Jakość dźwięku to jeden z elementów, który potrafi wywołać skrajne emocje nie tylko podczas słuchania muzyki, ale też w trakcie oglądania filmów, czy seriali. Dobrej jakości brzmienie, jakie generuje sprzęt, potrafi zapewnić niesamowitą dawkę wrażeń oraz poprawić ogólne odczucia co do konkretnych materiałów.
Pośród tego pojawia się pytanie, jakie rozwiązanie jest najlepsze? Z pewnością nie sposób pominąć urządzenia, jakim jest subwoofer do telewizora. To akcesorium, które potrafi całkowicie odmienić dotychczasowe spojrzenie na głębokość brzmienia. W związku z tym ważne, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie.
Jaki wybrać subwoofer do telewizora? Odpowiednie rozwiązanie, które spełni wymagania
Chcąc poprawić jakość dźwięku, a w szczególności brzmienie basów, należy zadać sobie pytanie, jaki wybrać subwoofer do telewizora, aby finalnie nie żałować decyzji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Istotna będzie analiza metrażu pomieszczenia, w jakim znajdzie się urządzenie.
Podobnie, jak ma to miejsce z głośnikami o wysokich i średnich tonach, tak i tutaj nieodpowiednio dopasowana moc przyczyni się do nieefektywnego generowania dźwięku. Zbyt duże wartości dla małego pomieszczenia nie pozwolą wyzwolić pełni możliwości. Analogicznie, zbyt słaby subwoofer nie będzie w stanie zapewnić wystarczająco mocnego dźwięku na dużych powierzchniach.
Pozostaje więc pytanie, jaki wybrać subwoofer do telewizora i na co zwrócić uwagę? Cztery aspekty są tu szczególnie ważne i wato poświęcić im nieco czasu. To pozwoli wybrać, taki subwoofer, który spełni wszelkie wymagania.
Przeczytaj także: Jak podłączyć dwa telewizory do jednego dekodera?
Obudowa subwoofera do telewizora
Warto zauważyć, że głęboki bas powstaje poprzez wprawienie w drgania dużą ilość powietrza. W związku z tym zadowalający efekt można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprzęt o dużej membranie. Alternatywnie, można zdecydować się na mniejszy głośnik, który dzięki drganiom zapewni odpowiedni, choć nieco inny efekt. Niemniej jednak końcowa efektywność wynika z wysokiego skoku oraz wielkości membrany.
Płynne połączenie z głośnikami
Sam subwoofer do telewizora jest w stanie wygenerować bas, jednak nie odpowiada za pozostałe wrażenia słuchowe. Warto, aby urządzenie nie przytłaczało swoją donośnością, tłumiąc jednocześnie całą scenę dźwiękową. Co więcej, subwoofer powinien wydawać przestrzenny dźwięk. Bas jest uzupełnieniem pozostałych tonów, co przekłada się na to, że ma współgrać z pozostałymi elementami sprzętu audio.
Sposób zasilania subwoofera do telewizora
Na rynku mamy do wyboru subwoofery aktywne i pasywne. Te pierwsze są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w odniesieniu do naszego kina domowego. Wszystko za sprawą tego, że posiadają wbudowany wzmacniacz o odpowiednich parametrach. Subwoofery pasywne są z kolei nieco trudniejsze w obsłudze, szczególnie dla początkujących użytkowników. Wymagają one przesłania uprzednio wzmocnionego sygnału, co wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowego wzmacniacza.
Przeznaczenie subwoofera. Czy tylko do telewizora?
Tutaj do głosu dochodzą otwarte i zamknięte modele. Te pierwsze charakteryzują się kompaktowymi wymiarami i stosunkowo dobrym brzmieniem. Z kolei subwoofery zamknięte pozwalają osiągnąć niesamowitą precyzję i kontrolę dźwięku. Świetnie sprawdzą się podczas oglądania filmów, ale też słuchania muzyki z wykorzystaniem kina domowego.
Jak podłączyć subwoofer do telewizora?
Przed zakupem odpowiedniego urządzenia warto również odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, jak podłączyć subwoofer do telewizora. To istotna kwestia, która może okazać się nieco problematyczna po nabyciu urządzenia, szczególnie w odniesieniu do niektórych modeli. Co więc warto wiedzieć na temat łączenia?
Gdzie jest najlepsze miejsce na umieszczenie subwoofera?
Zanim przejdziesz do tego, jak podłączyć subwoofer do telewizora, musisz zastanowić się nad jego umiejscowieniem. Róg pokoju nie jest najlepszym sposobem na umieszczenie subwoofera. Jasne, wygodnie jest go tam ulokować, bo nie zajmie miejsca i nie będzie rzucać się w oczy, ale w praktyce nie jest to najlepsze miejsce.
W większości przypadków najlepsze miejsce na subwoofer znajduje się z przodu, przed telewizorem, frontem do miejsca siedzenia. Kiedy wybierasz obszar, praktyczną zasadą jest umieszczenie go w jednej trzeciej ściany pokoju z boku telewizora. Na przykład przednia ściana to miejsce, w którym ustawisz telewizor. Subwoofer należy umieścić w jednej trzeciej odległości od tej ściany. Nie, nie jest w środku, więc nie musisz się martwić, że się o nią potkniesz.
Subwoofer do telewizora. Odpowiednie sparowanie to podstawa
Wraz z postępującą technologią na rynku pojawiły się subwoofery bezprzewodowe, które są najmniej czasochłonną opcją. Bezpośrednie połączenie nie wymaga innych urządzeń ani przewodów w celu podłączenia dźwięku telewizora do subwoofera.
Wystarczy, że urządzenie zostanie poprawnie sparowane z telewizorem, bądź amplitunerem, który odpowiada za dźwięk w telewizorze. Ograniczeniem jest tylko i wyłącznie to, że wszystkie urządzenia muszą być wyposażone w technologię, za pomocą której ma zostać nawiązane połączenie. Najczęściej jest to Bluetooth. To dobra opcja w przypadku telewizorów smart, które mają możliwość bezprzewodowego odnajdowania i parowania z innymi urządzeniami.
Należy uruchomić opcję parowania na obu urządzeniach i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie telewizora.
Jak podłączyć subwoofer do telewizora za pomocą kabla?
A co w przypadku tradycyjnego połączenia przy pomocy kabla? Tutaj najmniej kłopotów sprawią subwoofery aktywne, które posiadają wbudowany wzmacniacz. Co istotne, konieczne jest uprzednie zapoznanie się ze specyfikacją amplitunera kina domowego i wykonanie kilku kroków.
Jednym z rozwiązań – jednocześnie tym najprostszym, jest połączenie za pomocą kabla HDMI. Należy zlokalizować port wyjściowy w telewizorze i podłączyć kabel do portu w telewizorze. To samo robimy z subwooferem i… gotowe! Wystarczy tak niewiele.
W momencie, gdy sprzęt posiada wyjście SUB lub SUBT out, wówczas łatwo go połączyć za pomocą kabla RCA-RCA. W przypadku subwooferów mających wyjście na prawy i lewy kanał konieczne będzie zaopatrzenie się w adapter typu Y.
Wiele subwooferów można podłączyć do soundbarów. Nie jest to skomplikowane rozwiązanie i najczęściej odbywa się przy pomocy wspomnianych wyżej kabli RCA, które nierzadko znajdują się w zestawie. Alternatywną jest też połączenie bezprzewodowe po Bluetooth. Na koniec pozostaje kwestia odpowiedniej konfiguracji sprowadzająca się m.in. do ustawienia natężenia niskich tonów.
Przeczytaj także: Jaki uchwyt na telewizor wybrać? Doradzamy