Android 14. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym systemie Google

9 minut czytania
Komentarze

Android, system operacyjny stworzony przez Google, przeszedł długą drogę od swoich początków w 2008 roku. Najnowsza wersja, Android 14, stanowi kolejny krok w tej ewolucji, dostarczając użytkownikom nowych funkcji, poprawek i udoskonaleń.

google android 14 robot
Fot. Google

Historia poszczególnych wersji systemu Android

Android debiutował w 2008 roku jako otwarty system operacyjny dla smartfonów. Od tego czasu przechodził przez wiele aktualizacji — a każda wnosiła coś nowego:

google android wszystkie wersje
źródło: futuristicandroidsystem.wordpress.com
 • 2008: Android 1.0-1.6: Pierwsze wersje, które były fundamentem dla przyszłych aktualizacji.
 • 2009: Android 2.0-2.3 (Eclair, Froyo, Gingerbread): Wprowadzenie wsparcia dla wielu rozdzielczości ekranów, poprawki wydajności i wsparcie dla Adobe Flash – w tej wersji pojawiły się nowe funkcje, takie jak sklep z aplikacjami, aparat fotograficzny i odtwarzacz muzyki.
 • 2011: Android 3.0-3.2 (Honeycomb): Optymalizacja dla tabletów.
 • 2012: Android 4.0-4.4 (Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat): Połączenie interfejsów dla smartfonów i tabletów, poprawki wydajności i nowy design. Android Ice Cream Sandwich to pierwsza wersja Androida, która oferowała spójny interfejs użytkownika na urządzeniach mobilnych i tabletach.
 • 2014: Android 5.0-5.1 (Lollipop): Wprowadzenie Material Design — nowy wygląd interfejsu użytkownika, oparty na płaskich ikonach i kolorach.
 • 2015: Android 6.0 (Marshmallow): Wprowadzenie szeregu nowych funkcji, takich jak wprowadził szereg nowych funkcji, takich jak tryb domowy, tryb gościnny i zarządzanie uprawnieniami.
 • 2016: Android 7.0-7.1 (Nougat): Ulepszenia wielozadaniowości i wsparcie dla VR. Android Nougat wprowadził nowy system powiadomień, tryb oszczędzania energii Doze oraz obsługę obrazów pełnoekranowych.
 • 2017: Android 8.0-8.1 (Oreo): Optymalizacje i nowe funkcje, takie jak Picture-in-Picture, Digital Wellbeing i akcje szybkiego powiadomienia.
 • 2018: Android 9 (Pie): Poprawa wydajności baterii i adaptacyjna jasność, a także nowy system gestów, obsługa ciemnego motywu oraz udoskonalona personalizacja.
 • 2019: Android 10: Pierwsza wersja Androida, która nie otrzymała nazwy kodowej. Wprowadziła szereg nowych funkcji, takich jak możliwość blokowania aplikacji za pomocą odcisku palca lub hasła, obsługę 5G oraz udoskonaloną integrację z Asystentem Google.
 • 2020: Android 11: Nowe narzędzia do zarządzania rozmowami i powiadomieniami, możliwość przełączania między aplikacjami za pomocą gestów, obsługa komunikatów RCS oraz udoskonalona ochrona prywatności.
 • 2021: Android 12: Android 12 wprowadził nowy design Material You, oparty na dynamicznych kolorach i animacjach. Wprowadził również szereg nowych funkcji, takich jak możliwość korzystania z wielu profili użytkowników na jednym urządzeniu, obsługę widżetów na ekranie głównym oraz udoskonaloną wydajność.
 • 2022: Android 13: Wersja, która oferowała szereg nowych funkcji, takich jak możliwość tworzenia profili użytkowników dla dzieci, obsługę dźwięku przestrzennego oraz udoskonaloną personalizację.

Nowości w systemie Android 14

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jakich funkcji można spodziewać się w nowej wersji systemu. Android 14 wniesie więcej inteligencji (AI zdominowało wszakże ostatnią konferencję Google I/O) i dostarczy użytkownikom zaawansowanych funkcji związanych z personalizacją. Przystosować do swojego gustu będzie można m.in. ekran blokady, korzystając z nowych skrótów i projektów zegarów.

Użytkownik będzie mógł utworzyć tapety złożone tylko z kolorów i emoji, ale też trójwymiarowe, wielowarstwowe grafiki ze zdjęć, mające intrygujący efekt paralaksy. Fani multimediów docenią dodatkowo wdrożenie obsługi trybu Ultra HDR, możliwość zastosowania smartfonu w roli kamerki internetowej, pojawią się też nowe rzeczy związane z baterią czy wpisywaniem kodu PIN.

google android 14
fot. Android Developers

Androida 14 stawia też na zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości. Użytkownik będzie dokładniej wiedział, jak jego dane wykorzystywane są w aplikacjach. Będzie to dotyczyło m.in. lokalizacji czy informacji na temat udostępniania przez aplikację danych innym firmom do celów reklamowych. Pojawi się też więcej preinstalowanych aplikacji firmowanych przez Google, m.in. Health Connect.

Kiedy będzie finalna wersja systemu?

Android 14 jest dostępny do pobrania i zainstalowania — ale nie dla wszystkich. Prace nad systemem rozpoczęły się na początku roku — wtedy o nowościach dowiadywaliśmy się z wersji deweloperskich. W lutym była to wersja Android 14 Developer Preview 1, a w marcu — Developer Preview 2. W lipcu pojawiła się wersja beta 4 Androida 14, a w sierpniu Android 14 beta 5 — czyli jesteśmy o krok od premiery finalnej, ostatecznej wersji systemu. Zresztą plan wypuszczania kolejnych wersji deweloperskich i beta potwierdza, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Google.

google android 14 harmonogram
Źródło: Google

Pierwszeństwo mają smartfony Google, czyli modele z linii Pixel — na nie najłatwiej i najszybciej można wgrać wersje beta Androida 14. Niedawno pojawiła się aktualizacja kwartalna, czyli Android 14 QPR1 Beta z wrześniowymi łatkami bezpieczeństwa dla Google’owskich Pixeli.

Ale Android 14 dostępny jest nie tylko w smartfonach Google Pixel. Później Google rozszerzył program testów Androida 14 na inne urządzenia z Androidem. Google podaje na swojej stronie instrukcję, jak zainstalować nowy soft na poszczególnych smartfonach. Możemy też podzielić się listą smartfonów, które powinny mieć Androida 14 od nowości — z pewnością będą do nich należały smartfony z rodziny Samsung Galaxy S24.

Kiedy zadebiutuje oficjalna, stabilna wersja systemu Android 14? Spodziewaliśmy się jej we wrześniu, ale ostatnie doniesienia wskazują, że może ona nastąpić później. Internetowe doniesienia wskazują, że nastąpi to wraz z premierą Pixeli 8. W ten sposób Android 14 pojawi się 4 października 2023 roku.

Android 14, Samsung i OneUI 6.0

Swoje własne testy Androida 14 prowadzi Samsung, który indywidualnie pracuje nad nakładką OneUI — w ostatnim czasie udostępniono wersję beta, którą mogą testować użytkownicy wybranych modeli.

Samsung testuje nowe oprogramowanie na smartfonach z serii Galaxy S23 oraz czwartej generacji swoich składanych smartfonów, tj. Galaxy Z Flip4 lub Z Fold4. Zresztą finalnej wersji nakładki OneUI 6.0 oczekujemy równie mocno, jak samego Androida 14. Jeśli interesują was konkretne funkcje, które znajdą się w OneUI 6.0 oraz zmiany względem interfejsu opartego na Androidzie 13, zajrzyjcie do tekstu z listą opisującą wszystkie nowości.

google android 14 One UI 6
fot. Samsung Community

Nową wersję systemu Android dostanie szereg smartfonów koreańskiego producenta. Mogą na nią liczyć nie tylko najnowsze modele, ale i te, które obejmuje określone, 3- lub 4-letnie wsparcie w zakresie aktualizacji systemu (niestety dla kilku popularnych modeli będzie to ostatnia wersja systemu). Androida 14 może spodziewać się na przykład jeden z tańszych modeli producenta, czyli Galaxy M23 5G.

Starsze modele koreańskiego producenta niestety będą musiały się obejść smakiem — wiele popularnych telefonów niestety aktualizacji do Androida 14 nie dostanie. Producent udostępnił już pierwszą betę One UI 6.0 – i musimy przyznać, że wygląda świetnie. Ostatnie doniesiena wskazują, że betę One UI 6.0 z Androidem 14 dostały modele z lini Galaxy S22 oraz Galaxy S21.


Nakładki producentów i aktualizacja do Androida 14

A propo OneUI… Obecnie tylko na nielicznych smartfonach skorzystacie z czystej wersji systemu. Musicie w tym celu kupić smartfony z linii Pixel od Google albo poszukać modeli, które uczestniczyły w programie Android One (np. Xiaomi Mi A3, Motorola One Action czy Nokia 7.2). Pozostali producenci urządzeń mobilnych stosują własne, autorskie nakładki, bardziej lub mniej rozbudowane, mają też różne polityki aktualizacji Androida. Niektórzy oferują aktualizacje do najnowszej wersji Androida przez kilka lat, podczas gdy inni ograniczają je na przykład do jednego roku.

google android 14 MIUI
fot. Depositphotos/ChinaImages

Najpopularniejsze nakładki na Androida to Samsungowski One UI, Oxygen OS, czyli interfejs na telefonach OnePlus, ColorOS, dostępny dla smartfonów Oppo, MIUI, który mają telefony od Xiaomi i Redmi, a także EMUI, dostępny dla smartfonów Huawei i Honor. Jedną z najlżejszych i najmniej ingerujących w system Android jest np. MyUX, czyli minimalistyczny interfejs Motoroli.

Te nakładki wprowadzają dodatkowe funkcje, ale również opóźniają dostarczanie aktualizacji Androida dla użytkowników. Google stara się jednak współpracować z producentami, aby aktualizacje były dostarczane szybko i sprawnie. Dodać tu trzeba jeszcze deklarowany czas wsparcia dla aktualizacji systemowych i łatek bezpieczeństwa — sprawdźcie, na którą markę postawić, jeśli chcecie smartfon, który będzie dostawał aktualizacje przez kilka kolejnych lat.

Producenci szykują się na Androida 14 i z wielu źródeł możemy potwierdzić bardziej lub mniej prawdopodobne listy smartfonów i tabletów, które dostaną Androida 14:

Co więcej, na 7 października premierę nowej nakładki dla smartfonów z Funtouch OS zapowiedziała firma Vivo. Nie wiadomo jednak, dla jakich smartfonów Funtouch OS 14 będzie dostępny.


Problemy z fragmentacją Androida

Nie zapominajmy o jeszcze jednym problemie — fragmentacji Androida. To problem polegający na istnieniu wielu wersji systemu operacyjnego na różnych urządzeniach. Wynika to z różnorodności sprzętu i indywidualnych nakładek producentów. Powodem jest również to, że Android jest systemem operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym, co oznacza, że producenci urządzeń mobilnych mogą swobodnie modyfikować jego wygląd i funkcjonalność.

Choć Google wprowadziło inicjatywy, takie jak Project Treble czy Android One, aby przeciwdziałać temu problemowi, fragmentacja to nadal wyzwanie dla producentów, deweloperów oraz użytkowników, którzy chcą otrzymać najnowsze aktualizacje. Przekłada się to też na niższy poziom bezpieczeństwa, aplikacje, które nie są kompatybilne ze wszystkimi wersjami Androida oraz opóźnione dostarczanie najnowszych wersji systemu dla poszczególnych modeli smartfonów.

Android 14 oficjalnie!

4 października Android 14 pojawił się oficjalnie i posiadacze smartfonów z serii Google Pixel mogą już zainstalować aktualizację i cieszyć się nową wersją systemu.

Co ze smartfonami pozostałych producentów? Tutaj użytkownikom przyjdzie poczekać — jedni mogą liczyć na aktualizacje przygotowane przez producentów jeszcze w tym roku, inni poczekają znacznie dłużej. Jednym z pierwszych producentów, który przedstawił harmonogram aktualizacji swoich smartfonów, była firma realme, która dostarczy Realme UI 5.0 w ciągu najbliższych miesięcy dla ponad 20 swoich telefonów.

google android 14 aktualizacja
fot. materiały prasowe/Google

Bardzo duże smartfonów do One UI 6.0 zaktualizuje też Samsung, wkrótce powinniśmy zobaczyć też system Android 14 w nakładce Funtouch OS od Vivo.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw