Jak połączyć telefon z telewizorem? Wyjaśniamy krok po kroku

7 minut czytania
Komentarze

Po przyjeździe z podróży, celebrowaniu ważnych wydarzeń rodzinnych i zawodowych oraz po wielu innych szczególnych okazjach mamy uzasadnioną potrzebę powracania do miłych wspomnień i dzielenia się fotografiami i filmami z innymi ludźmi. Współcześnie coraz rzadziej zdjęcia z wakacji są drukowane u fotografa i umieszczane w tradycyjnych albumach – zamiast tego gromadzone są na nośniku pamięci, a przegląda się je na urządzeniach elektronicznych – tabletach, komputerach i telefonach komórkowych. W tym miejscu nierzadko pojawia się pytanie: jak połączyć telefon z telewizorem, by oglądać na nim zdjęcia i filmy?

Nie trzeba w tym miejscu podkreślać, że grupowe oglądanie materiałów wizualnych (oraz wizualno-dźwiękowych) na dużym ekranie telewizora cechuje się diametralnie odmiennym poziomem komfortu, niż tłoczenie się widzów przed relatywnie małym wyświetlaczem smartfona. Potrzeba matką wynalazków, stąd w obecnych czasach nie ma przeszkód, by łączyć telefon z telewizorem na rozmaite sposoby.

Jak wyeksponować telewizor na ścianie?
Źródło: Pexels

Najnowszy telewizor Panasonic z obrazem przesyłanym z nieco starszego smartfona marki Samsung, wideo z nowoczesnego telefonu Xiaomi oglądane na starszym Philipsie bez funkcji Wi-Fi, czy łączenie dwóch urządzeń LG – wszystkie z tych kombinacji (a także wiele więcej) są możliwe do zrealizowania w krótkim czasie i przy minimalnym wysiłku. Warto mieć przy tym w pamięci, że w wielu przypadkach posiadanie dwóch urządzeń Xiaomi, LG, Panasonic czy Samsunga może ułatwić ich łączenie – zarówno ze względu na podobieństwo interfejsów telefonu i telewizora, a także dostępność dedykowanych dla nich aplikacji stworzonych przez producenta.

Jak połączyć telefon z telewizorem: bezprzewodowo i z użyciem kabla

Istnieje wiele możliwości łączenia telefonu z telewizorem, w zależności od wieku urządzeń, ich stopnia zaawansowania, liczby dostępnych opcji, wbudowanych technologii, osobistych preferencji i innych dodatkowych czynników. Każdy użytkownik współczesnych technologii powinien wiedzieć, że urządzenia mogą być łączone ze sobą zarówno w sposób bezprzewodowy, jak i z wykorzystaniem przewodu o określonych wtykach.

Metody, w których główną rolę grają kable (tj. HDMI czy USB) są starsze i według wielu osób nieco mniej wygodne niż bezprzewodowe sposoby transmisji (jak ma to miejsce np. w przypadku telewizorów z funkcją Smart TV, technologii Wi-Fi Direct, a także popularnego od lat Bluetootha). Choć jakość przesłanego obrazu z telefonu na telewizor może się różnić w zależności od wybranej metody ich łączenia, wszystkie z nich są w pełni funkcjonalne i powinny spełniać wymagania większości użytkowników.

Jak połączyć telefon z telewizorem przez Bluetooth?

Stosowany od lat Bluetooth nie przestaje być chętnie używaną technologią umożliwiającą bezprzewodowe łączenie urządzeń na niewielkich dystansach. Można bezpiecznie powiedzieć, że funkcję tę odnajdziemy na wszystkich telewizorach i smartfonach wszystkich producentów – LG, Xiaomi, Panasonic, Philips, Samsung i wiele innych. Przypomnijmy zatem mechanizm łączenia telefonu z telewizorem (m.in. w celu przesłania wideo lub zdjęć): w pierwszej kolejności obydwa sprzęty powinny mieć włączoną opcję Bluetooth i być widoczne dla innych urządzeń.

W opcjach telewizora należy odnaleźć opcję wyszukiwania innych urządzeń – na wyświetlonej liście powinna pojawić się nazwa wybranego smartfona. Po kliknięciu w nazwę telefonu dochodzi do sparowania dwóch urządzeń, a na ekranie odbiornika telewizora widoczny będzie obraz z telefonu komórkowego. Jeśli w przyszłości pojawi się potrzeba ponownego połączenia telefonu z telewizorem przez Bluetooth, proces będzie nieco krótszy, bez potrzeby poszukiwania nazw z listy, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie urządzenie najprawdopodobniej zapamięta nazwę sparowanego uprzednio sprzętu.

Jak połączyć telefon z telewizorem bez przewodów: Smart TV

Technologia Smart TV wykorzystywana jest współcześnie przez każdego szanującego się producenta telewizorów – spotkamy ją w odbiornikach TV producentów takich jak LG, Xiaomi, Samsung, LG, Panasonic i Philips. Tzw. inteligentne telewizory mają możliwość łączenia się z siecią Wi-Fi, co nie tylko daje dostęp do internetu i wielu aplikacji, ale też otwiera dodatkową drogę do tego, by połączyć telefon z telewizorem.

Jeśli dysponujemy nowym telewizorem sygnowanym logiem Samsunga, aplikacją umożliwiającą transmisję obrazu z wybranego telefonu będzie Smart View, którą znajdziemy w menu sprzętu. Powinna ona również zostać ściągnięta na nasz telefon – po zalogowaniu do tej samej sieci Wi-Fi i kliknięciu ikony Smart View, na ekranie smartfona pojawi się lista dostępnych do sparowania urządzeń. Po wybraniu telewizora na ekranie Samsunga powinny pojawić się obrazy z telefonu.

Jak połączyć telefon z telewizorem przy użyciu Wi-Fi Direct?

Skoro Smart TV umożliwia łączenie się z siecią Wi-Fi, jakie znaczenie ma kolejny sposób transmisji obrazu ze smartfona na telewizor z użyciem funkcji Direct Wi-Fi? W przypadku Smart TV niezbędne jest zalogowanie obydwu urządzeń do tej samej sieci Wi-Fi; z kolei Direct Wi-Fi jest funkcją, która może bez problemu działać zarówno gdy telefon, jak i telewizor są podłączone do dwóch różnych sieci Wi-Fi.

Metodę tę możemy wykorzystać np. w przypadku łączenia telefonu Samsung Galaxy S4 oraz telewizora LG LED 42’. Gdy są one podłączone do Wi-Fi, w menu odbiornika TV należy wyszukać opcję łączenia innych urządzeń – po tym na ekranie wyświetla się ich lista. Po wybraniu telefonu Samsung możliwa jest transmisja obrazu na telewizor LG. 

Jak połączyć telefon z telewizorem z użyciem przewodów HDMI, MHL i USB

Ze względu na niestabilne łącze internetowe, starsze modele telefonu komórkowego lub telewizora czy inne, dodatkowe czynniki, użytkownicy współczesnych technologii do łączenia smartfonów z odbiornikami TV wykorzystują również przewody o zróżnicowanych wtykach.

Najważniejsze wśród nich są: HDMI, USB i adapter MHL. Przewagą wykorzystania kabla nad łączem bezprzewodowym może być stabilniejsze przesył danych, a co za tym idzie – niezakłócona transmisja obrazu z telefonu na telewizor.

W przypadku HDMI warto zaznaczyć, że wtyczki znajdujące się w telewizorach są większe od tych, które można znaleźć w smartfonach – z tego względu określane są mianem mikro HDMI. Przy zakupie należy pamiętać, że poszczególne rodzaje dostępnych na rynku przewodów HDMI (np. standardowy kabel HDMI, High Speed HDMI i Ultra High Speed HDMI) mogą pozwalać na przesyłanie dźwięku i obrazu o zróżnicowanym poziomie jakości.

Po połączeniu telefonu i odbiornika TV za pomocą kabla w menu telewizora jako źródło sygnału trzeba wybrać HDMI. Po tym na ekranie powinien się pojawić obraz transmitowany z telefonu komórkowego. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku łączenia z wykorzystaniem USB – telewizor z logo Panasonic lub LG będzie dysponował większym, standardowym portem USB, podczas gdy smartfon Xiaomi czy Samsung – mniejszym portem, wspomnianym już mikro USB. Po połączeniu dwóch urządzeń kablem i wybraniu USB jako źródła sygnału możliwe będzie oglądanie treści z telefonu na ekranie odbiornika TV.

By nie ryzykować przerwy w toku oglądania zdjęć lub filmów, warto od razu podłączyć telefon komórkowy do ładowania – zarówno w przypadku korzystania z USB, jak i HDMI smartfony wydatkują duże ilości energii.

Co w sytuacji, gdy telefon marki LG ma wbudowany port mikro USB, a telewizor Panasonic – jedynie HDMI? Z pomocą może przyjść adapter MHL. Z jednej strony można wpiąć go do sprzętu z wtyczką HDMI, a z drugiej – z USB. Łączenie telefonu i telewizora jest bezproblemowe – po wpięciu adaptera MHL wybieramy go jako źródło sygnału, a na ekranie odbiornika możemy oglądać wybrane obrazy.

Motyw