Windows 11 miał swoją premierę już jakiś czas temu, jednak coraz większa liczba użytkowników zaczyna obchodzić ograniczenia sprzętowe. Czy warto to robić, jeśli wykorzystujesz swój komputer do celów biznesowych? Sprawdzamy, czego potrzebujesz, aby w Windows 11 wymagania sprzętowe pozwoliły Ci na instalację.
W 2021 roku wielu specjalistów od IT dość mocno się zdziwiło, ponieważ Microsoft zdecydował o podwyższeniu wymagań technicznych, które powinien spełniać sprzęt, aby można było zainstalować na nim system Windows 11. Ruch ten był dość zaskakujący, ponieważ doszło do kryzysu na rynku półprzewodników oraz wzrostu cen.
Windows 11 wymagania – spis treści
Windows 11 wymagania – na jakim sprzęcie zainstalujesz system?
Jeśli chcesz przesiąść się na system Windows 11, nie powinieneś spodziewać się większych komplikacji, jeśli spełniasz poniższe wymagania:
- masz komputer z systemem Windows 10,
- Twój komputer z Windows 10 spełnia wszystkie zalecane w systemie Windows 11 wymagania sprzętowe.
Jakie dokładnie są wspomniane wyżej wymogi? Jest ich kilka i niektóre z nich są dosyć wąskie, dlatego starsze urządzenia mogą raczej pożegnać się z tym systemem.
Poniżej przedstawiamy listę elementów niezbędnych do instalacji. W Windows 11 wymagania sprzętowe dotyczą takich komponentów jak:
- Procesor – 1 GHz lub szybszy z co najmniej 2 rdzeniami, 64-bitowy procesor lub procesor, który jest zgodny ze standardem System on a Chip (SoC),
- Karta graficzna – powinna być zgodną z biblioteką DirectX 12 lub nowszą wyposażoną w sterownik WDDM 2.o,
- Pamięć RAM: co najmniej 4 GB,
- Wyświetlacz: technologia High Definition (720 p), przekątna większa niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru,
- Miejsce na dysku: 64 GB,
- Oprogramowanie układowe systemu: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu,
- Moduł TPM: Trusted Platform Module (TMP) wersja 2.0.
Jeśli Twój sprzęt spełnia te warunki, bez najmniejszego problemu zainstalujesz system. W Windows 11 wymagania dotyczące UEFI oraz modułu TMP w wersji 2.0 mogą być jednak nieco problematyczne. Z czego może to wynikać?
UEFI to tryb systemu BIOS. W przypadku Windows 10 akceptowano go również w wersji Legacy – w jedenastce już nie. Warto wiedzieć, że tryb UEFI można znaleźć w płytach głównych, które mają kilka lat. Jednak jeśli system Windows 10 instalowałeś w trybie Legacy, pobranie Windows 11 po prostu nie będzie możliwe. W takim przypadku wymagana jest czysta instalacja z pliku ISO, który znajdziesz na stronie Microsoftu. Przy instalacji nie będziesz potrzebować klucza do Windows 10.
Czym jeszcze zaskakuje Windows 11? Wymagania związane z TPM 2.0 również zaliczają się do nieco kontrowersyjnych. Płyty główne, które są aktualnie produkowane, już go nie obsługują. A więc jeśli nie zmieniałeś podzespołów w swoim sprzęcie przez ostatnie 5 lat, to Twój komputer będzie obsługiwał tylko wersję 1.4, która nie pozwoli Ci na zainstalowanie systemu Windows 11. Jak można to sprawdzić? W polu wyszukiwania w lewym dolnym rogu wpisz „tpm.msc”. Warto również wiedzieć, że często zdarza się, że TPM w najnowszych konfiguracjach jest domyślnie wyłączony.
