LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Telefon do 3000 złotych. Jaki smartfon wybrać?

Smartfon Samsung Galaxy A54 5G w kolorze fioletowym, z czterema obiektywami aparatu z tyłu i ekranem z niewielkim wycięciem na przedni aparat.

Samsung Galaxy A54

Kompletny smartfon o mocnej specyfikacji


iPhone 13

iPhone 13

Jeśli zależy wam na smartfonie z logo Apple


Przedni i tylny widok smartfona Xiaomi z potrójnym aparatem i napisem "LEICA" na tylnym panelu.

Xiaomi 13T

Solidna konstrukcja i zaawansowane podzespoły.


Sklapany smartfon w kolorze fioletowym z widocznym przednim ekranem pokazującym czas i baterię oraz tylnymi kamerami.

Motorola razr 40

Smartfon typu flip może być ciekawą alternatywą.


Smartfony do 3000 złotych stanowią bardzo niejednorodną grupę, w której spotykają się modele aspirujące do miana flagowców, przedstawiciele mocnej średniej półki, starsze flagowe modele oraz te, które uchodzą za budżetowe dla danej marki. Postaramy się wskazać, jaki smartfon wybrać w zależności od priorytetów danego użytkownika.


Telefon do 3000 złotych. Ranking na 2024 rok

Nasz ranking smartfonów zawiera najlepsze telefony do 3000 złotych. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji urządzeń. Jesteśmy przekonani, że wybierzecie spośród nich model dla siebie.

Dla fanów Apple

Apple iPhone 13

Nowy iPhone

Jeśli macie ochotę na produkt z oferty Apple, ale szkoda wam pieniędzy na najnowsze modele amerykańskiego producenta, dobrym wyborem może być nieco starszy iPhone 13. To mocne urządzenie, a aktualizowany iOS i świetna optymalizacja systemu sprawiają, że pracuje szybko i płynnie.

Co więcej, będzie to świetny wybór dla osób, które lubią, gdy telefon mieści im się w dłoni. Tutaj mamy ekran o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 2532 x 1170 pikseli. Sercem telefonu jest Apple A15 Bionic, a za zdjęcia odpowiadają dwa aparty na tylnym panelu oraz aparat do selfików — wszystkie o rozdzielczości 12 MP.

Dobrze wyceniony średniak

Samsung Galaxy A54

Telefon do 3000 złotych. Jaki smartfon wybrać?  Smartfon wyświetlający stronę internetową o tematyce technologicznej z przeglądarki oraz opakowanie telefonu rozmazane w tle.
fot. Łukasz Pająk / android.com.pl

Samsung Galaxy A54 to bardzo przyzwoity smartfon ze średniej półki cenowej. Ma on 6,4-calowy ekran AMOLED, procesor Exynos 1380, 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci wbudowanej. Nie zabrakło obsługi 5G, głośników stereo, czytnika linii papilarnych w ekranie, a nawet wodoodporności. Więcej na temat tego modelu dowiecie się z naszej recenzji Samsunga Galaxy A54.

Nie rozczaruje was też bateria o pojemności 5000 mAh z ładowaniem 25 W oraz aparaty. Producent przygotował aż trzy obiektywy z tyłu urządzenia: ultraszeroki 12 MP, główny 50 MP, a także makro 5 MP. Z przodu znalazł się z kolei obiektyw 32 MP.

Samsung z edycji dla fanów

Samsung Galaxy S23 FE

Czarny smartfon Samsung Galaxy S23 FE z trzema obiektywami aparatu i lampą błyskową umieszczony obok drugiego telefonu z widocznym przednim aparatem i częścią ekranu na tle w odcieniach bieli i szarości.
Fot. Samsung / materiały prasowe

To flagowiec Samsunga w tańszej wersji. Jeśli jesteście w stanie zaakceptować układ Exynos 2200 zamiast Snapdragona 8 Gen 1, będziecie zadowoleni. Smartfon ma 6,4-calowy ekran AMOLED 2X z częstotliwością odświeżania do 120 Hz. Za zdjęcia odpowiada 50 MP aparat główny ze stabilizacją optyczną OIS, 12 MP aparat z ultraszerokokątnym obiektywem, oferujący szerokie pole widzenia 123° oraz 8 MP teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym. Na froncie znalazł się natomiast centralnie umieszczony, 10-megapikselowy aparat dla entuzjastów selfie.

