Logo Microsoft na fasadzie budynku.

Reklamy w Windows 11 stają się rzeczywistością. Tak można je wyłączyć

2 minuty czytania
Komentarze

Stało się. Reklamy w Windows 11 w menu Start zaczynają pojawiać się u niektórych użytkowników, a niebawem aktualizacja „okienek” sprawi, że te zadebiutują na wszystkich sprzętach korzystających z oprogramowania Microsoftu. Wprawdzie nie mówimy tutaj o gigantycznych banerach reklamowych, a raczej sugestiach podpowiadających aplikacje, to jest to coś, co nie każdemu musi się podobać.

Reklamy w Windows 11

Trzy laptopy z kolorowymi abstrakcyjnymi tapetami ustawione jeden za drugim na białym blacie.
Fot. Microsoft / materiały prasowe

Zdaje się, że nie ma już miejsca, gdzie nie pojawiałby się reklamy. W streamingu zadebiutowały ostatnio na platformie SkyShowtime, widujemy je na stronach interetowych, a niebawem pojawią się również w systemie operacyjnym Microsoftu. Reklamy w Windows 11 nie są może tym, do czego jesteśmy już poniekąd przyzwyczajeni w sieci, ponieważ te będą po prostu rekomendacjami ze sklepu z aplikacjami. Będą pojawiać się w menu Start i mają być czymś, co ma podpowiadać użytkownikom, nowe programy, które mogą mu się spodobać. Obok ikony danej aplikacji mamy zobaczyć informację, że to sponsorowany materiał.

Reklamy w Windows 11. Interfejs użytkownika systemu operacyjnego z zaznaczoną aplikacją 1Password w sekcji rekomendowanych aplikacji.
Tak mają wyglądać rekomendacje w menu Start. Fot. Microsoft / materiały prasowe

Całość nie będzie może zbyt inwazyjna, ale nie każdemu musi się to podobać. Obecnie reklamy w Windows 11 pojawiają się jedynie wybranym użytkownikom i tym, którzy zainstalowali już aktualizację KB5036980. Ta jeszcze jest opcjonalna, ale niewykluczone, że zostanie wdrożona już dla wszystkich razem z majową aktualizacją przesyłaną do użytkowników. Wtedy takie reklamy będzie już widział każdy.

Jak wyłączyć reklamy w Windows 11

Ekran ustawień personalizacji menu start w systemie operacyjnym Windows 11, zawierający opcje układu i różne ustawienia dostosowywania interfejsu.
Miejsce, gdzie możemy wyłączyć reklamy w Menu Start. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Całe szczęście wygląda na to, że wyłączenie tych sugestii jest banalnie prostym zadaniem. Chcąc wyłączyć reklamy w Windows 11, należy przejść do samych Ustawień i przesunąć jeden z suwaków, który tam znajdziemy. Oto jak to zrobić:

  1. Otwieramy Menu Start i wybieramy Ustawienia
  2. Wybieram menu Personalizacja
  3. Przechodzimy do podmenu Start
  4. Odznaczamy funkcję Pokaż zalecenia dotyczące porad, skrótów, nowych aplikacji i nie tylko

Jak więc widać, nie kosztuje to dużo pracy, a sprawi, że nasze Menu Start pozostanie w tej samej formie, co dotychczas. Zostając przy temacie komputerów, warto też sprawdzić nasz ranking laptopów do 2000 zł.

Źródło: CNET / Microsoft. Zdjęcie otwierające: Xackery Irving Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw