Android 13 beta

Oto nowości, które trafią na Android 13 – dla każdego coś przydatnego

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Postęp technologiczny na rynku smartfonów nie jest tak szybki, jak kilka lat temu. W związku z tym nie ma co oczekiwać rewolucyjnych zmian szczególnie w przypadku systemów operacyjnych. Tak też jest w przypadku nowości, które trafią na Android 13. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zobacz także: Microsoft oficjalnie pokazał nowości Windowsa 11 – są świetne!

Nowości Android 13

Ulepszony wygląd

Android 13 to przede wszystkim lepszy Material You. Jest to design, który nie wszystkim przypadł do gustu, ale Google zamierza go rozwijać. Gigant chce, aby dostosowanie telefonu do własnego stylu było proste i automatyczne.

nowości android 13

Nowością w nadchodzącej wersji będą ikony dostosowujące się do motywu. Na początku będzie to działać tylko na urządzeniach Pixel. Warto dodać, że funkcja zadziała też tylko w aplikacjach, w których programista stworzył monochromatyczną alternatywę ikon. Oczywiście gigant robi wszystko, aby zachęcić programistów do oferowania tego typu ikon, a także współpracuje z partnerami, aby wprowadzić nowości do innych smartfonów.

Zabezpieczenia i prywatność

W Androidzie 13 zostanie ulepszone wybieranie zdjęć. Stanie się ono uniwersalne w różnych aplikacjach. Gdy udostępnisz fotografię, wyskakujący selektor stanie się jeszcze bardziej bezpieczny. Nie pozwali aplikacji na dostęp do wszystkich Twoich zdjęć, tylko do tych, które wybierzesz. Co ciekawe, Google wprowadzi tę funkcję na wszystkie telefony z Androidem 11 i Androidem 12 za pomocą Sklepu Play.

nowości w android 13

Ponadto, gigant wprowadzi też nowe uprawnienia Wi-Fi. Chodzi o to, żeby zmodyfikować pozwolenia na lokalizację. Zasadniczo aplikacje wymagające dostępu do pobliskich urządzeń Wi-Fi zwykle potrzebują również dostępu do uprawnień lokalizacyjnych. Nowe uprawnienia NEARBY_WIFI_DEVICES pozwolą wprowadzić nową opcję, która nie wymaga niepotrzebnego dostępu do lokalizacji.

Inne nowości Android 13

Wśród innych nowości zobaczymy też np. dzielenie wyrazów. Chodzi o automatyczne dzielenie tekstu, gdy ten przekracza dostępne obramowania. Nowa wersja Androida zwiększa wydajność tego systemu o deklarowane 200%.

Pojawi się także Project Mainline. Ten system pozwala Google wysyłać aktualizacje Androida na dowolny telefon, niezależnie od wersji, producenta, a Android 13 rozszerza jego zakres.

Zmienią się także szybkie ustawienia. Dotyczy to jednak bardziej deweloperów, którzy teraz łatwiej informować użytkowników o niestandardowych opcjach za pomocą specjalnego monitu. Dodatkowo będą mogli oni wywołać efekty ripple, rozmycia i innych animacji. Ponadto, Google zmusi programistów do większego uwzględniania dużych ekranów podczas tworzenia aplikacji. Być może ma to związek z naciskiem na oprogramowanie tabletów.

Łatwiejsze życie będą mieć też użytkownicy dwujęzyczni. Od teraz mogą używać jednego języka w swoim systemie, a innego w określonych aplikacjach. Android 13 ułatwia to dzięki nowemu interfejsowi API platformy, który pozwala programistom ustawić lub uzyskać preferowany język.

Dla kogo wersja Preview?

Jeśli masz smartfona Google Pixel (co najmniej 4), możesz oczywiście zainstalować wersję zapoznawczą. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że taka wersja będzie pełna błędów. Warto też dodać, że Android 13 powinien pojawić się w oficjalnym wydaniu za kilka miesięcy.

Źródło: androidauthority

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy