Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań? Podpowiadamy, jak to zrobić

10 minut czytania
Komentarze

Wymagania umożliwiające instalację Windows 11 wzbudziły w użytkownikach silne oburzenie, ponieważ wiele względnie nowych sprzętów ich nie spełniało. Niestety Microsoft nie rekomenduje instalacji oprogramowania na takich urządzeniach, ponieważ będzie się to wiązało z większą ilością błędów. Jednak zawsze istnieje tylna furtka, z której można skorzystać. Podpowiadamy, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań.

Microsoft ostrzega, że komputer będzie działał nieprawidłowo przez problemy wywołane ze zgodnością. Jeśli urządzenie nie spełnia minimalnych wymagań systemowych Windows 11, nie otrzyma aktualizacji, w tym także aktualizacji zabezpieczeń, co wiąże się ze sporym ryzykiem. Jednakże w sieci pojawia się coraz więcej podpowiedzi dotyczących tego, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań.

Windows 11 – wymagania systemowe

jak_zainstalować_Windows_11_bez_wymagań
Fot. Unsplash

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań, przypominamy, czego one w ogóle dotyczą. Jeśli chcesz przeprowadzić aktualizację oprogramowania swojego komputera do najnowszej wersji okienek, będziesz potrzebować:

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań, przypominamy, czego one w ogóle dotyczą. Jeśli chcesz przeprowadzić aktualizację oprogramowania swojego komputera do najnowszej wersji okienek, będziesz potrzebować:

Procesora – z szybkością 1 GHz oraz z co najmniej dwoma rdzeniami.

RAM-u – minimum 4 GB. Jeśli urządzenie, z którego korzystasz, ma mniej pamięci operacyjnej, istnieje opcja uaktualnienia, która pozwoli Ci uzyskać więcej pamięci RAM. Informacji na ten temat udzieli Ci producent lub sprzedawca.

Dysku – o pojemności minimum 64 GB. Jeżeli jednak Twój komputer nie ma wystarczającej pojemności, możesz skorzystać z uaktualnienia dysku. W tej kwestii również należy skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem urządzenia.

Oprogramowania układowego systemu – wymagane jest UEFI i bezpieczny rozruch. Jeżeli urządzenie nie spełnia wymagań w tej kwestii, istnieją inne rozwiązania. W niektórych urządzeniach ta funkcja jest wyłączona. Pamiętaj jednak, że bezpieczny rozruch możesz włączyć tylko poprzez interfejs UEFI.

Modułu TPM – czyli modułu zaufanej platformy w wersji 2.0. Jeśli nie ma go w Twoim sprzęcie, istnieje opcja dokupienia go w wersji zewnętrznej. Cena wynosi od 35 do 2000 zł. Zanim jednak to zrobisz, skontaktuj się w tej sprawie z producentem. Jeśli jednak nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, możesz skorzystać z rozwiązań, które podpowiadają, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań.

Karty graficznej – zgodnej z programem DirectX 12 lub sterownikami w wersji WDDM 2.0

Ekranu – o rozdzielczości 720 p i przekątnej większej niż 9 cali i 8 bitów na kanał koloru. Ekran o mniejszej przekątnej może nie wyświetlać pełnego interfejsu użytkownika.

Odpowiedniej wersji systemu Windows do uaktualnienia – na Twoim sprzęcie powinien być zainstalowany system Windows w wersji 2004 lub nowszej.

Jeżeli Twoje urządzenie nie spełnia tych wymogów, w dalszej części artykułu znajdziesz podpowiedzi, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań.

Wymagania dotyczące uaktualnienia dla trybu S Mode

Tryb S Mode, który był dostępny na Windows 10 Pro, Edukacja i Enterprise, nie jest już obecny w Windows 11. Jeżeli zamierzasz uaktualnić system do Windows 11, musisz przełączyć się poza tryb S, ale nie będziesz już mógł do niego wrócić.

Natomiast w przypadku Windows 10 Home sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Możesz przeprowadzić aktualizację do Windows 11 Home w trybie S Mode bez przełączania się poza niego.

Jak przełączyć się poza tryb S Mode?

 1. Na urządzeniu z Windows 10 w trybie S Mode przez kolejno do sekcji „Ustawienia” – „Aktualizacja i bezpieczeństwo” – „Aktywacja”.
 2. Odszukaj opcji „Przełącz Windows 10 Home” lub „Przełącz Windows 10 Pro”, a następnie naciśnij przycisk „Przejdź do Sklepu”.
 3. Na stronie, którą wyświetli Microsoft Store („Przełącz poza tryb S”), naciśnij przycisk „Pobierz”. Kiedy potwierdzisz tę akcję, będziesz mógł instalować aplikacje, których nie ma w Microsoft Store.

Co należy zrobić przed instalacją systemu Windows 11?

Fot. Unspash

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań, w pierwszej kolejności, sprawdź, czy Twój komputer je spełnia. Na oficjalnej stronie Microsoftu znajdziesz specjalnie narzędzie do sprawdzania kondycji sprzętu, czyli PC Health Check.

Istnieje również inny sposób, dzięki któremu dowiesz się, czy Twój komputer spełnia wymagania systemu Windows 11. Informacje o dostępie do uaktualnienia znajdziesz, przechodząc do sekcji „Ustawienia”, a następie „Aktualizacja i zabezpieczenia”. Na ekranie powinien wyświetlać się taki komunikat:

Pamiętaj jednak, że taka wiadomość pojawi się tylko wtedy, jeśli Twoje urządzenie nie jest zarządzane przez administratora IT.

W sytuacji, w której okaże się, że ze względu na brak spełnienia wymagań przez urządzenie, aktualizacja nie jest możliwa – będzie czekać się wymiana komputera na nowy. Możesz również pozostać przy systemie Windows 10, który będzie wspierany do października 2025 roku.

Istnieje jednak kilka sposobów, które podpowiadają, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze rozwiązania.

Niespełnione wymagania TPM i procesora – jak zainstalować Windows 11?

Fot. Tom’s Hardware

Twoje urządzenie nie spełnia minimalnych wymagań Windows 11? Wciąż masz możliwość instalacji nowego oprogramowania od Microsoftu. Istnieje kilka prostych metod, które znacznie to ułatwią. Pamiętaj jednak, że instalujesz system na własną odpowiedzialność.

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań? Skorzystaj z jednego z tych rozwiązań.

Edytuj rejestr systemowy

To jedna z podstawowych metod, która pozwala na ominięcie wymagań dotyczących procesora. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić plików.

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań metodą polecaną przez Microsoft? Skorzystaj z poniższej instrukcji.

 1. Naciśnij klawisze Win+R, a następnie wpisz: regedit.
 2. Teraz zostanie uruchomiony edytor rejestru.
 3. Przejdź do: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup po rozwinięciu drzewa rejestru.
 4. Prawym przyciskiem myszy kliknij folder MoSetup, który znajduje się po lewej stronie, a następnie kolejno wybierz „Nowy” à”Wartość DWORD 32-bitowa”.
 5. Nazwa tej wartości powinna wyglądać następująco: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU.
 6. Następnie kliknij nazwę, która znajduje się po prawej stronie, wybierz polecenie „Modyfikuj” i zmień wartość na 1. Zatwierdź, klikając „OK”.
 7. Uruchom komputer ponownie.

Ten sposób jest bezpośrednią odpowiedzią na pytanie dotyczące tego, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań. W sekcji Windows Update uzyskasz możliwość aktualizacji swojego komputera do najnowszej wersji okienek. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten sposób nie pozwoli Ci na ominięcie wymagań związanych z TPM.

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań? Wykorzystaj program Rufus

Bez względu na to, czy Twój sprzęt spełnia wymagania, czy nie, najlepszym rozwiązaniem jest czysta instalacja Windows 11. Z testów przeprowadzanych przez Microsoft wynika, że liczba błędów w porównaniu z bezpłatnym uaktualnieniem jest zdecydowanie mniejsza. Taką instalację możesz przeprowadzić, korzystając z oprogramowania Rufus. Pozwala ona również na ominięcie wymagań dotyczących zarówno procesora, jak i modułu TPM.

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań, korzystając z programu Rufus? To narzędzie, które ułatwi Ci stworzenie dysku instalacyjnego USB z system Windows 11. Jednak można użyć go również do aktualizacji systemu i pominięcia wymagań.

Pobierz Rufus 3.18 beta z GitHub oraz obraz ISO Windows 11. Kiedy uruchomisz program, z listy opcji obrazu wybierz drugą pozycję, jeżeli Twój sprzęt nie spełnia wymagań, które dotyczą procesora oraz modułu TPM.

Użyj narzędzia Windows11Upgrade Tool z GitHuba

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań, korzystając z narzędzia Windows11Upgrade? Możesz po prostu ominąć nowe wymagania Microsoftu, w tym TPM, a także wymagania dotyczące procesora. Pozwala on również na wykonanie aktualizacji in-place, jak również opcję czystej instalacji. Oto jak można użyć tego narzędzia:

 1. Przejdź na oficjalny GitHub i pobierz najnowszą wersję, używając tego linku.
 2. Po pobraniu narzędzie powinno być w formacie zip. Możesz łatwo otworzyć pliki zip.
 3. Po rozpakowaniu programu, uruchom go jako administrator.
 4. Na ekranie wyświetlą się dwie opcje: „Wybierz plik ISO systemu Windows 11” i „Pobierz plik ISO systemu Windows 11”.
 5. Jeśli masz już plik ISO, możesz przejść dalej i po prostu kliknąć „Wybierz plik ISO systemu Windows 11”. Uwaga: Jeśli nie masz pliku ISO systemu Windows 11, możesz po prostu kliknąć opcję „Pobierz”. Upewnij się, że wybierasz ten sam język, jeśli zamierzasz przeprowadzić aktualizację in-place, w przeciwnym razie nie będzie ona działać.
 6. Znajdź plik ISO i wybierz go.
 7. Teraz powinny pojawić się opcje „Upgrade”, „Data Only” i „Clean Install”.
 8. Wybierz opcję, którą chcesz wykonać i po prostu kliknij „Zainstaluj system”.
 9. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować system Windows 11 na komputerze.

Liczba programów, które ułatwiają instalację najnowszych okienek na niezgodnych urządzeniach wciąż wzrasta. Możesz pobrać obraz ISO systemu Windows 11, posługując się programem UUP dump. Rozpakowując pliki, postępuj podobnie do instrukcji przedstawionej powyżej, która wyjaśnia, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań.  

Instalacja Windows 11 na starym komputerze – jak to zrobić?

Fot. Unsplash

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań na starym komputerze? Oczywiście istnieje na to sposób. Instalację wykonasz w kilku prostych krokach.

 1. Pobierz obraz ISO Windows 11, który znajduje się na tej stronie. Został on przekształcony w taki sposób, aby instalator nie sprawdzał, czy urządzanie spełnia wymagania. Za ich sprawdzenie odpowiada plik appraiserres.dll. Jednak po przeprowadzeniu modyfikacji instalator nie będzie wyświetlał informacji o braku kompatybilności. Sam sposób działania systemu Windows 11 nie został zmieniony, jedynie instalator działa w inny sposób.
 2. Obraz ISO uruchomisz, dwukrotnie klikając. Wówczas otworzy się folder z plikami.
 3. Odszukaj i uruchom plik o nazwie setup.exe.
 4. Zanim rozpoczniesz instalację, wybierz opcję „Zmień sposób pobierania aktualizacji przez instalatora”.
 5. Następnie wybierz opcję „Nie teraz” i naciśnij przycisk „Dalej”.
 6. Na ekranie powinna wyświetlić się informacja o sprawdzaniu wymagań. Jednak jeśli wcześniej odpowiednie pliki zostały usunięte, to powinien pojawić się ekran akceptacji licencji oprogramowania. Przeklikaj kolejne ekrany aż do momentu, gdy pojawi się komunikat „Gotowy do instalacji”.
 7. W celu rozpoczęcia instalacji Windows 11, kliknij przycisk „Zainstaluj”. W tym czasie komputer kilkakrotnie uruchomi się ponownie i dokończy aktualizację.

Teraz już wiesz, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań. Możesz korzystać z najnowszej wersji okienek na niewspieranym sprzęcie bez modułu TPM lub z nieobsługiwanym procesorem.

Czy można wrócić do Windows 10 po instalacji Windows 11?

Jeśli wykorzystałeś jedną z metod, która wyjaśnia, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań, jednak system nie działa poprawnie, może cofnąć się do poprzedniej wersji systemu. Windows 10 przez okres 10 dni zostawia pliki na dysku urządzenia. Znajdziesz je w lokalizacji C:\old.windows.

Jeżeli napotkałeś problemy w działaniu Windows 11, wrócisz do poprzedniej wersji systemu, przechodząc kolejno do zakładek: Ustawienia>System>Odzyskiwanie>Wróć

Jak zainstalować Windows 11 bez wymagań? Podsumowanie

W sieci coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące tego, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań. W związku z tym pojawia się również coraz więcej rozwiązań tego problemu. Jedyną polecaną przez Microsoft metodą jest edycja rejestru systemowego. Twórcy systemu na swojej oficjalnej stronie ostrzegają, że inne metody instalacji mogą zakończyć się umieszczeniem znaku wodnego oraz brakiem aktualizacji Windows 11.

Pamiętaj, że jeśli wykorzystałeś jedną z metod, która wyjaśnia, jak zainstalować Windows 11 bez wymagań i okazało się, że system nie działa poprawnie na Twoim urządzeniu, zawsze możesz wrócić do Windows 10, który wciąż będzie wspierany przez Microsoft do października 2025 roku.

Motyw