Dzięki wbudowanej baterii 4500 mAh Galaxy S23 FE ma zapewnić pracę przez cały dzień. Obsługuje szybkie ładowanie przewodowe o mocy do 25 W i ładowanie bezprzewodowe o mocy 15 W — choć warto zaznaczyć, że ładowarka nie jest dołączona do zestawu (jest tylko kabel USB-C).

Świetny model od Xiaomi

Xiaomi 13T

Telefon do 3000 złotych. Jaki smartfon wybrać? Dwa smartfony Xiaomi w czarnym i niebieskim kolorze, ukazane od tyłu z widocznymi potrójnymi aparatami fotograficznymi i logo marki.
Fot Xiaomi / materiały prasowe

Model Xiaomi 13T to smartfon z wyższej półki, którego specyfikacja techniczna odpowiada oczekiwaniom użytkowników szukających urządzenia za około 3000 zł. Został w 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Telefon ma wbudowaną baterię o pojemności 5000 mAh, co gwarantuje długą pracę na pojedynczym ładowaniu, a funkcja szybkiego ładowania 67 W umożliwia jej pełne naładowanie w ciągu około 42 minut.

Co więcej, Xiaomi 13 T posiada zestaw czterech aparatów, który pozwala na rejestrowanie wysokiej jakości zdjęć i filmów. Urządzenie wspiera również technologię Leica, znaną z doskonałej optyki. Telefon oferuje także wyświetlacz HDR, który zapewnia wysoką jakość obrazu, zarówno podczas przeglądania multimediów, jak i gier.

Przyjazny interfejs i świetny design

Motorola Edge 50 Pro

Dwa smartfony trzymane w dłoni na tle zielonego ogrodu, jeden biały i jeden fioletowy, z widocznymi układami wielu aparatów fotograficznych.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zgrabny, dopracowany smartfon, który oferuje 6,7-calowy ekran pOLED o wysokiej rozdzielczości, odświeżany z częstotliwością 144 Hz i posiadający certyfikat HDR10+ oraz kalibrację Pantone. Do tego mamy dźwięk Dolby Atmos, szybkie ładowanie 125 W oraz procesor Snapdragon 7 Gen 3 wspierany przez 12 GB pamięci RAM (z funkcją RAM Boost) i 512 GB pamięci wewnętrznej. Jego obudowa, dostępna w wielu kolorach i wykończeniach, jest pyło– i wodoodporna, zgodnie ze standardem IP68.

Do tego edge 50 pro oferuje bardzo dobre aparaty wspierane przez AI i teleobiektyw z 3-krotnym zoomem, Android 14 oraz świetny, intuicyjny interfejs Hello UX. 

Świetna specyfikacja

OPPO Reno 10 Pro 5G

Telefon do 3000 złotych. Jaki smartfon wybrać? Trzy smartfony OPPO Reno10 Pro 5G z tyłu i częściowo otwartym ekranem, ukazujące podwójne aparaty z etykietą "AI Portrait-Cam" i metaliczne wykończenie w kolorach czarnym i fioletowym.

Model, który ma świetny ekran, dobre aparaty i nietuzinkowy design. Uwagę zwraca również sporo gigabajtów pamięci, zwłaszcza 12 GB pamięci RAM. OPPO Reno10 Pro 5G to świetny średniak, który zapewnia satysfakcjonującą wydajność, zaawansowane funkcje fotograficzne, a także korzyści płynące z szybkości sieci 5G i wytrzymałej baterii. Choć ma też pewne niedociągnięcia, na przykład głośnik mono czy brak czytnika kart microSD.

A może smartfon w postaci klapki?

Motorola razr 40

Dwa złożone smartfony oparte o błękitną ławkę, jeden z wyświetlanymi powiadomieniami, a drugi z widocznym potrójnym aparatem.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Składane smartfony nie należą do najtańszych, ale i taka forma znajdzie się wśród propozycji telefonów do 3000 złotych za sprawą modelu Motorola razr 40. To składany smartfon, który we wnętrzu ukrywa 6,9-calowy, elastyczny wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 2640×1080 pikseli. Tak duży i rozciągliwy ekran zapewnia komfortowe korzystanie z aplikacji i multimediów. Natomiast po złożeniu staje się niezwykle kompaktowy – zmieści się do każdej kieszeni i do każdej torebki.

Napędza go Snapdragon 7 Gen 1, wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej. Za zdjęcia odpowiada 64 MP aparat główny oraz 13 MP aparat ultraszerokokątny, którym towarzyszy 32 MP aparat do selfików. Całość zasila bateria o pojemności 4200 mAh.

Jaki smartfon będzie najlepszy? Na co zwracać uwagę?

Tak naprawdę rozgraniczenie półek cenowych i to, czy dany model zalicza się do niższego, średniego czy wyższego segmentu już dawno się rozmyło. Dawniej 3000 zł było granicą wyższej półki, ale biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie premierowe modele flagowców znacznie przewyższają próg 4-5 tysięcy złotych, to teraz mówimy już raczej o półce średniej lub średnio-wyższej. A tak naprawdę wszystko zależy od zasobności portfela.

Jakich funkcji oczekujemy od droższych smartfonów?

To wyższa półka, więc nie godzimy się na kompromisy. Chcemy tego, co najlepsze: świetnych aparatów, wysokiej jakości wykonania, perfekcyjnego ekranu, głośników stereo, ładowania bezprzewodowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im droższe smartfony, tym więcej porzucają elementów — coraz rzadziej spotkacie w tej półce gniazda słuchawkowe czy sloty na karty pamięci, a zawartość opakowania zmniejsza się w każdym rokiem — u wielu producentów ogranicza się do kabla USB…

Hardware czy software — na co bardziej zwracać uwagę?

Oczywiście obydwa kryteria są równie ważne — mimo że najczęściej skupiamy się na tabelach ze specyfikacją techniczną. Ale wersja systemu, obiecane aktualizacje systemowe oraz zabezpieczeń również są ważne. To właśnie dlatego preferujemy producentów, którzy gwarantują wsparcie przez wiele lat, a krzywo patrzymy na tych, których soft wypełniają zbędne aplikacje i reklamy, a także gdy pojawiają się błędy czy słabe tłumaczenie interfejsu na język polski.

Zabójcy flagowców — o co chodzi?

W opisywanej półce cenowej znajdziemy klasyczne średniaki, zaawansowane smartfony i flagowce, uważane za wizytówkę danego producenta, reprezentujące jego najnowsze osiągnięcia i innowacje. Czym więc są ich zabójcy. Termin „flagship killer” pojawił się wiele lat temu w kontekście modelu OnePlus One, który miał bardzo dobre parametry techniczne i oferował podobne funkcje co flagowe modele innych producentów, ale za znacznie niższą cenę. Obecnie nazwa ta spowszedniała- zbyt wiele marek wprowadziło modele, które mogą konkurować z flagowcami, wiec próżno szukać tu jednego modelu, który zrobiłby rewolucję.

Zobacz inne nasze rankingi, które pomagają kupić najlepszy telefon:

A kiedy już wybierzesz z naszą pomocą odpowiedni model, przyda ci się wiedza, jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy.

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Lokowanie sklepu: Komputronik S.A.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw