Google udostępnia Android 14 wybranym użytkownikom. Jedna ze zmian upodabnia system do Windowsa

2 minuty czytania
Komentarze

Android 14 będzie dostępny dla szerszego grona użytkowników dopiero za kilka miesięcy, ale już teraz Google udostępniło pierwszą, deweloperską wersję systemu. Zdradza ona, w którym kierunku podąża oprogramowanie oraz jakich zmian możemy się spodziewać w systemie z zielonym robotem.

Co nowego przynosi Android 14?

Nowa wersja systemu operacyjnego od Google dedykowanego smartfonom przynosi sporo zmian. Jedna z nich może się kojarzyć z rozwiązaniem obecnym w Windowsie. Chodzi o zarządzanie kontami.

Android pozwala na tworzenie więcej niż jednego konta użytkownika. W wersji 14 rozbudowane zostają jednak możliwości zarządzania tymi kontami. Możemy nadawać innym kontom uprawnienia administratora (co pozwoli użytkownikom np. na modyfikacje systemu lub przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych). Android 14 to także możliwość stworzenia profilu gościa – administrator zdecyduje, czy gość będzie mógł dzwonić i wysyłać SMS-y.

Tego typu zarządzanie kontami znamy z systemu Windows, gdzie jest ono dostępne od dawna. Trudno się jednak dziwić – dużo częściej ma miejsce sytuacja, w której kilka osób korzysta z tego samego komputera, niż dzieli ze sobą telefon.

Wróćmy jednak do nowości w Androidzie 14, które poznaliśmy wraz z pojawieniem się wersji deweloperskiej. Na liście możemy znaleźć choćby:

  • Łatwiejsze zarządzanie baterią (licznik czasu włączonego ekranu od ostatniego ładowania, oddzielanie elementów zużywających baterię)
  • Przywrócenie funkcji Fast Pair
  • Health Connect dostępne z poziomu ustawień
  • Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. dedykowana sekcja do parowania telefonu z urządzeniem wspomagającym słuch
  • Możliwość zwiększenia rozmiaru czcionki nawet o 200%
  • Wsparcie dla obsługi łączności satelitarnej
  • Wyświetlanie ostrzeżeń przy próbie instalacji aplikacji tworzonych z myślą o Androidzie 8.1 lub starszym oraz blokowanie pobierania programów przygotowanych z myślą o starszych wersjach systemu niż Android 6
  • Lepsze zarządzanie galerią zdjęć i filmów (chodzi o możliwość nadania aplikacjom dostępu do części galerii, a nie tylko do całej)
  • Klonowanie aplikacji także na czystej wersji systemu

Deweloperska wersja Androida 14 została przygotowana na smartfony Google Pixel, a konkretnie modele 4a 5G, 5, 5a, 6, 6a, 6 Pro, 7, 7 Pro. Zanim zadebiutuje oficjalna wersja Androida 14 dedykowana szerokiemu gronu użytkowników, możemy spodziewać się jeszcze odsłony Developer Preview 2 oraz kilku wersji Beta.

źródło: androidauthority, RootBlog, Twitter, Google, fot. belchonock/Google

Motyw