Karta płatnicza trzymana w dłoni na tle zielonych liści, z widocznym imieniem i nazwiskiem oraz logotypami systemów płatniczych.
LOKOWANIE PRODUKTU: ZEN

Zakupy za granicą. Gdzie najbardziej przydaje karta ZEN i jak uniknąć kosztów przewalutowań

7 minut czytania
Komentarze

Jeśli podczas podróżowania stawiacie na nowoczesne rozwiązania w zakresie płatności, na pewno kantor odwiedzacie już sporadycznie. Karta ZEN to idealny pomysł na zarządzanie wydatkami podczas wyjazdów – dzięki niej bez żadnego wysiłku zaoszczędzimy na przewalutowaniu i nie będziemy martwili się żadnymi ukrytymi opłatami. Sprawdziłam to sama – z kartą ZEN podróżowałam m.in. po Azji.

Podróże za granicę? Karta ZEN obowiązkowa!

Osoba trzyma białą kartę płatniczą z logotypem "zen" nad napisem "Peaceful shopping. Mindful money." na tle roślin o zielonych liściach.
Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Jeśli myślicie o wyjeździe poza Polskę, nie da się nie wziąć pod uwagę sprawy finansów. Skończyły się czasy, w których odwiedzaliśmy kantory i z duszą na ramieniu sprawdzaliśmy kursy wymiany walut przed kupnem pieniędzy. Karty takie jak ZEN są przydatne ze względu na ich elastyczność w zarządzaniu finansami w różnych walutach, co jest szczególnie korzystne podczas podróży międzynarodowych. Wystarczy zasilić konto i płacić za granicą – to takie proste.

Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, czym jest ta usługa i jakich stawek za przewalutowanie możemy spodziewać się w każdym z planów abonamentowych.

Co to jest ZEN?

ZEN to polska firma — założona w 2018 roku przez Dawida Rożka — zajmująca się usługami finansowymi, oferująca szeroki zakres rozwiązań płatniczych i bankowych. Usługę docenimy szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych, ponieważ system pozwala na korzystne przewalutowania w czasie rzeczywistym.

Fintech oferuje konta osobiste i firmowe, możliwość wykonania szybkich przelewów międzynarodowych, a także funkcje związane z zarządzaniem wydatkami i inwestycjami. Dzięki integracji z różnymi systemami płatności i bankowością elektroniczną system zapewnia płynne i bezpieczne doświadczenia płatnicze dla swoich użytkowników, zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej.

Wizualizacja interfejsu użytkownika aplikacji bankowej na dwóch ekranach smartfona z wyświetlonymi saldami kont różnych walut oraz grafem kołowym przedstawiającym proporcje sald.
Fot. ZEN / materiały prasowe

Platforma finansowa posiada usługi dla osób indywidualnych i biznesów, w tym konta wielowalutowe, karty Mastercard, możliwość szybkich doładowań i przelewów pieniężnych, a także bramki płatnicze dla e-commerce. Umożliwia bezpieczne zakupy, wymianę walut bez dodatkowych opłat i zarządzanie codziennymi finansami poprzez aplikację mobilną.

Spółka została autoryzowana w dniu 24 maja 2018 roku na Litwie przez Bank Centralny Litwy, a licencję zatwierdzono przez organy regulacyjne w 31 krajach oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Plany abonamentowe

Biała karta płatnicza i białe bezprzewodowe słuchawki na ciemnym tle.
Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Na początek dobra wiadomość – posiadanie konta jest całkowicie bezpłatne, ponieważ dla użytkowników kont osobistych przygotowano plan, za który nie musimy płacić. Jeśli sporadycznie odwiedzamy zagraniczne lokalizacje, powinien on w pełni nam wystarczyć.

Dla klientów indywidualnych dostępne są trzy plany: Free, Gold oraz Platinum. Klienci biznesowi skorzystają natomiast z planów Smart oraz Enterprise, które różnią się zakresem oferowanych usług i ceną. Skupimy się jednak głównie na propozycjach dla osób prywatnych.

Plany subskrypcyjne różnią się zakresem oferowanych usług i ceną. Plan Free jest bezpłatny, Gold kosztuje 4 zł miesięcznie, a Platinum 30 zł miesięcznie. Główne różnice dotyczą kosztów wymiany walut, limitów darmowych wypłat z bankomatów oraz liczby darmowych kart fizycznych i wirtualnych.

Tabela prezentująca trzy plany bankowe: Free, Gold i Platinum z miesięcznymi opłatami odpowiednio 0.00 zł, 4.00 zł i 30.00 zł, wraz z porównaniem usług takich jak liczba darmowych kart, możliwość korzystania z Apple Pay i Google Pay, warunki wypłat bankomatowych, natychmiastowy cashback, dodatkowy rok gwarancji oraz ochronę zakupów ZEN Care.
Fot. Zen / zrzut ekranu

Wszystkie konta wielowalutowe obsługują 28 walut i oferują darmowe płatności kartą na całym świecie. W planie Free nie mamy dostępu do karty fizycznej, a za wypłatę z bankomatów należy uiścić opłatę 1,5%. Wymiana waluty to koszt 0,5%.

Pośredni plan Gold pozwala na posługiwanie się wirtualną i fizyczną kartą, ma limit 900 zł na wypłaty z bankomatu miesięcznie bez dodatkowych opłat. Za wymianę walut pobierana jest jednak opłata – 0,2%.

Najbardziej rozbudowany plan dla konta indywidualnego, Platinum, to aż dwie fizyczne karty i trzy wirtualne, a limit wypłat z bankomatu bez dodatkowych opłat zwiększa się do 3600 zł za miesiąc. Największym plusem tego rozwiązania jest to, że nie ma opłaty za przewalutowanie. Jeśli dużo podróżujemy, wybór tego planu jest bardziej niż oczywisty.

Uwaga – z naszym kodem „ACPZEN” każdy użytkownik otrzyma 60 dni planu Platinium za darmo. Wystarczy użyć go przy rejestracji konta, aby uruchomić promocję.

Tabela porównawcza trzech planów usług bankowych z nazwami: Free, Gold i Platinum, oraz miesięcznymi opłatami w złotych. Zawiera szczegóły takie jak rachunek IBAN, opłaty za wymianę walut, metody doładowania konta, oraz koszty przelewów wewnętrznych, lokalnych w PLN, lokalnych w innych walutach oraz przelewów SEPA i SWIFT.
Fot. Zen / zrzut ekranu

Jeśli chodzi o dodatkowe informacje, warto zwrócić uwagę na to, że przy planach Free i Gold istnieją opłaty za przelewy lokalne w złotówkach oraz innych walutach. Plan Platinum daje natomiast pełną swobodę w wykonywaniu takich płatności, ponieważ opłatę należy uiścić jedynie za przelew SWIFT (międzynarodowy przelew pieniężny realizowany za pośrednictwem systemu SWIFT).

Wszyscy nowi użytkownicy mają możliwość skorzystania z bezpłatnej wersji próbnej planu Platinum, co daje im okazję do przetestowania wszystkich zaawansowanych funkcji oferowanych bez żadnych kosztów. Po okresie próbnym wynoszącym 14 dni użytkownicy mogą zdecydować się na kontynuację korzystania z planu Platinum lub zmianę na inny plan, w zależności od swoich potrzeb.

Na korzyść usługi przemawia także transparentność cenowa i brak ukrytych opłat. Wszystkie koszty znaleźć można w dodatkowym pliku na stronie internetowej.

Płatności z ZEN – moje doświadczenia

Kiedy zaczęłam korzystanie z usługi, od razu byłam bardzo miło zaskoczona bardzo prostą obsługą aplikacji. Proces logowania się był tak intuicyjny, jak tylko mógł być – użytkownik prowadzony jest jak za rękę w bardzo minimalistycznym interfejsie. Po zamówieniu fizycznej karty otrzymałam ją na wskazany adres w dwie doby.

Kartę ZEN zabrałam ze sobą w styczniu 2024 roku w podróż po Azji. Po podłączeniu karty do systemu Apple Pay na iPhonie mogłam bez problemu korzystać z płatności zbliżeniowych.

Jeśli chodzi o kurs przewalutowania, oceniam go jako bardzo dobry. Na przykładzie jednej transakcji LKR do PLN – rupii lankijskich (waluta Sri Lanki) do polskich złotych pozwalam także wam porównać go ze średnim kursem z tego dnia (15 stycznia 2024 roku) wg portalu xe.com.

Ekran potwierdzenia przelewu mobilnego z adnotacją "Potwierdzenie przelewu" na górze, wykazujący kwotę rozliczeniową 36,99 PLN, oryginalną kwotę 2 970,00 LKR oraz kurs wymiany: 1 LKR = 0,012455 PLN.
Fot. Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Tego dnia o 3:42 polskiego czasu dokonałam płatności po kursie 1 LKR = 0,012455, średni kurs z całego dnia plasował się na poziomie 1 LKR = 0,0123525. Trochę niższy, jednak należy wziąć pod uwagę, że jest to średnia dnia.

Wykres zmienności kursu rupii lankijskiej (LKR) do złotego polskiego (PLN) na przestrzeni ostatniego roku z zaznaczoną zmianą o -6.05% oraz aktualnym kursem 1 LKR = 0.012744 PLN na dzień 11 marca 2024, godzina 11:58 UTC.
Fot. xe.com / zrzut ekranu

Karta przydała się do płatności w sklepach, na stacjach benzynowych, na lotnisku i wszędzie tam, gdzie możliwa była płatność kartą. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie zapłacimy nią w samolocie, ponieważ w wysokich warstwach atmosfery nie ma połączenia internetowego, co jest kluczowe dla autoryzacji transakcji przez systemy takie jak ZEN.

Dzięki ZEN, zarządzanie finansami podczas międzynarodowych podróży jest proste, ponieważ eliminuje konieczność fizycznej wymiany walut w kantorach i związane z tym niepewności co do kursów wymiany. To innowacyjne podejście do finansów osobistych i biznesowych odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów, szukających wygodnych i bezpiecznych metod płatności w erze globalizacji. W końcu teraz jednego dnia kupujemy bilet lotniczy, a drugiego – jesteśmy już w innym kraju. Prosty i intuicyjny interfejs aplikacji, konkurencyjne kursy przewalutowania oraz możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych dzięki integracji z Apple Pay i Google Pay to tylko niektóre z zalet, które wyróżniają tę usługę.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Dominika Kobiałka / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: ZEN

Motyw