Niebieski automat do opłacania parkowania z napisem "PARKOMAT" na tle rozmytych drzew.
LINKI AFILIACYJNE

Hakerzy opanowali strefy płatnego parkowania. Opłaty za parking lądowały na fałszywym koncie

3 minuty czytania
Komentarze

Polscy hakerzy mogą pochwalić się naprawdę sporą kreatywnością. Niestety najczęściej jest ona związana z wyrządzaniem krzywdy nieświadomym internautom, starszym osobom, ale także całym miastom. Niedawno przekonali się o tym szczecińscy urzędnicy.

Strefy płatnego parkowania w Szczecinie opanowane przez hakerów

Strefy płatnego parkowania w Szczecinie opanowane przez hakerów. Dwa stare parkingometry na ulicy, z numerami 2970 i 2971, w tle kamienice.
Fot. weareaway / Pixabay

W Kurierze Szczecińskim pojawił się interesujący artykuł dotyczący włamania się do systemu zarządzania strefy płatnego parkowania w Szczecinie. Hakerzy, którzy tego dokonali, zmienili numer konta bankowego do wnoszenia opłaty za parkingi w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia, bo zawiadomienia z fałszywymi numerami bankowymi pojawiły się w dniach 17–22 kwietnia. Jak ustalono, w tym czasie kontrolerzy wystawili 541 zawiadomień w SPP i 94 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych). Przestępca bądź przestępcy rachunek NiOL (Nieruchomości i Opłaty Lokalne) zastąpili trzema różnymi rachunkami bankowymi – dwoma oddziału Banku PKO BP w Świdnicy i jednym należącym do banku z siedzibą w Belgii.

Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Loaklne w Szczecinie, cytowany za Kurier Szczeciński

Spółka NiOL na początku tego tygodnia poinformowała policję o incydencie, do którego najprawdopodobniej doprowadzili hakerzy. O zaistniałej sytuacji poinformowano także banki, do których przypisane były fałszywe numery kont.

Poszkodowani nie muszą oddawać swoich pieniędzy miastu

Postać samotnie stojąca na pustym parkingowym placu z białymi liniami malowanymi na asfalcie, fotografowane z góry w nocy.
Fot. Harut Movsisyan / Pixabay

Nieświadomi kierowcy, którzy chcieli opłacić bilety parkingowe, ostatecznie wpłacali swoje środki na konta należących do hakerów. Na całe szczęście oszukani Szczecinianie nie zostaną obarczeni dodatkowymi kosztami takimi jak na przykład konieczność zdublowania opłat, które okazały się fałszywe.

Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień. Ponadto spółka NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomieni w dniach 17–22 kwietnia o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach.

Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Loaklne w Szczecinie, cytowany za Kurier Szczeciński

Jak łatwo zauważyć, hakerzy i cyberprzestępcy stosują coraz kreatywniejsze metody, dzięki którym wzbogacają się kosztem nieświadomych ofiar. Jakby tego było mało, coraz częściej oszuści celują w większe podmioty takie jak na przykład spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie. W związku z tym pamiętajcie, aby zgłaszać każdy podejrzany przypadek fałszywych SMS-ów czy wyłudzeń telefonicznych do operatorów telekomunikacyjnych oraz odpowiednich organów ścigania.

Źródło: Kurier Szczeciński. Zdjęcie otwierające: Andrzej Rembowski / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw