Zdjęcie podzielone na dwie sceny: po lewej stroni mężczyzna w cylindrze i płaszczu trzymający latarnię w starym, oświetlonym otoczeniu z rozpostartymi rękoma, po prawej stronie portret przestraszonej kobiety w epokowej sukni, w bieli i czerni.
LINKI AFILIACYJNE

Jakie horrory w 2024 obejrzeć? Te filmy przerażą cię do szpiku kości

24 minuty czytania
Komentarze

Horrory w 2023 przyniosły nam już kilka świetnych tytułów. Mowa tu o nowym Egzorcyście, Pile X czy Zakonnicy 2. Niemniej wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące będą jeszcze bardziej przerażające. W związku z tym warto przeanalizować, jakie produkcje będą nas straszyć w roku 2024.

Fajne horrory w 2024 – przerażające filmy, które warto będzie obejrzeć

Horrory w 2024 – przerażony widz zasłania się poduszką oglądając film grozy

Czy również macie wrażenie, że w ostatnich latach branża horrorów przeżywa swego rodzaju drugą młodość? Praktycznie co miesiąc do kin trafiają mniej lub bardziej udane produkcje obracające się wokół tego gatunku. Naturalnie ta sama tendencja podtrzymana jest w świecie serwisów streamingowych, gdzie filmy grozy odgrywają bardzo ważną i powszechną rolę.

Siłą rzeczy nie każdy z nich może być dobry. Niemniej w skali roku zarówno do kin jak i bibliotek platform VOD trafia kilka lub kilkanaście przyzwoitych horrorów, które potrafią wystraszyć widza w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Okazuje się, że w roku 2024 branża filmów grozy zaproponuje nam całą masę świetnych premier. Najciekawsze z nich omówimy w ramach tego materiału.

Brzask

Premiera: 19 stycznia 2024

Jeśli szukacie mieszanki Szóstego zmysłu i Zmierzchu Brzask z początku 2024 roku jest idealną propozycją. Mimo tego, że film nie zebrał najlepszych recenzji, widzowie chwalili sobie niektóre rozwiązania zastosowane przez Andrew Bairda, który stanął za kamerą. Dodatkowo na uwage zasługuje Guy Pearce, który jest zdecydowanie najjaśniejszym punktem całego filmu.

Fallon przemierza kraj dręczony głodem krwi. Trafia do miasteczka, gdzie przyjmuje go rodzina azjatyckich uchodźców. Będzie musiał tam stawić czoła trumpowskiemu demagogowi, który chce oczyścić okolicę z obcokrajowców.

Opis filmu (Polsat)

W obsadzie: Alex Pettyfer, Guy Pearce, Olwen Fouéré, Kurt Yaeger

Dostępność w streamingu: Polsat Box Go

Lisa Frankenstein

Premiera: 9 lutego 2024

Lisa Frankenstein to oryginalna i kreatywna odsłona klasycznej opowieści o Frankensteinie, osadzona w nowoczesnym kontekście. Film łączy elementy horroru, komedii i dramatu, opowiadając historię młodej genialnej naukowiec – Lisy, która odkrywa tajemniczą formułę pozwalającą na ożywianie martwej materii. Zmagając się z moralnymi i etycznymi dylematami swojego wynalazku, Lisa staje przed wyzwaniami, które kładą nacisk na granice nauki i ludzkiej natury. Film jest wizualnie porywający, a jednocześnie skłania do refleksji nad konsekwencjami ludzkiego dążenia do kontroli nad życiem i śmiercią.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XX wieku, co już samo w sobie stanowi hołd złożony kulturze i estetyce tamtego okresu. Główna bohaterka, Lisa Frankenstein w wykonaniu znanej z dynamicznych i charyzmatycznych ról Kathryn Newton, jest nastolatką, która przypadkowo przywraca do życia młodego Frankensteina. Ta niecodzienna sytuacja staje się punktem wyjścia do serii jeszcze bardziej niezwykłych wydarzeń, w których mieszają się elementy romantyczne, komediowe i oczywiście, grozy.

Opis filmu

W obsadzie: Cole Sprouse, Kathryn Newton, Liza Soberano, Jenna Davis, Trina LaFargue

Dostępność w streamingu: Brak

Przeklęta woda

Premiera: 1 marca 2024

Mroczny horror, w którym główną rolę odgrywa tajemnicze zjawisko związane z wodą w małym miasteczku. Film śledzi losy grupy mieszkańców, którzy stają przed zagadkowymi i przerażającymi zdarzeniami, wywołanymi przez niezwykłą siłę, kryjącą się w wodzie. Z każdym kolejnym zniknięciem i niewyjaśnioną tragedią, bohaterowie próbują rozwikłać tajemnicę, jednocześnie walcząc o przetrwanie. To opowieść pełna napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji i atmosfery grozy, która utrzymuje widzów w napięciu do samego końca.

Mając skrytą nadzieję na powrót do sportu, Ray przekonuje Eve, że basen na podwórku nowego domu będzie nie tylko świetną zabawą dla dzieci, ale zapewni mu fizykoterapię. Jednak mroczny sekret z przeszłości domu uwolni złowrogą siłę.

Opis filmu (Helios)

W obsadzie: Wyatt Russell, Kerry Condon, Jodi Long, Gavin Warren, Amélie Hoeferle

Dostępność w streamingu: Brak

Urojenie

Premiera: 8 marca 2024

Psychoglogiczny horror, który zagłębia się w zakamarki ludzkiego umysłu. Film opowiada historię osoby cierpiącej na schizofrenię, dla której granica między rzeczywistością a urojeniem staje się coraz bardziej rozmyta. W miarę rozwoju fabuły, widzowie są zmuszeni kwestionować, co jest prawdziwe, a co jest tylko wytworem chorego umysłu głównego bohatera. Obraz łączy elementy dramatu, tajemnicy i suspensu, prezentując złożoność ludzkiej psychiki oraz wpływ choroby psychicznej na percepcję rzeczywistości. Film jest zarówno emocjonalnym wyzwaniem, jak i intelektualną zagadką, która trzyma w napięciu do ostatniej sceny.

Chauncey to z pozoru zwykły pluszowy miś. Przed laty był ulubioną zabawką małej Jessiki. Czuł się kochany i potrzebny. Dziś, gdy dorosła Jessika powraca wraz z córeczką do swego rodzinnego domu, Chauncey czeka gdzieś w piwnicy wśród porzuconych rupieci. Odkryty przez małą Alice szybko staje się jej ulubionym przyjacielem. Tymczasem Jessicę coraz bardziej niepokoją dziwne zachowania córki. Alice twierdzi, że miś wyznacza jej zadania, które mają udowodnić siłę jej przyjaźni. Gdy wykonując jedno z nich dziewczynka boleśnie się kaleczy, Jessica postanawia interweniować. Ale porzucony przez nią przed laty Chauncey nie po to tyle lat czekał w ukryciu, by dziś zrezygnować z zemsty.

Opis filmu (Helios)

W obsadzie: DeWanda Wise, Tom Payne, Betty Buckley, Veronica Falcón

Dostępność w streamingu: Brak

Omen: Początek

Premiera: 5 kwietnia 2024

Omen to jedna z tych serii horrorów, która pomimo bogatej historii nigdy nie została „przemielona” na trzydzieści różnych sposobów. Na ten moment cykl składa się z czterech głównych filmów i jednego remaku. Niemniej ten stan rzeczy zmieni się już w kwietniu, kiedy to do kin trafi Omen: Początek. Produkcja, za którą odpowiada Arkasha Stevenson będzie stanowić prequel oryginalnego dzieła Richarda Donnera z 1976 roku. W obsadzie filmu znadziemy Nella Tigera Free, Sônie Brage oraz Ralpha Inesona.

W obsadzie: Nell Tiger Free, Charles Dance, Bill Nighy, Ralph Ineson, Sônia Braga

Dostępność w streamingu: Brak

Pogromcy duchów: Imperium lodu

Premiera: 5 kwietnia 2024

Horrory w 2024 roku przyniosą nam także mieszankę strachu ze świetnym humorem. W końcu jak inaczej zobrazować kolejną odsłonę serii Pogromcy duchów? Co ważne, tym razem na wielkim ekranie zobaczymy kilku kultowych dla cyklu bohaterów, w których wcielą się aktorzy znani z oryginału sprzed czterech dekad.

W nowym rozdziale powracamy do miejsca, w którym wszystko się zaczęło – kultowej nowojorskiej remizy strażackiej. Odkrycie starożytnego artefaktu uwalnia złą moc. Nowi oraz kultowi Pogromcy Duchów łączą siły, aby uratować świat przed zamarznięciem.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Paul Rudd, Finn Wolfhard, Bill Murray, Dan Aykroyd, Ernie Hudson

Dostępność w streamingu: Brak

Abigail

Premiera: 19 kwietnia 2024

Co łączy wampiry i balet? Okazuje się, że tak niecodzienny miks znajdziemy w horrorze Abigail, który przebojem wbił się do kin w połowie kwietnia. Nieoczywista produkcja szybko wygenerowała wśród widzów duże zainteresowanie, a większość z nich wchodziła z seansów bardzo zadowolona. W związku z tym wszystko wskazuje na to, że Abigail niespodziewane wskoczyło do grona najlrpszych horrorów 2024 roku.

12-letnia baletnica, która jest córką wpływowej postaci ze świata przestępczego zostaje porwana. Aby otrzymać okup w wysokości 50 milionów dolarów grupa przestępców musi pilnować dziewczynkę w odizolowanej rezydencji przez jedną noc. Okazuje się jednak, że porywacze znikają jeden po drugim i ku swemu rosnącemu przerażeniu odkrywają, że są zamknięci z wyjątkową dziewczynką.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie:

Dostępność w streamingu: Brak

Niepokalana

Premiera: 26 kwietnia 2024

Aktorka, która przebojem wbiła się do Hollywood, czyli Sydney Sweeney już w kwietniu spróbuje swoich sił w świecie horrorów. Co ciekawe droga artystyki na planie skrzyżowała się z Álvaro Morte znanym przede wszystkim z roli Profesora w Domu z papieru. To właśnie ten duet spróbuje stworzyć z Niepokalanej fajny horror, który może zawalczyć o miejsce na podium w rankingu filmów grozy 2024 roku. Możliwości są duże, ponieważ omawainy właśnie tytuł podejmuje popularne ostatnimi czasy (w kinie) tematy opętań, zakonnic i walki dobra ze złem.

Młoda i pełna wiary zakonnica Cecilia, trafia do włoskiego klasztoru, położonego w malowniczej okolicy. Cecilia od początku ma poczucie, że nie znalazła się tu przypadkiem, i że prawdziwa natura tego miejsca jest pilnie strzeżonym sekretem. Gdy odkrywa, że jest w ciąży, a lekarz potwierdza niepokalane poczęcie, w klasztorze zaczyna się mówić o cudzie. Cecilia ma wrażenie, że jej ciąża dla niektórych księży nie jest zaskoczeniem, a strach, który dostrzega w oczach innych zakonnic, każe jej sądzić, że z tym miejscem wiąże się jakaś przerażająca tajemnica. Dziwne obrzędy odprawiane w klasztorze, ciągła kontrola pod pozorem troski, tajemnicze zniknięcia młodych zakonnic i nieustające poczucie czyjejś obecności uświadamiają Cecilii, że została wybrana do wypełnienia misji, która może doprowadzić ją do zguby.

Opis filmu (Helios)

W obsadzie: Sydney Sweeney, Álvaro Morte, Simona Tabasco, Benedetta Porcaroli

Dostępność w streamingu: Brak

Gniazdo pająka

Premiera: 3 maja 2024

Boicie się pająków? Jeśli tak zastanówcie się nad seansem Gniazda pająka, które trafi do kina w maju tego roku. Jest to bowiem fajny horror skupiający się na traumatycznej dla wielu osób tematyce arachnofobii. Widzowie, którzy odczuwają lęk przed tymi sympatycznymi zwierzakami z całą pewnością mogą liczyć na seans pełen wrażeń.

Podczas szalejącej burzy śnieżnej tajemniczy obiekt spada z nieba i przebija ścianę nowojorskiego apartamentowca. Zawiera on jajo, z którego wykluwa się nieznany gatunek pająka. Stworzenie zostaje odkryte przez dwunastoletnią Charlottę, która w tajemnicy przed rodzicami ukrywa swoje znalezisko. Dokarmiany przez nią pająk szybko rozrasta się do gigantycznych rozmiarów, a jego apetyt pozostaje nienasycony. Kiedy w budynku zaczynają ginąć zwierzęta i ludzie, Charlotta i jej bliscy stają do nierównej walki z wygłodniałą bestią. Czy mają jakiekolwiek szanse w starciu z obcą istotą, która posmakowała już krwi i ludzkiego mięsa?

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Ryan Corr, Penelope Mitchell, Robyn Nevin

Dostępność w streamingu: Brak

Tarot: Karta śmierci

Premiera: 17 maja 2024

Fani krótkich i niezobowiązujących horrorów w 2024 roku powinni przyjrzeć się premierze Tarota: Karty śmierci. Ten na pozór niskobudżetowy tytuł zapowiada się naprawdę bardzo dobrze, a jego zwiastun jedynie zachęca do odwiedzenia kina. W końcu raz na jakiś czas warto przeżyć terapię szokową związaną z jump scare’ami i klasycznymi sposobami straszenia widza.

W obsadzie: Olwen Fouéré, Avantika, Jacob Batalon, Harriet Slater

Dostępność w streamingu: Film przed premierą kinową

Puchatek: Krew i miód 2

Premiera: 31 maja 2024

W dzisiejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela komedio-horroru. Mowa tu oczywiście o kontyunacji absurdalnego Puchatek: Krew i miód, gdzie głównym antagonistą był… krwiożerczy Kubuś Puchatek. Skala niedorzeczności oraz przedstawienie sympatycznego misia w niecodzienny sposób sprawiły, że ostatecznie film odbił się sporym echem w świecie niskobudżetowych horrorów. To z kolei stało się wodą na młyn do powstania sequela, który wkrótce zadebiutuje na wiekim ekranie.

W obsadzie: Scott Chambers, Ryan Oliva, Tallulah Evans, Simon Callow

Dostępność w streamingu: Film przed premierą kinową

A Quiet Place: Day One

Premiera: 28 czerwca 2024

Świat horrorów kocha prequele, co udowadnia A Quiet Place: Day One. Jak sam tytuł wskazuje – tym razem seria Ciche miejsce zabierze nas do początków apokalipsy, która sprowadziła na naszą planetę krwiożercze potwory reagujące na wszelakie dźwięki. Akcja filmu rozegra się przed wydarzeniami z dwóch pierwszych odsłon cyklu, a główną gwiazdą horroru będzie Lupita Nyong’o. Aktorkę możecie znać z serii Czarna Pantera czy też pojedynczych hitów takich, jak Zniewolony. 12 Years a Slave oraz To my.

W obsadzie: Lupita Nyong’o, Joseph Quinn, Alex Wolff, Denis O’Hare

Dostępność w streamingu: Film przed premierą kinową

Obcy: Romulus

Premiera: 14 sierpnia 2024

Seria Obcy jest uważana przez wiele osób za świętość. W związku z tym, jakiekolwiek naruszenie jej statusu może spotkać się ze sporą krytyką ze strony tej społeczności. Na szczęście w przypadku Romulusa Fede Álvarez wykazał się sporą cierpliwością, ponieważ sam projekt powstawał przez pięć ostatnich lat. Ostatecznie nowy Obcy trafi do kin w sierpniu i miejmy nadzieję, że przebije nizbyt udane Przymierze z 2017 roku.

W obsadzie: Spike Fearn, David Jonsson, Cailee Spaeny, Archie Renaux

Dostępność w streamingu: Film przed premierą kinową

Nie mów zła

Premiera: 12 września 2024

Nie mów zła to amerykańska wersja duńskiego horroru psychologicznego z 2022 roku zatytułowanego Goście. Główna rola w tym dreszczowcu przypadła Jamesowi McAvoy’owi, który wraz ze swoją rodziną ruszy na niepozorne wakacje, które zmieniają się w koszmar. Gęsia skórka gwarantowana!

W obsadzie: James McAvoy, Mackenzie Davis,m Scoot McNairy, Aisling Franciosi

Terrifier 3

Premiera: 25 października 2024

W Terrifier 3 powrócimy do miasta, które stało się świadkiem krwawych wydarzeń z poprzednich części. Mieszkańcy nadal żyją w strachu, a mroczne legendy o Art the Clown są na ustach wszystkich. Podobnie jak w przypadku poprzednich części serii – widzowie już teraz mogą nastawić się na brutalne i wyjątkowo krwawe kino. Przypomnijmy bowiem, że przy okazji premiery Terrifier 2 cześć widzów dosłownie mdlała podczas seansu na wielkim ekranie.

W obsadzie: David Howard Thornton, Lauren LaVera, Elliott Fullam, Samantha Scaffidi, Chris Jericho

Dostępność w streamingu: Film przed premierą kinową

Nosferatu

Premiera: 25 grudnia 2024

Najbardziej artystycznym i klimatycznym horrorem 2024 roku będzie najprawdopdoobniej Nosferatu. Nowa wersja kultowego dzieła sprzed ponad stu lat to dzieło Roberta Eggersa, więc reżysera, który w swoim dorobku ma już tak świetne produkcje jak Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii, Lighthouse oraz Wiking. Dodatkowo swoje do odbioru filmu doda na pewno obsada, w której skład wchodzą: Bill Skarsgård, Lily-Rose Depp, Nicholas Hoult czy Willem Dafoe. Cóż, połączenie klasycznej fabuły z unikatowym stylem Eggersa sprawia, że Nosferatu ma pełne prawo już teraz kandydtować do miana najlepszego horroru 2024 roku.

W obsadzie: Bill Skarsgård, Lily-Rose Depp, Willem Dafoe, Nicholas Hoult, Aaron Taylor-Johnson

Dostępność w streamingu: Film przed premierą kinową

Horrory w 2023 – tutaj również się działo

Osoba na hulajnodze elektrycznej stoi w mrocznym przejściu z jasnym światłem w tle.
Fot. Lionsgate Movies / Materiały prasowe

Jak sami widzicie – w roku 2024 czeka nas sporo świetnych premier w świecie horrorów. Niemniej nie zapominajmy o ubiegłych dwunastu miesiącach. W końcu tam również znajdziemy obszerne grono filmów grozy, które wciąż są stosunkowo świeże. W ramach przypomnienia zeszłorocznych debiutów – odsyłam do poniższego zestawienia.

Martwe zło: Przebudzenie

Jeśli wydaje się Wam, że skądś kojarzycie ten tytuł — najprawdopodobniej wpadliście na właściwy trop. Martwe zło znane również jako Evil Dead to franczyza, którą stworzył Sam Raimi już w 1981 roku. Tymczasem twarzą serii śmiało możemy określić Bruce’a Campbella — co ciekawe doświadczony aktor wystąpi również w nadchodzącym Przebudzeniu, jednak będzie to jedynie cameo. Swoją drogą — jest bardzo fajne mrugnięcie okiem do fanów klasycznych horrorów.

Wróćmy jednak do głównego tematu — Martwe zło: Przebudzenie skupi się na historii dwóch sióstr, które muszą walczyć o przetrwanie w walce z krwiożerczymi demonami. Odniesień do klasycznych horrorów z lat 80. znajdziemy co niemiara, a za reżyserię i scenariusz odpowiada Lee Cronin.

Akcja filmu przenosi się z lasu do miasta. Fabuła opowiada o dwóch nieutrzymujących ze sobą kontaktu siostrach. Ich spotkanie zostaje przerwane pojawieniem się demonów, które potrafią przejmować panowanie nad ludzkimi ciałami. W obliczu najkoszmarniejszej wersji rodziny, jaką można sobie wyobrazić, siostry zmuszone są podjąć brutalną walkę o przetrwanie.

Opis filmu (Kino Wawel)

W obsadzie: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies

Dostępność w streamingu: Abonament w HBO Max lub wypożyczenie w Amazon Prime Video, Player i Canal+

Boogeyman

Pozostajemy w tematyce klasycznych franczyz w nowym wydaniu. Tym razem pod lupę trafia Boogeyman, który światło dzienne po raz pierwszy ujrzał w 1978 roku w formie krótkie opowiadania autorstwa Stephena Kinga. Już cztery lata później Hollywood zekranizowało horror, a w czerwcu tego roku dojdzie do premiery całkowicie nowej adaptacji dzieła sprzed ponad czterech dekad.

Nowa wersja Boogeymana opowie o pogrążonej w żałobie rodzinie, która wraz z upływem kolejnych dni od traumatycznych przeżyć coraz nachalniej i częściej jest atakowana przez złowrogie siły. Jak przystało na tę franczyzę widzowie już teraz mogą nastawić się na liczne jump-scare’y oraz ciekawie ograne zjawiska nadprzyrodzone, które pojawią się na wielkim ekranie.

20th Century Studios przedstawia film pt. Boogeyman, będący adaptacją bestsellerowej powieści mistrza grozy, Stephena Kinga. Licealistka Sadie Harper i jej młodsza siostra Sawyer przeżywają niedawną śmierć matki. Pewnego dnia w ich domu pojawia się tajemniczy, desperacko szukający pomocy pacjent. Od tego momentu, pogrążoną w żałobie rodzinę zaczyna nękać przerażająca nadprzyrodzona istota żerująca na cierpieniu swoich ofiar.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Sophie Thatcher, Vivien Lyra Blair, David Dastmalchian, Chris Messina

Dostępność w streamingu: Abonament w Disney+ lub wypożyczenie w Amazon Prime Video, Player i Canal+

Naznaczony: Czerwone drzwi

Znacie Patricka Wilsona? Jeśli samo to nazwisko nie mówi Wam zbyt wiele, warto zaznaczyć, że jest to aktor, który wciela się w Eda Warrena w serii filmów Obecność. 49-latek już w lipcu zeszłego roku zadebiutował w roli reżysera przy okazji premiery Naznaczonego: Czerwone drzwi. Co więcej, Wilson był również główną gwiazdą obsady horroru, który stanowi piątą część cyklu Naznaczony.

Oczywiście, jak na filmy grozy przystało, aby dobrze bawić się na seansie The Red Door, raczej nie trzeba zapoznawać się z czterema poprzednimi produkcjami z serii. Niemniej, jeśli chcielibyście przypomnieć sobie tytuły z lat 2011, 2013, 2015 i 2018 znajdziecie je między innymi w wypożyczalni Canal+ oraz w serwisie streamingowym HBO Max.

Aby raz na zawsze pozbyć się demonów, Josh i Dalton, który jest w collegu muszą zmierzyć się z mroczną przeszłością swojej rodziny oraz mnóstwem nowych i jeszcze bardziej przerażających strachów, które czyhają za czerwonymi drzwiami.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Lin Shaye

Dostępność w streamingu: Abonament w HBO Max lub wypożyczenie w Polsat Box, Player i Canal+

Nawiedzony dwór

Jak pewnie doskonale wiecie, horrory bez najmniejszego problemu można mieszać także z innymi gatunkami filmowymi. Na pierwszy plan wychodzi tu komedia, dzięki której otrzymaliśmy mnóstwo świetnych produkcji, a jedną z nich jest Nawiedzony dwór Disneya z 2003 roku. Dwie dekady później popularna wytwórnia zdecydowała się nieco odświeżyć klasyczną historię, czego efektem będzie sierpniowa premiera Haunted Mansion.

Tym razem na ekranie nie zobaczymy już Eddiego Murphy’ego, ale Owena Wilsona, Rosario Dawson, Jamie Lee Curtis, Danny’ego DeVito czy Winone Ryder. Oczywiście widzowie, którzy poszukują przerażających i mrożących krew w żyłach scen, nie powinny oczekiwać od Nawiedzonego dworu zbyt wiele. Zdecydowanie jest to bardziej film familijny, jednak warto wyróżnić go na dzisiejszej liście.

Opowieść o przygodach mieszkańców pewnego domu, którzy – chcąc pozbyć się niechcianych współlokatorów z zaświatów – zatrudniają zwariowaną ekipę tak zwanych ekspertów od duchów.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Owen Wilson, Danny DeVito, Rosario Dawson, Chase W. Dillon, LaKeith Stanfield

Dostępność w streamingu: Abonament w Disney+ lub wypożyczenie w Amazon Prime Video, Player i Canal+

Zakonnica 2

Powracamy do przerażających horrorów, ponieważ kolejnym tytułem na liście jest Zakonnica 2, czyli film należący do franczyzy Obecność. Omawiana właśnie produkcja jest bezpośrednią kontynuacją Zakonnicy z 2018 roku. Oznacza to, że na ekranie ponownie zobaczymy między innymi Bonnie Aarons w swojej przerażającej kreacji. Co więcej, angaż przy omawianym właśnie horrorze dostała również Taissa Farmiga, która po raz drugi wcieli się w siostrę Irene. Przypomnijmy, że Taissa prywatnie jest siostrą Very Farmigi, czyli jednej z głównych twarzy Obecności.

Fabuła Zakonnicy 2 ma miejsce cztery lata po wydarzeniach z „jedynki” (1956 rok). W przełożeniu na oś czasu całej franczyzy możemy ją umiejscowić pomiędzy Annabelle: Narodziny zła (1955 rok), a Annabelle (1967). Cóż, bez dwóch zdań Zakonnica 2 to jeden z najlepszych horrorów w całym 2023 roku.

Kilka lat po wydarzeniach dziejących się w klasztorze w Rumunii, Siostra Irene udaje się do Francji aby zbadać przyczynę śmierci pewnego księdza.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Taissa Farmiga, Jonas Bloquet, Storm Reid, Bonnie Aarons

Dostępność w streamingu: Abonament w HBO Max lub wypożyczenie w Player i Canal+

Egzorcysta: Wyznawca

W zestawieniu poświęconym filmom grozy w 2023 roku moim osobistym faworytem jest jednak Egzorcysta. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim sequel kultowego filmu swoją premierę miał w 50. rocznicę wydania oryginalnego Egzorcysty. Po drugie twórcy do projektu zaangażowali Ellen Burstyn, czyli odtwórczyni Chris MacNeil — matki opętanej przez demona dziewczynki z pierwszej części serii z 1973 roku. Dla 90-latki był to powrót do franczyzy po trwającej 50 lat przerwie! Po trzecie dzisiejsze możliwości techniczne sprawiły, że przy dobrym poprowadzeniu historii oraz kilku kreatywnych zabiegach otrzymaliśmy cudowną laurkę dla horroru sprzed pięciu dekad.

Umówmy się, że Egzorcysta z 1973 roku poniekąd wskazał drogę, którą powinny podążać filmy grozy, więc sprezentowanie mu na urodziny takiego daru może przejść nie tylko do historii branży horrorów, ale i całego Hollywood. Poza wspomnianą już Ellen Burstyn angaż przy produkcji otrzymali Leslie Odom Jr., Raphael Sbarge czy Ann Dowd. Za reżyserię odpowiada natomiast David Gordon Green.

