Kobieta w białej koszulce używa iPhone'a z potrójnym aparatem.

Zbliżeniowy BLIK na iPhone’ach to już nie magia. To przyszłość

3 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że zbliżeniowy BLIK na iPhone’ach to już tylko kwestia czasu. Trwający od dłuższego czasu spór Apple z Unią Europejską dotyczący działań antymonopolowych zaczyna przynosić skutki. Producent smartfonów zdecydował się bowiem na to, by udostępnić zewnętrznym podmiotom możliwość korzystania z NFC, które do tej pory przy płatnościach zarezerwowane było dla Apple Pay. I BLIK zamierza to wykorzystać.

Zbliżeniowy BLIK na iPhone’ach coraz bliżej

Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, w tle biurko z laptopem i notesem. Policja coraz częściej wykrywa oszustwa związane z tą metodą płatności
Fot. Simpson33 / Depositphotos

Polski Standard Płatności (PSP), a więc instytucja odpowiedzialna za powołanie BLIK-a do życia, potwierdza w rozmowie z portalem Cashless, że pracuje obecnie nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych na iPhone’y. Funkcja, która do tej pory zarezerwowana była dla smartfonów z systemem Android, może więc w najbliższych miesiącach zagościć na iOS.

W dokumentacji API iOS dla deweloperów pojawiła się możliwość dostępu do anteny NFC i obecnie jesteśmy w trakcie prac mających na celu umożliwienie bankom zaoferowania płatności zbliżeniowych Blik klientom, którzy korzystają z iPhone’ów.

Biuro prasowe PSP dla Cashless

Osoby korzystające z iPhone’ów oczywiście mogą płacić zbliżeniowo telefonem (czy też smartwatchem) za pomocą Apple Pay. Pytaniem otwartym pozostaje to, czy w ogóle ktoś z takiej możliwości, jak płacenie zbliżeniowym BLIK-iem będzie chciał korzystać na smartfonach Apple?

Tył smartfona z logo Apple trzymanego w ręce na tle rozmytego pokoju. Smartfon dostanie aktualizację do iOS 18
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Jednocześnie trzeba zaznaczyć też to, że nawet jeżeli PSP przygotuje taką możliwość, instytucje bankowe nie muszą wcale udostępniać jej swoim klientom. Wiele będzie zależało właśnie od zainteresowania funkcją oraz przede wszystkim tym, czy będzie na nią zapotrzebowanie. Nie zmienia to jednak tego, że wymuszona przez Unię Europejską na Apple zmiana może przynieść użytkownikom sprzętów Apple więcej alternatywnych sposobów płatności.

Gdzie zapłacimy zbliżeniowo BLIK-iem?

Zbliżeniowy BLIK. Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, przyłożony do terminala płatniczego na stoliku, obok którego znajduje się filiżanka kawy
Fot. Simpson33 / Depositphotos

Zanik funkcja trafi na smartfony z iOS, zbliżeniowym BLIK-iem płacić można tylko na sprzętach z Androidem. Taką możliwość oferuje tak naprawdę tylko kilka banków w Polsce, ale na tyle dużych, że z pewnością jest to coś, z czego ich klienci mogą korzystać. Tak prezentuje się lista instytucji bankowych, w których można korzystać z płacenia zbliżeniowego BLIK.

  • Alior Bank
  • PKO Bank Polski
  • mBank
  • Bank Millennium
  • Santander Bank Polska
  • ING Bank Śląski

Jeżeli więc szukacie urządzenia, którym już teraz będziecie mogli płacić zbliżeniowo BLIK-iem, to sprawdźcie nasze zestawienie telefonów do 3000 zł.

Źródło: Cashless. Zdjęcie otwierające: Yarrrrrbright / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw