i tylko Charlie zdaje się to zauważać. Pozostali – wliczając w to matkę Charliego – nie dostrzegają odmienności nowego sąsiada. Po wnikliwych obserwacjach sąsiada nastolatek dochodzi do jedynego słusznego wniosku – Jerry jest wampirem, a Charlie na własną rękę musi pozbyć się potwora żerującego w jego dzielnicy.

Opis filmu

Wzgórza mają oczy 2

Wzgórza mają oczy to jedna z tych serii horrorów, w której nie potrzeba mrocznej, stonowanej i ciemnej scenerii, aby skutecznie przerazić widza. Wręcz przeciwnie! Pierwsze filmy z tego cyklu od Wesa Cravena były wręcz przesadnie „jaskrawe” i pozbawione mroku. Nie inaczej jest w przypadku rebootu serii i Wzgórza mają oczy 2 z 2007 roku.

Tym razem głównym motywem przewodnim historii są żołnierze, którzy ruszają z misją w głąb pustyni zamieszkałej przez znanych nam mutantów-kanibali. Sporo krwi, obrzydliwe gęby, walających się na lewo i prawo flaki oraz brutalne sceny mordu – na taki zestaw powinni szykować się wszyscy widzowie zasiadający do seansu. Cóż, zdecydowanie nie brzmi to jak przeciętny film dostępny w bibliotece Disney+.

Kontynuacja horroru o potomkach górników z czasów gdy na pustyni w Nowym Meksyku prowadzono eksperymenty z bronią jądrową. Grupa kadetów z National Guard wyrusza na pustynię, by dostarczyć ekwipunek znajdującym się tam naukowcom. Gdy docierają na miejsce, okazuje się, że obóz jest pusty. Młodzi kadeci postanawiają wyruszyć na poszukiwanie naukowców. Nie wiedzą jednak, że będą musieli się zmierzyć z dużo większym zagrożeniem. Wśród wzgórz kryje się krwiożerczy klan mutantów-kanibali…

Opis filmu

Prometeusz

Wracamy do Ridleya Scotta, ponieważ kolejnym tytułem na liście jest Prometeusz, czyli produkcja mocno związana z franczyzą Obcy, o której było wcześniej. Niemniej wcale nie oznacza to, że powinniśmy spodziewać się podobnego kina, co w przypadku produkcji z 1979 roku. W związku z tym, że Prometeusz jest stosunkowo nowym tworem, widzowie mogą liczyć na sporo mocnych i bezpośrednich scen.

Naturalnie zdaję sobie sprawę, że Prometeusza spokojnie moglibyśmy scharakteryzować jako film science-fiction, jednak nie oznacza to, że brakuje mu cech horroru. Tymczasem szukając jakichś polskich akcentów, warto zwrócić uwagę na autora zdjęć do filmu, którym jest Dariusz Wolski. Co ciekawe Prometeusz to dziewiąta produkcja, przy której Polak współpracował z Ridleyem Scottem.

Mamy rok 2089, zespół archeologów pod kierownictwem Elizabeth Shaw odkrywa tajemnicze piktogramy, które są według nich dziełem starożytnej cywilizacji. By dowiedzieć się więcej o autorach znaków, wyruszają supernowoczesnym statkiem kosmicznym o nazwie „Prometeusz” do odległego zakątka naszego wszechświata. Otóż całą wyprawę finansuje korporacja Weyland Industries, którą na statku reprezentuje bezwzględna Meredith Vickers. Naukowcy wierzą, że uda im się nawiązać pokojowe kontakty z Obcymi, ale okazuję się, że twórcy znaków są bardzo niebezpieczni. Shaw i jej towarzysze będą musieli stoczyć walkę o własne życie i przyszłość całej ludzkiej rasy.

Opis filmu

Zabójcze ciało

Jak doskonale wiecie, horror bez najmniejszego problemu można mieszać z innymi gatunkami filmowymi. Najczęściej jest to jednak komedia. To właśnie z takiego połączenia powstało Zabójcze ciało, którego fabuła skupia się na nastolatce opętanej przez demona. Niemniej zaznaczmy, że nie mówimy tu o klimatach Egzorcyzmów Emilly Rose czy Obecności.

W dziewczynę „przejętą” przez demona wciela się bowiem Megan Fox. No i umówmy się – Megan zdecydowanie nie jest osobą, przed którą widz panicznie będzie odwracać wzrok. Ciekawa obsada, amerykański humor i głupkowata fabuła sprawiają, że Zabójcze ciało śmiało można traktować tak jak przytoczony wyżej Postrach nocy.

Uczennice liceum Jennifer Check i Needy Lesnicky wybierają się do pubu na koncert rockowego zespołu. W lokalu wybucha pożar. Wokalista grupy porywa Jennifer, by muzycy mogli z niej złożyć diabłu ofiarę. W dziewczynę wstępuje demon. Odtąd żądna krwi nastolatka zaczyna polować na swoich szkolnych kolegów.

Opis filmu

Najlepsze horrory na Disney+ – co jeszcze obejrzeć?

W powyższym zestawieniu przybliżyłem wam aż dziesięć dużych tytułów ze świata horrorów dostępnych w ramach subskrypcji usługi Disney+. Niemniej, jeśli wciąż czujecie pewien niedosyt, albo najzwyczajniej w świecie chcielibyście poznać kolejne dobre produkcje z tego gatunku, warto rzucić okiem na nasze pozostałe teksty o filmach grozy. Poniżej znajdziecie linki do odpowiednich rankingów.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw