Grafika promocyjna Androida 14 zawierająca ikonę Androida, logo "Android 14" i dwa smartfony z nowym interfejsem użytkownika.
LINKI AFILIACYJNE

Android 14 już dostępny. Oto jak go pobrać i warunki, które musisz spełnić

5 minut czytania
Komentarze

Wyczekany Android 14 wreszcie zadebiutował oficjalnie. Przynosi sporo nowych funkcji — zarówno w kwestii wyglądu, jak i personalizacji czy bezpieczeństwa. Oto instrukcja, jak można go zainstalować.

Jak podaje Google, o nowych funkcjach, które można znaleźć w najnowszej wersji systemu Android 14, można przeczytać na stronie android.com/14. Android 14 zaczyna być wdrażany na obsługiwanych urządzeniach Pixel już dziś, a jeszcze w tym roku będzie dostępny na większej urządzeń, takich jak Samsung Galaxy, iQOO, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo i Xiaomi.

Jak zainstalować aktualizację na smartfonach Google Pixel?

Posiadacze smartfonów Google jako pierwsi dostaną Androida 14 – albo, jeśli zamówią model Pixel 8 lub Pixel 8 Pro, będą mieć go od nowości. Co więcej, przez długi czas nie będą musieli martwić się wsparciem — Google ogłosił, że będzie wspierać najnowsze Pixele przez 7 lat!

Jak sprawdzić, czy nowa wersja systemu jest już dostępna?

Należy w tym celu przejść do zakładki Settings, a następnie System Update. Jeśli producent udostępnił paczkę instalacyjną, można po prostu kliknąć na update i rozpocząć pobierane. Jeśli nie, wtedy należy wybrać opcję Check for update. Zazwyczaj aktualizacja ma kilka gigabajtów, więc należy przygotować odpowiednio wolną przestrzeń w telefonie oraz upewnić się, że telefon jest naładowany i ma stabilne połączenie z Wi-Fi.

Jeśli czeka na was już aktualizacja, wtedy wystarczy wybrać Download and install. Pobranie i zainstalowanie nowego systemu zajmuje zazwyczaj ok. 20-30 minut i może wiązać się z restartem urządzenia. Gdy cały proces już się zakończy, smartfon powinien pracować z nową wersją systemu.

Jeśli nie ma jeszcze pliku do pobrania, nie martwcie się. Jeśli macie model Google Pixel, który kwalifikuje się do aktualizacji, na pewno ją dostaniecie. Dotyczy to osób, które mają następujące urządzenia:

  • Google Pixel 7 Pro
  • Google Pixel 7
  • Google Pixel 6a
  • Google Pixel 6 Pro
  • Google Pixel 6
  • Google Pixel 5a
  • Google Pixel 5
  • Google Pixel 4a

Android Flash Tool

Aby zainstalować Androida 14 na telefonie Pixel (lub innych obsługiwanych urządzeniach) za pomocą narzędzia Android Flash Tool, najpierw upewnij się, że masz komputer z systemem Windows, macOS, Chrome OS lub Linux z dostępem do internetu i najnowszą przeglądarką Chrome oraz kabel USB do podłączenia telefonu do komputera. A także co najmniej 10 GB wolnego miejsca.

Gdy już to zrobisz, wykonaj następujące kroki:

  1. Pobierz i zainstaluj sterowniki dla twojego telefonu ze strony Google USB Driver.
  2. Połącz telefon z komputerem poprzez kabel USB (bez hubów czy adapterów, wyłącznie bezpośrednio).
  3. W ustawieniach telefonu należy przejść do Trybu programisty.
    • Jeśli go nie widzisz, wtedy wejdź w Ustawienia > O telefonie i 7 razy stuknij w wersję systemu — pojawi się informacja, że teraz jesteś programistą. To powinno też poskutkować pojawieniem się nowej zakładki w menu.
  4. W trybie programisty zezwól na OEM unlocking i USB debugging.
  5. Odwiedź stronę Android Flash Tool, aby zainstalować Androida 14.
  6. Wybierz wersję, którą chcesz zainstalować i podążaj za wskazówkami, aby ukończyć instalację.
  7. Jeśli cały proces się powiedzie, będziesz mieć zainstalowanego Androida 14.

Kiedy będzie Android 14 dla innych smartfonów?

Użytkownicy modeli firmowanych przez innych producentów zazwyczaj muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż producent przygotuje stosowną aktualizację — obejmującą odpowiednio przystosowaną i przygotowaną nakładkę firmową. Zasada działania jest taka sama — trzeba poczekać na pojawienie się odpowiedniego pliku w zakładce z aktualizacjami systemowymi.

Jakie są minimalne wymagania systemu Android 14?

Dla optymalnego działania systemu Android 14 producent sugeruje urządzenia z co najmniej 4 GB pamięci RAM. Można założyć, że wszystkie smartfony kompatybilne z Androidem 11 będą również kompatybilne z najnowszą wersją systemu. Dlatego, bazując na różnych internetowych źródłach, można założyć, że smartfon z Androidem 14 powinien mieć co najmniej procesor o taktowaniu co najmniej 2,0 GHz, 3 GB pamięci RAM, wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej 1080×2400 pikseli i bateria o pojemności co najmniej 3000 mAh. Te parametry powinny zapewnić płynne działanie smartfona z Androidem 14, nawet przy korzystaniu z bardziej wymagających aplikacji.

Warto dodać, że Android 14 ma zablokować możliwość instalowania niektórych aplikacji ze sklepu Google. Chodzi o programy, które od dawna nie doczekały się aktualizacji i są po prostu przestarzałe. Google planuje ograniczyć dostęp do aplikacji przeznaczonych na Androida w wersji 6.0 – tak, chodzi o system z 2015 roku. Takie aplikacje mogą być po prostu niebezpieczne, a słabe zabezpieczenia i bugi mogą być furtką dla cyberprzestępców. Zablokowany zostanie też sideloading tego typu aplikacji, czyli instalowanie ich z zewnątrz, spoza sklepu Google Play.

Według zaktualizowanych wymagań Google nowe aplikacje pojawiające się w Google Play powinny być napisane dla Androida 12 lub 13. Te, które są starsze, przeznaczone dla niższych wersji Androida, będą wymagały od twórców aktualizacji. 

Źródło: Blog Google

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw