LINKI AFILIACYJNE

Telefon z dobrym aparatem. Zestawienie TOP20 modeli dostępnych w Polsce

Smartfon Huawei z potrójnym aparatem i przednią kamerą umieszczoną w narożniku ekranu, tylna obudowa z teksturą w kształcie rombów.

HUAWEI Pura 70 Ultra

Smartfon z najlepszym wynikiem DXOMARK, który jest dostępny na polskim rynku. Bezsprzecznie telefon z dobrym aparatem.


Niebieski smartfon z podwójnym aparatem z tyłu i ekranem z wycięciem na przedni aparat.

Google Pixel 8 Pro

Pixel z największą liczbą punktów. Idealny smartfon dla fanów systemu Google i fotografii mobilnej.


Smartfon iPhoe 15 Pro Max polecany w rankingu na białym tle

iPhone 15 Pro Max

Najlepszy fotograficzny iPhone. Smartfon z systemem iOS, który robi świetne fotki i nagrywa fantastyczne wideo.


Czarny smartfon Samsung Galaxy S22 Ultra z rysikiem S Pen, widok z przodu i tyłu, przedstawiający przód z ekranem i tył z pięcioma obiektywami aparatu.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Najlepiej oceniony Samsung. Praktyczny zestaw aparatów i świetne możliwości fotograficzne.


Zobacz inne nasze rankingi, które pomagają kupić najlepszy telefon:

Telefon z najlepszym aparatem

Smartfon Huawei z potrójnym aparatem i przednią kamerą umieszczoną w narożniku ekranu, tylna obudowa z teksturą w kształcie rombów.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Smartfony HUAWEI od lat słyną z wyjątkowych możliwości fotograficznych. Najnowszy model Pura 70 Ultra zaraz po premierze podbił ranking DXOMARK. Według wielu jest to najlepszy sprzęt do fotografii. Producent postawił na trzy obiektywy rewelacyjnej jakości. Ponadprzeciętnie wypada też oprogramowanie, które odpowiada za robienie zdjęć, ale także ich przetwarzanie. Dodatkowo jest to telefon, który fantastycznie sprawdza się do robienia portretów. Na wyposażeniu urządzenia znalazł się ultraszeroki kąt, jasny, wysuwany obiektyw główny ze zmienną przysłoną i świetnej jakości teleobiektyw z przybliżeniem razy 3,5.

iPhone z najlepszym aparatem

Smartfon iPhone 15 Pro Max polecany w rankingu na białym tle
Fot. Apple / materiały prasowe

Po wrześniowej premierze Apple było jasne, że tytuł iPhone z najlepszym aparatem przypadnie najnowszemu urządzeniu z Pro w nazwie. Na wyposażeniu znalazł się podobny zestaw obiektywów jak w P60. Główną różnicą teleobiektyw z pięciokrotnym przybliżeniem. Alternatywnie można się zdecydować na mniejszego 15 Pro z trzykrotnym przybliżeniem. Recenzenci zwracają uwagę na ogólnie świetną jakość fotek. HDR jest skuteczny, pochwalić też można naturalne odwzorowanie kolorów skóry. Jeśli twój smartfon musi pracować na iOS, pod kątem fotografii mobilnej nie ma lepszego kandydata.

Samsung z najlepszym aparatem

Czarny smartfon Samsung Galaxy S22 Ultra z rysikiem S Pen, widok z przodu i tyłu, przedstawiający przód z ekranem i tył z pięcioma obiektywami aparatu.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Samsung Galaxy S24 Ultra to telefon z dobrym aparatem. Sprzęt debiutował na początku 2024 roku i jest to najbardziej kompletny smartfon producenta. Na wyposażeniu znalazł się ultraszeroki kąt i matryca główna, ale urządzenie wyróżnia się dwoma teleobiektywami. Użytkownik wykorzystać może optyczne przybliżenie razy 3 i razy 5. Jest to perfekcyjny zestaw, którym uchwycimy dobry portret, a mocniejsze przybliżenie przyda się m.in. do fotografii miejskiej. Sprzęt oferuje też inteligentne funkcje Galaxy AI, które pozwalają m.in. na zaawansowaną obróbkę.

Telefon do 3000 zł z najlepszym aparatem

Czarny smartfon Xiaomi z wyświetlaczem z czerwonym tłem z przodu oraz tylnym panelem z potrójnym aparatem i logiem Leica.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Xiaomi 13T testowałem w momencie debiutu i muszę przyznać, że jest to telefon z dobrym aparatem. Urządzenie potrafi zrobić flagowe fotki, a obsługa aplikacji aparatu jest bardzo przyjemna. Główny obiektyw daje sobie radę w trudniejszych warunkach. Ultraszeroki kąt i dobry teleobiektyw z dwukrotnym przybliżeniem sprawiają, że 13T jest foto smartfonem godnym polecenia. Jeśli potrzebujesz szybkiego ładowania, warto zwrócić uwagę na Xiaomi 13T Pro, którego także przetestowałem osobiście.

Telefon z dobrym aparatem do 2000 zł

Smartfon w kolorze grafitowym z potrójnym systemem aparatów z tyłu i przednią kamerą umieszczoną w lewym górnym rogu ekranu na białym tle.
Fot. Xiaomi / materiały prasowe

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G telefon z dobrym aparatem. Urządzenie można nazwać średniakiem doskonałym. Sprzęt wyposażono w duży, 6,67-calowy ekran AMOLED o świetnych parametrach obrazu. Najciekawiej prezentuje się wyspa aparatów. Główny aparat oferuje rozdzielczość 200 megapikseli. Pozytywnie należy ocenić też obecność ultraszerokiego kąta. Trzeci obiektyw to zbędne makro. Zdjęcia z Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G zobaczysz w recenzji Łukasza Pająka. Do sprawnego fotografowania przyda się też wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3, a także pojemny akumulator.

Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł

Czarny smartfon Samsung z potrójnym aparatem z tyłu i ekranem z wycięciem w kształcie kropli wody na przednim panelu.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

W przedziale cenowym do 1500 złotych ciężko znaleźć urządzenie z więcej niż jednym sensownym obiektywem. 48-megapikselowa matryca główna potrafi zrobić niezłe zdjęcia nawet w gorszych warunkach. Ultraszeroki kąt stanowi świetne uzupełnienie. Aparat w dobrych warunkach oświetleniowych można nazwać bardzo przyzwoitym. Ostatnim elementem wyposażenia jest 5-megapikselowa kamerka makro, którą należy traktować jako ciekawostkę. Nie zmienia to faktu, że w cenie do 1500 zł ciężko znaleźć model z lepszym aparatem. Samsung zaprezentował już następcę A34, natomiast na A35 w cenie do 1500 zł trzeba jeszcze trochę poczekać.

Telefon z dobrym aparatem do 1000 zł

Przedni i tylny widok niebieskiego smartfona Redmi z potrójnym modułem aparatu i ekranem z kroplą wody na przednim panelu.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Kiedy potrzebny jest telefon z dobrym aparatem w cenie do 1000 złotych, najlepszym wyborem wydaje się Xiaomi Redmi Note 12. Urządzenie poza dobrym wyposażeniem (wyświetlacz AMOLED, pojemna pamięć) oferuje niezłe w swojej klasie cenowej możliwości fotograficzne. Funkcje trzech aparatów są identyczne jak w Samsungu. Obiektyw makro to zbędny dodatek, ale matryca główna i ultraszeroki kąt są bardzo użyteczne.

Telefon z dobrym aparatem – ranking

Tylna część smartfona Huawei z widocznym modułem aparatu o podwójnym obiektywie i etykietą XMAGE, umieszczona na tle opakowania z logo Huawei.
Fot. Android.com.pl / Krzysztof Wilamowski

Telefon z dobrym aparatem to trudna w ocenie kategoria. Ciężko jest porównać dziesiątki telefonów w tych samych okolicznościach. Serwis DXOMARK od lat pracuje nad rankingiem i metodami, aby zaoferować punktację możliwości fotograficznych smartfonów w możliwie niezmiennych warunkach. Zebraliśmy wyniki tych testów, aby w prostej formie zaprezentować wam, kto dzierży obecnie miano smartfona z najlepszym aparatem.

DXOMARK jest serwisem, który od lat testuje smartfony między innymi pod kątem możliwości fotograficznych. Ostatnia aktualizacja procedur testowych odbyła się około trzy lata temu, dzięki czemu można przejrzeć punktacje dla smartfonów nie starszych niż z 2020 roku. W zestawieniu na najlepszy smartfon do zdjęć dominują najnowsze modele.

Grafika przedstawiająca procentowy rozkład punktów w procesie testowania DXOMARK
Fot. DxOMark

Testy polegają na zrobieniu 3000 zdjęć i nagraniu 150 minut wideo. Następnie zarejestrowane materiały są analizowane i odpowiednio punktowane. Na ostateczną ocenę składają się możliwości fotograficzne (50%), wideo (28,5%), zoom (14%), bokeh (3%) i podgląd w aplikacji aparatu (4,5%). Producenci smartfonów mogą przygotować swoje urządzenia pod procedurę testową, natomiast sprawdza ona tak dużo elementów, że wysoko ocenione smartfony zrobią bezkonkurencyjne zdjęcia.

Kolejność przedstawianych urządzeń jest zgodna z rankingiem na stronie. Pominąłem modele, których ze względu na wiek lub brak polskiej dystrybucji, w naszym kraju nie da się kupić. Z rankingu wypadł między innymi Honor Magic4 Ultimate, który na stronie DXOMARK zajmuje wysokie miejsce czy starsze, niedostępne w dystrybucji iPhone’y.

Telefon z dobrym aparatem – ponad 145 punktów

HUAWEI Pura 70 Ultra – 163 punkty

Smartfon Huawei z potrójnym aparatem i przednią kamerą umieszczoną w narożniku ekranu, tylna obudowa z teksturą w kształcie rombów.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

HUAWEI w maju zaprezentował smartfony serii Pura 70. Model z dopiskiem Ultra od razu wskoczył na pierwsze miejsce w rankingu DXOMARK i może się poszczycić tytułem „telefon z najlepszym aparatem”. Na wyposażeniu 70 Pura Ultra znalazł się ultraszeroki kąt, wysuwany aparat 50 Mpx z 1-calową matrycą, a także jasny teleobiektyw 50 Mpx z przysłoną f/2.1.

Urządzenie charakteryzuje się wieloma przydatnymi trybami, a redakcja DXOMARK doceniła fantastyczną jakość zdjęć w każdych warunkach, a także najlepszy teleobiektyw na rynku smartfonów. Jedyny minus, na jaki zwrócono uwagę to utrata ostrości i stabilizacji podczas nagrywania filmów w trudnych warunkach.

HONOR Magic6 Pro – 158 punktów

Zielony smartfon Honor z okrągłym modułem aparatu i wyświetlaczem z kolorową grafiką.
Fot. HONOR / materiały prasowe

HONOR Magic6 Pro to z pewnością telefon z dobrym aparatem. Urządzenie przez kilka miesięcy zajmowało pierwsze miejsce w rankingu. Użytkownik na wyspie znajdzie ultraszeroki kąt, 50-megapikselowy obiektyw główny, a także 180-megapikselowy teleobiektyw z 2,5-krotnym przybliżeniem optycznym.

Ekipa DXOMARK doceniła bardzo wysoką jakość obrazu w różnych warunkach, a także świetne możliwości portretowe. Osobiście miałem przyjemność korzystać z Magic6 Pro i jest to prawdopodobnie telefon z najlepszy aparatem, z jakiego korzystałem. Wśród minusów DXOMARK wymienił przede wszystkim niestabilny autofokus podczas nagrywania w trudnych warunkach oświetleniowych.

HUAWEI P60 Pro – 156 punktów

Smartfon HUAWEI P60 Pro polecany w rankingu na białym tle
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Opisywany na wstępie HUAWEI P60 Pro zdominował ranking DXOMARK w 2023 roku. P60 Pro stracił tytuł telefon najlepszego foto smartfona, ale z pewnością jest to telefon z dobrym aparatem. Testerzy pozytywnie punktują szeroki zakres dynamiczny, dobry kontrast i świetny autofokus. W trybie portretowym smartfon naturalnie rozmywa tło. Osobiście miałem okazję testować foto smartfona chińskiego producenta i trudno się z tym nie zgodzić. Pod względem fotograficznym P60 Pro jest fantastyczny, a przykładowe zdjęcia znajdziesz w mojej recenzji HUAWEI P60 Pro.

iPhone 15 Pro Max – 154 punkty

Smartfon iPhone 15 Pro Max polecany w rankingu na białym tle
Fot. Apple / materiały prasowe

Nie jest zaskoczeniem, że topowy smartfon Apple trafił do czołówki. Model 15 Pro Max oferuje zaawansowane możliwości fotograficzne. Użytkownicy docenią doskonałe doświadczenie zarówno w fotografii, jak i kręceniu materiałów wideo. 15 Pro Max oferuje ulepszony format HDR, zero opóźnienia migawki i znacznie poprawione możliwości zoomu. Urządzenie doskonale rozmywa tło w portretach, które można modyfikować nawet po zrobieniu zdjęcia. W porównaniu do konkurencji, w bardzo słabym świetle zdjęcia robione są dłużej, a na fotkach może pojawić się ziarno.

iPhone 15 Pro – 154 punkty

Ciemnoszary smartfon z potrójnym aparatem z tyłu i ekranem z widocznym czarnym tłem z delikatnym świetlistym wzorem.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

iPhone 15 Pro, podobnie jak model Pro Max, oferuje znakomitą jakość fotek i wideo. Szczególnie dobrze wychodzą zdjęcia portretowe. Co więcej, jest to urządzenie, które MKBHD określił jako smartfon z najlepszym aparatem 2023 roku. Możliwości są porównywalne do większego wariantu. Osobiście preferuję trzykrotne przybliżenie w iPhone 15 Pro względem pięciokrotnego w modelu Pro Max.

