biały smartfon z włączoną nawigacją samochodową zamocowany w uchwycie samochodowym, który jest przyczepiony do szyby auta

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon. Google Maps i Yanosik to nie wszystko

7 minut czytania
Komentarze

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon to coś, z czego chce korzystać wielu kierowców. Wyzwaniem pozostaje wybór konkretnej aplikacji, bo każda z nich różni się dostępnymi funkcjami, aktualnymi mapami, a także informacjami drogowymi. Dwie najczęściej instalowane, czyli Google Maps i Yanosika, opisywałem już w innym materiale. Teraz postanowiłem skupić się na krótkim zestawieniu darmowych aplikacji w Sklepie Play i AppStore. Jaka darmowa nawigacja samochodowa na telefon, jeśli nie Google Maps i Yanosik? Podpowiadamy, co wybrać.

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon. Jak ją wybrać?

Podczas wybierania nawigacji samochodowej, nawet tej darmowej, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Najbardziej oczywistym z nich jest dokładność map i nawigowania w okolicy, w której się poruszamy. Jedne aplikacje mogą sobie tu radzić lepiej, inne gorzej. Kolejna sprawa to informacje o warunkach na drodze. Będzie świetnie, jeśli darmowa nawigacja samochodowa zauważy korek na trasie i zaproponuje nam trasę, która, choć pozornie jest nieco dłuższa, to w zaistniałej sytuacji szybciej dotrzemy na miejsce, jeśli ją wybierzemy.

Warto sprawdzić też funkcje wybranych aplikacji, takie jak wskazywanie istotnych obiektów, wydawanie komunikatów w zrozumiałym dla nas języku oraz możliwość raportowania przez użytkowników o zdarzeniach na drodze. Nieraz ceną za brak opłat za nawigację będą reklamy – wybierzmy taką aplikację, w której sponsorowane komunikaty nie będą nas rozpraszać podczas jazdy.

Here WeGo: darmowa nawigacja samochodowa na telefon, o której pewnie nie słyszeliście

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon
fot. Sklep Play

Here WeGo swoimi korzeniami sięga jeszcze Nokie z Symbian OS. Ta darmowa nawigacja samochodowa na telefon jest z nami od narodzin smartfonów i pamięta nawet Windowsa na modele Micosoft Lumia. Dzisiaj to dobra opcja dla każdego użytkownika smartfona z Androidem lub iOS, ponieważ inwestują w nią giganci motoryzacyjni i technologiczni. Here WeGo jest wspierane przez Audi, BMW, Daimlera i Intela, a użytkownicy bardzo sobie chwalą jej dokładność.

Ważną funkcją Here WeGo jest możliwość pobrania wszystkich map i korzystania z niej offline bez utraty na jakości. Aplikacja przyda się nie tylko do samochodu, ale też na rower, dla pieszych i wyszukujących połączeń komunikacją zbiorową.

Wadą Here WeGo są zdarzające się błędne nazwy ulic na mapie i czasami niepoprawne prowadzenie (np. pod prąd). W aplikacji niestety nie można dodać punktu pośredniego, więc przejazd przez kilka miejsc wymaga nadmiernego klikania i ciągłego wpisywania kolejnych miejsc docelowych.

Waze to „inne Google Maps”, czyli ciekawa darmowa nawigacja samochodowa na telefon

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon
fot. Sklep Play

Waze to darmowa nawigacja samochodowa na telefon, która nie obsługuje innych środków transportu i jest obecnie współtworzona przez Google. Z tego powodu niektórym może się wydawać, że Waze jest złą pozycją w zestawieniu mapy innej niż Google Maps. Uczulam i wyprowadzam z błędu: to zupełnie inna para kaloszy.

Aplikacja wciąż działa na urządzenia nie tylko z systemem Android i iOS, ale też Windows. Waze zdobywa coraz większą popularność, dzięki czemu informacje na drodze „na żywo” to już stała zaleta nawigacji. Użytkownicy mogą dodać ostrzeżenia o kontrolach drogowych, usterkach na drodze, czy objazdach. Inni kierowcy mogą te ostrzeżenia skomentować, jeśli już stały się nieaktualne.

Z Waze można oczywiście korzystać offline po pobraniu map na urządzenie. Ta darmowa nawigacja samochodowa na telefon pozwala również korzystać ze Spotify po drodze, wyszuka najbliższe stacje benzynowe i restauracje. Dodatkowo jest bardzo prosta w obsłudze i przyjemna dla oka.

Co ciekawe, aplikacja (podobnie jak Yanosik) stawia przede wszystkim na swoje wewnętrzne community. Pozwala to wam na śledzenie innych „Wazerów”, czy sprawdzenie średniej prędkości maksymalnej na danym odcinku drogi za pomocą ich odczytów.

Ponieważ to nawigacja tylko dla samochodów, niestety nie skorzystacie z niej, idąc na spacer po mieście, czy przemieszczając się rowerem. W takim wypadku lepiej wybrać jedną z innych opcji.

Sygic GPS Navigation

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon
fot. Sklep Play

Kolejna darmowa nawigacja samochodowa na telefon to słowacka Sygic GPS Navigation. Aplikacja oferuje niezwykle dokładne mapy całej Europy, przedstawia wybór kilku tras i pozwala na korzystanie z nawigacji całkowicie offline. Ciekawą opcją jest widok niektórych kluczowych miejsc i budynków w 3D, nawet bez połączenia internetowego. Duży wpływ na dokładność map ma współpraca z kilkoma firmami, między innymi TomTom-em.

Sygic GPS potrafi samodzielnie proponować i zmieniać trasę w zależności od wykrytych korków i rozpoznanych sytuacji losowych na drodze. Nawigacja również ostrzega o fotoradarach, ograniczeniach prędkości i kontrolach policji. Dodatkowo aplikacja ma wbudowanego asystenta pasa ruchu wskazującego, którego dokładnie pasa się trzymać, by nie zabłądzić. To jednak nie wszystko: aplikacja potrafi zapisać nagranie w razie wypadku, może nagrać trasę, pomaga w znalezieniu stacji benzynowej i parkingu. Spora część funkcji istnieje w postaci mikropłatności, jednak te podstawowe działają poprawnie i są udostępnione zupełnie za darmo.

Mapy Petal

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon
fot. Sklep Play

Kolejna, nieco mniej znana darmowa nawigacja samochodowa na telefon to Mapy Petal, za które odpowiedzialna jest firma Huawei. Ta aplikacja to dobra alternatywa dla Google Maps, czy Yanosika. Mapy opierają się na systemie TomTom-a, a wszystkie podstawowe i najważniejsze funkcje są dostępne dla użytkowników. Znajdziecie w nich informacje o natężeniu ruchu, a miejsca docelowe wyszukacie po adresie. Dostępne są też mapy offline, chociaż niektórzy użytkownicy skarżą się na ich działanie. Mapy Petal pokazują również usługi w pobliżu, a dostępny asystent pasa ruchu pomaga w dobraniu odpowiedniego zjazdu z autostrady.

Ciekawą funkcją jest sterowanie gestami, które znacznie pomaga w utrzymywaniu uwagi na drodze, zamiast przekazywaniu jej na telefon. Dla pieszych jest opcja nawigacji AR, która znacznie ułatwia poruszanie się po mieście.

Warto zwrócić uwagę na to, że Mapy Petal bardzo dynamicznie się rozwijają. Może to być wartościowa opcja dla wszystkich osób szukających nowości w nawigacjach i alternatywy dla Google Maps.

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon. Wybierz coś dla siebie

darmowa nawigacja samochodowa na telefon

Wszystkie aplikacje uzupełniają się wzajemnie. Wybór zależy wyłącznie od preferencji użytkownika, jego zapotrzebowań i personalnych wymagań co do aplikacji. Darmowa nawigacja samochodowa na telefon to bardzo ważne narzędzie dla każdego, nie tylko zawodowych kierowców. Warto jest rozejrzeć się za uniwersalnymi aplikacjami, które pozwalają też nawigować w trybie dla pieszych lub komunikacji miejskiej. Nie zapominajcie jednak o podstawowych asystach, takich jak aktualne wydarzenia na drogach, ostrzeżenia o korkach, kontrolach i objazdach.

Podsumowując, każda aplikacja jest wartościowa na swój sposób, a jedyna droga, by się o tym przekonać, to przetestować według własnych wymagań i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Większość osób zaczyna od Google Maps, ale naprawdę warto dać szansę i pozostałym rozwiązaniom.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Na co oprócz darmowej nawigacji powinni zwrócić uwagę kierowcy?

Darmowa nawigacja samochodowa na telefon nie jest jedyną aplikacją czy też usługą online przydatną podczas podróży i bezpośrednio przed nią. Świetnym rozwiązaniem dla kierowców jest TaPo24, czyli aplikacja, o której więcej przeczytacie w podlinkowanym tekście. Warto zwrócić też uwagę na obowiązkową stronę dla kierowców prowadzoną przez GDDKiA, której sprawdzanie pozwoli wam uniknąć zaskoczenia remontami i innymi utrudnieniami podczas wyjazdów.

Jeśli natomiast preferujecie podróżować jako pasażerowie, przydać mogą się wam aplikacje KiedyPrzyjedzie, Koleo oraz programy od PKP. O wszystkich przeczytacie w podlinkowanych tekstach.