TPM to pierwsza bariera ochronna Twojego komputera, dlatego warto zadbać, aby jej wersja była najnowsza. Układ przechowuje klucz szyfrujący w swojej pamięci zamiast na dysku twardym komputera, zapewniając dodatkową ochronę haseł lub certyfikatów, wykorzystywanych do logowania się do systemu.
Wymagania związane z TPM 2.0 można pominąć, jednak nie jest to możliwe, gdy przeprowadzasz aktualizację z Windows 10 na 11. Takie rozwiązanie jest dostępne przez czystą instalację systemu. Niestety nie masz wtedy żadnej gwarancji, że będzie on działał w poprawny sposób. Kolejne instalacje aktualizacji mogą sprawiać problemy, a część funkcji może po prostu nie działać. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, robisz to wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Windows 11 – jakie są wymagania dotyczące procesorów?
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz przesiadkę z Windows 10 na Windows 11 wymagania obsługiwanych procesorów również powinny Cię zainteresować. W przypadku Intela wspierane są następujące układy:
- Intel Core 8. generacji (Coffee Lake)
- Intel Core 9. generacji (Coffee Lake Refresh)
- Intel Core 10. generacji (Comet Lake i Ice Lake)
- Intel Core 11. generacji (Rocket Lake i Tiger Lake)
- Intel Xeon Skylake-SP
- Intel Xeon Cascade Lake-SP
- Intel Xeon Cooper Lake-SP
- Intel Xeon Ice Lake-SP
Natomiast jeśli chodzi o procesory od AMD, wspierane są takie jednostki jak:
- AMD Ryzen 2000
- AMD Ryzen 3000
- AMD Ryzen 4000
- AMD Ryzen 5000
- AMD Ryzen Threadripper 2000
- AMD Ryzen Threadripper 3000
- AMD Ryzen Threadripper Pro 3000
- AMD EPYC 2. generacji
- AMD EPYC 3. Generacji
Jeżeli w Twoim sprzęcie znajduje się któryś z nich, bez problemu możesz korzystać nowego oprogramowania. W Windows 11 wymagania nie są ściśle powiązane z wydajnością. Microsoft dodał do listy wiele budżetowych procesorów, które zaliczają się do rodziny Pentium, Celeron, lub Athlon. Niestety brakuje starszych jednostek z rodziny Core, Xenon oraz Ryzen, które cechują się znacznie lepszą wydajnością.
Windows 11 wymagania – jak sprawdzić, czy komputer je spełnia?
Twój sprzęt zakwalifikował się do uaktualnienia, jeśli otrzymałeś stosowne powiadomienie. Na Twoim pasku zadań powinna znajdować się ikona aktualizacji z niebieską kropką. Jeśli ją klikniesz, zostaniesz przeniesiony do sekcji Windows Update, gdzie będziesz mógł pobrać najnowszą wersję systemu na swój komputer.
Wciąż nie otrzymałeś informacji o aktualizacji systemu? W windows 11 wymagania zostały jasno określone, jednak Microsoft stopniowo dodaje kolejne urządzenia, które są kompatybilne z jedenastką. Możesz jednak sprawdzić to sam, korzystając z programu PC Health Check, który możesz pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu. Niestety nie dostarcza ono informacji dotyczących tego, z jakich powodu konkretny podzespół nie jest kompatybilny z jedenastką.
Czy wymagania sprzętowe Windows 11 można obejść?
Wiele komputerów z 2017 roku oraz nieco starszych modeli utraciło dostęp do nowej wersji systemu. Warto jednak podkreślić, że są to konstrukcje, które wciąż zapewniają wysoką wydajność. Z tego względu w sieci pojawiło się wiele sposób na to, jak pominąć problemy związane z kompatybilnością.
Co ciekawe pomimo braku wsparcia dla pewnych urządzeń Microsoft sam udostępnił metodę pozwalająca na instalację. W windows 11 wymagania można zatem obejść. Informacja na ten temat pojawiła się na oficjalnych stronach firmy. W sekcji pomocy technicznej znajdziesz rozwiązania dotyczące problemu związanego z modułem TPM 2.0 oraz niekompatybilnym procesorem.
Pominięcie wymagań sprzętowych Windows 11
Co dokładnie należy zrobić, aby pominąć zalecenia Microsoftu i zainstalować aktualizację systemu? W Windows 11 wymagania były dość mocno ograniczone, jednak po fali krytyki firma udostępniła modyfikację rejestru, która umożliwiaj obejście problemu, który jest związany z brakiem modułu TMP 2.0.
W celu instalacji Windows 11 na swoim komputerze trzeba zmodyfikować jeden z kluczy rejestru systemowego:
- Klucz rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup
- Nazwa: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU
- Typ: REG_DWORD
- Wartość: 1
Jeżeli wprowadzisz te modyfikacje w rejestrze systemu Windows 10, będziesz mógł przeprowadzić aktualizację systemu do Windows 11. Zmiany możesz dokonać w instalatorze podczas instalacji z nośnika lub na komputerze, który ma sformatowany dysk.
Jakie ryzyko wynika z instalacji Windows 11 na niekompatybilnym sprzęcie?
Na niekompatybilnym sprzęcie możesz zainstalować nowy system. Jednak w Windows 11 wymagania zostały stworzone po to, aby sprzęt mógł otrzymywać kolejne aktualizacje. Jeśli nie zostaną one spełnione, niestety ich nie otrzymasz, a to wiąże się z ryzykiem dotyczącym kwestii bezpieczeństwa. Ponadto warto również wiedzieć, że jeśli w wyniku aktualizacji oprogramowania na niekompatybilnym sprzęcie dojdzie do uszkodzenia komputera, stracisz gwarancję producenta.
Z oficjalnego komunikatu Microsoftu wynika, że Windows 11 z zabezpieczeń wspieranych sprzętowo, które są oparte a wirtualizacji. W ten sposób jesteś chroniony przed atakami związanymi z kradzieżą danych uwierzytelniających, takich jak pass-the-hash lub pass-the-ticket. Takie rozwiązanie pomaga zapobiegać złośliwemu oprogramowaniu w uzyskaniu dostępu do danych, nawet jeśli zostało ono uruchomione z uprawnieniami administratora.
Co zrobić, jeśli nie możesz aktualizować systemu do Windows 11?
Wiesz już, czego potrzebujesz, aby zainstalować jedenastkę na swoim komputerze. W Windows 11 wymagania jasno wskazują, że najlepiej zrobić to na kompatybilnym sprzęcie. Komputer, który nie otrzymał wsparcia, będzie stanowił zagrożenie, dlatego nie zaleca się instalowania nowego oprogramowania na urządzeniach, które są wykorzystywane w firmach lub do innych celów biznesowych. Microsoft cały czas ostrzega, że sprzęt nie otrzyma aktualizacji zabezpieczeń oraz innych funkcjonalności. Takiej sytuacji z pewnością nie zaakceptują administratorzy IT.
Warto również wspomnieć, że wiele przedsiębiorstw nie rozpoczęło jeszcze procesu aktualizacji, mimo że w Windows 11 wymagania sprzętowe pozwalają im na przeprowadzenie uaktualnienia. Jednak nie muszą się spieszyć, ponieważ Microsoft oferuje wsparcie systemowe dla Windows 10 do 2025 roku.
Z Windows 10 można korzystać na sprzęcie niekompatybilnym z jedenastką jeszcze przez około 2 lata. Później najlepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu zgodnego z wymaganiami Windows 11. Pamiętaj, że będziesz potrzebować około kilku miesięcy na wdrożenie nowej infrastruktury. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której komputery z Windows 10 wciąż będą użytkowane pomimo braku wsparcia ze strony Microsoft dla tej wersji systemu.
W Windows 11 wymagania pomogą sprawić trochę problemów, jednak to dobra okazja do tego, aby zmodernizować komputery w firmie i poprawić wydajność pracy.