Jak przesłać obraz z telefonu na telewizor? Pięć przykładów

5 minut czytania
Komentarze

Oglądanie dłuższych filmów wideo czy wielu zdjęć na dużym ekranie telewizora jest nieporównywalnie bardziej komfortowe od korzystania z niewielkiego ekranu telefonu komórkowego. Okazuje się, że przesłanie obrazu ze smartfona na TV jest bardzo prostą umiejętnością, która może szybko i skutecznie ułatwić codzienne życie. W naszym artykule wyjaśniamy, jak przesłać obraz z telefonu na telewizor.

Jak przesłać obraz z telefonu na telewizor za pomocą Wi-Fi?

Jeszcze niedawno standardowym sposobem transmitowania obrazu z telefonu komórkowego na ekran telewizora było podłączanie obydwu urządzeń kablem HDMI. Choć w starszych modelach urządzeń nadal można znaleźć złącza HDMI, to obecnie wspomniana metoda odchodzi do lamusa na rzecz bezprzewodowych funkcji przesyłania obrazu. Wykorzystanie potencjału sieci Wi-Fi eliminuje potrzebę posiadania wielu rodzajów kabli, które – siłą rzeczy – ograniczają wygodę korzystania z posiadanych urządzeń i niejednokrotnie psują estetykę wnętrza

Przesyłanie obrazu z telefonu na ekran telewizora z użyciem Wi-Fi zdecydowanie nie należy do trudnych zadań. Warto przy tym mieć świadomość, że istnieją różne sposoby na transmisję obrazu ze smartfona na ekran TV. Możemy tutaj wyróżnić wykorzystanie technologii takich jak m.in.:

  • SmartTV;
  • Wi-Fi Direct;
  • Chromecast.

Jest również dobra wiadomość dla entuzjastów platform takich jak YouTube czy Netflix: tutaj możliwe jest także bezpośrednie transmitowanie obrazu z telefonu komórkowego na ekran telewizora bez wykorzystania wspomnianych powyżej technologii. Przesyłanie obrazu jest zapewne nieco bardziej intuicyjne między urządzeniami wyprodukowanymi przez tę samą firmę (np. telefon i telewizor Philips), ale przebiega bez problemu także z wykorzystaniem urządzeń różnych producentów (np. telefonem marki Samsung czy LG a telewizorem Philips lub Panasonic). 

Jak przesłać obraz z telefonu na telewizor w przypadku SmartTV?

Jednym ze sposobów na przesłanie obrazów lub filmów z telefonu na telewizor jest wykorzystanie Wi-Fi w połączeniu z technologią SmartTV. W tym przypadku wybrany telewizor musi obowiązkowo dysponować funkcją o nazwie SmartTV i być jednocześnie podłączonym do sieci Wi-Fi.

Jeśli warunki te są spełnione, w dalszej kolejności należy połączyć telefon komórkowy z telewizorem poprzez SmartTV – nietrudno zgadnąć, że również w kwestii smartfona niezbędny jest dostęp do sieci Wi-Fi (choć warto dodać, że zarówno telewizor, jak i telefon mogą tutaj korzystać z dwóch różnych źródeł internetu). W ustawieniach telefonu (lub ewentualnie w podręcznym menu na głównym ekranie urządzenia) trzeba odszukać opcję, która w zależności od producenta może nosić nazwę “Smart View”, “Projekcja Bezprzewodowa”, “Szybkie Połączenie”, “Screen Mirroring” lub (w przypadku produktów Apple’a) “AirPlay”. Co dalej? Po nawiązaniu połączenia między telefonem a telewizorem wybrany obraz powinien być już widoczny na ekranie TV.  

Przesłanie obrazu z telefonu na telewizor za pośrednictwem Wi-Fi Direct

Kolejną metodą na obejrzenie filmu wideo lub fotografii z telefonu na ekranie telewizora jest wykorzystanie technologii Wi-Fi Direct. Jest ona dostępna dla użytkowników nowszych smartfonów z systemem operacyjnym Android. Do pewnego stopnia przypomina ona transmisję plików przez Bluetooth, choć daje możliwość znacznie szybszego przesyłania danych i – co za tym idzie – udostępniania obrazu w wysokiej rozdzielczości. 

Przy włączonym Wi-Fi (zarówno w przypadku telefonu, jak i telewizora) należy wybrać na smartfonie fotografię lub film wideo, który chcemy wyświetlić na ekranie drugiego urządzenia. Po jego zaznaczeniu wybieramy opcję udostępniania – wśród propozycji powinna się pojawić funkcja Wi-Fi Direct. Wi-Fi Direct musi zostać włączone również na telewizorze – sposób postępowania określa tutaj producent urządzenia w instrukcji lub na swojej stronie internetowej. 

Wracając do smartfona – po wybraniu obrazu i opcji udostępniania poprzez Wi-Fi Direct, na liście dostępnych w pobliżu urządzeń będziemy mogli zobaczyć nazwę wybranego telewizora. Po kliknięciu na jego nazwę telefon i TV są sparowane (analogicznie do technologii Bluetooth), a obraz jest transmitowany na ekranie telewizora.

Google Chromecast. Obraz z telefonu na telewizor bez wbudowanego Wi-Fi

Dwie opisane wcześniej metody transmitowania obrazu z telefonu na telewizor wymagały funkcji Wi-Fi w obydwu urządzeniach. Czy przesłanie obrazu jest zatem skazane na porażkę, gdy dysponujemy nieco starszym modelem telewizora? 

Okazuje się, że technologia wychodzi naprzeciw również właścicielom telewizorów, które są nieco okrojone w najnowocześniejsze funkcje. Tzw. transmiter TV o nazwie Google Chromecast jest urządzeniem, które jest podłączane do gniazda HDMI obecnego w starszych modelach telewizorów. Dzięki temu odbiornik może zostać zalogowany do wybranej sieci Wi-Fi. Za pośrednictwem aplikacji Google Home możliwe jest połączenie telefonu z TV, a tym samym – transmitowanie obrazu i dźwięku. 

YouTube i Netflix. Jak wyświetlić obraz z telefonu na TV?

Platforma YouTube i mobilna aplikacja Netflix oferują bezpośrednie przesyłanie obrazu z telefonu na telewizor z wykorzystaniem Wi-Fi, bez konieczności korzystania z opisanych wcześniej technologii. Niezbędne będzie tutaj zalogowanie telefonu i telewizora do tej samej sieci Wi-Fi. Na smartfonie po wybraniu filmu na YouTube należy kliknąć przycisk “Prześlij” znajdujący w prawym górnym rogu ekranu (w przypadku Netflixa jest to przycisk “Cast”). Gotowe! 

Podsumowanie

Nie taki diabeł straszny, jak go malują – choć przysłowie to ma ludowy rodowód, to idealnie pasuje do opisu nowoczesnych metod transmisji obrazu z telefonu na telewizor przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi. Technologia coraz bardziej wnika do wszystkich obszarów życia człowieka, a jej wykorzystanie jest cenną umiejętnością, która może być sprzymierzeńcem nie tylko w pracy, ale też w czasie wolnym. 

Motyw