Windows 11 – czy warto aktualizować firmowe komputery już teraz, czy lepiej poczekać?

11 minut czytania
Komentarze

Windows 11 miał swoją premierę w październiku 2021 roku, jednak wiele firm wciąż nie zdecydowało się na instalację nowego systemu. Z czego to wynika? Głównym powodem są oczywiście wymagania sprzętowe, które dla części przedsiębiorstw są trudne do spełnienia. Poza tym nowy system operacyjny wciąż jest w fazie testowej i nie został jeszcze do końca sprawdzony. Co nowego oferuje Windows 11? Czy warto instalować go już teraz? Sprawdzamy!

windows_11_czy_warto

Z analizy przeprowadzonej przez AdDuplex wynika, że aktualnie Windows 11 został zainstalowany na około 20% wszystkich komputerów na świecie. Liczba nowych użytkowników systemu wzrasta bardzo wolno. Działy IT w wielu przedsiębiorstwach wciąż debatują nad tym, kiedy będzie najlepszy moment do przeprowadzenia aktualizacji. Na szczęście czasu jest jeszcze dość dużo, ponieważ wsparcie dla Windows 10 zakończy się 14 października 2025.

Czym różni się Windows 11 od Windows 10?

Wielu użytkowników Windows 10 zastanawia się, co ma do zaoferowania Windows 11. Czy warto go instalować przed zakończeniem wsparcia dla dziesiątki?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd oraz funkcjonalność systemu Windows 11, to znacząco nie odbiega on od swojego poprzednika, czyli Windowsa 10. Warto jednak wspomnieć, że pojawiły się pewne zmiany, których nie można zignorować. Menu Start przybrało zupełnie nowy wygląd, a proponowane aplikacje znajdziemy na środku ekranu. Modyfikacjom uległy także centrum akcji oraz wygląd eksploratora plików. Pojawiała się również odmieniona aplikacja „Ustawienia”.

Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się, aby owe aktualizacje miały wielkie znacznie, to znacząco zmieniają one sposób poruszania się po systemie. Co to oznacza? W pierwszych dniach spadek efektywności użytkowników w trakcie pracy będzie dosyć duży. Wygląda to jednak podobnie w przypadku każdej większej aktualizacji, a zatem nie tylko w przypadku Windows 11. Czy warto zaryzykować? Przyjrzyjmy się bliżej nowemu systemowi.

Windows 11 – co nowego?

Czym charakteryzuje się Windows 11? Czy warto poznać funkcje, które oferuje? W przypadku Windows 11 największe wyzwanie stanowią wymagania sprzętowe, jakie należy spełnić, aby otrzymać aktualizację. Najnowszy system wymaga 4 GB pamięci operacyjnej, 64-bitowego procesora, minimum dwóch rdzenie z taktowaniem wynoszącym minimum 1 GHz, 64 GB miejsca na dysku, Modułu TPM 2.0, karty graficznej DirectX 12 oraz obsługi bezpiecznego rozruchu.

To właśnie tych wymagań firmy obawiają się najbardziej, ponieważ może okazać się, że konieczny będzie zakup nowych urządzeń. A to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niezwykle istotne jest również to, czy po wdrożeniu nowego systemu pracownicy będą mogli korzystać z tych samych aplikacji, co do tej pory. Tu warto wspomnieć o przeglądarce Internet Explorer, która w Windows 11 została już oficjalnie zastąpiona przez Microsoft Edge.

fot. Microsoft Edge

Ile trwa instalacja Windows 11? Czy warto to robić? Instalacja samego systemu nie powinna zająć zbyt wiele czasu – wgrywanie zajmuje około 1 godziny. Podczas całego procesu komputer kilkakrotnie uruchamia się ponownie. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych aktualizacji rozwojowych przez pierwsze 30 dni można powrócić do systemu Windows 10. Oprogramowanie operacyjne przez pierwsze dwa dni dokonuje ostatecznych działań związanych z aktualizacją, dlatego komputer może działać nieco wolniej.

Jakie techniczne zmiany pojawiły się w Windows 11? Czy warto je poznać?

Zmiany estetyczne są prawdopodobnie najbardziej zauważalne dla użytkowników, jednak istnieje szereg zmian technicznych, które do Twoje urządzenia wniesie Windows 11. Czy warto go instalować? Sprawdź jego główne atuty:

  • Aplikacje dla systemu Android w sklepie Microsoft Store,
  • Lepsze opcje grupowania okien i opcje dla wielu ekranów,
  • Usprawniona obsługa ekranu dotykowego i pióra,
  • Ulepszone zabezpieczenia i skanowanie,
  • Lepsze opcje pracy na wirtualnych pulpitach.

Czy to wystarczająca zachęta do aktualizacji systemu do Windows 11? Czy warto przeprowadzić ją na firmowych urządzeniach? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Warto jednak wspomnieć, że nawet niewielkie zmiany mogą podnieść produktywność pracowników.

Windows 11 – aktualizować czy czekać?

Jak postąpić z systemem Windows 11? Czy warto wdrażać go w przedsiębiorstwach już teraz? W tym przypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna. Kwestia zmiany systemu na nowy jest uzależniona od specyfiki danej organizacji, jej potrzeb, ale również od gotowości do wprowadzenia nowego oprogramowania.

Firmy, które spełnią wszystkie wymagania oprogramowani Microsoftu, nie powinny mieć problemów związanych z instalacją, ponieważ aktualizacja wygląda podobnie jak w przypadku kolejnych wersji Windows 10. A więc raczej nie ma sensu bać się Windows 11. Czy warto poznać go bliżej?

Nowy system operacyjny może sprawić, że część aplikacji biznesowych przestanie działać poprawnie. Jednakże z drugiej strony może przynieść wiele korzyści, m.in. dla działów IT.

Jakie są atuty Windows 11? Czy warto je rozważyć? Największym plusem jest oczywiście usprawnienie procesu aktualizacji – w jedenastce będzie pojawiała się jedna rozwojowa aktualizacja rocznie, a pozostałe pakiety aktualizacji zostaną zmniejszone o 40% w porównaniu z Windowsem 10. To z pewnością przyspieszy pracę administratorów sieci.

Zasady oraz proces zarządzania systemem nie różnią się znacząco od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w Windows 10. Ich działanie w organizacji jest równoległe, dlatego nie ma konieczności instalowania aktualizacji na wszystkich punktach końcowych jednocześnie. Ponadto ważna jest również kwestia bezpieczeństwa, które zostało zwiększone dzięki polityce Zero Trust, czyli ograniczonym zaufaniu.

Windows 11 – czy warto instalować?

Jak zaprzyjaźnić się z Windows 11? Czy warto przeprowadzić aktualizację? Nie da się ukryć, że instalacja nowego systemu w przedsiębiorstwie będzie dosyć czasochłonna. Do jego wdrożenia należy się odpowiednio przygotować i znaleźć narzędzia, które usprawnią proces uaktualnienia na wszystkich firmowych sprzętach w tym samym czasie. W tym przypadku warto skorzystać z systemu służącego do zarządzania punktami końcowymi (UEM).

Jak ułatwić sobie wdrożenie Windows 11? Czy warto korzystać z dodatkowych narzędzi? Aktualizacja systemu operacyjnego w firmie nie jest tak przerażająca, jak się wydaje. Można przeprowadzić ja w dość szybki i łatwy sposób. Jak to zrobić? Ciekawym rozwiązaniem jest usługa baramundi Management Suite (bMS), która poddaje automatyzacji cały proces. Jednocześnie umożliwia ona kontrolę w takim samym stopniu jak ręczna instalacja. Dodatkowo zachowuje również ustawienia oraz dane, aby administrator ani użytkownik nie musieli interweniować podczas aktualizacji systemu do Windows 11.

Opcja klonowania umożliwia odwzorowanie instalacji natywnej i dostarczanie jej do dowolnej liczby urządzeń. A więc jest to prosty sposób na przeprowadzenie instalacji Windows 11. Czy warto z niego skorzystać? Odpowiedź jest dość oczywista. Automatyzacja całego procesu uławia pracę specjalistom od IT, ponieważ nowe oprogramowanie można wdrożyć na kilku tysiącach punktów końcowych w tym samym czasie.

Korzyści wynikające z aktualizacji do Windows 11? Czy warto ją przeprowadzić?

Co się stanie, jeśli nie przeprowadzisz aktualizacji systemu do Windows 11? Czy warto zrobić to przez 2025 rokiem? Po tej dacie nadal będziesz mógł pracować na urządzeniu z systemem Windows 10, ale nie będzie ono już wspierane ani aktualizowane przez Microsoft. Stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa Twoich urządzeń.

W organizacjach, które pracują na aplikacjach chmurowych, utrzymywanie aktualnych systemów zapewnia wiele korzyści. Spójne aktualizacje pomagają zapewnić bezpieczeństwo urządzeń, ale także tworzą kulturę ciągłych zmian w firmie. Tutaj wiele zyskuje Windows 11. Czy warto się nim zainteresować?

Choć nie zawsze brzmi to pocieszająco, stworzenie standardu aktualizacji urządzeń i korzystania z najnowszych technologii, może stworzyć w zespole odporność, która często prowadzi do ekscytacji zmianami. W świecie technologii chmurowych, w których zmiana jest jedyną stałą, ten rodzaj kultury może prowadzić do szybszej adaptacji, lepszego wykorzystania technologii, i co najważniejsze do zwiększenia produktywności. Według Microsoftu właśnie to oferuje Windows 11. Czy warto z tego skorzystać? W tym przypadku ważna jest także opinia pracowników.

Czy Windows 11 rzeczywiście działa szybciej?

Czy komputer będzie działał szybciej z Windows 11? Czy warto testować jego działanie na komputerach firmowych?

Według Microsoftu, Windows 11 wykonuje dużo pracy w zarządzaniu pamięcią, aby faworyzować okna aplikacji, które masz otwarte i uruchomione na pierwszym planie. To powinno zapewnić, że dostaną więcej mocy procesora nad innymi zasobami systemowymi. Microsoft rzeczywiście to przetestował, pokazując, że nawet przy 90% obciążeniu procesora, aplikacja Excel w Windows 11 otwiera się bardzo szybki, mimo tego, że procesor jest tak zajęty. Firma twierdzi, że to samo dotyczy „powłoki” w Windows 11, która zasila menu Start i inne efekty wizualne.

Co jeszcze zmieniło się w Windows 11? Czy warto go aktualizować? Inne zmiany wydajności w systemie dotyczą sposobu, w jaki komputer wznawia pracę z uśpienia i obsługuje czas czuwania. W przeciwieństwie do Windows 10 w Windows 11 pamięć RAM może pozostać zasilana, gdy komputer jest w trybie uśpienia, a zatem ma ona moc, podczas gdy wszystko inne jest jej pozbawione. To pomoże Twojemu PC wybudzić się z uśpienia do 25% szybciej.

Ponadto, ponieważ przeglądarka Edge jest przeglądarką z wyboru w Windows 11, jeśli skończysz jej używać, powinieneś zobaczyć dodatkowe korzyści w zakresie wydajności w porównaniu z używaniem przeglądarki w Windows 10. Według Microsoftu, dzięki funkcji uśpienia kart, można zaoszczędzić 32% na pamięci i 37% na wykorzystaniu procesora.

Czy już teraz aktualizować system do Windows 11? Czy warto jednak nieco się wstrzymać? Microsoft dodał ulepszenia wydajności od czasu premiery. W lutym 2022 Windows 11 otrzymał aktualizację, która zwiększyła prędkość dysków półprzewodnikowych. W przyszłości prawdopodobnie pojawi się jeszcze więcej ulepszeń.

Krótko mówiąc, aktualizacja do systemu Windows 11 oznacza szybsze działanie, szybsze ładowanie aplikacji i łatwiejsze wybudzanie komputera z uśpienia. Czy Windows 10 jest zatem wolniejszy od Windows 11? Czy warto zmieniać system na nowszy właśnie z tego powodu? Z informacji przedstawionych przez Microsoft wynika, że tak właśnie jest. Jednak opinie użytkowników nie zawsze są zgodne w tej kwestii.

Jak na tablecie działa Windows 11? Czy warto korzystać z niego w tej formie?

Czy jest sens instalować na tablecie system Windows 11? Czy warto testować go na tych urządzeniach? Windows 10 ma tradycyjny tryb tabletu, który sprawia, że komputer przechodzi do pełnoekranowego menu Start. Ta funkcjonalność została usunięta w Windows 11.

Czy warto zatem sprawdzić, jakie są nowe możliwości? Oczywiście, że tak! Windows 11 zachowuje się podobnie jak iPad, gdzie po przełączeniu urządzenia na tablet, konkretne elementy stają się łatwiejsze do dotknięcia. Zobaczysz nawet efekt pod oknem, gdy dotkniesz go palcem. Microsoft dodał także gesty do otwierania i zamykania okien, przełączania się pomiędzy pulpitami oraz nowe opcje w przestrzeni roboczej Windows Ink. Tego wszystkiego nie ma w trybie tabletowym Windows 10, który dla wielu był trudny do zrozumienia.

Microsoft nadal poprawia doświadczenia związane z dotykiem w Windows 11. W aktualizacji Windows 11 2022 dodano kilka nowych kontrolek dotykowych, takich jak możliwość szybkiego wywoływania i odrzucania menu Start i szybkich ustawień.

Czym jeszcze zaskoczy nas Windows 11? Czy warto testować go już teraz? Jeśli nie boisz się zmian i masz pewność, że na komputerach w Twoim przedsiębiorstwie system będzie działał prawidłowo, możesz rozpocząć wdrażanie w najbliższym czasie.

Jak przygotować się do aktualizacji systemu do Windows 11 w firmie?

Poznałeś już zalety Windows 11. Czy warto instalować go na komputerach biurowych? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Aktualizację możesz przeprowadzić wcześniej i nie martwić się zakończeniem wsparcia dla dziesiątki lub poczekać aż wszystkie błędy w Windows 11 zostaną naprawione. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, która może ułatwić Ci wdrożenie nowego systemu.

  1. Możesz rozpocząć aktualizację systemu do Windows 11, wybierając kilku ochotników. Wówczas upewnisz się, że wszystkie niedociągnięcia zostały wyeliminowane. Natomiast wybrani ochotnicy będą mogli pomóc w udzielaniu odpowiedzi na pytania od pozostałych członków zespołu.

  2. Po kilku tygodniach okresu próbnego wybierz dzień, w którym cały zespół otrzyma aktualizację.

  3. Aktualizację możesz udostępnić swojemu zespołowi, korzystając z narzędzia do zarządzania punktami końcowymi. Pracownicy wyszukują aktualizacji w menu startowym, pobierają ją, a następnie instalują. Ten proces średnio może zająć około pół godziny, czyli znacznie mniej niż wynika z informacji podanych przez Microsoft.

Windows 11 – czy warto instalować go na komputerach firmowych?

Wiesz już, co zmieniło się w Windows 11. Czy warto aktualizować go już teraz? W tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ decyzja jest uzależniona od sposobu działania firmy oraz od branży. Jeśli obawiasz się niestabilności nowego systemu, lepiej będzie zaczekać z aktualizacją. Wsparcie dla systemu Windows 10 zakończy się w 2025 roku, a więc do tego czasu w Windows 11 prawdopodobnie zostaną wyeliminowane wszystkie poważniejsze błędy.

Motyw