Jak zmniejszyć pasek zadań w Windows 11

System operacyjny Microsoft Windows 11 Pro – co musisz o nim wiedzieć?

12 minut czytania
Komentarze

Nowy system operacyjny od firmy Microsoft — Windows 11, miał swoją premierę w październiku 2021 roku, więc część użytkowników miała już okazję go przetestować. Przedstawiamy najważniejsze informacje o Windows 11 Pro – to czym się różni od innych wersji systemu Microsoft. A także dlaczego warto zainstalować Windows 11 Pro.

Sześć lat po premierze Windows 10 firma Microsoft wprowadziła na rynek nowszą wersję systemu operacyjnego, dostępną w dwóch wersjach; Windows 11 Home oraz Windows 11 Pro. Znalazło się w nich zarówno wiele zmian, jak i podobieństw w porównaniu do starszej wersji. Przede wszystkim Windows 11 Pro oraz Home cechują się większą liczbą ułatwień dla użytkowania oraz intuicyjnością.

Czym różni się Windows 11 Pro od Windows 10?

Wszystkie funkcje i zabezpieczenia dostępne w Windows 10, można znaleźć w Windows 11 Pro. Nowsza wersja systemu operacyjnego została również odświeżona, a także w wielu miejscach przeprojektowana. Przede wszystkim rzuca się w oczy, zmiana lokalizacji paska narzędzi z lewego rogu na środek (na szczęście można w łatwy sposób zmienić to ustawienie, jeśli woli się poprzednią wersję). Producent chwali się również, że funkcje i zabezpieczenia w Windows 11 Pro są bardziej przemyślane w porównaniu do wcześniejszej wersji.

Widoczny jest również nowy, bardziej intuicyjny wygląd Windows 11 Pro i Home. W szczególności dotyczy to paska zadań. Po najechaniu nie rozwija się już menu kontekstowe, jak to miało miejsce w Windows 10, za to rozwijają się ustawienia. Zmianie uległ występujący na nim zasobnik, który zmienił nazwę na narożnik, ponieważ uległ on zmniejszeniu, a po najechaniu zajmuje mniej przestrzeni na ekranie. Sam wygląd wyświetlanych ustawień również uległ odświeżeniu, dzięki któremu stał się bardziej przyjazny użytkownikowi.

Fot. Microsoft

Co nowego jest w Windows 11 Pro i Home?

Firma Microsoft podzieliła nowości w systemach operacyjnych Windows 11 Pro i Home na cztery kategorie. Pierwsza z nich dotyczy ulepszeń pomagających w łatwiejszym użyciu. Dotyczą one konfiguracji i personalizacji, cech dostępności, a także wyszukiwania.

Druga kategoria odnosi się do produktywności, która według producenta powinna być ułatwiona. Została wprowadzona funkcja Snap assist pomagająca rozmieścić okna w przejrzystszym i bardziej uporządkowanym układzie. Praca oraz rozrywka powinny być łatwiejsze dzięki nowo wprowadzonym grupom pulpitu, które można dostosować pod siebie, a pakiet Microsoft 365 został wyposażony w nowe funkcje.

Trzecia kategoria zmian jest związana z bezpieczeństwem. Zabezpieczenia Microsoft Edge uległy aktualizacji oraz zostały wprowadzone nowe funkcje, na przykład weryfikacji czy Twoje hasła zostały złamane. W trosce o bezpieczeństwo Twoich danych zostało również dodane zabezpieczenie SmartApp Control uniemożliwiające instalację aplikacji o złej reputacji. Windows 11 Pro i Home są określane, jako bardziej wyczulone na zagrożenia, ze względu na wiele warstw ochrony.

Ostatnią kategorią są ułatwienia dla graczy. Została wprowadzona funkcja automatycznego trybu HDR, wpływająca na kolory gry. Nowościami również są PC Game Pass i DirectStorage, które również sprawią, że grafika ulegnie poprawie. Pozwolą one między innymi na ładowanie większych, bardziej szczegółowych światów występujących w grze.

Jakie są nowości w Windows 11 Pro i Home?

Czy dokładnie różnią się od siebie Windows 11 Pro i Windows 11 Home? Przyjrzyjmy się liście najważniejszych rozwiązań zastosowanych w obydwu systemach.

  • Nowy odświeżony wygląd – łatwiejszy w użyciu oraz bardziej intuicyjny.
  • Blokada przy odejściu – dzięki tej funkcji Twój komputer z Windows 11 Pro może automatycznie się blokować, gdy od niego odejdziesz, a także rozbudzać się, w momencie, w którym do niego podejdziesz z powrotem. Jednak warto, mieć na uwadze, że ta funkcja będzie w dużej mierze zależała od Twojego komputera i jego specyfikacji technicznej. Co jednak nie zmienia tego, że jest to ciekawa funkcja wprowadzona do Windows 11 Pro.
  • Inteligentne sterowanie aplikacjami – dostarczane przez aplikację Smart App Control, która ma pozytywny wpływ na zapewnienie Twojemu komputerowi bezpieczeństwa, ponieważ zezwala ona instalację tych aplikacji, które mają dobrą reputację.
  • Bezproblemowe podłączenie do stacji dokującej – ta opcja powinna ucieszyć osoby, które korzystają z komputera do pracy lub po prostu korzystają ze stacji dokującej. Windows 11 Pro pozwala na zapamiętanie ustawień, jakie miałeś/miałaś na danym wyświetlaczu. Przede wszystkim tego, gdzie i jakie okna były otwarte, a także ich rozmiar. A następnie, jeśli odłączysz się od danego ekranu, a później ponownie się do niego podłączysz, to automatycznie Windows 11 Pro przeskoczy do zapamiętanych ustawień danej stacji dokującej.
  • Napisy na żywo – umożliwiają tworzenie napisów z przychodzących dźwięków, płynących na przykład z rozmowy na platformie Teams.
  • Naturalny narrator – umożliwia zmianę tekstu na słowa, za pomocą bardziej naturalnych głosów. Na razie ta opcja jest jedynie dostępna w języku angielskim, w wariancie Windows 11 Pro dla Stanów Zjednoczonych.
  • Amazon Appstore – umożliwia korzystanie z większej ilości dostępnych aplikacji w sklepie Amazon Appstore.
  • Ulepszenia połączeń video – w szczególności zmiany dotyczą rozmycia szumów tła oraz automatycznego kadrowania.
  • Pasek kontrolera – w łatwiejszy sposób można przeskakiwać między grami.

Jakie funkcje Windowsa 10 zostały usunięte w Windows 11 Pro i Home?

Jak to często bywa, zmianom towarzyszą również pewne redukcje, w przypadku aktualizacji do Windows 11 Pro lub Home, niektóre funkcje zostały wycofane lub usunięte.

Jakich funkcji już nie spotkamy w Windows 11 Pro i Home?

  • Cortana – spokojnie, sama funkcja wciąż jest dostępna, nie jest jednak ona obecna od pierwszego rozruchu oraz nie jest przypięta do paska zadań. Można ją natomiast zainstalować jak zwykłą aplikację. Krążą również plotki na temat zacieśniającej się współpracy Microsoft z Amazoem, więc może w przyszłości zamiast Cortany, zostanie wprowadzony asystent głosowy Alex.
  • Tła pulpitu – nie będzie już można przenieść się na urządzenie ani z niego za pomocą logowania się do konta Microsoft.
  • Internet Explorer – zamiast klasycznej przeglądarki Internet Explorer, po Zainstalowaniu Windows 11 Pro lub Home, będzie dostępna przeglądarka Microsoft Edge z trybem IE.
  • Możliwość zarządzania – funkcje są ograniczone, pozostaje możliwość kontroli nad kolejnością i przypięciami na pasku zadań, a także nadpisywania układu menu start (funkcje te dotyczą firm).
  • Panel zapisu matematycznego – może być on zainstalowany na żądanie, a jego brak nie wpływa na opcje pisania odręcznego wyrażeń matematycznych, na przykład w aplikacji OneNote.
  • Wiele aplikacji w trybie kiosk – Windows 11 Pro i Home zezwalają na otwarcie tylko jednej aplikacji w trybie kiosku.
  • Szybki stan – usunięto go z ekranu blokady, a także powiązane z nim ustawienia.
  • S Mode – jest dostępny jedynie w Windows 11 Home. Odpowiada on za zablokowanie instalacji aplikacji spoza Microsoft Store, z powodów bezpieczeństwa i wydajności.
  • Narzędzie wycinanie oraz wycinek i szkic – w Windows 11 Pro i Home, narzędzia te zostały połączone w jedną funkcję, o nazwie „Narzędzie wycinanie”.
  • Kafelki dynamiczne z Menu Start – nie są już dostępne, można je natomiast znaleźć w nowo wprowadzonej funkcji „Widżety”.
  • Tryb tabletu – został usunięty, w zamian za to obsługa dołączania i odłączania klawiatury została wzbogacona o nowe funkcje.
  • Portfel – został usunięty.
  • Aplikacje, które nie są dostępne po instalacji systemu Windows 11 Pro i Home, ale można je pobrać z Microsoft Store:
    • Przeglądarka 3D,
    • OneNote dla systemu Windows 10,
    • Paint 3D,
    • Skype.

Czym się różni Windows 11 Pro od Windows 11 Home?

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoft została wydana w dwóch wersjach: Windows 11 Pro i Windows 11 Home. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim, ta pierwsza jest polecana do użytku przez różnego rodzaju firmy, a druga, jak nazwa wskazuje, jest bardziej przeznaczona do użytku domowego. Jednakże nie ma przeszkód do tego, by użytkownicy prywatni również korzystali z wersji Windows 11 Pro, zwłaszcza jeśli są bardziej wymagający i określają się mianem zaawansowanego użytkownika komputera.

Dodatkowo Windows 11 Pro jest w większym stopniu zabezpieczony przed kradzieżą, w tym także danych. Została stworzona funkcja BitLocker, dzięki której w momencie zagubienia lub kradzieży sprzętu zostanie załączona blokada urządzenia, uniemożliwiająca dostęp do systemu oraz znajdujących się na komputerze danych, przez niepowołane osoby. Drugą nową funkcją dostępną tylko w Windows 11 Pro, jest Windows Information Protetction (WIP), która jest ułatwieniem w ochronie danych oraz informacji przed przypadkowym ich wyciekiem.

Czym jeszcze różni się Windows 11 Pro od Home?

Windows 11 Pro w odróżnieniu od wersji domowej współpracuje z programami takimi jak Microsoft Sandbox oraz Hyper-v. Dodatkowo mimo wspólnych minimalnych wymagań Windows 11 Pro jest w stanie obsłużyć 2 procesory o maksymalnej ilości 128 rdzeni, natomiast Home jedynie jeden procesor zawierający maksymalnie 64 rdzenie. Również występują różnice w możliwości obsługi pamięci RAM. Wersja domowa pozwala na maksymalnie 128 GB, a wersja Windows 11 Pro na 2 TB pamięci.

Dlaczego warto przejść na Windows 11 Pro lub Home?

Jak to bywa na rynku technologicznym, deweloperzy zapewniają wsparcie tylko na jakiś okres. Firma Microsoft zapowiedziała, że Windows 10 będzie wspierany do 14 października 2025 roku, a możliwość jego pobrania będzie możliwa tylko do 31 stycznia 2023.

Co oznacza brak wsparcia? To, że w tym przypadku twórcy systemu, nie będą już tworzyli aktualizacji, w tym aktualizacji zabezpieczeń, które chronią urządzenia przed szkodliwym, złośliwym oprogramowaniem, wirusami, a także programami szpiegującymi. Sprawiając, że bezpieczeństwo korzystania z urządzenia może spaść, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Jakie są wymagania do instalacji Windows 11 Pro i Home?

Może Ci się nasuwać pytanie, po co w ogóle są stawiane wymagania? Są one po to, by zapewnić systemowi odpowiednią moc obliczeniową zarówno w chwili instalacji, jak i w przyszłości. Oczywiście Twoje urządzenie może przekraczać wymagania niezbędne, żeby zainstalować Windows 11 Pro lub Home, jednak nie mogą być one mniejsze, ponieważ wtedy uniemożliwiają instalację.

Jakie wymagania należy spełnić, żeby zainstalować Windows 11 Pro lub Home?

  • Pamięć RAM: 4 GB.
  • Procesor: 1 GHz (lub szybszy) z co najmniej dwoma rdzeniami.
  • Miejsce na dysku: co najmniej 64 GB.
  • Oprogramowanie układowe systemu: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu.
  • TPM: w wersji 2.0
  • Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0.
  • Wyświetlacz: High Definition (720p), przekątna min. 9 cali, 8 bitów na kanał koloru.
  • Połączenie z internetem: jeśli korzystasz z połączenia taryfowego, możesz mieć naliczone dodatkowe opłaty.
  • Konto Microsoft.
  • Jeśli chcesz uaktualnić wcześniejszą wersję systemu Windows, to musisz mieć Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej.

Możesz również sprawdzić, czy spełniasz wymagania sprzętowe na stronie Microsoft. Najlepiej jest pobrać aplikację PC Health Check, która sprawdzi za Ciebie, czy Twoje urządzenie spełnia warunki konieczne do uaktualnienia systemu do Windows 11 Pro i Home. Natomiast jeśli takowych nie spełniasz, wskaże Ci, dlaczego wraz z wytłumaczeniem. Możesz też samodzielnie przejść do ustawień komputera. Znajdziesz je w:

Menu StartUstawieniaWindows Update

Lub

Menu Start UstawieniaAktualizacja i zabezpieczenia

Informacje o Twoim komputerze znajdziesz, wchodząc:

Menu StartUstawieniaSystemInformacje

Aktualizacja Windows 10 do Windows 11 Pro

Jeśli jesteś posiadaczem systemu operacyjnego Windows 10 Home, to masz możliwość uaktualnienia swojego urządzenia do Windows 10 Pro lub Windows 11 Pro. Możesz zrobić to za pomocą sklepu Microsoft Store, w którym bardziej profesjonalna wersja systemu Windows kosztuje 629,99 zł.

Możesz je znaleźć, kolejno przechodząc do:

Menu Start – Ustawienia – Aktualizacja i Zabezpieczenia – Informacje o kompilacji systemu operacyjnego i systemie – Zmień klucz produktu lub uaktualnij wersję systemu Windows – Przejdź do sklepu store

W tedy zostaniesz automatycznie przekierowany/przekierowana do odpowiedniego miejsca w sklepie.

Jaka jest cena Windowsa 11 Pro?

Jeśli Cię zastanawia, ile kosztuje Windows 11 Pro i Windows 11 Home, to już śpieszę z odpowiedzią. Nowy system operacyjny możesz zakupić na różne sposoby. Możesz zakupić klasyczną płytę, na której znajdziesz Windows 11 Pro lub Home, albo stać się właścicielem klucza do systemu i pobrać go ze strony Microsoft. Cena zaczyna się już od 749 zł za Windows 11 Pro lub od 539 zł za wersję domową Windowsa 11.

Jeśli jesteś posiadaczem Windowsa 10, to możesz uaktualnić system do Windows 11 za darmo. Oczywiście, gdy spełniasz wymagania sprzętowe, jeśli takowych nie spełniasz, instalacja będzie niemożliwa. Wtedy zalecaną opcją jest kupienie nowego sprzętu z już wgranym systemem Windows 11 Pro w cenie urządzenia.

Windows 11 Pro i Home – podsumowanie

Nowy system Windows 11 Pro i Home, będą stopniowo wypierać starszą wersję systemu, jaką jest Windows 10. Dlatego też warto rozważyć ich zakup bądź uaktualnienie. Windows 11 Pro i Home są dużo bardziej intuicyjne i przystosowane do pracy zdalnej i hybrydowej. Gracze również mogą polubić ten system ze względu na prostsze przeskakiwanie między grami i większe możliwości graficzne. Dodatkowo jest już podana data zakończenia wsparcia dla Windowsa 10, więc warto mieć ją na uwadze, stojąc przed wyborem nowego systemu lub mając okazję do jego uaktualnienia.

Windows 11 Pro jest również bardziej zalecany dla bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów oraz dla firm, w porównaniu do podstawowej wersji, jaką jest Windows 11 Home. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Pro jest dobrą opcją to, pamiętaj, że pozwala ona na więcej, a także ma wprowadzone zabezpieczenia, których nie posiada wersja domowa.

Motyw