Mężczyzna w czarnej koszuli korzystający ze smartfona.

Gdzie jest schowek w telefonie?

10 minut czytania
Komentarze

Gdzie jest schowek w telefonie? Na to pytanie warto znać odpowiedź, ponieważ to narzędzie jest niezmiernie przydatne. Korzystamy z niego praktycznie codziennie, chociażby podczas kopiowania i wklejania tekstu.

Gzie jest schowek w telefonie i czym się charakteryzuje?

Ręka trzymająca smartfon z wyświetlonym ekranem głównym pełnym aplikacji na rozmytym tle z rośliną i innym urządzeniem elektronicznym. Obraz ilustrujący artykuł gdzie jest schowek w telefonie?
Fot. Lisa Fotios / Pexels

Gdzie jest schowek w telefonie? Nie istnieje konkretne miejsce w pamięci telefonu, które moglibyśmy odwiedzić w poszukiwaniu skopiowanych tekstów. Natomiast taka „kieszkonka” może być dostępna w aplikacji lub klawiaturze. Zazwyczaj kiedy pytamy, gdzie jest schowek w telefonie, nie mamy na myśli jednej konkretnej lokalizacji. Wyjaśnimy natomiast, jak efektywnie nim zarządzać.

„Skrytka” w telefonie to taka wirtualna przestrzeń, w której przechowywane są tymczasowo teksty czy linki. Najczęściej mieści się tam tylko jeden plik, więc nowo skopiowana zawartość zastępuje poprzednią. To narzędzie pełni kluczową rolę w codziennym użytkowaniu urządzenia. Jego główną funkcją jest umożliwienie powielania i wklejania różnych rodzajów danych, takich jak treść czy grafika, co znacznie ułatwia przenoszenie informacji między aplikacjami. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy użytkownik chce szybko przenieść informacje, na przykład adres URL, fragment tekstu, czy dane kontaktowe z jednej aplikacji do drugiej.

Niektóre nakładki producentów mają zaimplementowaną taką przestrzeń, w który możemy wejść poprzez dedykowaną aplikację i podejrzeć jej zawartość. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakim dysponujemy smartfonem, dlatego nie da się jednoznacznie się odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest schowek w telefonie. Natomiast niezależnie od urządzenia, teraz praktycznie każda klawiatura posiada takie miejsce w telefonie. Pozwala to na szybki dostęp do jego zawartości podczas pisania.

Gdzie jest schowek w telefonie? – Zobacz, jak go znaleźć

Interfejs wirtualnej klawiatury smartfona z przyciskami liter i znaków specjalnych, ikonami emoji, GIF, ustawień oraz mikrofonu, z przyciskiem zmiany języka zaznaczonym na "PL · EN".
Fot. Android.com.pl / zrzut ekranu

Może się zdarzyć, że zastanawiając się, gdzie jest schowek w telefonie, okaże się, że domyślnie jest on wyłączony w klawiaturze i trzeba go tylko aktywować. Wszystko zależy od tego, z jakiej klawiatury korzystamy – systemowej, Gboard, a może SwiftKey?

W Gboard musimy kliknąć ikonę „G” w lewym górnym rogu klawiatury, a następnie symbol, który przypomina notes. Nowsze wersje klawiatury Gboard mają z kolei taką przestrzeń widoczną już od razu. Od tej pory będą przechowywane tu wszelkie treści, które skopiujemy. Możemy też ręcznie dodawać nowe pozycje lub kasować starsze.

Zrzut ekranu interfejsu schowka Gboard z wskazówkami dotyczącymi jego użytkowania oraz informacją o usunięciu jednego elementu i przyciskiem cofnięcia akcji.
Fot. Android.com.pl / zrzut ekranu

W każdej klawiaturze dojście do schowka jest w miarę podobne. Na przykład, w SwiftKey wystarczy kliknąć ikonę „+” w lewym górnym rogu klawiatury, a potem symbol schowka (notes). Inne klawiatury, często systemowe, pokazują go po przytrzymaniu ikony z kołem zębatym lub po wejściu w ustawienia klawiatury. W większości z nich możemy konfigurować dodatkowe skróty do fraz i zmieniać ustawienia. Wadą schowka w klawiaturze jest to, że nie przechowuje treści przez dłuższy okres. Na przykład Gboard trzyma w pamięci tylko pięć ostatnich pozycji.

Interfejs schowka z trzema wskazówkami dotyczącymi użytkowania: skopiowany tekst automatycznie się tu wyświetli, przypnij skopiowane fragmenty tekstu aby nie wygasły po godzinie, przesuń klipsy aby je usunąć.
Fot. Andoid.com.pl / zrzut ekranu

Gdzie jest schowek w telefonie? – Kwestia bezpieczeństwa i produktywności

Jednym z często pomijanych aspektów, kiedy zastanawiamy się, gdzie jest schowek w telefonie, jest bezpieczeństwo danych. Mimo że jest niezwykle użytecznym narzędziem, może również stanowić pewne zagrożenie dla prywatności użytkownika. Na przykład, jeśli kopiujemy hasła, kody PIN czy inne wrażliwe informacje, istnieje ryzyko, że te dane mogą zostać przypadkowo udostępnione lub wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Niektóre aplikacje do zarządzania schowkiem oferują funkcje zabezpieczające, takie jak możliwość ustawienia hasła dostępu do schowka czy szyfrowanie przechowywanych danych.

Zbliżenie na wyświetlacz komputera z wyróżnionym słowem 'Security' i graficznym przedstawieniem klikającej dłoni.
Fot. Werner Moser / Pixabay

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie jest schowek w telefonie, pewnie chciałeś po prostu zaoszczędzić czas na przepisywaniu treści z jednego miejsca na drugie. Taka przestrzeń może więc być także potężnym narzędziem do zwiększenia produktywności i efektywnego zarządzania czasem. Na przykład, jeśli często pracujemy z różnymi fragmentami tekstu, warto skorzystać z aplikacji do zarządzania schowkiem, która oferuje funkcje, takie jak tworzenie kategorii, etykietowanie skopiowanych elementów czy nawet integrację z innymi aplikacjami i usługami. Dzięki temu, zamiast za każdym razem przeglądać różne źródła w poszukiwaniu potrzebnych informacji, będziemy mieli szansę szybko odnaleźć je w schowku i wkleić w odpowiednie miejsce. Niektóre zaawansowane aplikacje oferują również opcję automatycznego sortowania i kategoryzowania skopiowanych danych, co dodatkowo ułatwia zarządzanie informacjami i pozwala zaoszczędzić czas.

Gdzie jest schowek w telefonie? – Aplikacje

Możemy zwiększyć funkcjonalność naszego telefonu poprzez zainstalowanie aplikacji, która będzie zarządzała schowkiem w całym systemie. Dzięki temu smartfon będzie oferował mnóstwo przydatnych funkcji. Pomieści znacznie więcej treści i pozwoli na automatyczne opróżnianie schowka co jakiś czas lub po jego zapełnieniu.

Tasker

Zrzut ekranu ustawień aparatu w aplikacji mobilnej Tasker z opcjami takimi jak wybór kamery, nazwa pliku, sekwencja nazywania, wstawianie do galerii, rozdzielczość i tryb sceny.
Fot. Tasker / zrzut ekranu

Jedna z najbardziej zaawansowanych aplikacji tego typu na Androida to Tasker. Możemy poprosić, aby Tasker samoczynnie sortował skopiowane linki czy teksty w schowku według określonych kryteriów. Warunki mogą być oparte na wielu czynnikach, takich jak lokalizacja, czas, stan urządzenia (np. poziom naładowania baterii), a także na wydarzeniach (np. otrzymanie SMS-a). Jest to narzędzie przeznaczone głównie dla zaawansowanych użytkowników, którzy chcą dostosować i zautomatyzować działanie swojego urządzenia w sposób, który wykracza poza standardowe opcje dostępne w systemie operacyjnym.

Clipper i Paste

Zrzut ekranu aplikacji Clipper+ z listą tekstowych wpisów schowka, górna część interfejsu wyświetla aktualną godzinę 14:30.
Fot. Clipper / zrzut ekranu

Clipper to rozbudowany menedżer schowka, który ma wszystko, co powinna mieć tego typu aplikacja. Pozwoli przede wszystkim na łatwe przeglądanie całej zawartości, edytowanie jej, udostępnianie i uporządkowywanie w listach. Aplikacja umożliwia szybki dostęp do schowka z paska stanu i zapamiętuje do 20 ostatnich pozycji. Jeśli chcemy zwiększyć limit lub całkowicie wyłączyć automatyczne kasowanie, musimy niestety zakupić wersję Clipper Plus.

Jeśli chodzi o użytkowników systemu iOS, polecamy aplikację, która jednocześnie sprawdzi się w zarządzaniu skopiowanymi treściami, zawierając narzędzia do edycji tekstu i do synchronizacji z chmurą. Program nazywa się Paste.

Clipboard Manager

Zrzut ekranu aplikacji Clipboard Manager z otwartą kartą notatek zawierającą tekst dotyczący Księżyca, w tym informacje o jego powstaniu, programach kosmicznych i charakterystyce obrotu synchronicznego względem Ziemi.
Fot. Clipboard Manager / zrzut ekranu

Gdzie jest schowek w telefonie? Na to pytanie pozwoli odpowiedzieć Clipboard Manager – aplikacja bardzo podobna do Clippera. Jest prostsza, za to posiada więcej funkcji niż darmowa wersja konkurenta. Oprócz tego Clipboard Manager pozwala na automatyczne kasowanie notatek (co domyślnie jest w tej aplikacji wyłączone), importowanie i eksportowanie zawartości schowka do pliku oraz automatyczne tworzenie kopii zapasowych w chmurze.

Jak wyczyścić schowek w telefonie i usunąć jego zawartość?

Czy da się szybko wyczyścić schowek w telefonie i tym samym usunąć przechowywaną tam zawartość? Tak i to bardzo proste. Wystarczy wejść do naszego schowka w telefonie, a następnie zaznaczyć interesującą nas zawartość i przytrzymać ją dłużej palcem. Wtedy pojawi się nam opcja usuwania zawartości. Można także kliknąć ikonę rysika, która pozwoli na usunięcie kilku rzeczy jednocześnie po ich wybraniu. Inną metodą jest po prostu nadpisanie tego, co już mamy w schowku, czyli skopiowanie do pamięci telefonu nowych rzeczy. W przypadku klawiatury Gboard rzeczy są automatycznie usuwane po upływie godziny, jeżeli nie zostały przypięte.

Na zdjęciu w końcu możecie zobaczyć, gdzie jest schowek w telefonie 🙂

Gdzie jest schowek w iPhone?

Pięć smartfonów wyświetlających różne interfejsy użytkownika: aplikacja aparatu z kobietą na koniu, ekran blokady z czarno-białym zdjęciem uśmiechniętej osoby, ekran główny z gradientowym tłem, przeglądarka zdjęć z widokiem na ocean o zachodzie słońca i aplikacja domu inteligentnego z kontrolami do oświetlenia i bezpieczeństwa.
Fot. Apple / materiały prasowe

Skoro wiemy już, gdzie jest schowek w telefonie z systemem Android, to sprawdźmy sprzęt od Apple. Gdzie jest schowek w telefonie iPhone? Tutaj kwestia jest trochę bardziej skomplikowana. Urządzenia od Apple nie dają bowiem możliwości bezpośredniego dostania się do schowka, czyli skopiowanych przez nas rzeczy. Jest to zatem miejsce niedostępne z poziomu iOS. Najprostszym sposobem na to, by zobaczyć, co „włożyliśmy” do schowka w iPhonie, będzie otworzenie np. aplikacji Notatek i wklejenie tam zawartości.

Można także skorzystać z zewnętrznych aplikacji, które pozwolą na przechowywanie oraz zapisywanie skopiowanych do schowka rzeczy na iPhone. Jedną z nich jest CLIP+, która pozwala na proste i intuicyjne kopiowanie.

Gdzie jest schowek w Huawei?

HarmonyOS (wbudowany system operacyjny stworzony przez chińskie przedsiębiorstwo Huawei) zarządza schowkiem w sposób zintegrowany z klawiaturą Gboard. Jeśli używamy Gboard jako domyślnej aplikacji klawiatury, możemy łatwo uzyskać dostęp do takiej skrytki i nią zarządzać. Funkcja schowka nie jest domyślnie włączona, ale da się ją aktywować w ustawieniach Gboard.

Aby to zrobić, wystarczy otworzyć dowolną aplikację, w której można wpisywać tekst, aby wywołać klawiaturę Gboard. Następnie kliknąć ikonę z trzema kropkami lub strzałką w prawym górnym rogu klawiatury, aby otworzyć menu. Tam powinna pojawić się opcja „Schowek”. Jeśli nie jest widoczna, należy poszukać jej w ustawieniach Gboard dostępnych poprzez długie przytrzymanie przycisku przecinka lub przez ustawienia aplikacji na telefonie.

Po aktywacji, wszystko co skopiujemy, zostanie zapisane w schowku, który możemy otworzyć i zarządzać nim bezpośrednio z interfejsu Gboard.

Gdzie jest schowek w telefonie – Podsumowanie

Kobieta trzymająca smartfon z czarnym przednim panelem, siedzi nad wodą w niebieskich jeansach i białych butach.
Fot. George Dolgikh / Pexels

Jak widać, nie jest trudno zlokalizować schowek w telefonie. Do łatwych zadań należy także uzyskanie dostępu do takiego miejsca. Jest to wyjątkowo pożyteczne narzędzie i potrafi naprawdę bardzo ułatwić pracę.

Gdzie jest schowek w telefonie?

Schowek może być dostępny w aplikacji lub klawiaturze, ale jego konkretna lokalizacja zależy od modelu telefonu i nakładki producenta. Jest to kluczowy element w codziennym użytkowaniu urządzenia, ułatwiając przenoszenie danych między aplikacjami.

Jak znaleźć schowek?

Dostęp do schowka zależy od używanej klawiatury. W Gboard znajduje się pod ikoną „G” lub jest widoczny od razu. W SwiftKey i innych klawiaturach systemowych, schowek jest dostępny po kliknięciu odpowiednich ikon, np. „+” lub koła zębatego.

Jak wyczyścić schowek w telefonie i usunąć jego zawartość?

Wyczyszczenie schowka w telefonie to prosta operacja. Wystarczy wejść do schowka, zaznaczyć interesujące treści i wybrać opcję usuwania. Inną metodą jest skopiowanie do pamięci telefonu nowych rzeczy. W przypadku klawiatury Gboard zawartość jest automatycznie usuwana po upływie godziny, chyba że została przypięta.

Gdzie jest schowek w telefonie iPhone?

W urządzeniach Apple, schowek nie jest bezpośrednio dostępny z poziomu iOS. Aby zobaczyć skopiowane treści, należy wkleić je do aplikacji, np. Notatek. Istnieją również zewnętrzne aplikacje, takie jak Paste, które pozwalają na zarządzanie zawartością schowka.

Jakie aplikacje do zarządzania schowkiem?

Dla użytkowników systemu Android jedną z rekomendowanych aplikacji jest Tasker. Jest to zaawansowane narzędzie, które umożliwia nie tylko zarządzanie skopiowanymi treściami, ale także ich automatyczne sortowanie według określonych kryteriów. Inne aplikacje, takie jak Clipper i Clipboard Manager, oferują bardziej podstawowe funkcje, takie jak łatwe przeglądanie, edytowanie, i uporządkowywanie skopiowanych danych, a także automatyczne tworzenie kopii zapasowych w chmurze.

Dla użytkowników iPhone’ów dostępna jest aplikacja Paste. Jest to kompleksowe narzędzie, które ułatwia zarządzanie skopiowanymi treściami, oferując funkcje takie jak edycja tekstu i synchronizacja z chmurą.

Jeśli z kolei jesteście zainteresowani zakupem nowego telefonu i nie wiecie, jaki smartfon wybrać do 1000 złotych, zerknijcie do naszego poradnika.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Andrankin2017 / Depositphotos

Motyw