kiedyprzyjedzie

KiedyPrzyjedzie – aplikacja dla pasażerów autobusów z małych i średnich miast

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

KiedyPrzyjedzie to ciekawa aplikacja mobilna, której przyjrzymy się nieco bliżej. W sklepach typu Google Play jest wprawdzie pełno programów dla pasażerów, jednak większość z nich nie uwzględnia lokalnych przewoźników w małych miejscowościach. Koleo czy ePodróżnik skupiają się na podróżujących pomiędzy różnymi miastami. Programy typu BusLive czy Moovit są natomiast dedykowane mieszkańcom dużych aglomeracji. KiedyPrzyjedzie jest aplikacją, która posiada dane o ponad 60 przewoźnikach z mniejszych miejscowości.

Czy aplikacje takie jak KiedyPrzyjedzie są potrzebne?

Znaczna część aplikacji dla pasażerów jest przygotowywana z myślą o mieszkańcach dużych miast. Po wpisaniu naszego celu podróży programy te potrafią w krótkim czasie zasugerować, do jakiego tramwaju lub autobusu powinniśmy wsiąść. Aplikacje takie jak Moovit są też w stanie pokazać nam lokalizację pojazdów, na które czekamy. Paradoksalnie jednak w metropoliach transport publiczny jest zazwyczaj na tyle dobrze zorganizowany, że nawet jeśli nie wiemy, gdzie akurat podział się nasz tramwaj bądź bus, za kilka-kilkanaście minut prawdopodobnie pojawi się kolejny. Jedną linię obsługuje w tym samym czasie przynajmniej kilku kierowców. Ponadto nad najpopularniejszymi przystankami znajdują się elektroniczne tablice, pokazujące za ile minut pojawi się dany tramwaj/autobus.

kiedyprzyjedzie

W mniejszych miejscowościach przegapienie autobusu może oznaczać konieczność czekania na kolejny przez tak długi czas, że bardziej opłacalny będzie spacer. Osoby starsze mogą potrzebować dostać się do szpitala na konkretną godzinę, podobnie jak uczniowie do szkoły. Ciężko im jednak oszacować, czy ich bus już odjechał i co powinni robić. W takich sytuacjach aplikacja taka jak KiedyPrzyjedzie może okazać się bardzo przydatna.

Jak działa aplikacja KiedyPrzyjedzie?

Na początku korzystania z aplikacji, musimy wybrać miasto, w którym mieszkamy i ofertę interesującego nas przewoźnika. Wtedy wyświetli nam się lista przystanków w naszej miejscowości. W przypadku każdego z nich możemy rozwinąć menu, w którym zostały wyszczególnione wszystkie linie, których autobusy zatrzymują się w danym miejscu. Klikając na ikonę obok nazwy przystanku, otworzy się nam nowe okno. Znajduje się w nim szczegółowy rozkład jazdy oraz opcja śledzenia pojazdów. Aplikacja informuje nas o tym, jakich linii autobusy pojawią się na przystanku w ciągu najbliższych 4 godzin. Odpowiednie piktogramy sygnalizują nam, czy pojazd jest śledzony. Jeśli tak, czas, który dzieli nas od jego odjazdu z przystanku, jest podawany na podstawie aktualnej lokalizacji pojazdu. Jeśli nie, wyświetli nam się godzina odjazdu przewidziana w rozkładzie. Aplikacja sygnalizuje też, kiedy autobus czeka na przystanku oraz umożliwia sprawdzenie mapy miasta i danych kontaktowych przewoźnika.

Wady i zalety programu

Główną zaletą aplikacji jest sprawne działanie najważniejszej funkcji. Chodzi o pokazywanie czasu dzielącego nas od odjazdu autobusu z przystanku, na podstawie jego aktualnej lokalizacji. Dzięki temu wiemy, czy warto czekać na pojazd, czy może lepiej zorganizować sobie inny środek transportu. Sam program jest nieźle zoptymalizowany, co jakiś czas pojawiają się też aktualizacje zawierające nowe funkcje i poszerzoną bazę miast oraz przewoźników.

kiedyprzyjedzie

Jeśli chodzi o wady, to aby aplikacja działała dobrze, dobrą wolę muszą wykazać również kierowcy autobusu i podczas jazdy zaznaczać, gdzie się znajdują i czy odjechali już z przystanku. W przeciwnym razie aplikacja może pokazywać niedoszacowany czas do odjazdu. W przypadku mniej popularnych linii lub kursów weekendowych zdarza się, że śledzenie pojazdu wcale nie zostaje włączone. Efekt? Aplikacja może wtedy pełnić jedynie rolę elektronicznego rozkładu jazdy. Szkoda również, że w menu programu nie możemy wyświetlić pełnej trasy danego autobusu, przystanek po przystanku, ani sprawdzić lokalizacji pojazdu na mapie. Wydawca aplikacji nie zdecydował się na wypuszczenie wersji na system iOS. Posiadacze iPhone’ów nie będą więc usatysfakcjonowani. Program ukazała się jedynie w wersji na systemy Android oraz Windows Mobile, ten drugi jest już praktycznie na wymarciu.

Czytaj także: Ostateczny czas na zmianę Windows Mobile – Microsoft kończy wsparcie

Dla kogo aplikacja KiedyPrzyjedzie będzie przydatna?

Aplikacja KiedyPrzyjedzie może się okazać przydatna dla osób mieszkających w małych i średnich miejscowościach. Szczególnie gdy nie chcą one co chwilę sprawdzać rozkładu jazdy i zastanawiać się, czy autobus już odjechał. Po kilku kliknięciach możemy wyświetlić listę najbliższych kursów z naszego przystanku. Często z uwzględnieniem realnej godziny odjazdu, którą aplikacja wylicza na podstawie aktualnej lokalizacji pojazdu. Program nie jest jednak idealny. Nie możemy zobaczyć lokalizacji autobusu na mapie, zdarza się też, że autobus rozpoczął już kurs, lecz nie jest śledzony.

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy