Najlepsze filmy akcji na Netflix. Oto nasze TOP 10

8 minut czytania
Komentarze

W naszym zestawieniu najlepszych filmów pora przyjrzeć się akcyjniakom, które możemy obejrzeć na Netflix. Klasycznie pod lupę weźmiemy czołowe produkcje, które na przestrzeni ostatnich lat podbijały popularny serwis oraz kina na całym świecie. Oczywiście jak na ten specyficzny gatunek przystało — w zestawieniu nie zabraknie tytułów, które potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Najlepsze filmy akcji na Netflix – z czym to się je?

Najlepsze filmy akcji na Netflix – z czym to się je?

Zanim przejdziemy do zestawienia najlepszych filmów akcji na Netflixie, warto zadać sobie pytanie, czym w ogóle są popularne akcyjniaki? Zgodnie ze słownikową definicją są to produkcje cechujące się maksymalnie wyeksponowaną dynamiką przebiegu zdarzeń. W związku z tym omawiany właśnie gatunek bardzo często operuje takimi motywami jak strzelaniny, pościgi samochodowe czy walka wręcz. Naturalnie ogrom z tych scen ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, jednak głównym założeniem filmów akcji nie jest realizm, ale właśnie dynamika. Dziś przyjrzymy się dziesięciu produkcjom dostępnym w serwisie Netflix, które idealnie wpisują się w powyższą definicję.

Zakładnik

Pierwszym z filmów, od którego rozpoczniemy dzisiejsze zestawienie, jest Zakładnik z 2004. Oczywiście absolutnie nie jest to wybór przypadkowy. Główną siłą napędową tej produkcji jest bowiem Tom Cruise, czyli niekwestionowana gwiazda kina akcji. O to, aby na ekranie nie zabrakło nam emocji, dba również Jamie Foxx, który odgrywa taksówkarza sterroryzowanego przez tajemniczą postać — Vincenta. W związku z tym, że osiemnastoletni film opowiada o płatnym zabójcy, w trakcie seansu czeka na nas mnóstwo scen strzelanin oraz pościgów samochodowych. Wszystko to spuentowane o unoszącą się w powietrzu atmosferę zabawy w „kotka i myszkę”.

Baby Driver

Na osi czasu przesuwamy się o trzynaście lat, gdzie czeka na nas Baby Driver autorstwa Edgara Wrighta. W tym przypadku mówimy o akcyjniaku skutecznie wymieszanym z komedią. Jednakże wcale nie oznacza to, że najbardziej emocjonujące sceny filmu są w jakikolwiek sposób oderwane od rzeczywistości czy też komiczne. Wręcz przeciwnie — omawiana właśnie produkcja śmiało może służyć za przykład dla wszystkich twórców pracujących nad tematyką pościgów samochodowych. Klip otwierający film to świetne połączenie pracy kamery, montażu oraz dźwięku. Naturalnie nie zapominajmy o grze aktorów, którzy już w pierwszych minutach dają nam potężny zastrzyk emocji.

Furioza

Po dwóch potężnych produkcjach czas na polski przerywnik. Naszym rodzimym reprezentantem kina akcji na platformie Netflix nominowałem Furiozę, która całkiem dobrze łączy tematykę krwawych „ustawek” pseudokibiców z prywatną misją policjantki. Oczywiście najwięcej emocji w trakcie seansu gwarantują nam sceny mordobicia w lasach oraz innych odosobnionych miejscach. Niemniej najjaśniejszym punktem Furiozy jest kreacja aktorska Mateusza Damięckiego, który najwidoczniej bardzo mocno wczuł się w rolę Goldena. Dodatkowo ciekawym smaczkiem jest wprowadzenie do scenariusza kilku autentycznych sytuacji ze świata polskich kiboli.

Spider-Man

Na tego typu liście nie mogło zabraknąć przedstawiciela kina superbohaterskiego. Naturalnie produkcje posługujące się takim mianem śmiało można wrzucić do gatunku science-fiction, jednak ciężko odmówić im akcyjnego zacięcia. Netflix w swojej szerokiej bibliotece oferuje nam między innymi seans klasycznych filmów o Spider-Manie. W związku z tym to właśnie tytuł poświęcony Peterowi Parkerowi ostatecznie ląduje na tej liście. Fenomenalny Tobey Maguire, psychodeliczny Willem Dafoe i niepokojący James Franco — taki zestaw aktorski sprawia, że produkcja z 2002 roku śmiało może kandydować do miana jednego z najbardziej klasycznych filmów o superbohaterach. Oczywiście nie zapominajmy o scenach akcji, które pomimo zaawansowanego peselu wciąż mają się bardzo, ale to bardzo dobrze.

Człowiek z blizną

Czas na trochę klasyki w najlepszym wydaniu! W końcu kto z nas nie zna historii Tony’ego Montany posługującego się również ikonicznym już pseudonimem „Scarface”. W tym miejscu może pojawić się wiele głosów mówiących, że Człowiek z blizną to bardziej dramat, jednak chyba wszyscy zgodzimy się, że ten film ma prawo znaleźć się w takim rankingu. Narkotyki, broń oraz kobiety gwarantują nam mnóstwo akcji, którą ostatecznie teatralnie wieńczy scena ataku na posiadłość tytułowego bohatera. Niewątpliwie Człowiek z blizną to niezwykle brutalna produkcja, która wraz z wartką akcją niesie za sobą poważne przesłanie. Dodatkowo nie zapominajmy o kultowej kreacji Ala Pacino, który jako „Scarface” na dobre wrył się do kanonu popkultury.

Gray Man

Netflix poza klasycznymi akcyjniakami w swojej talii ma również kilka bardzo dobrych produkcji oryginalnych, które z powodzeniem mogą bić się o miejsce w dzisiejszym zestawieniu. Ostatecznie potyczki z rywalami wygrywa Gray Man z lipca tego roku. Adaptacja powieści Marka Greaneya o tym samym tytule to istna gratka dla wszystkich fanów dynamicznych strzelanin, wybuchów oraz pościgów samochodowych. Być może czasem niektóre z tych elementów występują nawet zbyt często, jednak przypomnijmy, że mówimy o kinie akcji! Nie da się ukryć, że bardziej niż scenariusz w Gray Manie należy wyróżnić obsadę aktorską, w skład której wchodzą: Chris Evans, Ryan Gosling, Ana de Armas oraz Billy Bob Thornton.

Maska Zorro

Zorro to postać tak kultowa, że nie sposób nie umieścić jej w dzisiejszym rankingu. Netflix w swoim zbiorze filmów posiada najbardziej popularną z produkcji skupiających się na postaci zamaskowanego wyzwoliciela Kalifornii, czyli Maskę Zorro z 1998 roku. Blisko ćwierćwieczna produkcja oferuje nam akcję w klasycznym wydaniu — sporo scen walki bronią białą przy niezwykle wciągającej choreografie aktorów. Naturalnie najbardziej wyróżniającym się bohaterem jest Antonio Banderas, który występem w omawianym właśnie filmie podbił serca milionów dzieci z całego świata, które obserwowały jego popisy na ekranie z zapartym tchem. Nie zapominajmy jednak o pozostałych nazwiskach, które wzięły udział w tworzeniu Maski Zorro. Oprócz Catherine Zeta-Jones znajdziemy tu również legendarnego Anthony’ego Hopkinsa.

Jumanji

Czas ponownie wymieszać kino akcji z komedią. Zdecydowanie jednym z najlepszych filmów, który lawiruje pomiędzy tymi gatunkami jest Jumanji. Produkcja z 1995 roku to klasyczna opowieść o przenikaniu świata tytułowej gry planszowej do rzeczywistości. Cóż, nie da się ukryć, że w Jumanji raczej nie zobaczymy widowiskowych scen strzelanin czy porwań, ale zdecydowanie jest to produkcja, przy której świetnie będą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli. O to, żeby na ekranie nie zabrakło emocji, walczy w końcu sam Robin Williams. Jeśli jednak klasyczna produkcja sprzed 27 lat zdążyła się Wam przejeść Netflix oferuje również seans Jumanji: Przygoda w dżungli z 2017 roku. Tam o ekranową akcję zadbają już nowoczesne efekty specjalne oraz niepodrabialny Dwayne „The Rock” Johnson.

Bad Boys

Okej, koniec żartów, ponieważ do gry wchodzi duet znany szerszej publiczności jako Bad Boys. Aktualnie Netflix oferuje seans zarówno pierwszego filmu z serii, jak i jego sequelu z 2003 roku. W związku z tym, że obie produkcje skupiają się na podobnej akcji, pozwolę sobie na jednoczesne promowanie dwóch tytułów. O klasie serii Bad Boys świadczy przede wszystkim duet głównych bohaterów, który tworzą Will Smith oraz Martin Lawrance. Połączenie ekranowego luzu obu aktorów z motywem detektywów uganiających się za czołowymi gangsterami Florydy sprawia, że oba omawiane właśnie filmy są swego rodzaju definicją kina akcji w policyjnym wydaniu. Dodatkowo Bad Boys i Bad Boys II reżyseruje sam Michael Bay, który o ekranowych emocjach wie niejedno.

Wanted. Ścigani

Zestawienie najlepszych filmów akcji Netflixa zakończymy produkcją, która otrzymała dwie nominacje do Oscara. Wanted. Ścigani to historia znudzonego życiem korposzczura, który pewnego dnia decyduje się rzucić swoje dotychczasowe zajęcie i dołączyć do grona elitarnej grupy zabójców. Już taki krótki opis sugeruje, że na ekranie czeka nas mnóstwo akcji. Pościgi, strzelaniny, podkręcanie kul czy morderstwa wykonywane z zimną krwią — wszystko to znajdziemy w filmie z 2008 roku. Dodatkowo o warstwę aktorską produkcji dba trio James McAvoy, Angelina Jolie oraz Morgan Freeman. Niemniej pomimo cudownej obsady, porządnego scenariusza oraz świetnych scen akcji elementem wyróżniającym Wanted. Ścigani na tle innych podobnych tytułów jest genialny montaż, który zwraca uwagę na najważniejsze momenty historii oraz bardzo dobrze je uwydatnia.

Motyw