windows_11_opinie

Czy warto instalować Windows 11? Opinie nie są jednoznaczne

22 minuty czytania
Komentarze

Najnowsza wersja okienek wciąż budzi wiele kontrowersji. Microsoft twierdzi, że Windows 11 to najlepszy system, jaki udało mu się stworzyć. Jednak nie wszyscy użytkownicy się z tym zgadzają, szczególnie dlatego, że nie działa na starszych komputerach. Zanim system Windows 10 straci oficjalne wsparcie, masz jeszcze trochę czasu na przesiadkę na Windows 11. Opinie są różne, ponieważ każdy użytkownik ma inne oczekiwania.

Windows11_opinie
fot. Unsplash

Czym Windows 11 różni się od Windows 10? Czy to tylko zmiany kosmetyczne, czy prawdziwa rewolucja? Sprawdzamy, co ma do zaoferowania kolejna wersja okienek i czy już dzisiaj warto sprawdzić jej działanie. Podczas pierwszych spotkań z Windows 11 opinie użytkowników będą miały kluczowe znaczenie w kwestii poprawek wprowadzanych do systemu.

Windows 11 opinie – skąd biorą się obawy użytkowników na temat nowego systemu?

Wiele osób uważało, że Windows 10 będzie ostatnią wersją systemu tworzonego przez giganta z Redmond. Początkowo podejrzewano, że ma pojawić się ogromna aktualizacja do dziesiątki. Jednak w czerwcu 2021 Microsoft oficjalnie zapowiedział powstanie Windows 11. Opinie internautów już wtedy były dosyć burzliwe.

Oficjalna premiera odbyła się 4 miesiące później i jej echa wciąż nie milkną. Spora część użytkowników podchodziła do nowego systemu ze sporą dozą sceptycyzmu. Z czego to wynikało? W każdym nowopowstałym systemie na początku można znaleźć wiele błędów. W oprogramowaniu Microsoftu nie jest to niczym zaskakującym, ponieważ nawet aktualizacje wywołują całą masę problemów, które mają negatywny wpływ na działanie aplikacji zainstalowanych na komputerze.

Czy to samo można powiedzieć o Windows 11? Opinie użytkowników wcale nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać. System nie jest idealny i ma pewne wady, jednak trudno taki znaleźć.

Windows 11 – opinie użytkowników:

W moim przypadku Windows 11 działa bardzo dobrze. Do tej pory nic nie wysypało się, stale aktualizowany w kanale stabilnym. Windows 10 od czasu, do czasu ot tak potrafił mi zamrozić system, z W11 żadnego problemu nie mam.

Windows 11 – co nowego ma do zaoferowania?

Po premierze wiele osób wstrzymywało się z instalacją Windows 11. Opinie użytkowników w tym przypadku nie dziwią – po prostu przyzwyczaili się już do dziesiątki, pomimo tego, że nie była ona pozbawiona problemów technicznych związanych m.in. ze stabilnością gier. A z racji tego, że Windows zakończył wsparcie dla lubianego przez sporą liczbę osób Windowsa 7, innej alternatywy nie było.

Jak na tle innych systemów Microsoftu wypada Windows 11? Opinie internautów nie są wielkim zaskoczeniem. Na kompatybilnych sprzętach, które spełniają wszystkie wymagania, aktualizacja z Windows 10 na Windows 11 w przybliżeniu wynosi około pół godziny. Oczywiście pod warunkiem, że po drodze nie pojawiają się żadne problemy. A te niestety mogą napsuć wiele krwi.

Podczas przesiadki, warto zwrócić uwagę na szybkość działania systemu Windows 11. Opinie jak zwykle są podzielone. Wielu użytkowników potwierdza, że pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy to nie pasek zadań, który znajduje się na środku. Na kompatybilnym sprzęcie poprawki optymalizacyjne są wyraźnie widoczne. W sieci można jednak znaleźć wiele komentarzy, w których użytkownicy twierdzą, że sprzęt zdecydowanie zwolnił po aktualizacji do jedenastki.

Jak postrzegać zmiany w Windows 11? Opinie podkreślają, że to „kosmetyczne poprawki”

Czego jeszcze można spodziewać się po systemie Windows 11? Opinie użytkowników są zgodne co do tego, że pojawiło się wiele zmian wizualnych, które są sporym atutem. Odświeżone zostały menu Start oraz ikony, które otrzymały nowoczesny wygląd. Na uwagę zasługują również nowe funkcje, jednak nie zawsze są one użyteczne. Dla wielu osób pierwsze wrażenia dotyczące Windows 11 były dosyć pozytywne. System, co prawda, nie jest rewolucyjny, ale zapewnia pewien powiew świeżości.

Czym wyróżnia się Windows 11? Opinie są dość zgodne – jedenastka to gigantyczna aktualizacja do Windows 10. Tę wersję okienek śmiało można tak nazywać, ponieważ uaktualnienie jest w pełni darmowe. To największy update, jaki dziesiątka otrzymała w całej swojej historii.

Wygląda na to, że Microsoft zrobił to celowo. Windows 11 miał wyglądać znajomo i jednocześnie stać się bardziej przyjazny w obsłudze. Twórcy chcieli, aby oferował szybszy dostęp do najważniejszych funkcji i tym samym ułatwiał użytkownikom pracę, granie oraz korzystanie z aplikacji.

Jeśli bliżej przyjrzymy się Windows 11 opinie, które najczęściej usłyszymy, będą podkreślały jedną zasadniczą kwestię – zmiany wydają się dosyć subtelne jak na pełnoprawny system. Dlatego też często pojawia się pytanie, czy w ogóle warto instalować nową odsłonę okienek?

Czym się różni Windows 11 od Windows 10?

Zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka – nowy pasek menu Start, odmienione ikony oraz wygląd okien. Warto również zwrócić uwagę na bardziej czytelny interfejs.

Co odgrywa główną rolę w Windows 11? Opinie użytkowników w tej kwestii nie są tak pozytywne, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście mowa tutaj o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, co wiąże się z większymi restrykcjami w aspekcie wymagań sprzętowych. Chodzi o:

  • moduł TPM w wersji 1.2 lub wyższej,
  • wymuszanie aktywnych funkcji zabezpieczeń opartych na wirtualizacji po czystej instalacji,
  • bezpieczny rozruch,
  • brak obsługi starszych procesorów oraz płyt głównych.

Z czego wynikają te ograniczenia? Sprzęt powinien być wyposażony w technologie oraz zabezpieczania, które zwiększą bezpieczeństwo systemu oraz przyspieszą jego działanie. Microsoft nie chciał powtarzać tych samych błędów, co w przypadku Windowsa Visty, który nie był dobrą opcją dla osób, które posiadały starsze wersje komputerów. W przypadku Windows 11 opinie na temat wymagań sprzętowych są bardzo negatywne, dlatego częściowo zostały one obniżone.

Nowy pasek zadań w Windows 11

Po pierwszym uruchomieniu systemu w pierwszej kolejności dostrzeżesz nowiusieńki pasek zadań. Czy to dobra metamorfoza w Windows 11? Opinie użytkowników w tej kwestii są dość negatywne. Pasek znajduje się na samym środku, przez co przypomina macOS. Jeśli nie przypadło Ci to do gustu, możesz wyrównać go do lewej strony. Jednak na więcej zmian nie możesz sobie pozwolić.

Nie umieścisz paska zadań ani na górze, ani na bokach ekranu. Te rozwiązania nie należą do najczęściej stosowanych, jednak istnieje grupa osób, która z nich korzysta. Wciąż jednak dostępna jest opcja ukrywania paska zadań – pojawi się on dopiero wtedy, gdy umieścisz kursor w dolnej części ekranu.

Na pasku zadań Windows 11 znajdziesz kilka ikon aplikacji, które są domyślnie przypięte (np. przeglądarka Microsoft Edge). Kluczowe są oczywiście menu Start oraz widok zadań z wirtualnymi pulpitami. Znajdziesz tam także eksplorator plików oraz lupę do wyszukiwania (jeśli najedziesz na nią kursorem, wyświetlą się ostatnio wyszukiwane aplikacje).

Dodatkowo pasek zadań został zintegrowany z usługą „Rozmowa”. Pod tą nazwą kryje się komunikator Microsoft Teams. Będzie on kluczową aplikacją w Windows 11. Opinie, jakie zebrał w trakcie pandemii, są obiecujące, dlatego Skype zszedł na drugi plan.

fot. Microsoft

W W11 nie znajdziesz już szerokiego menu kontekstowego. Jest to jedno z wielu uproszczeń, dzięki którym użytkownicy poczują się mniej przytłoczeni mnogością ustawień. Kiedy klikniesz prawym przyciskiem myszy, na ekranie wyświetli się tylko jedna opcja. Zostaniesz przez nią przeniesiony do ustawień personalizacji, w których możesz wyrównać pasek do lewej strony lub wyłączyć przyciski „wyszukaj” lub „widok zadań”. Możesz także zarządzać tym, co będzie wyświetlało się w prawym rogu.

Co jeszcze oferuje pasek zadań w Windows 11? Po jego prawej stronie wszystko wygląda standardowo, jednak warto zwrócić uwagę na takie funkcje systemowe, jak: połączenia z siecią, suwak głośności czy wskaźnik naładowania akumulatora.

Dostępne są także godzina, kalendarz oraz centrum powiadomień. Niestety pojawiły się tam także dość kontrowersyjne zmiany i to wcale nie cieszy użytkowników Windows 11. Opinie w tym przypadku nie są zbyt pochlebne.

fot. Microsoft

W panelu szybkich funkcji, który został oddzielony od centrum powiadomień, możesz dostosować jasność ekranu do swoich potrzeb, a także zarządzać ustawieniami trybu skupienia lub aktywować Bluetooth. Szybkie ustawienia możesz w łatwy sposób poddawać modyfikacjom i dodać m.in. tryb nocny.

Kalendarz uległ znaczącym zmianom w Windows 11. Opinie użytkowników w tej kwestii są niestety negatywne. Dlaczego? Został on zintegrowany z centrum powiadomień. Niestety nie jest on połączony z systemowym kalendarzem. Nie możesz wyświetlać w nim przypomnień i zdarzeń, które zostały dodane we właściwej aplikacji.

Niestety ze względu na to, że Microsoft podjął decyzję o zespoleniu kalendarza z centrum powiadomień, ten drugi mocno stracił na czytelności. Kalendarz zajmuje sporą część ekranu, tym samym nie pozostawiając zbyt wiele miejsca na powiadomienia. Jeśli korzystasz z dwóch ekranów, nie zobaczysz go na drugim wyświetlaczu (podobnie jak innych elementów paska zadań). W Windows 10 taka sytuacja nie ma miejsca. Dlatego na twórcach Windows 11 opinie internautów nie pozostawiają suchej nitki.

Na 15-calowym wyświetlaczu dostrzeżesz co najwyżej dwa powiadomienia, a kolejne trzeba będzie już rozwijać. Oczywiście istnieje opcja zwinięcia kalendarza, przez co możesz zyskać więcej miejsca na powiadomienia. Jednak takie rozwiązanie nie jest najwygodniejsze i wymaga od użytkownika podejmowania dodatkowych działań. Jest to zdecydowany krok w tył w porównaniu z dziesiątką. Miejmy nadzieję, że jednak w przyszłości ta część ulegnie zmianie w Windows 11. Opinie użytkowników z pewnością w tym pomogą.

Menu Start w Windows 11 znacząco różni się od tego, co znajdziesz w Windows 10. U samej góry pojawia się pasek, który umożliwia wyszukiwanie plików oraz aplikacji. Natomiast na samym dole umiejscowiony został dostęp do konta i jego ustawień oraz standardowe opcje związane z wylogowywaniem się, usypianiem lub wyłączeniem komputera.

W menu Start nie są już dostępne przypięte kafelki, które były charakterystyczne zarówno dla Windows 10, jak i Windows 8.1. Zamiast nich pojawiły się przypięte aplikacje w postaci ikon. Można je personalizować, odpinając lub dodając skróty ulubionych gier lub aplikacji. Warto również dodać, że w łatwy sposób możesz uzyskać dostęp do pełnej, rozwijanej listy wszystkich aplikacji. Jest ukryta, ale pojawia się po kliknięciu opcji „wszystkie aplikacje”.

Jaki problem pojawia się w menu z aplikacjami w Windows 11? Opinie internautów w tej kwestii są zgodne. Ta część niestety nie jest zbyt czytelna i dość mocno upakowana oprogramowaniem, z którego nie wszyscy korzystają. Pojawiają się tam nie tylko programy Microsoftu, ale również te oferowane przez Meta (Facebooka). Oczywiście można je odinstalować, ale niektórym użytkownikom nie podoba się sam fakt, że są domyślnie zainstalowane na urządzeniu.

