Jak zainstalować rozszerzenia Chrome Web Store na Androidzie?

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Przeglądanie internetu z poziomu smartfona jest bardzo wygodne i wszyscy to robimy. Jednej rzeczy zawsze mi jednak brakowało – braku wsparcia dla przebogatej wręcz bazy rozszerzeń, z której korzystają użytkownicy przeglądarek na komputerach osobistych. Na szczęście i na to jest pewien sposób. Podpowiadamy jak zainstalować rozszerzenia Chrome Web Store na Androidzie przy wykorzystaniu przeglądarki Kiwi.

Jak zainstalować rozszerzenia Chrome Web Store na Androidzie? Spis treści:

rozszerzenia Chrome Web Store na Androidzie

Dlaczego rozszerzenia z Chrome Web Store są tak ważne?

Przede wszystkim z racji liczby rozszerzeń, które są dostępne na Chrome Web Store. Bogata baza dodatków pozwala na pełne dostosowanie przeglądarki do naszych potrzeb, o czym pisaliśmy w tym artykule. Listy wszystkich funkcjonalności wprost nie da się przybliżyć ani porównać do dodatków wspieranych natywnie w przeglądarkach mobilnych. Minimalne wsparcie zapewnia zresztą zaledwie kilka aplikacji, które możemy policzyć na palcach jednej ręki.

Wspomniana fragmentacja mobilnych rozwiązań i rynku przeglądarek to duży problem. Umówmy się – jest bardzo ubogo i power user z nawykami wyniesionymi z środowiska PC poczuje się, jakby ktoś mu zabrał wszystkie zabawki z piaskownicy (a czasami i narzędzia do pracy, bez których ciężko żyć!).

Jak zainstalować rozszerzenia Chrome na Androidzie?

Google Chrome nie wspiera żadnych rozszerzeń i na dobrą sprawę – jeśli nie będziemy liczyć pojedynczych dodatków obecnych gdzieniegdzie – ograniczoną, ale zauważalną ich liczbę znajdziemy jedynie w Firefoxie. Niestety, nawet liskowi w wersji mobilnej bardzo daleko do możliwości znanych z systemów Windows czy MacOS.

Brakuje więc centralizacji i jednego dużego repozytorium, którym jest Chrome Web Store. Oczywiście możemy się z tym pogodzić i przejść nad tym do porządku dziennego lub wręcz przeciwnie – mieć dostęp do wszystkich rozszerzeń, niezależnie od tego czy dysponujemy laptopem, czy tylko smartfonem, o czym za chwilę.

Jak zainstalować i skonfigurować Kiwi browser?

Kiwi browser rozszerzenia Chrome Web Store Android

Problem, o którym wspominaliśmy przed chwilą, został dostrzeżony przez pasjonatów i zaawansowanych użytkowników. Strona XDA Developers skupiająca entuzjastów myślenia nieszablonowego (forum niejednokrotnie pojawiało się już w wzmiankach na naszych łamach – ostatnio przy okazji aktualizowania Androida w nieoficjalny sposób), od początku śledzi projekt jednego ze stałych bywalców.

Arnaud Granal, kryjący się pod pseudonimem Arnaud42, założył firmę i już od dobrych kilku lat rozwija przeglądarkę mobilną Kiwi, która opiera się na Chromium i umożliwia instalację rozszerzeń z Chrome Web Store na Androidzie.

Instalowanie (w tej chwili ponad 10 mln pobrań) i przygotowanie jej do pracy, nie jest niczym skomplikowanym. Przechodzimy do Sklepu Google Play i pobieramy Kiwi pod adresem:

Kiwi Browser – Fast & Quiet – Aplikacje w Google Play

instalacja przeglądarki kiwi

Po uruchomieniu przeglądarki klikamy na trzy kropki w prawym górnym rogu (główne menu) i przechodzimy do panelu Ustawienia:

instalacja przeglądarki kiwi poradnik

W ustawieniach odszukujemy sekcję Wygląd i zakładkę Ułatwienia dostępu:

instalacja przeglądarki kiwi ułatwienia dostępu

W tym miejscu zaznaczamy opcję Zoptymalizuj sklep z rozszerzeniami, co znacznie ułatwi nam nawigowanie w Chrome Web Store. Dodatkowo możemy także wybrać Najpierw wyświetlaj rozszerzenia, dzięki czemu nie będziemy musieli przewijać ekranu, by znaleźć rozszerzenia w głównym menu.

kiwi browser konfiguracja

Następnie wpisujemy w pasku adresu kiwi://extensions i włączamy tryb dewelopera. Jesteśmy w pełni gotowi do pracy z rozszerzeniami – sklep otworzymy przyciskiem + (from store):

tryb dewelopera kiwi browser

Czytaj więcej: Jak usunąć dane z Google? Prawo do bycia zapomnianym

Testy w praktyce. Chrome Web Store na Androidzie ma sens!

Czas przystąpić do praktycznego aspektu i zweryfikowania czy wszystko działa i nie straciliśmy żadnej funkcjonalności. Zacznijmy od blokera reklam uBlock Origin, by na tym przykładzie pokazać, jak łatwo można dodawać kolejne rozszerzenia.

Przechodzimy do sklepu i klikamy na trzy poziomo ułożone paski obok logo (tzw. menu hamburgerowe):

Jak zainstalować rozszerzenia Chrome Web Store na Androidzie

Następnie wpisujemy nazwę dodatku, potwierdzamy wybór i naciskamy na X, co pozwoli nam zobaczyć wyniki wyszukiwania:

co to jest kiwi browser ublock origin

Wybieramy rozszerzenie i znajdujemy niebieski przycisk Dodaj do Chrome:

instalacja ublock origin kiwi
instalacja ublock origin kiwi

Potwierdzamy uprawnienia i możemy testować uBlocka. Opcje każdego rozszerzenia wywołamy z menu głównego, po kliknięciu na ikonę dodatku:

konfiguracja ublock origin kiwi

Po kilkunastu testach wypada mi potwierdzić, że wszystkie funkcje działają prawidłowo, nawet selektywne blokowanie fragmentu określonej strony (tryb zaznaczania elementów):

ublock origin rozszerzenia chrome

Czy tak dobrze wyglądało to w przypadku innych rozszerzeń? Instalowanie kolejnych dodatków nie wygenerowało żadnych błędów od strony oprogramowania. Na dziewięć zainstalowanych przeze mnie pluginów, siedem działało dokładnie tak, jak na desktopie. Problematyczne okazały się jedynie te dodatki, których funkcjonalność zależała od zaznaczenia fragmentu tekstu lub wywołania klasycznego menu prawym przyciskiem myszy na stronie (Context Menu Search i Tłumacz Google).

Przeglądarki mobilne nie korzystają z tego samego menu, co desktopowe, stąd odpowiednie opcje nie mogły zostać pokazane. Niemniej jednak wynik uznaję za dobry, a samą przeglądarkę za projekt świetny w założeniach, warty śledzenia i już teraz nadający się do codziennej pracy.

Coś, co zaczęło się od rozważań teoretycznych na forum zapaleńców i ludzi technicznie uzdolnionych, przekształciło się w namacalne i praktyczne narzędzie, które zapewne nie raz uratuje mi skórę.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy