Polskie telewizory – jak wypadają na tle zagranicznych producentów?

11 minut czytania
Komentarze

Polskie marki telewizorów, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi Manta oraz Kiano. Obydwaj producenci zapewniają urządzenia wyposażone w matryce LED, które obsługują rozdzielczość Full HD. Marki te wprowadziły na rynek urządzenia, która zapewniają jakość obrazu 4K. Polskie telewizory to gwarancja atrakcyjnej ceny. Co ma do zaoferowania konkurencja?

Czy polskie telewizory podbiją rynek RTV?

Gdzie w Polsce produkuje się telewizory?

Telewizory cechują się dużymi rozmiarami, dlatego mało opłacalne jest przewożenie ich z drugiego końca świata. To właśnie z tego względu w Polsce powstało kilka fabryk telewizorów. Każdego roku w Gorzowie Wielkopolskim produkowanych jest około 4,5 mln urządzeń marki Philips.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku odbiorników TCL oraz JVC, które montowane są w Żyrardowie. LG wybudowało swoją fabrykę w Mławie oraz w Biskupicach Podgórnych, a Sharp pod Toruniem w miejscowości Ostaszewo.

Polskie marki telewizorów nie próżnują i aktywnie wykorzystują obecność zagranicznych zakładów produkcyjnych. W wielu modelach telewizorów Manta dostępny jest system LG webOS. Warto wspomnieć, że korzysta z niego również firma Blaupunkt.

Krakowska marka Kiano słynie z produkcji budżetowych urządzeń, które sprzedawane są także w Europie. Na polskim rynku znajdziemy także telewizory marki Lin, które charakteryzują się rozmiarami od 24 do 40 cali.

Polskie marki telewizorów – Manta

Polskie telewizory Manta są produkowane w standardzie 4K UHD. Dodatkowo są one wyposażone w system Android TV, zatem można na nich zainstalować wiele popularnych aplikacji, które znajdują się w sklepie Google Play. Możesz także swobodnie korzystać z Internetu oraz serwisów streamingowych.

Manta zapewnia odbiorniki, których rozmiary wynoszą od 19 do 66 cali. Urządzenia te są również wyposażone w Bluetooth oraz kartę sieciową Wi-Fi, co umożliwia łączność bezprzewodową z komputerami, tabletami oraz smartfonami.

Wśród wielu modeli telewizorów Manta znajdują się także te z systemem opartym na Linuxie oraz z wbudowanym tunerem DVB-T2, umożliwiającym odbieranie telewizji naziemnej bez dodatkowego dekodera.

Według informacji znajdujących się na stronie producenta, urządzenia te zapewniają dźwięk przestrzenny poprzez wbudowany procesor RS Sound System oraz dekoder DD+. Dostępna jest także funkcja HDR, której zadaniem jest odwzorowywanie realistycznej gry światła i cieni.

Polskie marki telewizorów – Kiano

Telewizory Kiano są kierowane jest do osób, które preferują sprzęt elektroniczny w wersji budżetowej. To właśnie dla tych odbiorców stworzono serię Kiano Slim TV. Sprzęt ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz smukłością. Zapewnia technologię dźwięku Dolby Digital Plus oraz wyświetlacz LED ­­­­­­­w standardzie FHD. Częstotliwość odświeżania wynosi 50 Hz. Dostępne są także wejścia HDMI oraz USB z opcją nagrywania.

Marka Kiano wprowadziła na rynek model Kiano Elegance 50. To także wersja budżetowa, jednak oferuje możliwość wyświetlania obrazu w jakości UHD 4K oraz funkcje Smart TV z Androidem 9.0. Do dyspozycji jest również 50-calowy ekran z metalową obudową i wąską ramką. W telewizorze znajdują się również 2 GB pamięci RAM.

Producenci telewizorów, wytwarzający komponenty w Polsce

Która marka telewizorów jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie liderami na rynku są producenci japońscy, koreańscy, chińscy oraz polscy. Branża dynamicznie się rozwija, dlatego coraz częściej możemy znaleźć małe urządzenia wykonane w technologii LED oraz odbiorniki z ekranami OLED.

Samsung – najbardziej znana marka telewizorów

Już od wielu lat Samsung znajduje się na wiodącej pozycji w rankingach sprzedażowych na całym świecie. Producent zapewnia szeroki zakres wielkości ekranów – od 32 do 85 cali. Ceny wahają się od ponad tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W asortymencie koreańskiej marki znajdziemy standardy wyświetlania obrazu Full HD, 4K oraz 8K.

Do dyspozycji mamy również szeroki wybór matryc: LED, QLED oraz Neo QLED. Warto wspomnieć, że QLED to technologia, którą jest dostępna tylko w telewizorach Samsung. Jest to bezpośrednia odpowiedź na telewizory OLED, które są produkowane przez LG.

Matryce ciekłokrystaliczne są wyposażone w dodatkową warstwę kropek kwantowych. Ma to wpływ na lepsze odwzorowanie barw. Czerń jest zdecydowanie głębsza, zwłaszcza podczas jasnych scen w jasnych pomieszczeniach.

Ekrany microLED

W modelach z niższej półki zastosowano podświetlenie Dual LED, co oznacza, że część diod LED jest odpowiedzialna za barwy chłodne, a część za ciepłe. W droższych modelach zaimplementowano technologię mini LED. Samsung stosuje ją w telewizorach o przekątnej od 50 cali wzwyż. Mniejsze diody wiążą się z większą ilością stref wygaszania.

Jaki jest tego efekt? Możliwe jest lepsze zarządzanie czernią i kontrastem. Możemy również uzyskać wyższą jasność oraz lepszy efekt HDR. Budowa takiego ekranu jest wydajna energetycznie i charakteryzuje długą żywotnością.

Marka Samsung wyróżnia się także technologią Q-Symphony. Pozwala ona na zsynchronizowanie głośników telewizora ze specjalnym zestawem audio. W innych modelach dostępne są takie funkcje audio jak wzmacnianie głosu czy dźwięk podążający za obiektem.

Samsung – nowoczesne technologie

Samsung gwarantuje obsługę standardów gamingowych. Wśród nich znajdują się m.in. VRR (Variable Refresh Rate – dostosowanie częstotliwości dla lepszej płynności), ALLM (Auto Low Latency Mode – automatyczne obniżenie opóźnienia, tzw. „input laga”) oraz eARC (enhanced Audio Return Channel – większa przepustowość dla dźwięku).

To jednak nie wszystko. W nowych urządzeniach dostępny jest także port HDMI 2.1. Większość telewizorów Samsung ma wbudowany autorski system Tizen TV wraz z wieloma aplikacjami, które pomagają np. w stworzeniu własnego planu treningowego.

LG – ciesz się doskonałym obrazem na co dzień

LG już od dłuższego czasu walczy, aby wyróżniać się na tle konkurentów. Trzeba podkreślić, że firmie zdecydowanie się to udało. W telewizorach OLED producent zastosował pionierską technologię samoświecących pikseli. Rozwiązanie to przyczyniło się do stworzenia bardzo realistycznego obrazu. Kolory są bardziej nasycone, a czerń zachowuje głębie bez względu na to, pod jakim kątem patrzymy na ekran. Odbiorniki LG wyróżniają się także pilotem Magic Remote, który umożliwia zarówno sterowanie głosem, jak i ruchem.

Wśród dodatkowych opcji znalazło się także Auto Volume Leveling, czyli automatyczne dostosowywanie poziomu głośności, np. w podczas reklam lub zmiany kanałów. Modele z procesorem α9 czwartej generacji, wykorzystują algorytmy analizy i optymalizacji treści audio oraz wideo.

Telewizory LG to także jeden z najczęstszych wyborów fanów gier na konsole. Co jest powodem? Ekrany tych urządzeń cechują się płynnym obrazem oraz krótkim czasem reakcji, który wynosi 1 ms. Wówczas każda scena staje się bardziej dynamiczna, nawet w grach, które są bardzo rozbudowane. Technologie VRR, ALLM oraz eARC umożliwiają uzyskanie wysokiej jakości obrazu w grach oraz na wyświetlanie grafiki w najwyższej rozdzielczości.

Część modeli telewizorów LG ma dodatkową funkcję służącą do optymalizacji gier. Jest ona kompatybilna z takimi technologiami jak NVIDIA G-SYNC oraz AMD FreeSync, co oznacza, że w trakcie rozgrywki otrzymujesz wyraźny obraz bez żadnych opóźnień.

Sony – czyli dobra jakość w dobrej cenie

Sony to jeden z wielu producentów, którzy oprócz nowatorskich rozwiązań oferują wysoką jakość swoich produktów. Telewizory tej marki z matrycami LED są w stanie zapewnić obraz o jakości, która znacząca nie odbiega od urządzeń z ekranami OLED oraz QLED. Osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki wielu współgrającym ze sobą technologiom. Odpowiadają one za optymalizowanie kolorów, grafiki oraz płynności obrazu.

W opinii użytkowników telewizory Sony wyróżniają się trwałością, wyraźnym obrazem oraz łatwością obsługi. Są one często wybierane przez osoby, dla których kluczowym aspektem jest jakość dźwięku. W najnowszych modelach dostępne jest wsparcie dla technologii Dolby Atmos. Znajdziemy tam również mocne głośniki, które są skuteczne w budowaniu scen dźwiękowych.

Philips – sprzęt dla wymagających

Ambilight to autorska technologia marka Philips. W obudowie telewizora zostały umieszczone dodatkowe diody LED, które wytwarzają kolorową poświatę wokół ekranu. Zadaniem owej poświaty jest stworzenie wrażenia, że każda ze scen jest zdecydowanie szersza. W trakcie śledzenia wydarzeń ulubionego filmu lub serialu, możesz poczuć się uczestnik akcji.

Przeczytaj także: Recenzja przykładowego TV od Philipsa

W części urządzeń diody zostały rozmieszczone z czterech stron, co sprawia, że scena wydaje się bardziej naturalna i odnosisz wrażenie, że oglądasz ją na żywo. Ich kolor podąża za obrazem i przenosi go na ścianę, w jednym z kilku trybów (piłka nożna, gra, relaksacja itp.). Podąża także za dźwiękiem lub pozostaje nieruchomy.

Philips 48OLED806/12

Telewizory Philips otrzymały również technologię MiniLed, która umożliwia uzyskanie dobrego podświetlenia i wydobycia kontrastu. Producent zastosował również funkcje Perfect Natural Motion oraz Ultra Solution, których zadaniem jest zapewnienie dynamicznego i płynnego obrazu.

To także ciekawa propozycja dla graczy. Najnowsze modele telewizorów wzbogacono o funkcję FreeSync Premium, która odpowiada za synchronizację obrazu. Dodano również tryby, które zapewniają dobrą optymalizację grafiki.

Thomson – dobra jakość w połączeniu z niską ceną

To jeden z popularnych producentów urządzeń RTV, który wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Marce Thomson udało się znaleźć się znaleźć złoty środek i stworzyć produkty, które są kompromisem pomiędzy ceną oraz jakością. To rozwiązanie dla osób, które cenią minimalizm i nie poszukują odbiornika, w którym znajdują się wszystkie najnowocześniejsze technologie.

Thomson proponuje między innymi 40-calowy telewizory z matrycą LED oraz rozdzielczością Full HD. Choć urządzenia te nie są zaliczane do najwyższej półki cenowej, można w nich znaleźć wiele przydatnych funkcji. Nie brakuje tutaj HDR, Dolby Audio czy optymalizatora płynności obrazu. Dodatkowo na pokładzie znajduje się Android TV, który oferuje dostęp do aplikacji z filmami oraz muzyką. Urządzeniem możesz sterować za pomocą głosu, zatem uruchomisz Netflixa lub Spotify bez używania pilota.

TCL – nowoczesny design w wydaniu budżetowym

TCL jest trzecim największym producentem telewizorów. Tworzy urządzenia, które oprócz atrakcyjnej ceny charakteryzują się również ciekawym wyglądem. Niebanalny projekt wpasuje się w najbardziej designerskie wnętrza. Ekrany, które całkowicie zostały pozbawione ramek świetnie prezentują się w każdym pomieszczeniu.

Producent tworzy urządzenia dobrej jakości. To propozycja dla tych, którzy nie chcą inwestować zbyt dużej sumy pieniędzy w nowy telewizor. Telewizory marki TCL, które są sprzedawane w całej Europie w większości są produkowane w polskiej fabryce w Żyrardowie.

telewizory tcl

Przeczytaj także: Recenzja przykładowego TV od TCL

TCL największą wagę przykłada do jakości obrazu. Jeśli nie masz zbyt dużego budżetu, możesz nabyć TV o przekątnej 65 cali, który jest wyposażony w matrycę QLED i obsługuje rozdzielczość 4K. Firma rozwija technologię QLED wraz z Samsungiem. Niektóre z modeli dodatkowo oferują Motion Clarity, czyli system odświeżania obrazu. TLC to pierwsza firma, która w 2019 roku wprowadziła technologię miniLED.

Co jeszcze ma do zaoferowania rynek telewizorów?

Sporym zainteresowaniem cieszą się japońskie telewizory Sharp. Panasonic produkuje matryce OLED najwyższej jakości. Chińska marka Xiaomi także zyskuje coraz większą popularność. Wśród nieco tańszych modeli znajdziemy telewizory Hitachi i Blaupunkt.

Co wybrać – polskie marki telewizorów czy zagraniczne?

Wybór jest naprawdę ogromny. Manta oraz Kiano to polskie telewizory, które nie różnią się znacząco od marek TLC oraz Thomson. Rynek telewizorów nieustannie się zmienia. Już za kilkaset złotych możesz nabyć telewizor, który zapewni Ci wszystkie najważniejsze funkcje oraz dostęp do popularnych aplikacji. Jeśli jednak poszukujesz sprzętu z większą ilością funkcjonalności, musisz przygotować się na zdecydowanie większy wydatek.

Ostateczny wybór telewizora jest uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb oraz budżetu, jaki chcesz na to przeznaczyć. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się z dokładną specyfikacją urządzenia i wybierz to, które zapewni Ci rozrywkę na najwyższym poziomie.

Przeczytaj także: Tryb standby w TV – ile prądu pobiera i ile kosztuje?

Źródło: Instalki

Motyw