Aplikacja Pilot do telewizora. Jak wykorzystać smartfon na 3 sposoby?

5 minut czytania
Komentarze

Pilot do telewizora jest nieodzownym elementem zestawu każdego telewidza, choć często narażony jest na uszkodzenia mechaniczne czy zgubienie. Obecność tego niewielkiego urządzenia niejednokrotnie przesądza o wygodzie korzystania z telewizora, przez co mało kto wyobraża sobie posiadać odbiornik TV bez pilota. Ponieważ smartfon jest aktualnie jednym z mobilnych urządzeń, z którym znaczna część społeczeństwa rzadko kiedy się rozstaje, aplikacja Pilot do telewizora wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników.

Korzystanie z aplikacji Pilot (które w ogromnej liczbie są dostępne za darmo) i połączenie jej z domowym telewizorem nie powinno nastręczać trudności osobie zaznajomionej z podstawowym użytkowaniem telefonu komórkowego. Najczęściej telefon zamienia się w pilota dzięki wykorzystaniu sieci Wi-Fi, ale istnieje także możliwość wykorzystania w tym celu promieniowania podczerwonego.

Darmowa aplikacja Pilot do telewizora

W przypadku posiadaczy smartfonów z systemem operacyjnym Android, pierwszym krokiem poszukiwań darmowej aplikacji Pilot do telewizora będzie otwarcie sklepu Google Play (właściciele iPhone’ów skorzystają z kolei z AppStore). Wielu producentów – LG, Philips, Sony, Samsung czy Panasonic – zdążyło już zbudować autorskie aplikacje Pilot, skrojone na miarę produkowanych przez siebie urządzeń elektronicznych.

W sklepie Google Play warto zatem w pierwszej kolejności wpisać markę posiadanego telewizora (np. Sony), a wśród wyszukiwania powinna się pojawić aplikacja wybranego producenta (np. TV Remote for Sony TV). Dla odbiornika telewizyjnego firmy Samsung aplikacja Pilot będzie nosiła nazwę Samsung Smart View, dla Panasonic – Panasonic TV Remote, Philips – Philips TV Remote.

Co w sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami telewizora Manta, a w sklepie Google Play nie pojawia się aplikacja Pilot stworzona przez producenta? Na szczęście istnieją uniwersalne aplikacje, które pozwalają na przekształcenie telefonu w pilota – noszą one zazwyczaj nazwy takie jak Universal TV Remote Control, Sure Universal Remote czy po prostu Pilot do Telewizora. Uniwersalne aplikacje pozwalają również wybrać sposób łączności z odbiornikiem TV – za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub promieniowania podczerwonego.

Należy mieć przy tym na uwadze, że najbardziej niezawodne aplikacje Pilot są tworzone przez producentów konkretnych marek telewizorów (np. aplikacja Samsunga dla telewizora tej samej firmy), podczas gdy ich uniwersalne odpowiedniki mogą (choć wcale nie muszą!) zawodzić oczekiwania użytkowników.

Darmowa aplikacja Pilot na telefon. Łączenie z telewizorem z Wi-Fi

Telewizory najnowszej generacji (np. marki LG, Sony, Samsung, Philips, Manta), które określane są mianem Smart TV, dysponują m.in. własnym systemem operacyjnym i możliwością logowania do sieci Wi-Fi, co jeszcze niedawno nie należało do standardu na rynku.

Dzięki postępowi technologicznemu nic nie stoi teraz na przeszkodzie, by Smart TV łączyć z darmowymi lub płatnymi aplikacjami na smartfonie, zamieniając telefon komórkowy w pilota do telewizora.

Mając możliwość korzystania z tzw. Smart TV, który posiada opcję dostępu do sieci internetowej, łączenie aplikacji Pilot na telefonie z odbiornikiem telewizyjnym przebiega szybko i nie powinna przysparzać problemów. Co więcej, procedura ta zasadniczo nie różni się w przypadku telefonów i telewizorów różnych marek, przez co wyglądać będzie tak samo (lub bardzo podobnie) na urządzeniach Sony, Samsung, LG, Xiaomi, Manta czy Philips.

Telefony z systemem operacyjnym Android mają dostęp do wielu darmowych aplikacji typu Pilot. Ważna informacja: w trakcie łączenia urządzeń ważne jest, by zarówno smartfon, jak i telewizor były zalogowane do tej samej sieci Wi-Fi. Po ściągnięciu aplikacji Pilot na telefon, należy sparować go z wybranym odbiornikiem telewizyjnym – po tym smartfon będzie funkcjonować jak pilot.

Aplikacja Pilot na telefon. Co zrobić, gdy telewizor nie ma dostępu do Wi-Fi?

Istnieją sytuacje, w których telewizor starszej generacji nie ma możliwości połączenia się z siecią Wi-Fi, co jednak nie wyklucza możliwości tymczasowego przekształcenia telefonu komórkowego w pilota. Gdy odbiornik telewizyjny nie ma opcji łączenia się z Internetem, do akcji wkracza m.in. promieniowanie podczerwone.

Warto podkreślić, że podczerwień wykorzystuje się we wszystkich “tradycyjnych” pilotach i telewizorach wszystkich producentów (m.in. Manta, LG, Philips, Panasonic, Samsung, LG, Sony), zarówno najnowszych TV Smart, jak i tych nieco starszych odbiorników. Ze strony telewizora jest zatem gwarancja wykorzystania technologii promienia podczerwonego, co z kolei nie zawsze jest standardem w najnowszych modelach smartfonów. Powód jest prosty – w świecie technologii podczerwień odchodzi do lamusa i ponieważ korzystanie z niej staje się coraz bardziej okazjonalne, przestaje być opłacalne dla producentów.

Podczerwień jest jednak czasem spotykana w telefonach marki Xiaomi – wtedy warto ściągnąć darmową aplikację Pilot opartą na wykorzystaniu podczerwieni.

Drugą technologią, która za pośrednictwem aplikacji może zamienić smartfon w pilot, jest Bluetooth. W tym przypadku zarówno telewizor, jak i telefon muszą mieć włączony Bluetooth i zostać sparowane. Po uruchomieniu aplikacji i skonfigurowaniu urządzeń telefon powinien bez przeszkód sterować odbiornikiem telewizyjnym.

Aplikacja Pilot jako centrum dowodzenia wieloma urządzeniami

Poruszanie się w technologicznie przyjaznej przestrzeni zdecydowanie podnosi jakość życia poszczególnych domowników. Dowód? Ściągnięta na telefon aplikacja Pilot może być wykorzystywana nie tylko w przypadku obsługi telewizora – w rzeczywistości może zastąpić wiele pilotów dołączonych do różnych urządzeń w domowej przestrzeni.

Dzięki temu możliwe staje się zminimalizowanie liczby pilotów w domu, a co za tym idzie – komfort użytkowania sprzętu codziennego użytku znacząco wzrasta. Pilot w smartfonie może być zatem połączony z telewizorem, a równolegle do tego być używany do sterowania klimatyzacją, dekoderem, głośnikami, a nawet lodówką i pralką.

W przypadku aplikacji Pilot warto zawsze zwracać uwagę na oceny innych użytkowników w sklepie Google Play lub AppStore – dzięki wybraniu darmowej aplikacji o wysokiej jakości wykonania, korzystanie z telewizji będzie z pewnością satysfakcjonującym przeżyciem.

Motyw