Nawigacja dla rowerów rower smartfon mapa
LINKI AFILIACYJNE

Nawigacja rowerowa. Przejrzałem najlepsze modele i aplikacje

7 minut czytania
Komentarze

Rowerzyści, podobnie jak kierowcy większych gabarytów, nie mogą opierać się wyłącznie na typowej samochodowej nawigacji. Z pomocą przychodzi wielu producentów i wiele aplikacji na telefon. Jakie funkcje powinna mieć najlepsza nawigacja rowerowa? Lepiej wybrać oprogramowanie na smartfona, czy dedykowane urządzenie? Przejrzałem różne możliwości i kilka aplikacjom, by zebrać wszystko w jednym materiale.

nawigacja dla rowerów

Dedykowana nawigacja rowerowa

Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać w kwestii dedykowanej nawigacji to: czy warto? Różnic między smartfonem a dedykowanym urządzeniem jest kilka, a dotyczą przede wszystkim czasu pracy na baterii, rodzaju ekranu (nieodbijającego światła), czy samych map, które są wgrane specjalnie pod kątem rowerów. Dodatkowo podobnie jak w przypadku dedykowanych nawigacji, nie będą nam przeszkadzały dodatkowe alerty i powiadomienia pojawiające się na telefonie.

nawigacja dla rowerów

Dedykowana nawigacja dla rowerów często zawiera w sobie wyświetlacz monochromatyczny, który to z kolei pozwala na o wiele dłuższą pracę na baterii, od klasycznego smartfona. Nie musimy się też martwić o specjalne mocowanie do kierownicy lub ramy — urządzenie jest już w nie wyposażone. Odrobinę droższe nawigacje będą wyposażone w licznik i dokładne dane treningowe.

Minusem dla niektórych cena może być. Specjalne urządzenia nawigacyjne to koszt około 500-600 złotych, a w przypadku sprzętu z górnej półki mówimy nawet o kilku tysiącach złotych. Warto więc się zastanowić, czy na pewno takiego urządzenia potrzebujemy. Tak jak wspomniałem wyżej, w większości przypadków i przejazdów miejskich lub podmiejskich pomoże po prostu Google Maps.

Zebrałem jednak kilka najbardziej polecanych urządzeń w różnych przedziałach cenowych. Taka nawigacja rowerowa na pewno spełni wymagania każdego:

Garmin Edge 1040

Nawigacja rowerowa z najwyższej półki, która zapewnia precyzyjną nawigację w każdych warunkach. Wyposażona w technologię wielopasmową GNSS, wytrzymałą baterię, zaawansowane funkcje monitorowania organizmu i inne udogodnienia.

Cyklokomputer Garmin zamocowany na rowerze wyświetlający mapę i statystyki jazdy, w tle niewyraźne fragmenty roweru.
Fot. Garmin Blog / zrzut ekranu

Model posiada 3,5-calowy, czytelny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia komfortowe użytkowanie nawet w słoneczny dzień. Nawigacja rowerowa jest odporna na zachlapanie, deszcz i śnieg (klasa wodoszczelności IPX7). Pamięć wewnętrzna 32 GB pozwala na przechowywanie tras i map, a także na wgranie dodatkowych aplikacji. Urządzenie obsługuje wszystkie popularne technologie łączności: Bluetooth, Ant+ i WiFi.

Mio Cyclo Discover Connect

Nawigacja, która dostała płaski 3,5-calowy ekran z powłoką antyodblaskową, który jest czytelny w słońcu. Dzięki funkcji NeverMiss użytkownik nie przegapi interesujących miejsc. Nawigacja zawiera mapy 38 krajów Europy. Preinstalowane mapy OpenStreetMaps z danymi TeleAtlas są gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu z pudełka.

3,5-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości zapewnia czytelność informacji w każdych warunkach oświetleniowych. Nawigacja jest również wodoodporna (IPX7). Bateria zapewnia do 10 godzin pracy, co wystarczy na większość tras rowerowych.

IGPSPORT BSC100S GPS

IGPSport BSC300 to nawigacja rowerowa, która zapewnia precyzyjną nawigację dzięki obsłudze wielu systemów GNSS (GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS) i modułom łączności Bluetooth 5.0 i ANT+.

Czytelny wyświetlacz 2,6 cala przekłada się na komfortowe korzystanie nawet w słoneczny dzień. Nawigacja jest wodoodporna (IPX7), co pozwala na użytkowanie w każdych warunkach pogodowych. IGPSport BSC100S współpracuje z aplikacjami sportowymi, takimi jak autorska aplikacja IGPSport oraz Strava, co pozwala na zapisywanie danych z treningów i dzielenie się nimi ze społecznością. Urządzenie można również połączyć z telefonem, aby wyświetlać na nim powiadomienia o połączeniach i wiadomościach tekstowych.

Cyfrowy licznik rowerowy zamontowany na kierownicy, wyświetlający różne parametry jazdy.
Fot. Decathlon / zrzut ekranu

W zestawie znajduje się standardowy uchwyt rowerowy, a wydajna bateria 600 mAh zapewnia do 40 godzin pracy nawigacji. Ładowanie odbywa się przy pomocy przewodu USB-C.

Nawigacja samochodowa nie wystarczy. Jakie aplikacje pobrać?

Nawigacja dla rowerów spełnia dokładnie takie samo zadanie, jak nawigacja samochodowa. Po co w takim razie szukać czegoś innego, niż sprawdzone metody? Dedykowane urządzenie lub aplikacja poprowadzą nas często szybciej, bezpieczniej i łatwiej na miejsce. Kluczowe tutaj będą częste aktualizacje, oznaczenie ścieżek rowerowych i szukanie alternatywnych tras tak, by uniknąć podróżowania po jezdni dla samochodów. Wbrew pozorom, taka aplikacja musi zawierać w sobie wiele innych funkcji, niż standardowa nawigacja dla samochodów.

nawigacja dla rowerów, nawigacja rowerowa

Zacznijmy od dostępnych dla wszystkich aplikacji na smartfona. W swoim zestawieniu wybrałem trzy według mnie najlepsze apki, które sprawdza się przy zupełnie innych zastosowaniach i potrzebach. Na pierwszy ogień wszystkim znany i lubiany Google Maps.

Matka wszystkich map: Mapy Google

I tutaj zacznijmy od wyjaśnienia większości internetowych opinii – Mapy Google nie są wcale najlepszą aplikacją nawigującą rowerzystów. Wielu użytkowników zaleca pomijanie jej i od razu szukanie czegoś innego. Nie do końca się z tym zgadzam.

Przede wszystkim, Google Maps jest darmowy. Posiada go każdy użytkownik telefonu z Androidem i (prawdopodobnie) większość poruszających się z jakąkolwiek mapą na iOS. Jest uniwersalny, więc jeśli rowerem jeździcie okazjonalnie, znacie dobrze teren, po którym się poruszacie i potrzebujecie czegoś prostego i sprawdzonego, to Google Maps spełni wszystkie te funkcje bez konieczności pobierania innych aplikacji.

nawigacja dla rowerów
Google Maps ma swoje plusy i minusy. Nawigacja dla rowerów od Google niekoniecznie radzi sobie z prowadzeniem przez miasto, ale pokazuje inne dane takie jak wzniesienia, czas podróży i alternatywne trasy

Aplikacja oczywiście nie jest idealna. Często prowadzi drogami samochodowymi zamiast ścieżkami i nie widzi, po której stronie ulicy jesteśmy (z domysłu prowadzi tak, jak samochód osobowy, czyli po prawej stronie jezdni) i jest mocno okrojona z wielu funkcji. Do podstawowych potrzeb przejazdu z punktu A do punktu B jednak w zupełności wystarczy. Dodatkowo pokazuje podczas jazdy opcjonalne mniejsze drogi, na przykład przez parki. Czas i dystans przejazdu jest wyświetlany dokładnie, więc jako podstawowa nawigacja dla niewymagających Google Maps sprawdzi się bez dalszego wyszukiwania innego oprogramowania.

Alternatywa dla Google Maps – Locus Map

Jeśli Mapy Google nie są dla was wystarczające, polecam przyjrzeć się aplikacji Locus Map. Otrzymacie bardzo dokładne mapy, a swoją drogę przejazdu możecie wybrać z taką dokładnością, jaka wam tylko pasuje. Co więcej, mapę można wyeksportować z aplikacji, a swoją lokalizację udostępnić na żywo drugiej osobie, by dokładnie wiedziała, gdzie rowerzysta się znajduje. Locus Map to doskonała propozycja dla turystów i nowych mieszkańców miast, którzy potrzebują dokładnej mapy i stawiają przy tym na bezpieczeństwo.

nawigacja dla rowerów

Najlepsza nawigacja dla rowerów – Mapy.cz

Trzecią aplikacją wartą sprawdzenia jest Mapy.cz. To również bardzo dokładna nawigacja rowerowa i sprawdzone trasy. Co więcej, podczas planowania drogi możecie wybrać jakim rowerem jedziecie. To doskonała alternatywa dla Google, która pozwala na dokładniejsze trasy. Działa też dla samochodów, dlatego możecie połączyć podróż dwoma środkami transportu. Dodatkowo podobnie jak w apce Locus Map, możecie wyeksportować swoją trasę i przesłać do urządzenia zewnętrznego. Warto też dodać, że Mapy.cz mogą nawigować również offline. Przed pobraniem aplikacji możecie zerknąć sobie na dokładność i grafikę map na stronie Mapy.cz.

Nawigacja rowerowa w opcji premium – Strava

Sportowcy powinni się zainteresować również aplikacją Strava, która nie tyle jest apką nawigacyjną, ile oprogramowaniem zawierającym większość funkcji dla wszystkich aktywnych fizycznie. Pod kątem nawigacji warto się zainteresować jednak płatną opcją premium, która pozwala na doskonałe planowanie tras, nawet po szlakach i preferowanych trybach nawierzchni.

Źródło: własne. Zdjęcie otwierające: AndreyPopov / Depositphotos

Motyw