Android 14 – Google udostępniło kolejną wersję deweloperską. Kilka zmian mocno cieszy

2 minuty czytania
Komentarze

Po miesiącu od udostępnienia systemu Android 14 Developer Preview, Google wydało kolejną odsłonę swojego oprogramowania. Wciąż nie jest to coś, z czego może korzystać przeciętny użytkownik telefonu z zielonego robotem. Wersje deweloperskie zdradzają jednak, że finalna wersja systemu jest coraz bliżej oraz czego możemy się po niej spodziewać.

Android 14 Developer Preview 2 – najważniejsze informacje

Deweloperskie wersje Androida mają to do siebie, że nie są dostępne dla wielu użytkowników. Ograniczeniem jest choćby sprzęt: oprogramowanie działa jedynie na smartfonach Google Pixel.

Nowa wersja deweloperska potwierdza funkcję, o której mówiło się już wcześniej – chodzi o możliwość nadania aplikacjom dostępu do części galerii, a nie tylko do całej. Przy próbie przesyłania plików, do których nie został wcześniej udzielony dostęp danej aplikacji, będzie ona musiała zapytać o zgodę. To powinno korzystnie wpłynąć na prywatność i bezpieczeństwo.

Android 14 to także łatwiejsze logowanie przy wykorzystaniu interfejsów API. Google zmierza w kierunku sytuacji, w której użytkownicy nie będą skazani na korzystanie z klasycznych haseł. Nowości jest więcej, a z jednej z nich powinny być zadowolone osoby, które korzystają z innych sklepów z aplikacjami, niż Google Play. Aplikacje będą aktualizowane za pośrednictwem sklepu, z którego pierwotnie pobrano dany program i w bardziej dogodnych momentach, np. wtedy, gdy użytkownik i tak nie korzysta z aplikacji. Do tego Google zadbało choćby o Europejczyków, którzy wyjechali do USA. W systemie będą oni mogli ustawić europejskie jednostki miar, temperatury oraz szczegóły dotyczące kalendarza, np. zmieniając jednostki temperatury na stopnie Celsjusza i pierwsze dni tygodnia na poniedziałki.

Druga wersja deweloperska Androida 14 jest jednocześnie ostatnią tego typu. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na kilka wersji Beta, które będą udostępniane od kwietnia do lipca. Potem powinna się już pojawić stabilna wersja systemu, z której skorzysta szerokie grono użytkowników.

źródło: androidauthority.com, zdjęcie główne: belchonock/Google

Motyw