Najlepsze horrory na Amazon Prime Video – wybieramy najlepsze filmy grozy

9 minut czytania
Komentarze

W bibliotece serwisu streamingowego Amazon Prime Video znajdziemy mnóstwo świetnych produkcji. Wśród nich są również horrory, czyli filmy, których głównym założeniem jest straszenie widzów. W związku z tym, że tego typu tytułów jest cała masa, warto wyróżnić najlepszą dziesiątkę.

Najlepsze horrory na Amazon Prime Video

Jednym z głównych zadań twórców filmowych jest wywoływanie w odbiorcach, czyli widzach silnych emocji. Najprawdopodobniej jednym z najmocniejszych i najbardziej intensywnych uczuć jest strach. W związku z tym gatunek, jakim jest horror, cieszy się ogromną popularnością oraz uznaniem. Naturalnie mam tu na myśli te „dobre” produkcje, ponieważ na przeciwległym biegunie znajdziemy całą masę okropnych filmów, na które szkoda poświęcać swojego cennego czasu.

Dziś zajmiemy się pierwszą grupą, czyli horrorami, przy których warto spędzić kilkadziesiąt minut, aby strach przeplatał się z uczuciem satysfakcji płynącym ze świetnego seansu. Dziś na tapet weźmiemy dziesięć najlepszych filmów grozy dostępnych w ramach biblioteki platformy streamingowej Amazon Prime Video. Warto także zapoznać się z naszymi rankingami najlepszych dramatów oraz kryminałów dostępnych na Amazon Prime Video.

Zobacz też: Co oglądać na Amazon Prime Video, czyli zestawienie nowości na platformie

Uciekaj!

Na pierwszy ogień idzie najprawdopodobniej jeden z najwybitniejszych horrorów ostatnich lat. Mowa tu o Uciekaj! z 2017 roku. Produkcja, za którą odpowiedzialny jest Jordan Peele przebojem wdarła się na salony zgarniając Oscara dla najlepszego scenariusza oryginalnego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to o tyle waty uznania wyczyn, ponieważ horrory rzadko kiedy są wyróżniane na tak prestiżowych ceremoniach filmowych.

Fabularnie Uciekaj! przez niemalże cały seans wodzi widza za nos, a na sam koniec nokautuje go serią celnych i przerażających ciosów. Co więcej, przez dosłownie całą historię czujemy, że „coś” jest nie tak. Ostatecznie rozwiązanie jest nie tylko okropne, ale również przyprawiające o ciarki. Dodatkowo świetną fabułę wieńczy jeszcze lepsza obsada aktorska z Danielem Kaluuyą na czele.

Zombie express

Żadne zestawienie najlepszych horrorów nie mogłoby obejść się bez tytułu obracającego się w tematyce żywych trupów. W przypadku Amazon Prime Video ten podgatunek reprezentuje Zombie express. Co ciekawe jest to produkcja wywodząca się z Korei Południowej, która nie tak dawno w świecie filmu zasłynęła stworzeniem największego hitu Netfliksa w historii, czyli Squid Game.

Tym razem śmiertelna rozgrywka została zastąpiona pociągiem, który w ciągu kilku chwil zmienia się w skrajnie niebezpieczną pułapkę. Część pasażerów zamienia się bowiem w zombie, a bohaterowie, którzy pozostali przy życiu muszą walczyć o przetrwanie w tak niecodziennych (nawet dla horroru) okolicznościach. W roli głównej Yoo Gong, który swoją drogą kilka lat po premierze Zombie express wystąpił we wspomnianym wyżej Squid Game.

Śmierć nadejdzie dziś

Lubicie Dzień świstaka? Jeśli tak mamy dla Was świetną alternatywę dla hitowego filmu z Billem Murrayem. Co ciekawe jest to propozycja utrzymująca się w klimacie horroru! Śmierć nadejdzie dziś skupia się bowiem na powtarzającym się dniu, w którym bohaterka odgrywana przez Jessice Rothe przeżywa swój ostatni dzień życia, ponieważ na końcu każdego z nich czeka na nią tajemniczy morderca, który odbiera jej to, co najcenniejsze.

Aby wyrwać się z tego koszmaru, główna bohaterka musi zmierzyć się z prześladowcą oraz odgadnąć jego tożsamość. W związku z tym w trakcie seansu czeka na nas mnóstwo scen śmierci, w których nie zabraknie brutalności. Co ciekawe pomimo technicznego zamknięcia fabuły w jednym powtarzającym się dniu, widzowie nie mają prawa narzekać na monotonność czy nudę.

Odgłosy

W zestawieniu najlepszych horrorów na Amazon Prime Video przyszła pora na trochę klasyki. Odgłosy to wyjątkowa produkcja, ponieważ nie dość, że pochodzi z Włoch, to w tym roku skończyła 45 lat! Być może (a raczej na pewno) omawiany właśnie horror nie wpisuje się w kanony dzisiejszych filmów grozy, jednak warto zwrócić na niego uwagę z punktu widzenia osób zainteresowanych rozwojem kina.

Niektóre ze scen zawartych we włoskim horrorze mogą wydawać się nawet śmieszne, jednak z drugiej strony archaiczność efektów specjalnych oraz sama fabuła sprawiają, że Odgłosy nabierają niepowtarzalnego klimatu. Co więcej, w filmie znajdziemy mnóstwo motywów, które w przyszłości zaczęły regularnie pojawiać się w nowszych horrorach.

Shutter – Widmo

Azjatyckie horrory mają w sobie coś, co sprawia, że na samą myśl o seansie widzowie potrafią odczuwać ciarki na plecach. Bardzo dobrym przykładem wschodniej sztuki kręcenia filmów grozy jest japońsko-amerykańskie Shutter – Widmo z 2008 roku. W ramach fabuły na odbiorców czekają duchy, psychodeliczne wizje, krwawe zjawy oraz wszechobecny strach i śmierć.

Omawiana właśnie produkcja to świetny przykład tego, jak przerażać widzów za pomocą popularnych jump scare’ów. Naturalnie dziś taki sposób straszenia odbiorców jest uważany za dosyć prosty i płytki, jednak absolutnie nie można odmówić mu skuteczności. W końcu jak nie podskoczyć na kanapie, gdy naszym oczom ukazuje się przerażający obraz, a z głośników rozbrzmiewa nagły i ostry dźwięk.

Droga bez powrotu. Geneza

Być może ciężko w to uwierzyć, ale seria Droga bez powrotu ma już dziewiętnaście lat. Na ten moment cykl składa się z siedmiu filmów, a najnowszy z nich nosi podtytuł Geneza. Wydany w 2021 roku horror to klasyczny slasher, w którym co chwile giną kolejni bohaterowie. Jak na franczyzę przystało, śmierć zostaje ukazana w niezwykle brutalny i dosadny sposób.

W związku z charakterystyką serii Genezę można potraktować jako niezobowiązujący film, przy którym praktycznie w ogóle nie musimy skupiać się na fabule. Głównym zadaniem tego horroru jest bowiem straszenie widza oraz obrzydzanie go kolejnymi krwawymi sekwencjami, w których jedyny co widzimy to śmierć. Brutalnie? Jeszcze jak bardzo!

Noc oczyszczenia

Duża część horrorów wprowadza widzów w stan zaniepokojenia lub nawet paniki za pomocą umieszczenia akcji w zamkniętych i klaustrofobicznych lokacjach. Świetnym tego przykładem jest Noc oczyszczenia, która rozgrywa się w domu, do którego próbują wejść nieznajomi mordercy. Co ciekawe omawiany właśnie tytuł poza klasycznym straszeniem odbiorcy niesie za sobą całkiem mądre przesłanie.

Przypomnijmy, że fabuła Nocy oczyszczenia obraca się wokół swego rodzaju „święta”, które polega na unieważnieniu prawa na 12 godzin. W tym czasie amerykańskie społeczeństwo bezkarnie może dokonać każdego możliwego przestępstwa. W związku z tym film James DeMonaco w dosadny sposób pokazuje nam, czym jest człowieczeństwo. Co więcej, każdy z widzów po seansie powinien zadać sobie pytanie — co byś zrobił, gdyby przez kilkanaście godzin nie istniało prawo?

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

Jednym z najłatwiejszych sposób na stworzenie dobrego horroru jest bazowanie na mrocznych opowieściach lub różnego rodzaju miejskich legendach. W przypadku Amazon Prime Video warto wyróżnić film Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii. Jak sam tytuł wskazuje, historia skupia się na motywach wiedźm, zła, szatana oraz mroku. Wszystko to opakowane w klimatyczny XVII wiek oraz polowania na czarownice.

Co ciekawe The Witch to horror, który warto wyróżnić ze względu na jego obsadę aktorską oraz skład twórców. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest bowiem Robert Eggers znany z takich hitów jak Lighthouse czy Wiking. Tymczasem główną bohaterką filmu odgrywa Anya Taylor-Joy, czyli aktorka, która międzynarodową sławę zyskała rolą Beth Harmon w serialu Netfliksa Gambit królowej.

Moja przyjaciółka jest opętana

Oczywiście horror jak każdy gatunek filmowy można mieszać z innymi konwencjami. W przypadku Amazon Prime Video wyróżnimy Moja przyjaciółka jest opętana z września tego roku. Jak sam tytuł wskazuje, świeża na rynku produkcja łączy grozę ze śmiechem oraz luźnym podejściem do tematyki egzorcyzmów. Oczywiście fabuła wydaje się dosyć prosta — przyjaźń dwóch dziewczyn zostaje wystawione na próbę, gdy jedną z nich… opęta demon.

Nie zapominajmy jednak, że omawiany właśnie tytuł to wciąż film grozy, więc nie zabraknie w nim scen, które mają na celu przerazić widza. Niemniej tego typu sekwencje są przeplatane z niecodzienną fabułą oraz gagami nieco wyszydzającymi cały motyw egzorcyzmów w świecie filmu. Cóż, Moja przyjaciółka jest opętana to bardzo dobra pozycja dla wszystkich tych, którzy nie chcą się przesadnie bać.

Black box

Na sam koniec produkcja łącząca horror z science fiction. Black box to tytuł mocno psychodeliczny, który w pierwszej kolejności przypadnie do gustu osobom, lubującym się w tematyce onirycznych wizji. Historia filmu obraca się wokół mężczyzny, który po stracie żony decyduje się na innowacyjną terapię, która przynosi mu jeszcze więcej problemów.

Na ekranie zobaczymy między innymi Mamoudou Athie, czyli aktora, który wystąpił w takich produkcjach jak Archiwum 81, Sklep z jednorożcami, Patti Cake$ czy Jurassic World Dominion. Za reżyserię odpowiada natomiast Emmanuel Osei-Kuffour. Na sam koniec warto wspomnieć, że Black Box to film oryginalny Amazona, który znajdziemy tylko i wyłącznie w bibliotece Prime Video.

Motyw