Jak podłączyć telefon do telewizora? Pięć gotowych rozwiązań

6 minut czytania
Komentarze

HDMI, złącze USB, Bluetooth, Wi-Fi Direct, Smart TV – nazwy te często pojawiają się podczas poszukiwań odpowiedzi na to, jak podłączyć telefon do telewizora.

Smartfony, telewizory, laptopy i tablety i dziesiątki im podobnych urządzeń są rzeczami, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesnego modelu pracy, wykonywania wielu codziennych zadań, a także spędzania wolnego czasu. Z tego względu warto mieć świadomość, w jaki sposób można w pełni wykorzystywać potencjał ukryty w nowoczesnym sprzęcie, np. jak podłączyć telefon do telewizora. Nie zawsze jest to łatwe, biorąc zwłaszcza pod uwagę ogromną liczbę dostępnych opcji w urządzeniach najnowszej generacji lub sporadyczne wykorzystywanie niektórych ich funkcji. Da się to także zrobić przy starszych urządzeniach, o czym piszemy szerzej w osobnym poradniku.

Pomimo trwałej obecności telefonów komórkowych i telewizorów w gospodarstwach domowych czy w miejscu wykonywania pracy, nie każdy potrafi (bez wcześniejszego zaglądania do internetu!) samodzielnie połączyć obydwa urządzenia. W naszym poradniku rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat tego jak podłączyć telefon do telewizora. Nie ma przy tym znaczenia, czy chcemy połączyć smartfon Xiaomi z telewizorem LG, telefon marki Samsung z odbiornikiem TV od Panasonic czy Philips.

Jak połączyć telefon z telewizorem? Główne sposoby

W zależności od posiadanego modelu telewizora i telefonu, wyróżnić można kilka głównych możliwości ich łączenia: tradycyjne połączenie z wykorzystaniem kabla HDMI, łączenie poprzez złącze USB, a także opcje bezprzewodowe: przez Bluetooth, Wi-Fi Direct oraz Smart TV.

Przykładowo: dysponując nowoczesnym smartfonem marki LG, lecz mając przy tym telewizor Philips starszej generacji, łączenie urządzeń najprawdopodobniej odbywać się będzie przez kabel HDMI lub USB. Nieco nowsze modele zaoferują też bezprzewodową łączność Bluetooth, a najmłodsze z nich – również Smart TV i Wi-Fi Direct, które są obecnie standardem w projektowanycyh współcześnie telewizorach i smartfonach.

Powrót do tradycji. Jak połączyć telefon z TV z użyciem HDMI?

Wykorzystanie kabla HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface – multimedialny interfejs o wysokiej rozdzielczości) jest jednym z tradycyjnych metod na podłączenie telefonu do telewizora. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje przewodów HDMI, które oferują różną jakość przesyłania dźwięku i obrazu.

Wśród nich możemy wyróżnić m.in. standardowy kabel HDMI (który przesyła obraz o rozdzielczości 720p i 1080i), lepszy jakościowo High Speed HDMI (przesyła obraz o rozdzielczości 1080p i 4K) oraz Ultra High Speed HDMI (przesyła obraz o rozdzielczości od 4K do 10K).

Większe urządzenia – jak np. telewizory – zaopatrzone są w standardowy wtyk HDMI, podczas gdy mniejsze urządzenia – m.in. telefony – dysponują ich pomniejszonym odpowiednikiem, tzw. mikro HDMI. Po wpięciu odpowiednio dobranego kabla do obydwu urządzeń, w menu telewizora jako źródło sygnału należy wybrać HDMI. Gotowe!

Warto mieć na uwadze, że poza pewną niedogodnością, jaką może być ograniczenie odległości między telefonem a telewizorem wynikającą z długości kabla, smartfon w trakcie transmisji przez kabel HDMI zużywa duże ilości energii. W trakcie transmisji danych z telefonu na telewizor dobrze zatem od razu podłączyć smartfon do ładowania (np. na ładowarce indukcyjnej).

Brak HDMI. Jak połączyć telefon i telewizor z użyciem USB?

Bywa i tak, że niektóre modele smartfonów i telewizorów dysponują jedynie portami mikro USB, co uniemożliwia ich podpięcie do kabla HDMI. Jeśli obydwa urządzenia mają wbudowane porty USB, metoda ich łączenia z wykorzystaniem kabla z wtyczkami USB przebiega tak samo jak w przypadku kabla i wtyków HDMI.

Co w przypadku, jeśli jedno z urządzeń zaopatrzone jest w port USB, a drugie – w HDMI? Sprawa nie jest skazana na porażkę – potrzeba jedynie zaopatrzyć się w adapter MHL, który z jednej strony łączy się z portem mikro USB w telefonie, a z drugiej – z z wejściem HDMI w odbiorniku telewizyjnym.

W menu telewizora należy z kolei wybrać źródło sygnału o nazwie “MHL”, po czym na ekranie wyświetli się obraz ze smartfona. Podobnie jak w przypadku łączenia tradycyjnym kablem HDMI, również w przypadku adaptera MHL należy brać pod uwagę szybkie tempo utraty energii telefonu. Co istotne, niektóre modele adapterów umożliwiają użytkownikom jednoczesną transmisję obrazu i dźwięku oraz ładowanie telefonu.

Jak połączyć telefon komórkowy z telewizorem przez Bluetooth?

Pierwszym z opisywanych w artykule sposobów na bezprzewodowe łączenie smartfona z odbiornikiem telewizyjnym jest technologia Bluetooth. Choć obecnie dostępne są nowsze sposoby łączenia ze sobą różnych urządzeń, Bluetooth nadal cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników elektroniki.

Przy jego wykorzystaniu warunkiem jego dobrego funkcjonowania jest niezbyt duża odległość między urządzeniami – zazwyczaj nie powinna ona przekraczać dystansu 5 metrów. Parowanie telefonu i telewizora wymaga przede wszystkim uruchomienia na każdym z nich opcji Bluetooth, wybrania opcji wyszukiwania innych urządzeń oraz połączenia z wybranym z nich. Po pomyślnym sparowaniu telefonu i telewizora, obraz ze smartfona powinien być widoczny na ekranie odbiornika TV.

Warto przy tym pamiętać, że telewizory umożliwiają często podłączanie kilku różnych urządzeń przez Bluetooth – transmisja z telefonu nie wyklucza zatem sparowania odbiornika np. z głośnikami.

Jak wyeksponować telewizor na ścianie? Źródło: Pexels

Jak połączyć telefon komórkowy do telewizora przez SmartTV?

Dźwięk i obraz z telefonu możemy przesyłać na ekran TV, dysponując nowoczesnym telewizorem z funkcją Smart TV. W tym przypadku proces znacznie ułatwić może posiadanie dwóch urządzeń tego samego producenta. Poprzez stworzone dla nich specjalne aplikacje, wystarczy np. zbliżyć telefon do telewizora, by uruchomić transmisję wideo lub zdjęć.

W przypadku Smart TV kluczowe jest jednak, by obydwa urządzenia były zalogowane do tej samej sieci Wi-Fi. Co w sytuacji, gdy mamy telefon marki LG, a telewizor z logo Samsung? Przy włączonym Wi-Fi należy odszukać w menu telefonu opcję udostępniania lub przesyłania obrazu (nazwy mogą się różnić w zależności od firmy).

Po jej wybraniu ukaże się lista dostępnych urządzeń – po wybraniu interesującego nas telewizora dochodzi do ich sparowania, w którego wyniku obraz z telefonu ukazuje się na ekranie TV.

Wi-Fi Direct i łączenie telefonu z telewizorem

Kolejną możliwość podłączenia telefonu do telewizora oferuje tzw. Wi-Fi Direct, o ile tylko telewizor posiada funkcję logowania się do sieci Wi-Fi. Funkcją tą charakteryzuje się znacząca większość telewizorów typu Smart TV.

Proces łączenia smartfona z odbiornikiem TV przebiega analogicznie do wykorzystania Bluetooth – obydwa urządzenia muszą być połączone z Wi-Fi (w odróżnieniu od Smart TV mogą być to dwie różne sieci). W menu telewizora należy odszukać możliwość łączenia innych urządzeń, a po pojawieniu się listy dostępnych sprzętów i wybraniu telefonu, na ekranie TV pojawi się obraz ze smartfona.

Transmitowanie obrazu z telefonu na telewizor bez tajemnic

Technologia ulega dynamicznemu rozwojowi, a umiejętne korzystanie z jej udogodnień wymaga niekiedy wysiłku nad zdobyciem odpowiednich informacji. Łączenie smartfona i telewizora jest możliwe nie tylko w przypadku najnowszych modeli, ale także tych nieco starszych – nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by cieszyć oko filmami i fotografiami z telefonu na ekranie odbiornika telewizora.

Zobacz także: Reset pilota – jak to zrobić?

Motyw