Dwie nastolatki nie wracają do domu, przepadając w lesie. Po 3 dniach zostają odnalezione, jednak ich zachowanie staje się coraz bardziej nieobliczalne!

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Leslie Odom Jr., Ann Dowd, Ellen Burstyn, Lidya Jewett

Dostępność w streamingu: Wypożyczenie w Apple TV+, Canal+ i Rakuten TV

Obserwowany

Przerażająco zapowiadał się także Obserwowany lub jak kto woli – Dear David. W głównych rolach zobaczyliśmy Augustusa Prew, Andree Bang, René Escobara Jr., Camerona Nicolla i Justina Longa. Co ciekawe omawiany właśnie tytuł jest trzecią koprodukcją między BuzzFeed Studios a Lionsgate Films. Fabularnie Obserwowany skupi się na klasycznym motywie opętania mężczyzny przez demonicznego potwora.

Mężczyzna jest nawiedzany przez ducha chłopca o imieniu David, który próbuje go zabić.

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Augustus Prew, Andrea Bang, Justin Long

Dostępność w streamingu: Wypożyczenie w Canal+, Amazon Prime Video i Player

Piła X

Czy jeśli jakaś franczyza dobija do dziesięciu filmów, można uznać to jedynie za odcinanie kuponów? Oczywiście! No, chyba że mówimy o Pile, która śmiało może wydać na światło dzienne jeszcze 100 kolejnych części, a na pewno każda z nich przyciągnie do kin oraz platform streamingowych mnóstwo widzów. Tak się składa, że w październiku zeszłego roku byliśmy świadkami premiery Piły X, czyli jubileuszowej odsłony kultowej franczyzy.

Śmiertelnie chory John Kramer wyrusza do Meksyku, by poddać się eksperymentalnemu leczeniu. Okazuje się jednak że pada ofiarą oszustów, którzy zbijają majątek na ludzkim cierpieniu. Nie wiedzą, że zadarli z człowiekiem, który w kwestiach cierpienia jest ekspertem. John zabiera się do pracy, konstruując zestaw najbardziej skomplikowanych, szalonych i okrutnych pułapek jakie kiedykolwiek powstały.

Opis filmu (Amazon Prime Video)

W obsadzie: Tobin Bell, Shawnee Smith, Synnøve Macody Lund, Steven Brand

Dostępność w streamingu: Wypożyczenie w Canal+, Polsat Box i Player

Gra w opętanie

Fajne horrory – zwiastun fimu Gra w opętanie

Fanatyczna grupa morderców, chora gra oraz ciągła presja i poczucie walki o przetrwanie – taki zestaw szykuje dla nas Gra w opętanie, która zadebiutowała pod sam koniec zeszłego roku. Co ciekawe omawiana właśnie produkcja powinna zainteresować między innymi osoby zafascynowane bandami morderców. Twórcy wspominają tu o Charlesie Mansonie, jednak klimat Gry w opętanie najprawdopodobnie przypadnie do gustu także bardziej wrażliwym widzom.

Uczennice Samantha i Clara zostają same na Święta w położonym na odludziu szkolnym internacie. Wkrótce staną oko w oko z grupą fanatycznych morderców, którzy w tej… więcej

Opis filmu (Filmweb)

W obsadzie: Mena Massoud, Olivia Scott Welch, Chloë Levine, Gus Kenworthy

Dostępność w streamingu: Brak

Fajny horror na wieczór? Oto nasze kolejne propozycje

Nie da się ukryć, że rok 2024 stoi filmami grozy (zresztą podobnie jak 2023). Niemniej, jeśli nie chcecie czekać do lipca, sierpnia, września czy października, aby obejrzeć fajny horror, warto zapoznać się z naszymi autorskimi rankingami tego typu produkcji. Poniżej znajdziecie odpowiednie linki, które przekierują Was do wskazanych zestawień. Tymczasem już teraz czekamy na najlepsze horrory w 2024 roku.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Entertainment Weekly/Focus Features (modyfikacje własne)

Motyw