Google Pixel 8 Pro – 153 punkty

Niebieski smartfon z podwójnym aparatem z tyłu i ekranem z wycięciem na przedni aparat.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Najlepsze urządzenie Google w kategorii telefon z dobrym aparatem to najnowszy flagowiec. Google Pixel 8 Pro wyróżnia się doskonałą jakością zdjęć i filmów zarówno na zewnątrz, jak i w bardzo słabym świetle. Charakteryzuje się szybkim i precyzyjnym autofocusem oraz dobrym odwzorowanie kolorów skóry w różnych warunkach oświetleniowych. Aparat oferuje wysoki poziom szczegółów oraz efektywną stabilizację. Frontowa kamera zapewnia dobrą jakość kolorów. Wady obejmują utratę bardzo drobnych detali i błędy w efekcie bokeh.

HONOR Magic5 Pro – 152

Smartfon Honor Magic5 Pro w kolorze zielonym, widok z przodu i z tyłu, z potrójnym układem aparatów i logotypem Honor na obudowie.
Fot. HONOR / materiały prasowe

HONOR Magic5 Pro to telefon z dobrym aparatem, który jest świetną alternatywą dla HUAWEI P60 Pro ze względu na dostęp do usług Google. Możliwościami fotograficznymi nieco odstaje, co można zaobserwować w moim porównaniu, natomiast dalej jest to jeden z najlepszych foto smartfonów, jakich kiedykolwiek używałem. Podobnie jak w P60 mamy tu ultraszeroki kąt, aparat główny i teleobiektyw o przybliżeniu 3,5. Zdjęcia wychodzą fenomenalnie w każdych warunkach, a największy mankament Magic5 Pro to nieco przesycone kolory.

Huawei Mate 50 Pro – 149 punktów

Smartfon HUAWEI Mate 50 Pro polecany w rankingu na białym tle
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Drugie miejsce w rankingu DXOMARK na telefon z dobrym aparatem jest Huawei Mate 50 Pro. Urządzenie oferuje fantastyczny ekran OLED, wodoszczelność, niezłe ogniwo obsługujące szybkie, 66-watowe ładowanie i świetną wydajność. Głównym minusem urządzenia jest brak dostępu do usług Google.

Pod względem fotograficznym jest to smartfon topowy. Mate 50 Pro oferuje wysokiej jakości zdjęcia w każdej sytuacji. Ekipa DXOMARK podkreśla imponujące możliwości w warunkach słabego oświetlenia. Obiektyw szerokokątny gwarantuje świetne rezultaty, podobnie jak możliwości przybliżenia. Sprzęt rejestruje wysokiej jakości wideo w każdych warunkach, a robienie zdjęć ułatwia sprawnie działająca aplikacja.

Twórcy rankingu wskazali kilka minusów, wśród których znalazło się opóźnienie migawki w trudniejszych warunkach i brak dokładnego podglądu obrazu. Miłośnicy zdjęć selfie muszą pamiętać o przeciętnej jakości aparacie na froncie.

Google Pixel 8 – 148 punktów

Smartfon Google Pixel z czarną obudową i tapetą z fioletowymi kryształami na wyświetlaczu.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Wysoki wynik w kategorii telefon z dobrym aparatem uzyskał też mniejszy smartfon Google. Pixel 8 wyróżnia się bardzo dobrą jakością zdjęć i filmów. Mimo że model jest znacznie tańszy niż wariant Pro, jakość fotek jest na wysokim poziomie. Wśród wad ekipa DXOMARK wymienia przede wszystkim brak dedykowanego teleobiektywu. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę sprzętu, małą wadę można wybaczyć.

Google Pixel 7 Pro – 147 punktów

Czarny smartfon Google z podwójnym aparatem fotograficznym i ekranem wyświetlającym ekran główny z wiadomością o spotkaniu na kawę i informacją o pogodzie.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Google Pixel 7 Pro to telefon z najlepszym aparatem, który ma usługi Google. Według wielu jest to najlepszy smartfon do zdjęć bazujący na Androidzie, jaki można obecnie kupić. Urządzenie oferuje świetną wydajność, wodoszczelność czy pojemne ogniwo. Przeszkadzać może wolna w porównaniu do konkurencji, 30-watowa ładowarka.

Wyniki testów dowodzą, że smartfon oferuje świetną jakość w każdych warunkach. Wartą podkreślenia zaletą jest wybitne odwzorowanie koloru skóry niezależnie od jej odcienia. Smartfon wyróżnia się też szybkim autofokusem, doskonałym selfie i świetną stabilizacją podczas nagrywania wideo. Ekipa DXOMARK pochwaliła też dobre możliwości przybliżania i imponującą jak na urządzenie mobilne głębię ostrości.

Z wad wymieniono często niedoświetlone filmy w słabym oświetleniu, niewielką utratę szczegółów i szumy na mocnym przybliżeniu, czy widoczne szumy na zdjęciach w trudniejszych warunkach.

Apple iPhone 14 Pro Max – 146 punktów

Czarny smartfon z potrójnym aparatem i przednim ekranem z charakterystycznym wcięciem na głośnik i czujniki na górze.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Telefon z najlepszym aparatem na systemie iOS to iPhone 14 Pro Max i jego mniejsza odmiana. Urządzenie te to najbardziej zaawansowany smartfon do zdjęć od Apple. Urządzenie oferuje fantastyczną wydajność, świetny ekran i wiele przydatnych funkcji. Jest to też najcięższy sprzęt w rankingu, waży bowiem 240 gramów. Najgorzej wśród fotograficznej konkurencji wypada szybkość ładowania, 20 watów w cenie ponad siedmiu tysięcy złotych nie prezentuje się najlepiej.

Możliwości fotograficzne jednak nie zostawiają wątpliwości, że jest to urządzenie ze świetnym aparatem. iPhone zrobi fantastyczne zdjęcia w każdych warunkach, a podgląd zdjęć jest zbliżony do ostatecznych rezultatów. DXOMARK chwali zdjęcia selfie, precyzyjny autofokus i głębię obrazu. Jako zaletę wymieniono też płynne powiększanie do średniego zasięgu. Smartfon dobrze sprawdzi się podczas nagrywania koncertów.

Gorzej wypadają zdjęcia w pomieszczeniach, bo zauważyć można utratę szczegółów i ziarno. Zdjęciom z dużej odległości w porównaniu do konkurencji na Androidzie brakować może szczegółów, a zdjęcia selfie mimo dobrych parametrów będą też nieco zaszumione.

Apple iPhone 14 Pro – 146 punktów

Biały smartfon z potrójnym systemem aparatów i przednim wyświetlaczem z wcięciem u góry środkowej części.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Apple iPhone 14 Pro od Pro Max różni się przede wszystkim rozmiarem ekranu. Zamiast 6,7, sprzęt oferuje 6,1-calowy wyświetlacz o identycznych parametrach obrazu (rozdzielczość się różni, ale zagęszczenie pikseli jest identyczne). Mniejsze rozmiary oznaczają też pozbycie się zbędnych gramów, 14 Pro waży 206 gramów.

Pod względem możliwości fotograficznych dorównuje jednak czternastce w topowej wersji. Zalety i wady są identyczne z wersją Max. Jeśli interesują cię iPhone Pro czternastej generacji, warto się spieszyć.

iPhone 15 – 145 punktów

Czarny smartfon z podwójnym aparatem i przednią kamerą, wyświetlającym tapetę z abstrakcyjnym wzorem w kolorach bieli i zieleni.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Na wyróżnienie w kategorii telefon z dobrym aparatem zasługują nie tylko modele Pro. iPhone 15 cechuje się doskonałą jakością aparatu, zwłaszcza w portretach dzięki technologii bokeh. Zapewnia równie wysoką jakość wideo, w których autofocus i stabilizacja działają wyśmienicie. Wady obejmują ograniczone możliwości zoomu, sporadyczne szumy i artefakty w trudnych warunkach oświetleniowych.

iPhone 15 Plus – 145 punktów

Biały smartfon z podwójnym aparatem i przednią stroną wyświetlająca abstrakcyjną tapetę w odcieniach niebieskiego.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Względem mniejszego modelu, Apple iPhone 15 Plus różni się głównie rozmiarem i pojemnością akumulatora. Modelem 15 Plus będzie można zrobić więcej zdjęć na jednym ładowaniu. Możliwości fotograficzne są na identycznym, bardzo wysokim poziomie.

Telefon z dobrym aparatem – ponad 140 punktów

Samsung Galaxy S24 Ultra – 144 punkty

Czarny smartfon Samsung Galaxy S22 Ultra z rysikiem S Pen, widok z przodu i tyłu, przedstawiający przód z ekranem i tył z pięcioma obiektywami aparatu.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Samsung Galaxy S24 Ultra to z pewnością telefon z dobrym aparatem. Na wyposażeniu smartfona znalazł się rzadko spotykany zestaw czterech obiektywów. Poza matrycą główną i ultraszerokim kątem, posiadacze S24 Ultra mają dostęp do dwóch teleobiektywów o trzykrotnym i pięciokrotnym przybliżeniu. Ekipa DXOMARK doceniła nasycone i przyjemne kolory w każdych warunkach, a także naturalnie wyglądające portrety. Wśród wad wskazano małe opóźnienie w trakcie robienia fotek, a także spadek jakości w fotografii nocnej.

Huawei P50 Pro – 143 punkty

Przedni i tylny widok smartfona Huawei z potrójnym aparatem Leica.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Kolejnym smartfonem Huawei zajmującym wysoką pozycję jest P50 Pro. Podobnie jak w przypadku propozycji z pierwszego miejsca, P50 Pro to fantastyczny smartfon, i telefon z dobrym aparatem, którego największą bolączką jest brak usług Google.

Według pomiarów DXOMARK smartfon zrobi imponujące zdjęcia w każdych warunkach. Za zaletę uznano jakość i pole widzenia w aparacie szerokokątnym. W testach dobrze wypadł teleobiektyw, pochwalono też rejestrowane filmy. Te charakteryzują się dobrą stabilizacją i dynamiką obrazu. Aby z wideo wyciągnąć jeszcze więcej, przyda się program do montażu filmów.

Jako wadę wymieniono niedokładny podgląd. Zdjęcie końcowe często różni się od tego, co użytkownik widzi w aplikacji aparatu.

Google Pixel 7 – 140 punktów

Biały smartfon Google Pixel z czarnym modułem aparatu i ekranem wyświetlającym interfejs użytkownika z widgetami pogody, kalendarza i dolnym paskiem nawigacyjnym.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Podstawowy model Google Pixel 7 został oceniony 7 punktów niżej niż wersja Pro. Redakcja DXOMARK pozytywnie opisuje ekran, szybko działający system i dobry stosunek jakości do ceny urządzenia. Niestety prędkość ładowania w zwykłym pikselu jest niższa niż w wersji Pro. Siódemkę naładujemy maksymalnie 20 watami.

Największą zaletą smartfona jest dokładne odwzorowanie odcieni skóry, doskonale działający autofokus i dobra aplikacja aparatu. Robione zdjęcia wyjdą bardzo dobrze w każdych warunkach oświetleniowych. Ekipa DXOMARK informuje, że urządzenie nagrywa świetnej jakości filmy charakteryzujące się dobrą dynamiką tonalną.

Dużą wadą dla miłośników zooma jest brak telekamery. Zdjęcia dalszych obiektów będą zaszumione i mało szczegółowe.

Samsung Galaxy S23 Ultra – 140 punktów

Smartfon Samsung Galaxy S23 Ultra polecany w rankingu na białym tle
Fot. Komputronik / materiały prasowe

O najnowszym flagowcu Samsunga przeczytacie w naszej recenzji. Osobiście byłem zadowolony z możliwości fotograficznych S23 Ultra, podobne odczucia mieli też testerzy z DXOMARK. Jest to telefon z dobrym aparatem. Największą zaletą pod kątem zdjęć jest ich ogólnie dobra jakość. Fotki wychodzą w praktycznie każdych warunkach. Pozytywnie wypada przetwarzanie zdjęć, które oferuje wysoki poziom szczegółów.

Ekipa DXOMARK pochwaliła także świetny, 10-krotny zoom optyczny, sprawny autofocus oraz realistycznie uchwycone kolory. Małym mankamentem Samsungów w dalszym ciągu jest fotografia nocna. Względem konkurentów brakować może szczegółów.

Telefon z dobrym aparatem – ponad 130 punktów

Xiaomi 13 Pro – 136 punktów

Smartfon Xiaomi z potrójnym aparatem Leica na tylnej obudowie i przednią kamerą selfie, prezentowany na białym tle.
Fot. Xiaomi / materiały prasowe

W ostatnim czasie na listę najlepszych fotograficznych smartfonów wpadły najnowsze modele Xiaomi. Model 13 Pro pochwalono za ogólną jakość oraz dobre możliwości przybliżenia na bliskim i średnim dystansie. Dobrze wypada też rejestracja wideo, a rezultaty zobaczyć można na świetnym wyświetlaczu.

Nieco gorzej wypadają zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych, a ekspozycja miewa problemy, kiedy w kadrze jest więcej światła.

Google Pixel 6 Pro – 134 punkty

Smartfon Google Pixel 6 Pro polecany w rankingu na białym tle
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Google Pixel 6 Pro to kolejny flagowiec z 2021 roku, który plasuje się wśród najlepszych przetestowanych modeli w kategorii smartfon do zdjęć. Pod względem jakości wykonania, wydajności czy ekranu nie można mu nic zarzucić. Na tle konkurencji z systemem Android przegrywa jedynie mocą ładowania. 23 waty nie robią wrażenia nawet w ekosystemie Apple.

Najważniejsza w tym rankingu jest jednak jakość zdjęć. Pixel 6 Pro oferuje wysokiej jakości matrycę główną i teleobiektyw. DXOMARK wyróżnił sprzęt za stabilizację i dynamikę obrazu podczas nagrywania wideo. Bardzo dobrze oceniono też rezultaty pracy przedniego aparatu. Nieco gorzej wypadają zdjęcia robione aparatem szerokokątnym oraz rejestracja dźwięku w głośnym otoczeniu.

Apple iPhone 14 Plus – 133 punkty

Biały smartfon z podwójnym aparatem i przednim panelem z notchem na górze ekranu.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

iPhone 14 Plus i podstawowa wersja urządzenia to kolejne świetny smartfon do zdjęć od Apple, które zajmują wysoką pozycję w rankingu. Sprzęt oferuje podzespoły nieco gorsze niż wersja Pro, natomiast szybkość działania czy funkcje stoją na wysokim poziomie. Względem lepszych wersji pod względem fotograficznym brakować może obiektywu telefoto.

Ekipa DXOMARK podkreśla świetne możliwości kręcenia wideo zarówno pod względem rejestracji obrazu, jak i dźwięku. Smartfon dobrze radzi sobie z ekspozycją i autofokusem. Ponadto podgląd obrazu jest bliski ostatecznym rezultatom.

Ze względu na brak teleobiektywu zdjęciom dalszych obiektów brakować może szczegółów. Przeszkadzać mogą także szumy.

Apple iPhone 14 – 133 punkty

Czarny smartfon z potrójnym aparatem i ekranem pokazującym kolorowy gradient.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Podstawowy iPhone 14 to świetny, oferujący kompaktowe rozmiary smartfon do zdjęć… i nie tylko. Możliwości fotograficzne są identyczne z wcześniej opisywaną czternastką z plusem, ale cena z uwagi na mniejsze rozmiary ekranu jest nieco niższa.

Samsung Galaxy S23+ – 133 punkty

Smartfon Samsung Galaxy S23+ w kolorze czarnym, widok z przodu i tyłu, z potrójnym układem aparatów i napisem na ekranie.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Galaxy S23+ z 2023 roku wypadają lepiej niż topowy model poprzedniej generacji. DXOMARK w zaletach wymienił niezłą jakość w różnych warunkach, dobre odwzorowanie kolorów oraz czyste audio podczas nagrywania w wietrznych warunkach. Mniej korzystnie wypadają fotki kiedy światła jest mniej. W ostrym słońcu brakować może detali. Więcej o smartfonie przeczytacie w recenzji Samsung Galaxy S23 +.

Samsung Galaxy S23 – 133 punkty

Smartfon Samsung Galaxy S23 w kolorze grafitowym, widoczny z przodu i tyłu, z potrójnym układem kamer na tylnej obudowie.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Mimo mniejszego rozmiaru możliwości fotograficzne wypadają identycznie jak w modelu z plusem w nazwie. Więcej o tym modelu przeczytasz w naszej recenzji Samsung Galaxy S23.

OPPO Find X5 Pro – 130 punktów

Smartfon OPPO Find X5 Pro z potrójnym aparatem współtworzonym przez Hasselblad, przednią stroną ekranu z kosmicznym tłem i logo marki.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Do najlepszej dwudziestki modeli w kategorii „smartfon do zdjęć” załapał się także przedstawiciel OPPO. Find X5 Pro to ciekawy model, który w ceramicznej wersji wygląda fantastycznie. OPPO wyposażyło smartfona w rewelacyjny wyświetlacz i rozbudowane oprogramowanie.

Ekipa DXOMARK punktuje szeroki zakres dynamiczny w jasnym świetle. Rewelacyjnie wypadają szczegóły na zdjęciach i w rejestrowanych filmach. Jako zaletę wymieniono też skuteczną stabilizację wideo i dobry efekt głębi w bokeh.

W testach laboratoryjnych pojawiły się problemy z ostrością. Zarejestrowano także problemy z ekspozycją wideo i artefakty w trybie HDR. Recenzję OPPO Find X5 Pro przygotował Łukasz Pająk.

Xiaomi 13 – 130 punktów

Przedni i tylny widok nowoczesnego smartfona z podwójnym aparatem i logotypem Leica na tylnej obudowie.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Xiaomi 13 jest chyba największym konkurentem S23. Pod względem fotograficznym ekipa DXOMARK oceniła model chińskiego producenta nieco gorzej niż koreański odpowiednik. Mimo wszystko jest to telefon z dobrym aparatem. Xiaomi dobrze radzi sobie w różnych warunkach, wyświetlacz oddaje naturalne kolory. Trzynastka jest też bardzo dobra do nagrywania dźwięku.

Podobnie jak w przypadku wariantu Pro, podstawowa trzynastka może mieć problem z ekspozycją w gorszych warunkach oświetlenia. Autofocus miewa problemy z dokładnością działania. Jeśli jesteś zainteresowany smartfonem, zapraszam do recenzji Xiaomi 13.

Telefon z dobrym aparatem – ponad 120 punktów

Xiaomi 12T Pro – 129 punktów

Czarny smartfon z potrójnym aparatem i błyszczącym, metalicznym wykończeniem. Ekran przedstawia tapetę z kroplami wody.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Xiaomi 12T Pro w cenie około 2500 zł oferuje świetne podzespoły i bardzo dobre możliwości fotograficzne. Pozytywnie oceniane są ekspozycja i kolory na zdjęciach. DXOMARK jako zaletę wymienia też zakres tonalny i ekspozycję podczas nagrywania wideo, które dodatkowo jest dobrze stabilizowane. Gorzej prezentują się szerokokątne ujęcia. W nich brakować może detali. W zdjęciach nocnych często brakuje doświetlenia, a wideo czasami nagle zmienia ekspozycję.

Apple iPhone 13 Mini – 125 punktów

Niebieski smartfon z podwójnym aparatem i przednim ekranem z widocznym kolorowym tłem.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Do rankingu „najlepszy smartfon do zdjęć” trafił najmniejszy przedstawiciel smartfonów z wysokiej półki. Apple iPhone 13 Mini będzie świetnym wyborem dla osób, które nie lubią dużych telefonów. 5,4-calowy wyświetlacz sprawia, że urządzenie jest niezwykle kompaktowe.

Testy DXOMARK dowiodły, że smartfon oferuje świetnie odwzorowane kolory w większości warunków oświetleniowych. Bardzo dobrze wypadają też rejestrowane filmy i zdjęcia selfie. Problemem mogą okazać się typowe dla iPhone’ów szumy na przednim aparacie. Szum pojawić się może podczas nagrywania wideo w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Apple iPhone 13 – 125 punktów

Niebieski smartfon z podwójnym aparatem i przednią stroną z wyświetlanym kolorowym tapetą.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Apple iPhone 13 oferuje podobne możliwości fotograficzne co wersja Mini. Standardowy model oferuje większy ekran, na czym cierpi mobilność, ale konsumowane treści wypada lepiej na wyświetlaczu o większej przekątnej.

Telefon z dobrym aparatem – podsumowanie

Najwyżej uplasowane modele to smartfony wybitne pod względem fotograficznym. Lepsze zdjęcia można zrobić średniej klasy aparatem, natomiast telefony są poręczne, zawsze mamy je przy sobie i w przeciwieństwie do dedykowanych urządzeń, zmieszczą się w każdej kieszeni.

Telefon z dobrym aparatem – pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety posiadania telefonu z dobrym aparatem?

Telefon z dobrym aparatem pozwala na robienie wysokiej jakości zdjęć w każdych warunkach, bez konieczności noszenia ze sobą dodatkowego sprzętu. Niezależnie czy chcemy uwiecznić naszego pupila, czy może na szybko chcemy sfotografować miejsce postojowe na ciemnym parkingu w galerii. Telefon z dobrym aparatem potrafi ułatwić życie.

Czy warto inwestować w telefon z lepszym aparatem, jeśli nie jestem związany z fotografią?

Nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem, inwestycja w telefon z dobrym aparatem może być opłacalna. Przełoży się to na lepsze zdjęcia, które możesz potem udostępnić na swoich mediach społecznościowych, czy pokazać przyjaciołom. Nie trzeba mieć doświadczenia z fotografią, aby skorzystać z jaśniejszych obiektywów. Dobry foto smartfon przyda się więc dosłownie każdemu.

Czy telefony z dobrym aparatem są zazwyczaj droższe?

Telefony z lepszymi aparatami są zazwyczaj droższe. Często, producenci oferują modele z dobrymi aparatami w różnych przedziałach cenowych, więc można znaleźć telefon z dobrym aparatem, który pasuje do Twojego budżetu. Z najlepszymi matrycami mamy zwykle do czynienia w topowych konstrukcjach, więc chęć robienia bezkompromisowych fotek wiąże się z wydaniem kilku tysięcy złotych.

Czy liczba megapikseli ma znaczenie?

Liczba megapikseli nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości. Wyższa liczba megapikseli może przyczynić się do większej szczegółowości zdjęć, ale w trybie automatycznym większość smartfonów robi zdjęcia w 12 megapikselach. Istotne są również inne aspekty, takie jak jakość i jasność obiektywu, oprogramowanie aparatu czy przetwarzanie obrazu, algorytmy producenta i wydajność procesora.

Czym powinien się charakteryzować dobry telefon do zdjęć?

Dobry telefon do zdjęć powinien oferować wysoką jakość obiektywu (mniej niż f/2.0 na głównym obiektywie), zaawansowane oprogramowanie aparatu, dobrą stabilizację obrazu oraz szeroki zakres funkcji, takich jak tryb nocny czy tryb manualny. Ponadto powinien mieć wydajny akumulator i bezkompromisowy ekran.

A jeśli kiedykolwiek podczas korzystania ze smartfona zastanawiałeś się, gdzie jest schowek w telefonie, zerknij na nasz poradnik. Być może przyda ci się jeszcze wskazówka dotycząca rozszerzeń Chrome – dowiedz się, jak zainstalować dodatki z Web Store na Androidzie.

Źródło: DXOMARK, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Motyw