Jak cofnąć aktualizację windows 11

Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Wróć do systemu Windows 10 

9 minut czytania
Komentarze

Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Nie wszystkie osoby, które zdecydowały się na aktualizację do najnowszego systemu od Microsoftu, są zadowolone. Dlatego pojawia się pytanie – jak wrócić do Windows 10? Windows 11 był bardzo dużą sensacją. To system, który posiada stosunkowo dużo zmian względem tego, jak wyglądał do tej pory. Jednak pomimo tego pojawia się bardzo często pytanie o to, jak cofnąć aktualizację Windows 11. Microsoft przewidział taką sytuację i przygotował możliwość powrotu do starego systemu. Jak cofnąć aktualizację Windows 11? To banalnie proste i każdy jest w stanie wycofać się z najnowszego systemu od Microsoftu i wrócić do Windowsa 10. Oczywiście w przypadku aktualizacji i cofaniem systemu pojawiają się jeszcze inne pytania, na które odpowiedzi również uda się znaleźć poniżej.

Co to Windows 11?

jak cofnąć aktualizację windows 11
Windows / Unsplash

To najnowszy system od Microsoftu, który charakteryzuje się kolejnymi funkcjami, ale również dużą zmianą w samym wyglądzie – warto pamiętać również o tym, że przez cały czas jeszcze potrafią pojawiać się duże zmiany. Nowoczesny design można zauważyć już po samym pasku zadań, który wygląda zupełnie inaczej niż do tej pory. Bardzo mocno w oczy rzuca się układ ikon, które znajdują się na śródku – niebiegną od lewej strony, jak to było o tej pory. Tutaj dla większości naturalnym skojarzeniem jest oczywiście system operacyjny od Apple – MacOS. To charakterystyczna cecha tego systemu.

Jeśli dla długoletniego użytkownika Windowsa, jest to zmiana na gorsze, wówczas można dokonać szybkiej zmiany, a ikony będą ułożone, jak do tej pory. Bardzo dużo mówi się na temat tego, że Windows 11 jest odpowiedzią na ChromeOS, który charakteryzuje się przejrzystością oraz prostotą obsługi. Windows 11 posiada wiele aplikacji, które warto zainstalować z Microsoft Store. Jednak pomimo tych nowości i dodatków, nie każdemu musi podobać się najnowsza propozycja od Microsoftu i wtedy pojawia się pytanie – jak cofnąć się aktualizację Windows 11? Jak najbardziej jest to możliwe, ale są pewne warunki, na które należy się załapać.

Jak sprawdzić czy można zainstalować Windows 11?

jak cofnąć aktualizację windows 11
Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Jeśli jednak jesteś obecnie użytkownikiem Windows 10 i chcesz spróbować Windows 11, wówczas warto udać się do ustawień – Aktualizacja i zabezpieczenia. Powinna tam znajdować się informacja na temat tego, czy Twoje urządzenia spełnia wymagania systemu Windows 11. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas można rozpocząć aktualizowanie systemu do najnowszego wydania. Microsoft przygotował również aplikację, którą sprawdza stan urządzenia i wydaje zgodę na aktualizację do Windows 11. A co, jeśli nowy system się nie spodoba? Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Spokojnie – jest to możliwe!  

W celu sprawdzania kondycji Twojego sprzętu Microsoft przygotował również program, który można pobrać ze strony producenta. To bardzo prosta aplikacja, która po zainstalowaniu samodzielnie sprawdzi Twój komputer pod kątem wymagań, jakie Microsoft stawia urządzeniom. Pobranie aplikacji PC Health Check jest możliwe także z poziomu Ustawień i sekcji Windows Update w Windows 10. Tam pojawia się informacja o zaleceniu na aktualizacje systemu. Jeśli chcesz skorzystać z programu, wówczas wystarczy nacisnąć Pobierz aplikację Sprawdzania kondycji komputera. Wtedy zostaniesz przeniesiony na stronę internetową i pobrany zostanie program PC Health Check.

Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Możesz wrócić do Windows 10.

jak cofnąć aktualizację windows 11
Clint Patterson / Unsplash

Zainstalowałeś system Windows 11 i nie przypadł on do gustu? Oczywiście możliwość powrotu do Windows 10 istnieje i można z niej skorzystać. Jednak zanim to wykonasz, warto zrobić kopię zapasową najważniejszych danych. Wszystkie pliki zostaną na swoim miejscu, jednak zmiany, jakich dokonało się po przejściu na nowy system, niestety nie będą uwzględnione. Ważne, abyś pamiętał o tym, by upewnić się, czy znasz hasło do swojego profilu Windows, ponieważ będzie trzeba się nim zalogować – nawet jeśli nie robisz tego za każdym razem. 

Jak cofnąć aktualizację Windows 11 – ile czasu jest na powrót do Windows 10?


jak cofnąć aktualizację windows 11
Johny vino / Unsplash

W przypadku niezadowolenia z systemu Windows 11 Microsoft przewidział możliwość szybkiego powrotu do Windows 10. Jednak bardzo ważne jest, aby podjąć taką decyzję w przeciągu 10 dni. Później zostaną usunięte pliki, które wspomagają szybki powrót. Dlatego warto dać sobie kilka dni na przetestowanie nowego systemu i jeśli pojawia się argumenty za powrotem do Windows 10, wtedy nie ma sensu zwlekać, ponieważ 10 dni minie szybko i nawet nie zdasz sobie sprawy, że czas na powrót już minął. Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Jeśli jesteś zdecydowany na zmianę, wtedy najlepiej wykonać to jak najszybciej, aby nie było za późno.  

W takim razie – jak cofnąć aktualizację Windows 11?

jak cofnąć aktualizację windows 11
Surface / Unsplash

Udało się przemyśleć wszystkie za oraz przeciw i chcesz jednak dowiedzieć się, jak cofnąć aktualizację Windows 11? Nie jest to niczym tajemniczym i trudnym tak naprawdę.  

  1. Wystarczy wejść w Ustawienia
  1. Następnie wybrać System.  
  1. Tam powinno znajdować się Odzyskiwanie.   
  1. Odnajdź segment Opcje odzyskiwania.  
  1. Wykorzystaj opcję Wróć
  1. W tym momencie pojawi się pytanie, dlaczego chcesz wrócić do systemu Windows 10. Te informacje są zbierane przez Microsoft jedynie do celów statystycznych.  

Następnie pojawią się instrukcje, za którymi należy podążać. Następnie pojawi się informacja Wróć do systemu Windows 10. Jak długo może to potrwać? To zależy od tego, jaka jest konfiguracja całego urządzenia. Później dojdzie do ponownego uruchomienia. Po tym na Twoim urządzeniu ponownie znajdziesz system Windows 10.

Jak cofnąć aktualizację Windows 11, kiedy minęło 10 dni?


jak cofnąć aktualizację windows 11
Sunrise King / Unsplash

Na to również jest możliwość. Można zrezygnować z Windows 11, nawet jeśli upłynął termin 10 dni od przejścia na nowy system z Windows 10. Podczas próby powrotu pojawi się wtedy informacja Niestety, nie możesz już wrócić do poprzedniej wersji. Co w takiej sytuacji? Tutaj należy skorzystać z Asystenta aktualizacji do Windows 10. W przypadku tej metody niestety nie uda się zachować plików oraz zmian w systemie. Dlatego koniecznie jest wykonanie kopii zapasowej przed startem przywracania systemu Windows 10.  

Po ściągnięciu i uruchomieniu asystenta aktualizacji należy zapoznać się z licencją – pojawi się informacja na ten temat. Później pozostaje śledzić kolejne kroki wyświetlane przez Asystenta aktualizacji.  

  1. Wybierz Uaktualnij ten komputer teraz.  
  1. Naciśnij Dalej
  1. Wybierz elementy do zachowania – Nic.  
  1. Ponownie wybierz Dalej

Dlaczego należy wybrać Nic? W tym przypadku niestety sposób przywracania Windows 10 nie pozwala na zachowanie plików oraz zainstalowanych programów w systemie Windows 11. Jeśli Windows 10 zostanie pobrany, wtedy pojawi się informacja o gotowości do działania. Powrót nie powinien trwać długo. Na koniec pozostanie uruchomiony komputer z systemem Windows 10. Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Jak widać, jest to możliwe na kilka sposobów i nawet po 10 dniach.  

Czy można ponownie zdecydować się na Windows 11 po powrocie do Windows 10?


jak cofnąć aktualizację windows 11
Windows / Unsplash

Oczywiście, że tak. Jeśli na ten moment zastanawiasz się jak cofnąć aktualizację Windows 11, nie musisz przejmować się tym, że w późniejszym czasie konsekwencją może być brak możliwości ponownego zainstalowania systemu Windows 11. Taką decyzję na pewno podejmie dużo osób, które na ten moment wróciły do Windows 10 ze względu na potrzebę dopracowania Windows 11 w ich ocenie.  Warto pamiętać o tym, że Windows 10 na ten moment ma zagwarantowane wsparcie jedynie do roku 2025. Po tym czasie dojdzie do zakończenia wsparcia dla 10. To oznacza, że skończą się aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa w systemie. Na pewno będzie wiązało się to z czasem z ograniczeniem funkcjonalności programów oraz usług, z których korzystasz na swoim komputerze.

Firmy nie decydują się na rozwijanie oprogramowania dla urządzeń, które posiadają system operacyjny bez wsparcia od usługodawcy. Co to oznacza? Skończą się również aktualizacje dla poszczególnych programów, z których korzystasz. Przez to nie będziesz mieć możliwości korzystania z nowych opcji, jakie przyniosłyby ze sobą potencjalne aktualizacje oprogramowania. W przypadku przeglądarek internetowych może to również wiązać się z brakiem możliwości wczytania strony internetowej. To może prowadzić do tego, że po pewnym witryny internetowe, z których korzystasz na co dzień, nie będą się ładowały. Problemy mogą być również odczuwalne podczas szukania nowych programów. Na niewspieranym systemie operacyjnym niekoniecznie będziesz mieć możliwość zainstalowania najnowszej wersji programu – wtedy musisz poszukać starszych wersji systemu, które zapewne nie będą posiadać wielu funkcji.

Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Taka możliwość faktycznie istnieje i użytkownicy mogą z niej korzystać. Jeśli zainstalowałeś najnowszy system od Microsoftu i niestety nie przypadł do Twojego gustu lub nie czujesz się jeszcze jednak gotowy aż na taką zmianę, wówczas możesz się zastanowić nad powrotem do poprzedniego systemu od Microsoftu, który cały czas jest jeszcze wspierany – aż do 2025 roku. Jak cofnąć aktualizację Windows 11? Cały proces nie jest wcale skomplikowany i nie potrzeba dużo pracy w celu powrotu do poprzedniego systemu. Jednak prędzej czy później będzie trzeba zdecydować się na przejście na Windows 11. Inaczej w momencie, kiedy skończy się wsparcie dla Windowsa 10, jego użytkowanie może stać się znacznie bardziej uciążliwe. Przez to może dojść do problemów z użytkowaniem aplikacji oraz przeglądarki internetowej. Z czasem nie będzie można instalować nowych wersji programów, lecz szukać tych, które tolerują stare oprogramowanie.

Źródło zdjęcia głównego: Windows / Unsplash