Niżej dostępna jest pozycja „proponowane” – to po prostu lista plików, które były ostatnio uruchamiane lub edytowane. Ten element niestety nie wpływa pozytywnie na czytelność menu Start i wprowadza dość sporo zamieszania.

Co na to nowi użytkownicy Windows 11? Opinie części z nich są negatywne, ponieważ cenili opcje grupowania kafelków i dostosowywania rozmiaru menu Start według własnego uznania.

Windows 11 – opinie użytkowników:

Forum – dobreprogramy.pl

Nie warto mieć Windows 11, jedyne co robi, to zmienia szatę graficzną, usuwając szereg funkcjonalności… Pasek zadań i menu start zostały okrojone, tam nawet nie można grupować ikon albo przenieść pasek na lewą stronę ekranu (tak, żeby był wertykalny). Dla mnie to są wystarczające powody, żeby go nie używać.
No i przez te nowe zabezpieczenia można mieć problemy z programami i mniejszą ilość klatek w niektórych grach.
Windows 10 jest dojrzały i zoptymalizowany, Windows 11 ma sporo do poprawy.

Jeśli uważnie przyjrzymy się systemowi Windows 11, opinie internautów oczywiście okazują się słuszne, ponieważ nie jest on pozbawiony błędów wieku dziecięcego. Jak każdy nowopowstały system.

Opcja zarządzania oknami w Windows 11

Dlaczego podczas projektowania Windows 11 opinie użytkowników były tak ważne? Tworząc nowy system, Microsoft w dużej mierze skupił się na wielozadaniowości, którą wspierają takie funkcje jak Snap Layouts oraz Snap Groups. Grupowanie okien nie jest nowością, jednak w nowej wersji okienek zostało ono udoskonalone dzięki nowym funkcjonalnościom. Zamiast zestawu dwóch rzędów okien, na dużym ekranie stworzysz trzy ustawione obok siebie kolumny.

Menedżer okien uruchomisz w bardzo prosty sposób. Kiedy skierujesz kursor myszy na ikonę powiększania okna, na ekranie pojawi się kilka schematów. Jeśli wybierzesz któryś z nich, system wypełni Twoją przestrzeń roboczą. Wystarczy jedno kliknięcie, aby pogrupować okna w taki sposób, aby Twoja produktywność wzrosła w trakcie pracy. Co ciekawe, wybrany przez Ciebie układ jest automatycznie zapamiętywany przez system.

W przypadku laptopa z mniejszym ekranem zmieszczą się maksymalnie 4 okna, natomiast w przypadku większego monitora może być ich 6. Jest to bardzo wygodne rozwiązane, które może zachęcić użytkowników do aktualizacji systemu do Windows 11. Opinie części internautów w tym przypadku są bardzo pozytywne, zwłaszcza że aktualizacja jedenastki, która pojawiła się we wrześniu 2022 roku, usprawniła działanie tej funkcjonalności. To ciekawe udogodnienie dla programistów lub grafików, którzy podczas pracy korzystają z wielu monitorów.

To rozwiązanie również bywa krytykowane przez użytkowników Windows 11. Opinie, które są negatywne, dotyczą przede wszystkim wymuszania grupowania okien i czasu, jaki należy poświęcić na ich przełączanie.

Jak działają wirtualne pulpity w Windows 11?

Dzięki rozwijaniu nowych funkcji w kolejnych aktualizacjach Windows 11, opinie internautów na temat systemu będą ulegały zmianom. Ogromnym wsparciem dla osób, które opierają swoją pracę na wielozadaniowości, są wirtualne pulpity. Ta funkcja w Windows 11 została domyślnie zintegrowana z paskiem zadań, zatem błyskawicznie ją uruchomisz. Warto jednak wspomnieć, że to żadna nowość, ponieważ to rozwiązanie działa w Windowsie od kilku lat. W jedenastce nawigacja pomiędzy konkretnymi pulpitami odbywa się nieco sprawniej, a to za sprawną odświeżonego interfejsu.

Wirtualne pulpity podnoszą produktywność i umożliwiają wygodne przełączanie się. Każdą z przestrzeni roboczych podzielisz na różne zadania. Na jednym z pulpitów możesz umieścić Worda, na drugim program graficzny, a na trzecim np. PowerPointa. Ciekawą opcją jest też stworzenie osobnego pulpitu z grami, aby nie rozpraszały Cię w trakcie pracy.

W Windows 11 wirtualne pulpity są bardziej przyjazne w obsłudze niż w poprzedniej wersji okienek. Dla każdego z nich możesz ustawić zupełnie inną tapetę. To spore ułatwienie podczas przełączania obszarów roboczych, ponieważ pozwala szybko je odgraniczyć.

Czy te zmiany ucieszyły użytkowników Windows 11? Opinie niekoniecznie są pozytywne. Możliwość zmiany tapety to jednak za mało. Wielu użytkowników oczekiwało opcji posiadania innych katalogów na każdym z pulpitów.

Czym wyróżnia się eksplorator plików Windows 11?

Menedżer plików stanowi jeden z najważniejszych elementów w systemie. W Windows 11 opinie użytkowników zostały wzięte pod uwagę, dlatego jego działanie zostało usprawnione. Dzięki nowym ikonom wygląda nowocześniej i zyskał również bardziej na spójności.

W eksploratorze plików nie ma już rozbudowanego narzędzia, ponieważ zostało ono zastąpione uproszczonym menu. Microsoft usunął wstążkę z opcjami i poleceniami. Dynamiczne menu, które dodano do Windows 11, jest dostosowywane do zawartości folderu. Oznacza to, że na ekranie będą pojawiać się takie opcje, jakich aktualnie będziesz potrzebować.

fot. Microsoft

Dostęp do konkretnych działań jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy, zatem nie poczujesz się zagubiony w możliwościach Windows 11. Opinie użytkowników bardziej zaawansowanych mogą być nieco bardziej negatywne, ponieważ nie potrzebują aż tak dużych uproszczeń.

Efekt psują ustawienia w Eksploratorze plików, których wygląd się nie zmienił. Okienko nie jest niestety dostosowane do ciemnego trybu, a zaokrąglone rogi i odświeżony wygląd ikon to jednak za mało.

W pewnych kwestiach dotyczących Windows 11 opinie mówią o nadmiernym uproszczeniu, które zwiększa liczbę zbędnych kliknięć. Według Microsoftu nowe menu kontekstowe zostało stworzone z myślą o osobach, które czasem miały problem ze sprawnym poruszaniem się po systemie. Funkcjonalności nieco ograniczono, jednak pojawiły się przejrzyste funkcje, które kryją w sobie więcej opcji, np. wycinanie oraz kopiowanie odbywa się przy użyciu estetycznych ikon.

W łatwy sposób uruchomisz ukryte polecenia, które dobrze znane są wszystkim z poprzednich wersji systemu. Rozbudowane funkcje wymagają podjęcia nieco większej ilości działań, jednak nie ma tutaj większej różnicy. Dostęp do nich jest prosty – na dole rozwiniętej listy wystarczy kliknąć pozycję „pokaż więcej opcji”. Wówczas wyświetli się standardowe menu.

Czy to jedna z najlepszych zmian w Windows 11? Opinie użytkowników raczej temu przeczą. Nie są zadowoleni z tego, że odszukanie pewnych opcji zajmuje im zdecydowanie zbyt wiele czasu.

Widżety – jak zmieniły się w Windows 11?

Widżety na pasku zadań w Windows 11 również przeżyły małą metamorfozę. Dzięki nim zyskujesz szybki dostęp do informacji, zdjęć z OneDrive’a, pogody, czy kalendarza. Możesz zmieniać ich wielkość i przestawiać, dodawać lub usuwać je według własnego uznania.

Nowości w Windows 11

Czy po wprowadzeniu kilku nowości w Windows 11 opinie użytkowników o systemach Microsoftu ulegną zmianie? Zobaczymy! W Microsoft Store został poszerzony o dodatkowe aplikacje, takie jak np. Disney+, który od 2022 roku jest dostępny w Polsce. Oprócz tego sklep z Windowsowymi aplikacjami otrzymał nowocześniejszych wygląd – czytelniejsze karty, szybsze działanie, efektowniejsze animacje. W Windows 11 odświeżono również wygląd Painta oraz narzędzia Zdjęcia.

Do godnych uwagi nowości zalicza się także Dynamic Refresh Rate, czyli dynamiczne odświeżanie obrazu. To funkcja, która służy do wydłużenia czasu pracy akumulatora w laptopie. System dostosowuje odświeżanie automatycznie podobnie jak w smartfonach i tabletach. Wyższe wartości są uruchamiane tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz, dzięki czemu zużycie energii w urządzeniu jest obniżone.

W 2022 roku w Microsoft Store uruchomiono dostęp do aplikacji Android, który stał się efektem współpracy z Amazon Appstore.

Czy Windows 11 jest gwarancją stabilności?

Zmiany, które wprowadził Microsoft w Windows 11, miały wpłynąć na zmniejszenie zużycia zasobów procesora o 30%. Warto również wspomnieć, że nowa wersja okienek lepiej zarządza pamięcią – jej zużycie również spadło o ponad 30%. Wybudzanie również stało się szybsze w Windows 11. Opinie Microsoftu dotyczące tego aspektu mówią aż o 25% przyspieszenia. Dzięki najnowszej aktualizacji z 2022 roku wydajność ma jeszcze wzrosnąć.

Z jakimi problemami mogą borykać się użytkownicy Windows 11?

Jaka jest rzeczywista wydajność systemu Windows 11? Opinie w tym przypadku bywają różne. W czasie użytkowania systemu nie pojawia się zbyt wiele kłopotów z grami lub aplikacjami. Jednak nie oznacza to, że nie ma ich wcale.

Korzystając z bardziej zaawansowanych programów oraz aplikacji, możesz zetknąć się z pewnymi problemami. Jedną z przyczyn może okazać się sprzęt (np. karty dźwiękowe), który nie jest wspierany przez nowe sterowniki. Czym jeszcze możesz zaskoczyć Windows 11? Opinie użytkowników donoszą o kłopotach związanych z kompatybilnością systemu z niektórymi sterownikami (Intel Smart Sound Technology). Niestety są one przyczyną niebieskich ekranów śmierci.

Microsoft na bieżąco stara się wprowadzać poprawki do systemu, dlatego część problematycznych kwestii została już rozwiązana. Użytkownicy podkreślają, że usunięcie takich błędów jak zmniejszona wydajność niektórych procesorów AMD trwało aż dwa tygodnie. Warto jednak wspomnieć, że nie było to zależne wyłącznie od Microsoftu.

Jakie niemiłe zaskoczenia mogą pojawić się w Windows 11? Opinie użytkowników są dość zgodne. Na samym początku zdarzało się, że zamykały się uruchomione programy i Eksplorator plików, a komputer na chwilę się zawieszał. Czasem dochodziło również do „przycinania się” systemu podczas normalnego użytkowania.

Zdarzały się także błędy podczas instalacji aktualizacji systemu. Niedoskonałości są widoczne, jednak część z nich została naprawiona najnowszą aktualizacją systemu, która została wypuszczona we wrześniu 2022.

Co ciekawe, rzadziej niż w przypadku dziesiątki zdarzały się problemy podczas podłączania zewnętrznych urządzeń, takich jak np. bezprzewodowe myszki i klawiatury. Komplikacje nie pojawiły się także podczas prób podpięcia dodatkowego monitora. Dlaczego to takie ważne? Windows 10 po aktualizacjach dość często miewał problemy z podłączonym sprzętem.

Windows 11 opinie – problemy wskazane przez internautów

Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiły się:

  • losowe wyłączanie się klawiatury i myszki,
  • problemy z polskimi znakami,
  • spadek ilości klatek generowanych na sekundę (karty graficzne Nvidia),
  • brak możliwości uruchamiania programu jako administrator,
  • niereagujący taskbar,
  • znikanie drukarek sieciowych z listy dostępnych urządzeń (po aktualizacji),
  • brak możliwości połączenia się z pulpitem zdalnym (po aktualizacji).

W niektórych przypadkach w celu rozwiązania problemu konieczna była reinstalacja systemu Windows 11. W innych przypadkach Microsoft udostępniał poprawki.

Czy Windows 11 to system operacyjny dla graczy?

Zanim odbyła się premiera Windows 11, Microsoft reklamował swój nowy produkt jako system stworzony z myślą o graczach. Od momentu, w którym Satya Nadella został dyrektorem generalnym, działania firmy coraz bardziej zaczęły skupiać się na gamingu, co przełożyło się na wiele pozytywnych zmian dla fanów gier w systemach Windows 10 oraz Windows 11. Opinie gamerów mają zatem coraz większe znaczenie.

Jednym z kluczowych ulepszeń jest Auto HDR. Co to takiego? To funkcja oparta na algorytmach uczenia maszynowego – imituje natywny HDR, podobnie jak NVIDIA DLSS imituje natywną rozdzielczość. Gracze mają do dyspozycji szerszy zakres tonalny, który oferuje żywsze kolory. Pojawia się w ponad 1000 gier DirectX 11 i 12, w których HDR nie jest domyślnie obsługiwane.

Ciekawszą opcją jest Direct Storage. To API korzystające z nowoczesnych dysków SSD NVMe (min. PCIe 3,0). W tym miejscu warto dodać, że funkcja ta jest dostępna również w Windows 10, jednak w Windows 11 wykorzystuje ona zaktualizowaną pamięć masową systemu, co wiąże się z większymi korzyściami.

Czy po zapoznaniu się z nowymi rozwiązaniami w Windows 11 opinie graczy na temat systemu ulegną zmianie? Direct Storage usuwa problemy związane z komunikacją pomiędzy pamięcią masową i kartą graficzną, która współpracuje z: DirectX 12 i Shader Model 6, czyli GeForce GTX 400, Radeon HD 7000 lub nowsze. Serie zapytań nie są wysyłane sekwencyjnie, lecz równolegle. Co to oznacza? Dane są przesyłane zdecydowanie szybciej, a procesor nie jest obciążony, ponieważ nie bierze w tym udziału.

Jakie wynikają z tego korzyści dla użytkowników Windows 11? Opinie, jakie możemy znaleźć w sieci, potwierdzają, że gry ładują się szybciej, a tekstury i środowisko podczas rozgrywki są wczytywane sprawniej. Cóż to oznacza dla twórców gier? W przyszłości deweloperzy będą mogli tworzyć bardziej złożone obiekty i wirtualne światy.

Co nowego zaoferował Windows 11? Opinie użytkowników w tej materii są pozytywne, ponieważ system został zintegrowany z aplikacją Xbox Game Pass, która działa w usłudze abonamentowej. Dzięki temu użytkownicy zyskują dostęp do szerszej oferty gier, a także do tytułów z serii Xbox Game Studios w dniu premiery. Subskrybenci pakietu Ultimate mają także dostęp do chmury Xbox Cloud Gaming.

Czy gracze mają powody do narzekania na Windows 11? Opinie są raczej pozytywne. Płynność i stabilność utrzymują się na wysokim poziomie, a gry się nie zawieszają nawet w przypadku bardziej wymagających tytułów.

Czy warto instalować Windows 11? Opinie internautów mają znacznie

Czy opłaca się już teraz aktualizować system do Windows 11? Opinie użytkowników jak zawsze są podzielone. Nowa wersja okienek nie wniosła rewolucyjnych zmian. Oczywiście wiele z nich jest bardzo pozytywnych, jednak wciąż trudno stwierdzić, czy jest to coś więcej niż większa aktualizacja dla Windows 10. Wśród pozytywów można wymienić bardziej przejrzysty interfejs czy wygodniejszą obsługę funkcji, które korzystnie wypłynęły na działanie całego systemu.

Czy Windows 11 jest dobry? W systemie znajdziesz kilka funkcji, które usprawnią Twoją pracę, jeśli stawiasz na wielozadaniowość. Jednak największymi beneficjentami zmian wprowadzonych w jedenastce najprawdopodobniej są gracze.

Jeżeli używasz komputera do programów graficznych, grania, przeglądania sieci lub oglądania filmów, to możesz zastanowić się nad wcześniejszą aktualizacją do Windows 11. Opinie internautów używających systemu do bardziej zaawansowanych działań, podkreślają, że warto poczekać, aż Microsoft naprawi większość pojawiających się błędów. Miłośnicy dziesiątki mają czas do 2025 roku, aby pożegnać się z wcześniejszą wersją systemu i przesiąść się na nowsze wydanie okienek.

Mimo że jedenastka jest właściwie nakładką na Windows 10, pojawiło się w niej wiele rozwiązań, które dobrze rokują na przyszłość. Czy warto instalować Windows 11? Opinie zapewne będę zmieniały się wraz ze zbliżającym się zakończeniem wsparcia dla W10.

Motyw