Jak przeprowadzić reset pilota?

4 minuty czytania
Komentarze

Co zrobić, gdy pilot do Samsunga lub Sony odmawia posłuszeństwa? Jeśli jako powód awarii możemy wykluczyć wyczerpaną baterię, uszkodzenia mechaniczne, zakłócenia przesyłu sygnału, jak i awarię odbiornika telewizyjnego, rozsądnym rozwiązaniem będzie z pewnością próba resetu pilota. Ponieważ pilot jest relatywnie prostym urządzeniem, jego reset nie powinien przysporzyć większych problemów.

Reset pilota może wymagać innego podejścia w momencie gdy dysponujemy jego standardową, starszą wersją (np. na podczerwień) i innego, gdy posiadamy tzw. inteligentny pilot (parowany w telewizorem przez Bluetooth). Reset pilotów marki Horizon, Sony, Samsung, Sharp Aquos czy NC+ z pewnością przestanie być tajemnicą po przeczytaniu naszego krótkiego poradnika.

Jak zrobić reset pilota? Pierwsze podejście

Pierwszy sposób na reset pilota (jakiejkolwiek marki – Sony, Sharp Aquos, Samsung, NC+, Horizon) jest bardzo prosty i nie wymaga praktycznie żadnych szczególnych umiejętności. Po wykluczeniu jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych pilota lub wyładowanej baterii, należy otworzyć klapkę urządzenia i wyjąć baterie.

Pozwólmy pilotowi “odpocząć” przez kilka minut (zazwyczaj od trzech do pięciu) – po tym czasie wkładamy baterie do pilota i przytrzymujemy wciśnięty guzik zasilania przez około dziesięć sekund. Procedura ta skutkuje resetem pilota, który po jej przeprowadzeniu powinien już działać bez zarzutu. Jeśli jednak sytuacja powtarza się, warto rozważyć zasięgnięcie porady fachowca lub wymienić pilot na nowy.

Reset pilota inteligentnego. Przykład pilota Samsung

Ponieważ na rynku standardem stały się telewizory zwane Smart TV, które umożliwiają użytkownikom zarówno oglądanie telewizji w tradycyjnym sensie, jak i łączenie się z siecią Wi-Fi, również przeznaczone dla nich piloty przeszły technologiczny lifting. Nie dziwi zatem, że reset pilota do telewizora marki Samsung będzie wymagał nieco innego podejścia niż starsze urządzenia tego typu.

Warto od razu zaznaczyć, że pierwszym, najprostszym sposobem na reset pilota Samsung (a także innych, takich jak Sony, Sharp Aquos i Horizon) może być – tradycyjnie już – wyjęcie z niego baterii. Inteligentne piloty są połączone z odbiornikiem TV poprzez Bluetooth, zatem kolejną metodą na reset pilota jest ich rozłączenie. Po ponownym sparowaniu urządzeń pilot nie powinien sprawiać problemów w użytkowaniu.

W momencie, gdy opisane procedury resetowania pilota nie pomogą, warto spróbować nieco bardziej złożonego podejścia. Biorąc za przykład inteligentny pilot Samsung – w pierwszej kolejności należy wcisnąć i przytrzymać jednocześnie dwa guziki o oznaczeniach “B” i “C”. Krótko po tym możemy spodziewać się, że dioda na pilocie zacznie migać lub zaświeci rytmicznie dwa razy – wtedy puszczamy uprzednio wciśnięte guziki i wybieramy na pilocie kombinację cyfr: 9, 8, 1. W ten sposób pilot Samsung zostaje zresetowany i gotowy do ponownego użytkowania.

Reset pilota NC+. Co robić?

Reset pilota NC+ można przeprowadzić w analogiczny sposób do innych pilotów, tj. poprzez wyjęcie baterii i po ich ponownym włożeniu – wciśnięcie guzika zasilania na urządzeniu przez dłuższy czas. Gdy zabieg ten okaże się niewystarczający, warto rozważyć przywrócenie ustawień fabrycznych pilota. Jak to zrobić? Przez trzy sekundy należy przytrzymać dwa guziki pilota jednocześnie – OK i NC+ Power.

Gdy zauważymy podwójne mrugnięcie przycisku AV (w kolorze czerwonym), wyciśnijmy na pilocie następującą kombinację cyfr: 9, 8, 0. Gotowe! Po przywróceniu ustawień fabrycznych pilot NC+ będzie zapewne działał bez żadnych problemów.

Drugim sposobem na przywrócenie ustawień fabrycznych, czyli reset pilota NC+, jest wciśnięcie na nim guzika z oznaczeniem “TV” i trzymanie go do chwili, w której znajdująca się obok dioda LED zacznie się świecić. Po zwolnieniu palca z guzika należy dwukrotnie wybrać na pilocie cyfrę 0, a następnie guzik OK. Po przeprowadzeniu resetu pilot będzie gotowy do dalszego użytkowania.

Co zrobić, jeśli reset pilota nie pomaga?

Jak już wspomniano na początku tekstu, powody braku współpracy ze strony pilota mogą być bardzo zróżnicowane i niekiedy trudne do zdiagnozowania. W przypadku pilotów na podczerwień, funkcjonowanie urządzenia może być zaburzone przez przedmioty stojące w pobliżu odbiornika i blokujące przesyłany sygnał. Nowsze piloty mogą odmawiać posłuszeństwa wskutek ekspozycji na fale radiowe emitowane np. przez stary rozdzielacz antenowy.

Jeśli reset pilota i przywrócenie ustawień fabrycznych nie rozwiązują problemu, warto również podjąć banalną próbę wyczyszczenia styków baterii w urządzeniu. Jak zrobić to w bezpieczny sposób? Baterie można obrócić kilkukrotnie palcem, nie wyjmując ich z pilota.

Można także wyjąć baterie, a miejsce ich styku z pilotem przetrzeć bawełnianą szmatką nasączoną płynem do pielęgnacji głowic magnetofonowych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po ponownym włożeniu baterii pilot będzie działał zgodnie z oczekiwaniami.

Z kolei rozwiązaniem dla właścicieli pilotów, które w żaden sposób nie dają się przywrócić do stanu używalności, może być niestety zakup nowego urządzenia. Nie musi być to oryginalny model, a w sklepach internetowych bez większych problemów znajdziemy niedrogie alternatywy kompatybilne z posiadanym przez nas modelem telewizora.

Przeczytaj także: Jak zrobić ze smartfona pilot? To proste!

Motyw